Stębnówka (maszyna przemysłowa) - jak szyć?

Stębnówka to potoczna nazwa maszyny przemysłowej przeznaczonej do szycia ściegiem prostym - stębnowym. Ten rodzaj maszyny jest niezastąpionym wyposażeniem pracowni zwłaszcza dla osób, zajmujących się zawodowo produkcją odzieży i akcesoriów. 

Co odróżnia ją od domowych maszyn wieloczynnościowych? Przede wszystkim budowa: maszyny przemysłowe składają się z główki (czyli całego metalowego elementu, który kojarzymy jako maszynę) oraz stołu (dedykowanego blatu z wyciętą specjalnie pod ten model dziurą, w której umieszcza się główkę). Główka sama w sobie jest bardzo ciężka i poza stołem praktycznie nieużyteczna (nie posiada płaskiej powierzchni od spodu przez co nie da się jej postawić). W każdej stebnówce mamy również miskę olejową, w której stale powinien znajdować się olej. Najważniejszą jednak różnicą będzie to, że w stębnówce posiadamy tylko jeden ścieg - prosty.
W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej zastosowaniom stębnówki oraz podpowiemy, jak skutecznie korzystać z tej maszyny.

Słowem wstępu - stębnówka ścieg

Ścieg stębnowy to najbardziej podstawowy i najczęściej wykorzystywany ścieg w maszynie, służący głównie do łączenia ze sobą dwóch kawałków materiału. Możemy w nim regulować długość, czyli odległość pomiędzy poszczególnymi wkłuciami w materiale - w maszynach przemysłowych zazwyczaj w zakresie od 0 do 5mm.

Stębnówka - do czego służy?

Ściegi wykonywane stebnówką charakteryzują się dużą precyzją i trwałością. Jest to urządzenie z wyjątkowymi możliwościami, umożliwiające szycie zarówno lekkich, jak i ciężkich materiałów. Stebnówką połączymy wszystkie elementy tkanin (boki, zaszewki, podkroje) oraz podwiniemy brzegi. Sprawdzi się również do przeszyć na mniej pracujących elementach dzianin i do wykonywania ozdobnych przeszyć czy marszczeń.

Jak szyje stębnówka?

Stębnówki wyposażone są w metalowy, pionowy chwytacz. Zasada działania i pobierania nitki jest identyczna jak w wielu maszynach domowych. Stębnówki najlepiej pracować będą z dużymi stożkowymi szpulkami zakładanymi na pionowy trzpień, a ich bęben pomieści trochę więcej nitki na szpulce dolnej. Szpulowanie dolnej nitki może odbywać się w nich równolegle podczas szycia (podczas tego procesu działanie igielnicy nigdy się nie blokuje, w przeciwieństwie do maszyn domowych). Stopkę w maszynach przemysłowych podnosimy dzięki specjalnemu podnośnikowi kolanowemu lub przy naciśnięciu piętą na pedał (w zależności od modelu). W maszynach dostępnych obecnie na rynku dodatkowym plusem jest możliwość regulowania prędkości szycia (od 200 do 5000 wkłuć na minutę) oraz wolniejszego startu, dzięki czemu nauka szycia na tym sprzęcie jest znacznie ułatwiona. Duża dźwignia w maszynie pozwala na wygodne ryglowanie. Modele automatyczne mają też możliwość ustawienia automatycznego ryglowania na początku i końcu ściegu - wraz z dostosowaniem ilości wkłuć.

Stębnówka do szycia ciężkiego - kilka wskazówek

Praca z materiałami ciężkimi wymaga specjalnej uwagi i precyzji. Podczas szycia takich materiałów zaleca się używanie odpowiedniej igły oraz grubych nici, które zapewnią wytrzymałość szwu. Z dużą precyzją dostosować możemy również docisk stopki w maszynie przemysłowej.

Szyjąc grubsze materiały, warto ustawić natomiast odpowiednią prędkość - maksymalnie do 3500 wkłuć, aby zapewnić sobie większą moc wkłucia igły. 

Stębnówka bez stołu

Na rynku istnieje również kilka modeli maszyn szyjących wyłącznie ściegiem stębnowym do użytku domowego. Nie są one sprzedawane w komplecie ze stołem dzięki czemu można je wygodnie transportować lub schować jeśli nie posiadamy za dużo miejsca. Są one natomiast zdecydowanie wolniejsze od stębnówek przemysłowych.

Przykładowy model domowej stębnówki to:

Janome HD9

janome HD9 domowa stebnowka

Stębnówka to nieodzowna maszyna dla przemysłu krawieckiego oraz wszelkich prac wymagających solidnego szwu. Dzięki swojej wszechstronności, umożliwia szycie różnorodnych materiałów, w tym tych najcięższych. Zapoznanie się z funkcjami oraz właściwym korzystaniem z stębnówki pozwoli na precyzyjne i efektywne wykonywanie wszelkich projektów krawieckich. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym urządzeniem, nie wahaj się zasięgnąć porady ekspertów. Kupując stębnówkę przemysłową w naszym sklepie otrzymasz naszą autorską instrukcję obsługi w formie wideo w prezencie.

 

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj