Jak uszyć tshirt w stylu kimono?

Opanuj szycie jednego wykroju i stwórz kilka różnych ubrań! Bazując na wykroju sukienki Vert z naszego kursu online.

Opanuj szycie jednego wykroju i stwórz kilka różnych ubrań! Dowiedz się między innymi jak uszyć bluzkę kimono bazując na wykroju sukienki Vert z naszego kursu online. W tym wpisie pokażemy Wam jak w prosty sposób może powstać:

  • bluzka kimono wykrój
  • jak uszyć kimono shirt
  • jak uszyć top, bluzkę na bazie sukienki naszej Vert 

Nie musisz być mistrzem konstrukcji i krawiectwa żeby uzupełnić swoją garderobę o ten podstawowy model :-) 

 

 

Jeden wykrój i cały ocean możliwości

To jest to, co w szyciu lubię najbardziej. Ten post, to pierwszy wpis o tym, jak wykorzystywać te same nabyte umiejętności przy tworzeniu zupełnie innych rzeczy.

Mało kto wie, zaczynając swoją przygodę z szyciem, że wystarczy tak naprawdę opanować kilka podstawowych wykrojów żeby móc szyć bardzo różnorodne ubrania i oprzeć swoją szafę na odzieży uszytej samodzielnie. Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię lub podpatrzeć pracę innych szyjących osób. Ktoś, kto nie szyje, naprawdę nawet nie zorientuje się, że zbudowałaś całą garderobę na podstawie jednego kroju. Serio! :)

Mam nadzieję, że ten wpis otworzy Ci oczy na to, w jak prosty sposób można przemodelowywać wykroje - zaczniemy od t-shirtu. Żeby pójść dalej zapoznaj się z naszym kursem online, w którym znajdziesz wykrój i dokładną instrukcję szycia sukienki Vert. Cały kurs zawiera wiele istotnych zagadnień, które z powodzeniem wykorzystasz w trakcie szycia takich ubrań jak: tshirt, spódnica, sukienka czy bluzka.

Bazując na tym wykroju w ciągu 3 dni, uszyłam łącznie 5 rzeczy a jeśli miałabym więcej czasu i uruchomiła wyobraźnię jeszcze bardziej... na pewno udałoby mi się uszyć coś jeszcze :)

Ale do rzeczy! Jak uszyć na podstawie tego wykroju t-shirt kimono?

Kroimy

Tak wygląda forma wyjściowa:

Tak powinien wyglądać wykrój na t-shirt kimono:

Opis krojenia:

  • złóż dzianinę w taki sposób, aby po obydwu stronach otrzymać złożenie materiału, następnie do linii złożenia ułóż 1/2 przodu i 1/2 tyłu;
  • dekolt w przodzie podnieś o ok. 7 cm i wyrysuj ładny półokrągły kształt; pilnuj kąta prostego tam, gdzie linia dekoltu spotyka się z linią złożenia;
  • rękaw odmierz od szczytu ramienia na długość ok. 25 cm; tutaj również przypilnuj kąta prostego w miejscu, które wskazuję na rysunku - utrzymaj kąt prosty przy dole rękawa (styk z linią ramienia); chcesz inną długość - nie ma problemu, możesz ustalić ją samodzielnie;
  • pamiętaj o wysunięciu zapasu na szew na tyle poza linię złożenia (zapas na środku tyłu został przewidziany na zszywanie szwu środkowego na tyle, jeśli go nie chcemy to na linii złożenia nie możemy uwzględnić wartości zapasu, w przeciwnym razie tył wyjdzie szerszy o dwukrotną wartość zapasu)

Szyjemy

Po sukience Vert zakładam, że uszycie t-shirtu będzie dla Ciebie bajecznie łatwe. Niemniej jednak kilka podpowiedzi i usystematyzowanie, co krok po kroku należy zrobić:

  1. Zszyj szwy ramienne i szwy boczne składając dzianinę prawą stroną do prawej.
  2. Podłóż doły rękawków oraz dół tshirtu. Możesz wykorzystać w tym celu podwójną igłę (wówczas polecam Ci podkleić wartość zapasu taśmą stabilizującą lub wyciętym paseczkiem z wkładu odzieżowego/flizeliny) lub ścieg zygzak/trójskok/inne ozdobne lub użyć covera, ewentualnie ściegu flatlock z owerloka.
  3. Co z dekoltem? Możesz podwinąć go tak jak dół rękawów i dół tshirtu delikatnie rozciągając krawędź ale pilnując, żeby nie rozciągnąć dekoltu! W tym celu linię szycia możesz również podkleić taśmą z nitką stabilizującą lub możesz wykroić sobie pasek z dzianiny, który będzie stanowił pliskę (jak ściągacz). Jakiej długości? Zmierz dekolt dookoła i wstępnie oblicz długość pliski o 20% krótszą od obwodu dekoltu. Procent wartości jest w dużej mierze uwarunkowany rozciągliwością dzianiny, zawsze niestety trzeba zrobić wstępną próbkę :)

Gotowe!

No i gotowe! Teraz czas na Ciebie! Czekam na zdjęcia tshirtów w grupie Szycie Online

Szykuj się na kolejne modele bazujące na wykroju sukienki Vert. W najbliższym czasie bluza/sweter z głębokim dekoltem na plecach, sukienka z rozcięciem i spódniczka :)

Komentarze

T-shirty uwielbiam, ale sukienka jest cudowna!!! Gratuluję kreatywności. Wyglądasz w niej przepięknie ;)
 
Wykrój t-shirtu wygląda całkiem łatwo do skonstruowania, chętnie spróbuję zrobić coś podobnego. :)
Ale co muszę jeszcze powiedzieć - biała sukienka z rozcięciem na plecach wygląda bosko!
 
Uwielbiam ten wykrój od pierwszego wejrzenia. Mam kupiony i nawet już sklejony i wyciety. Tylko chyba za duży rozmiar. Ale taka bluzeczka mi się przyda więc chyba czas zrobić kolejny krok ???? bardzo dziękuję za inspirację!
 
Chyba się skuszę???? a to białe cudo z dekoltem na plechach tez będzie?
 
Tak, w następnej kolejności opracuję dla Was wpis z tą ecru :-)
 
Komentuj