Jak uszyć sukienkę z dzianiny?

Zaczynasz szyć i zastanawiasz się jak uszyć sukienkę z dzianiny?

Kilkanaście lat temu zadawałam sobie dokładnie to samo pytanie :) Niezależnie od tego, na jakim etapie nauki szycia jest się w danym momencie, szycie z dzianin to jedno z bardziej przyciągających uwagę zagadnień, związanych zarówno z krawiectwem na własne potrzeby, w ramach rozwoju pasji jak i w przypadku projektowania swojej marki modowej i produkcji na większą skalę. Nic w tym dziwnego! Dzianiny są bowiem wygodne, stosunkowo łatwe w konserwacji, najczęściej nie wymagają prasowania lub czas potrzebny na uprasowanie jest mniejszy niż w przypadku tkanin i, najważniejszy atut, dopasowują się do różnych typów sylwetek. To oznacza, że ta sama konstrukcja (wykrój) może być często używana przez odmienne rodzaje sylwetek, o nieco innych wymiarach a dzięki naciągowi i elastyczności dzianiny i tak dobrze leży.

Czy dzianiny szyje się równie łatwo jak tkaniny? I tak i nie. To znaczy, jeśli jesteśmy początkujący, czasami możemy mieć problemy z upilnowaniem elastycznego surowca ale z drugiej strony ta elastyczność sprawia, że jeśli w jakimś momencie zabraknie nam materiału, możemy go trochę “dociągnąć”. Nie będzie to oczywiście technika prawidłowa i wprawne krawieckie oko wyłapie tego typu pójście na skróty, niemniej na własne potrzeby i do samodzielnego noszenia, taki zabieg jest do pewnego momentu dozwolony. Jeśli natomiast chcemy, żeby szycie elastycznych surowców przebiegało w pełni zgodnie ze sztuką krawiecką, musimy poznać kilka tricków i dojść do wprawy. Oczywiście w ramach tego artykułu podzielę się z Tobą tymi poradami i rozwiązaniami, których nauczyłam się czy to na potrzeby własne, czy na potrzeby pracy zawodowej związanej z krawiectwem.

Jak uszyć prostą sukienkę z dzianiny? Tutorial

Ten wpis przygotowałyśmy przede wszystkim z myślą o osobach, które są bardzo początkujące i będą szyć krótką bądź długą  sukienkę z dzianiny po raz pierwszy. Zakładam zatem w czystej teorii, że nie posiadasz żadnego wykroju. Ba! Może jest nawet tak, że udało Ci się zdobyć maszynę, masz kawałek dzianiny i po prostu chcesz spróbować uszyć coś, co będzie się dało założyć choćby testowo.

Zaczniemy zatem od bardzo kreatywnego, domowego i najprostszego sposobu przygotowania wykroju. Taka metoda sprawdzi się tylko w przypadku ubrań niedopasowanych do sylwetki, oversize, luźnych, bez żadnych zaszewek, gdzie możemy zupełnie odrzucić tradycyjne zasady tworzenia i konstruowania ubrań.

Do tego celu wykorzystamy prosty tshirt o luźnym kroju i na jego bazie przygotujemy formę.
Możesz wykorzystać do tego projektu zupełnie podstawowe koszulki o najprostszym kroju, nawet możesz wyciągnąć z szafy partnera jego koszulkę - będzie Ci jeszcze łatwiej!
Generalnie, im luźniejsza i prostsza forma, tym łatwiejsza i krótsza droga do celu :)

przyklady krojow koszulki

Na stole lub na podłodze połóż arkusz papieru o wymiarach przynajmniej 100 na 70 cm. Do pracy będą Ci jeszcze potrzebne: linijka, mazak/długopis lub ołówek, nożyczki do papieru. 

Połóż wybrany tshirt na arkuszu papieru tak, żeby mieścił się w całości. Najważniejsze żeby ułożyć tshirt plecami (tyłem) do kartki, góra tshirtu (przód) leży na wierzchu. Przed odrysowaniem i wyprostowaniem (równym ułożeniem) tshirtu, przewróć go na lewą stronę (tak, żeby wewnętrzna strona była na zewnątrz) i schowaj rękawy do środka, dokładnie tak jak na zdjęciu poniżej:

robienie wykroju z koszulki

Jak już ułożysz tshirt zgodnie z powyższymi wskazówkami, obrysuj go dookoła, dokładnie przy krawędzi materiału. Rysujesz po obrysie tyłu (czyli części spodniej, który na leży na arkuszu papieru). Po odrysowaniu linię dołu wyrysuj linijką poprzez połączenie boków

Złóż formę na pół, tak żeby linia boku trafiała na linię boku. Teraz sprawdzimy czy narysowana forma jest symetryczna, czy podkroje pachy są takie same i czy linia podkroju dekoltu jest również taka sama.
Jeśli zauważysz jakieś różnice postaraj się wypośrodkować linie i znaleźć pomiędzy nimi kompromis.

W ten sposób uzyskaliśmy formę bazową, którą musimy delikatnie zmodyfikować, jeśli chcemy stworzyć prostą sukienkę z dzianiny - przede wszystkim w tym momencie masz formę na koszulkę a chcemy mieć formę na sukienkę. To oznacza, że musisz dowolnie wydłużyć linie boku i ponownie połączyć je tak, żeby stworzyć linię dołu. Możesz również zrobić tak, że od narysowanej wcześniej linii dołu koszulki odliczysz jakąś długość i narysujesz równoległą linię dołu sukienki. Dopiero potem możesz narysować linie boku - zdecyduj, który sposób będzie dla Ciebie łatwiejszy.

Następnie do narysowanej linii dołu dodaj  zapas na podwinięcie - 2 cm co najmniej (przy takiej wartości podwijanie nie sprawi Ci problemu).

Formę z dodanym na dole zapasem wytnij po obrysie. W ten sposób powstał SZABLON do szycia, który zawiera wszystkie niezbędne zapasy. Wycięty szablon przetnij wzdłuż linii zagięcia, na pół. Dzięki temu uzyskasz ½ szablonu przodu i ½ szablonu tyłu:

Żeby te połówki rzeczywiście stały się przodem i tyłem (różniącym się od siebie) musimy dokonać jeszcze kilku modyfikacji:

1. Zróżnicowanie linii ramienia przodu względem tyłu.

Na szablonie przodu narysuj linię równoległą do lini ramienia, oddaloną o 1,5 cm: 

Następnie przyłóż ramiona z obydwu szablonów i sprawdź długość, zaznacz punkt zakończenia linii ramienia:

2. Narysuj dowolny kształt dekoltu na szablonie przodu względem oznaczonego punktu: 

3. Pogłęb podkrój pachy na szablonie przodu:

Na szablonie tyłu nie nanosimy żadnych zmian. 

Następnie wytnij szablony (½ przodu i ½ tyłu). Tak wyglądają gotowe szablony:

Teraz przed nami przygotowanie rękawa. W tym celu złoż szablony (½ przodu z ½ tyłu) odcinkami ramiennymi ale tak, żeby papier nie leżał krawędzią do krawędzi tylko głębiej - linią szycia na linii szycia. Żeby określić te linie zaznacz sobie zapasy, znajdują się w głębokości 7 mm w naszym przypadku a jak jest w Twoim? Zmierz szerokość szwu owerlokowego w koszulce, na bazie której rysujesz szablon.

Następnie zaznacz na podkrojach pachy przodu i tyłu podział odcinka w proporcji ⅓ do ⅔

Podłóż arkusz papieru pod szablony i odrysuj ksztalt podkroju od zaznaczonych linii. Zaznacz na odrysowanym łuku linię ramienia:

W dalszej kolejności musimy odrysować pozostały fragment podkroju pachy na przodzie i na tyle ale w tym celu należy odwrócić formy w taki sposób: 

Po tej operacji powstanie taki łuk, jest to główka rękawa ale nie jest to jeszcze gotowy kształt. Należy go delikatnie skorygować:
- na tyle wypłaszczyć
- na przodzie podciąć początek

Wyrównaj kształt całej linii tak żeby była płynna:

Dodaj zapasy na główce rękawa - 7 mm

Teraz zostały nam do narysowania linie boku oraz linia dołu rękawa.
Jest to w zasadzie dość dowolne, punktem wyjścia do narysowania linii bocznych musi być oczywiście początek i koniec podkroju ale docelowa szerokość zależy od Ciebie. Rękaw może być prosty, zwężający się lub rozszerzający się. 

Po narysowaniu linii bocznych złóż formę rękawa na pół i sprawdź, czy linie boczne są syymetryczne. 

Wyznacz nitkę prostą - jest ona prostopadła do linii dołu. Narysuj zapas na bokach: 7 mm oraz zapas na linii dołu (podwinięcie) : 2 cm

UWAGA:
Jeśli zrobisz bardzo zwężający się dół musisz odbić zapasy lustrzanie!

Ułóż szablony na materiale w taki sposób:

Z materiału wytnij również pasek do wykończenia dekoltu, jego wysokość to 4 cm (już z zapasami) a szerokość to obwod całego dekoltu -20% wartości.

Instrukcja szycia krok po kroku:

W zależności od tego, czy masz do dyspozycji tylko maszynę do szycia, czy również owerlok, proces szycia będzie krótszy lub dłuższy. Tak jak napisałam we wstępie do tego artykułu, zakładam, że możesz być osobą początkującą dlatego cały proces szycia opracowałam dla Ciebie przy użyciu maszyny do szycia. Jeśli masz do dyspozycji owerlok, ustaw na nim ścieg czteronitkowy do jednoczesnego obrzucania ze zszywaniem.

1. Podklej dekolt taśmą stabilizującą z nitką po skosie (jeśli ma być zgodnie ze sztuką krawiecką, jeśli nie masz takiej taśmy, nie przejmuj się i po prostu omiń ten etap).
2. Weź ścinek dzianiny i sprawdź ustawienia ściegu na maszynie. Cały projekt uszyjemy za pomocą dwóch rodzajów ściegu:

  • ścieg prosty lub ścieg potrójny wzmocniony elastyczny lub ścieg błyskawica lub wąsko ustawiony zygzak - wykorzystamy go do zszywania
  • ścieg tzw owerlokowy - wykorzystamy go do obrzucania
  • Jeśli masz do dyspozycji owerlok nawlecz go na ścieg czteronitkowy i ustaw dyferencjał na wartość wyższą niż 1 aby zapobiec rozciąganiu dzianiny.


3. Zepnij szpilkami lub sfastryguj szwy ramienne - złóż przód z tyłem prawą stroną do prawej.
4. Po spięciu/sfastrygowaniu wykonaj przeszycie w odległości 7 mm od krawędzi.
5. Obrzuć zapasy i zaprasuj je na tył.
6. Przyłóż rękawy do powstałych podkrojów pach prawą stroną do prawej. Przyszyj je i wykończ analogicznie do punktu 4 i 5.
7. Złóż rękawy, przody i tyły w taki sposób aby powstały szwy boczne w korpusie i rękawie.
8. Zszyj szwy analogicznie do punktu 4, 5 i 6.
9. Zszyj krótką krawędź w plisie wykończenia dekoltu. Złóż plisę na pół i zaszyj ją. Przyłóż do dekoltu prawą stroną do prawej, wcześniej podziel plisę i dekolt na ćwiartki tak aby wyznaczyć punkty styku plisy ze szwami ramiennymi i środkiem przodu oraz środkiem tyłu.
10. Przyszyj plisę dekoltu do podkroju w sukience. Obrzuć zapasy. Zaprasuj je do środka (w dół).
11. Podkładanie/wykańczanie dołu sukienki

  • możesz podkleić wkładem odzieżowym krawędź dolną sukienki, wówczas podwinięcie będzie dużo łatwiejsze
  • obrzuć krawędź
  • podwiń zapas na 2 cm do lewej strony, sfastryguj lub przypnij szpilkami
  • przyszyj ściegiem prostym

12. Czas na finisz - jeśli do tej pory prasowałaś/eś wszystkie szwy to sukienka powinna być już gotowa do założenia. Jeśli nie, wyprasuj teraz zapasy, w niektórych miejscach może to być utrudnione, dlatego na przyszłość pamiętaj, żeby prasować każdy szew od razu po tym jak powstaje.

Zasady jak uszyć sukienki z dzianiny i na co zwracać uwagę - garść porad:

Stabilizowanie i podklejanie.

W trakcie szycia dzianin bardzo ważnym elementem jest ich stabilizowanie poprzez podklejanie samych krawędzi lub poszczególnych elementów w całości. Służą do tego taśmy z klejem i wzmacniającymi nitkami wzdłuż lub po skosie oraz wkłady dziane z klejem.

Dobór igieł i nici.

Bardzo ważnym elementem szycia dzianin jest dobór właściwych igieł. Maszyna wieloczynnościowa, nowa, zawsze ma zamontowaną igłę uniwersalną, która nie jest dedykowana do szycia wyrobów dzianinowych. Do szycia tego rodzaju materiałów powinniśmy montować w maszynach igły do szycia jerseyu lub igły do szycia stretchu (wybór jest uzależniony od rodzaju dzianiny, igły do jerseyu – dzianiny o naturalnych i sztucznych składach, igły do stretchu – dzianiny syntetyczne np. lycra).

Właściwe ustawienia ściegu i właściwy dobór ściegu.

Dzianiny szyjemy za pomocą ściegów elastycznych lub te nieelastyczne ustawiamy tak, by były ściegami pracującymi. Ustawienia ściegów znajdziesz w instrukcji szycia sukienki powyżej.

Nadal zastanawiasz się jak uszyć sukienkę z dzianiny?

Jeśli ten tutorial rozpalił Twoją chęć nauczenia się jeszcze większej ilości zagadnień i co najważniejsze, chcesz opanować szycie z dzianin w 100 procentach, zapraszam Cię do zapoznania się z innymi materiałami, które dla Ciebie przygotowałam. Dalsze kroki w nauce szycia dzianin możesz postawić:

Komentarze

Super pomocne ;) wcześniej próbowałam sama tworzyć projekt ale wychodziło źle ;( teraz wiem jakie błędy popełniałam ;D
 
Komentuj