Jeden sposób na torbę - wiele możliwości

Jeden przepis na kilka toreb? Brzmi niemożliwie a jednak to prawda! Obejrzyj przygotowane video, zapoznaj się z instrukcją szycia krok po kroku (opis + zdjęcia) i szyj torby jedna za drugą - na plażę, na zakupy, na imprezę… jeden przepis, jeden krój, nieograniczone możliwości!

Dla początkujących i wprawnie szyjących.

A gdyby tak opanować jeden wykrój i szyć tą samą techniką torby jedna po drugiej ale tak, żeby każda była w zupełnie innym stylu i miała inne zastosowanie? 

Przybywam do Was z przepisem na mega prostą torbę, której szycie wraz z precyzyjnym krojeniem i wykończeniem nie będzie zajmować więcej niż godzinę (nie mówię tu o szyciu pierwszej próbnej sztuki, na której będziesz się uczyć, na to na pewno musisz przeznaczyć cały poranek, część popołudnia, lub wieczór :-))

W zależności od tego jaki materiał wybierzecie do szycia, torba zmienia swoje oblicze i możliwe zastosowanie, zobacz przykłady na naszym video:

 

 

Proces tworzenia krok po kroku

Wytnij prostokąt lub 2 prostokąty. Jeśli szyjesz ze sztywnego materiału lub ceraty (folii transparentnej) polecam Ci skroić dwa prostokąty (o takich samych wymiarach; jeden prostokąt będzie przodem torby, drugi tyłem). Przy sztywnym materiale torba będzie lepiej się układać jeśli będzie mieć szwy boczne po obydwu stronach (sztywny materiał na szwie będzie inaczej się układał niż w miejscu, gdzie nie ma łączenia). Przy miękkim materiale (może być nawet gruby, ale chodzi o jego układalność) szew może być po jednej stronie i wtedy możesz skroić jeden dłuższy prostokąt. 

W jakim jeszcze przypadku należy skroić dwa prostokąty a nie jeden? Jeśli chcesz w boki wszyć szlufki (na karabińczyki lub żeby móc doczepić łańcuszek), wówczas musisz mieć dwa szwy boczne. 

Wymiary

Ta torba sprawdza się w bardzo wielu wariantach rozmiarowych dlatego też nie musisz sztywno trzymać się naszych wytycznych, poniższe wymiary to jedynie sugestie.

Duża torba

Np. plażowa na ręcznik, wodę i książkę :)

Sugerowany wymiar: 

  • szerokość: 120 cm  (jeśli 2 prostokąty wówczas szerokość jednego 62 cm)
  • wysokość (długość): 50 cm 

Przykładowe surowce: żeby uzyskać efekt torby (np. shopperki), a nie worka zdecydowanie, lepiej przy dużym formacie wybrać sztywną tkaninę - skórę, skaj, tkaniny obiciowe lub folię transparentną, materiały powlekane i laminaty.

Średnia torba

Miejska, na rower etc.

Sugerowany wymiar: 

  • szerokość: 100-102 cm (jeśli 2 prostokąty, wówczas szerokość jednego 52-53 cm);
  • wysokość (długość): 40 cm 

Przykładowe surowce: w tym wymiarze sprawdzą się zarówno sztywniejsze surowce (skaj, skóra, folia transparentna), płótno bawełniane (np. brezent - sztywne, grube płótno o splocie panama), grubszy jeans, ripstop poliestrowy, tkaniny żakardowe (np. gobelin będzie super!)

Mała torba 

Sugerowany wymiar: 

  • szerokość: 60 cm (jeśli 2prostokąty wówczas szerokość jednego 32 cm);
  • wysokość: 30 cm

Przykładowe surowce: aksamit, żakard, materiały haftowane, materiały boucle (kojarzysz kostiumy Chanel? :))

Skrojone? Świetnie! Teraz czas na zabezpieczenie krawędzi przed strzępieniem. Jeśli szyjesz z folii transparentnej lub skaju, cięte brzegi nie wymagają obrzucania, natomiast jeśli szyjesz z tkaniny np. żakardu lub płótna, przed zszywaniem obrzuć krawędzi na maszynie korzystając z tzw. ściegu overlockowego lub, jeśli posiadasz podstawową maszynę, wybierz zygzak. Posiadacze overlocka korzystają ze ściegu trzynitkowego. 

Czas na szycie! 

Jeśli chcesz mieć kieszeń, aplikację, lub np. wszyte w dno frędzle to jest moment na dekorowanie. Przed zszyciem dna i boków naszyj elementy dekoracyjne, ja doszyłam do dna kawałek tkaniny, z której później zrobię frędzle. Ponieważ dno będzie zaszywane (4 cm od linii boku + 1cm zapasu) mój prostokąt, z którego zrobię frędzle musi być węższy z każdej strony o 5cm.

Następnie zszywamy dno i bok (lub boki jeśli kroiliście 2 prostokąty). Jeśli chcesz, żeby ze szwów bocznych wystawały szlufki na np. karabińczyki (czyli później będziesz mieć możliwość dopięcia rączki/łancuszka) to te szlufki należy przyszyć w trakcie zszywania szwów bocznych.

Teraz zszywamy krótkie boki dna. Zaznacz na linii szycia dna odcinek np. 4 cm, taki sam odcinek zaznacz na linii szycia boku:

Następnie złóż materiał w rożek tak żeby linia szycia dna leżała na lini szycia boku:

Rozłóż zapasy na płasko:


Przebij szpilkę na wylot przez szwy tak żeby na pewno jedna linia szycia leżała na drugiej linii szycia:

Następnie w odległości 4 cm od wierzchołka narysuj linię, która łącznie będzie miała 8 cm (4cm z jednej strony + 4 cm z drugiej strony - równo)

Rożki po zszyciu:

Tak wygląda torba po wywróceniu i mój prostokąt materiału zostawiony do wyciągnięcia frędzli:

Materiał skróciłam o połowę ponieważ po przymiarce doszłam do wniosku, że frędzle byłyby zdecydowanie za długie. Pamiętajcie, przy takim "projektowaniu" w trakcie pracy zawsze lepiej zostawiać sobie zapas materiału - lepiej mieć go więcej i skracać. Dosztukować lub poszerzyć jest zawsze trudniej niż zwęzić lub skrócić :)


Wykańczamy górę. W mojej torbie góra zostaje na surowo, zabezpieczyłam ją tylko ściegiem prostym, na video podwinęłam zapas pod spód i przestebnowałam tuż przy obrzucie.

Mocowanie oczek

Odmierz wartość 4 cm od szwu bocznego (4 cm tyle samo co zszycie dna po jednej stronie, ta wartość może być większa wtedy torba będzie miała kształt trapezu).

Złóż materiał i zaznacz miejsce, w którym chcesz zamocować oczka.

Po oznaczeniu podklej ten fragment flizeliną, możesz też wyciąć kwadrat z tej samej tkaniny (lub innej np. washable kraft paper czyli z wodoodpornego papieru do szycia, kawałka skóry, skaju etc.) - generalnie chodzi o to, żeby miejsce, w którym będzie zamontowane oczko lub nabita napa, było dodatkowo wzmocnione i zabezpieczone przed nadwyrężeniem/strzępieniem itd.

Zwróć uwagę, że oczko składa się z dwóch części, wewnętrznej i zewnętrznej. Wewnętrzna ma wyżłobienia, zewnętrzna ma skrzydełka do mocowania:

W miejscach, w których zaznaczyliśmy otwory, najpierw należy wyciąć otwór, potem dopiero zamocować oczka:

Finito :-)

Komentarze

Dziękuję, zapas igieł zamówiony :) Zobaczymy, co z tego wyjdzie ;-)) Pozdrawiam!
A uchwyty uszyłabym z tej samej folii :-)
Dzięki :-) Szyłam z tej folii, jeśli chodzi o igły to najlepiej sprawdzą się takie:
https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/igly-schmetz-do-skory-5-szt-5x90
Co do nici: szyłam zarówno zwykłymi jak i transparentnymi (nić monofilowa) i najbardziej byłam zadowolona z efektu szycia nitką przezroczystą

Świetny materiał filmowy :) Chcę spróbować z folią (znalazłam na tkaninykaroliny.pl), tylko zastanawia mnie, jakiej igły i nici trzeba użyć do szycia folii. No i co, oprócz sznurka, nadałoby się na uchwyty - ma to być torba "pod prysznic", więc im mniej elementów chłonących wodę, tym lepiej - czy folia sprawdzi się też jako materiał na doszyte uchwyty? Podpowiecie..? ;) Pozdrowienia.
Bardzo fajny filmik!
Komentuj