Co zrobić żeby materiał się nie strzępił?

Cześć! Witaj w naszym kolejnym wpisie poświęconym szyciu. W tym artykule podpowiadamy Ci, co zrobić, żeby materiał się nie strzępił. Przydatne wskazówki zebrałyśmy w kilku akapitach, w których znajdziesz podpowiedzi dotyczące tego, jak kroić dzianinę, jak obszyć krawędzie, czy znajdziesz materiał, który się nie strzępi?

Dla wszystkich tych, którzy wolą oglądać, a nie czytać, serdecznie polecam uwadze nasz film: Jak zabezpieczać krawędzie przed strzępieniem?, na którym Pani Jola krok po kroku omawia wszystkie możliwości, dzięki którym dowiemy się, co zrobić żeby materiał się nie strzępił.

Strzępienie materiału to spore wyzwanie dla szyjących, zwłaszcza na początku drogi krawieckiej. Niezależnie od tego, czy pracujesz z delikatnymi tkaninami czy też gęstymi dzianinami, strzępienie może zepsuć efekt końcowy projektu. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady i triki, które pomogą Ci uniknąć tego problemu.

POSTRZĘPIONA TKANINA SZANEL, Z KTÓREJ WYCHODZĄ NITKI

Co zrobić żeby materiał się nie strzępił? Jak obszyć krawędzie?

1. Użyj nożyczek zygzak - cięcie tymi nożyczkami zostawia na brzegu charakterystyczne ząbkowe czy też zygzakowate wykończenie. Skutecznie zapobiega ono dalszemu strzępieniu się tkaniny i wygląda bardzo estetycznie. Często możemy spotkać to wykończenie np.: w obrusach czy serwetkach

FOTO NOŻYCZKI ZYGZAK I MATERIAŁ UCIĘTY NIMI Z WIDOCZNYM CIĘCIEM

2. Zabezpiecz krawędzie materiału ściegiem zyg-zak. Jeśli masz dostępny w swojej maszynie ścieg overlockowy - również możesz go użyć. Przy okazji używania tego rodzaju ściegu do estetycznego i łatwiejszego zarazem szycia przyda się się stopka do ściegu overlockowego. Jak skutecznie korzystać z takiej stopki możesz zobaczyć w naszym filmie: Jak korzystać ze stopki do ściegu owerlockowego? Jeśli dysponujesz wśród swoich maszyn overlockiem - obrzucenie brzegów tkaniny ściegiem trzynitkowym skutecznie zabezpieczy Twój materiał przed strzępieniem się. Jeśli pracujesz z cienkim, delikatnym materiałem, dobrze tutaj sprawdzi się również ścieg rolujący na overlocku - tzw. mereżka.

TKANINA OBRZUCONA ZYGZAKIEM, OBRZUCONA ŚCIEGIEM OVERLOCKOWYM NA MASZYNIE, OBRZUCONA OVERLOCKIEM TRZYNITKOWYM I MEREŻKĄ

3. Użyj stopki zwijającej lub zwijacza do maszyny do szycia - dzięki nim wykończysz perfekcyjnie zarówno trudne, lejące się tkaniny, jak i materiały o większej gramaturze, przy szyciu których zależy Ci na estetycznym, idealnie równym wykończeniu krawędzi i zabezpieczeniu jej przed strzępieniem się. Polecam Twojej uwadze również film, dzięki któremu te stopki nie będą dla Ciebie tajemnicą i bez trudu poradzisz sobie z ich montażem oraz użytkowaniem.

ZAMONTOWANY ZWIJACZ I KAWAŁEK MATERIAŁU ŁADNIE PODWINIĘTY

4. Wykończ materiał lamówką. Czym owa lamówka jest? Lamówka to tasiemka krojona ze skosu materiału. Dzięki temu jest sprężysta i ładnie układa się na łukach. Wykończenie szwów lamówką wygląda niezwykle schludnie, dyskretnie. Jest to dość pracochłonne przedsięwzięcie, ale efekt końcowy wynagradza wszystkim Szyciuszkom trud jej wszywania. SKąd taką lamówkę wziąć? Możesz kupić gotową, zazwyczaj zaprasowaną lamówkę lub zrobić ją samodzielnie, choćby z pomocą naszego artykułu na blogu: Jak zrobić samodzielnie długą lamówkę ze skosu?. Do wszywania lamówki najlepiej sprawdzi się specjalistyczna stopka, dzięki której cały proces pójdzie o wiele sprawniej. Uwaga: lamowniki różnią się między sobą - pamiętaj, żeby zweryfikować, czy dany lamownik na pewno pasuje do Twojej maszyny (czy jest dedykowany chwytaczom rotacyjnym czy wahadłowym, czy po zamontowaniu go igła nie uderza w stopkę). Jeśli do tego momentu wszystko przebiega pomyślnie, odsyłam Cię ponownie do Pani Joli, która pokaże Ci, jak prawidłowo takiego lamownika używać: Jak korzystać z lamownika / stopki lamującej?

ZAMONTOWANY LAMOWNIK I ŁADNIE OLAMOWANY FRAGMENT MATERIAŁU

Czy dzianina się strzępi?

Wbrew pozorom nie tylko tkanina ulega strzępieniu. Mimo innej budowy dzianinom również zdarza się strzępić,zwłaszcza tym luźno dzianym, dzianinom sweterkowym, czy niektórym dzianinom prążkowanym. Choć w ich przypadku często spotykaną sytuacją jest również zwijanie się na krawędzi w rulon - będzie się tak zachowywał choćby jersey czy dresówka bawełniana.

Jak kroić dzianinę? Po pierwsze dekatyzacja!

Przy krojeniu dzianin rzeczą, o której u podstaw należy pamiętać jest paradoksalnie… dekatyzacja! Dzianiny ulegają znacznemu wykurczeniu, więc zwłaszcza w ich przypadku warto dokonać pełnej dekatyzacji, a więc wyprać materiał, wyprasować, aby po uszyciu nie czekały nas wówczas niemiłe niespodzianki. Myślę, że wiele z Was spotkało się z poskręcanymi szwami w t-shircie lub zmniejszeniem rozmiaru ubrania po pierwszym praniu. Dekatyzacja uchroni Was przed tym niemiłym doświadczeniem!

Jak kroić dzianinę? Nożyczki czy nóż krążkowy?

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku krojenia dzianiny jest wykorzystanie maty samogojącej i noża krążkowego. Te akcesoria dają Ci pewność, że dzianina na pewno nie będzie rozciągnięta - nie musisz bowiem podnosić materiału do góry, jak dzieje się to w przypadku krojenia nożyczkami. Co ważne - jeśli przenosisz oznaczenia z formy na materiał, do nacinków lepiej jednak użyć nożyczek - dają większą precyzję. 

dzianina krojona na macie samogojącej, nóż w ręku

Czy dzianinę powinno się kroić na złożeniu?

Jeśli dzianina, z którą pracujesz jest stabilna, tak jak na przykład punto, dresówki pętelki czy dresówki drapane - możesz kroić je na złożeniu materiału. Jednak jeśli pracujesz z dzianiną, która jest lejąca, bardzo elastyczna, jak choćby jersey wiskozowy - o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie dłuższe działanie -  najpierw kroimy jedną stronę, oznaczamy na materiale linię złożenia szpilkami, składamy materiał i odbijamy drugą stronę. Dzięki temu rozwiązaniu nie zasłaniamy sobie poszczególnych warstw materiału i mamy pewność, że obie części naszego skrojonego elementu są identyczne.

Najlepszy materiał, który się nie strzępi, to?

Istnieje na rynku kilka materiałów, które nie będą się strzępiły, więc jeśli zależy Ci na takich pozycjach, w sklepach szukaj przede wszystkim:

  • skóry i ekoskóry
  • szyfon
  • tiul
  • wełna parzona
  • polar
  • jersey
  • punto

Dziękujemy Ci za uwagę i doczytanie naszego posta do końca. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi zabezpieczenie tkanin i dzianin przed strzępieniem nie będzie dla CIebie tajemnicą. Jeśli masz w tym zakresie jakiekolwiek pytania - jesteśmy dla Ciebie dostępni na naszym FB Ultramaszyna i pod adresem mailowym: [email protected]

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj