Jak zacząć haftować? Poradnik dla początkujących

Haftowanie dla początkujących - jak zacząć haftować?

Haftowanie to sztuka zdobienia tkanin i innych materiałów za pomocą igły i nici. Współczesna technologia przyniosła jednak nową erę tej tradycyjnej formie rękodzieła. Hafciarki komputerowe umożliwiają wykonywanie precyzyjnych i złożonych wzorów haftów, co sprawia, że haftowanie stało się łatwiejsze, mniej czasochłonne i bardziej dostępne nawet dla początkujących. W dzisiejszym wpisie na blogu omówimy, jak rozpocząć swoją przygodę z haftowaniem na hafciarce komputerowej.

Dlaczego hafciarka komputerowa?

Hafciarka komputerowa to zaawansowane urządzenie, które na pozór może wydawać się skomplikowane dla początkujących. Jednak warto podkreślić, że korzystanie z niej ma wiele zalet:

  • Precyzja: dzięki programom komputerowym możesz tworzyć bardzo precyzyjne wzory haftowane, które są trudne do osiągnięcia przy hafcie ręcznym.
  • Zautomatyzowane procesy: hafciarka komputerowa wykonuje większość pracy za Ciebie, co znacznie oszczędza czas.
  • Powtarzalność: możesz łatwo odtwarzać te same wzory na wielu tkaninach, co jest idealne do tworzenia produktów na sprzedaż lub serii ubrań.
  • Szeroki zakres projektów: hafciarki komputerowe pozwalają na haftowanie różnych wzorów, od prostych logo po duże i skomplikowane kompozycje artystyczne.

różne modele hafciarek

Jak zacząć haftować na hafciarce komputerowej?

  1. Wybór odpowiedniej hafciarki komputerowej

Pierwszym krokiem będzie oczywiście wybór odpowiedniego sprzętu dobranego do Twoich potrzeb. Jeśli ten krok masz już za sobą, możesz przejść do punktu numer dwa.

Jeśli natomiast ta decyzja jeszcze przed Tobą, oto najważniejsze rzeczy które musisz wiedzieć. Na rynku dostępne są przeróżne modele w bardzo zróżnicowanych cenach. Najistotniejszym jednak parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru jest dostępny rozmiar pola haftu. W drugiej kolejności będą to automatyczne funkcjonalności.

Więcej informacji odnośnie wyboru hafciarki znajdziesz w naszych poprzednich wpisach:

Jak wybrać pierwszą hafciarkę jednoigłową? oraz Podstawowe informacje o hafciarkach komputerowych

  1. Przygotowanie materiałów i nici

Kolejnym krokiem jest przygotowanie materiałów niezbędnych do haftowania. Na początek najlepiej zacząć od haftu na grubszych i stabilnych materiałach, czyli np. drelichu bawełnianym o gramaturze około 200gr/m. Taki materiał nie ma tendencji do rozciągania, dzięki czemu łatwiej będzie upiąć go w tamborek.

Nici przeznaczone do haftu są bardziej śliskie i połyskujące (dzięki czemu optycznie lepiej pokrywają haftowaną przestrzeń). Możesz zastosować je tylko jako nitkę wierzchnią, a na spód do bębenka założyć zwykłą nić do szycia grubości 120.

Ostatnią rzeczą, której będziesz potrzebować jest stabilizator do haftu, który upinamy w tamborku wraz z materiałem (zapobiega on rozciąganiu się haftowanej powierzchni tkaniny).

  1. Przeczytaj instrukcję obsługi

Ten podpunkt może wydawać się zabawny, ale realnie, czytając dokładnie instrukcję obsługi, jesteśmy w stanie najwięcej dowiedzieć się o możliwościach i funkcjach naszej maszyny.

  1. Wybierz wzór

Na początku warto pobawić się maszyną, wybierając prosty wzór i łącząc go, np. z napisem. Każdy model hafciarki pozwoli nam na wybranie wielkości liter, wyginanie, obracanie czy odbijanie wzorów. Wbudowane wzory będą miały również informację o ilości kolorów, ilości wkłuć i czasie haftowania. Aby sprawdzić prawidłowe ustawienia hafciarki na pierwszy raz wybierz coś prostego z czasem wykonania do kilku minut.

  1. Upnij tamborek i rozpocznij haftowanie

Przygotowany wcześniej materiał wraz ze stabilizatorem upnij na płasko pomiędzy dwiema obręczami tamborka. Przy pierwszych próbach czynność ta wymagać może kilku prób. Materiał powinien być napięty (ale nie ponaciągany). Tamborek wepnij w ramię haftujące Twojej hafciarki komputerowej. Opuść stopkę i naciśnij “start” aby rozpocząć haftowanie.  Po zakończeniu wypnij wszystko z maszyny i tamborka. Prawidłowo wykonany haft powinien mieć około 30% nici górnej przeciągniętej na spód wzoru. Jeśli nitka górna w maszynie jest za luźna, możesz skorzystać ze specjalnej siateczki dołączonej w zestawie do każdej hafciarki, którą zakładamy na szpulę aby zwiększyć opór przy rozwijaniu nitki.

  1. Cierpliwość i praktyka

Hafciarka komputerowa może wydawać się skomplikowana na początku, ale nie daj się zniechęcić. Tak jak w przypadku wielu rzemiosł, kluczem do sukcesu jest cierpliwość i praktyka. Im więcej będziesz haftować, tym lepszy staniesz się w tej sztuce.

Im bardziej elastyczny materiał oraz im większe wzory tym większej wprawy wymaga ich wykonanie.

kilka wyhaftowanych wzorów

Nauka haftowania dla początkujących

Jeśli postanowisz, że wzory wbudowane w hafciarkę oraz dostępne do zakupu w internecie nie są dla Ciebie wystarczające najlepiej zapoznać się z ofertą profesjonalnych programów do tworzenia haftu (takich jak Brother PED 11, Janome Artistic Digitizer, Bernina 9 DesignerPlus) oraz zapisać się na nasz stacjonarny kurs Projektowanie haftów komputerowych.

W stawianiu pierwszych kroków przydatny okazać się może również nasz kurs online Kurs online podstawy haftu komputerowego

Jak zacząć haftować - podsumowanie

Haftowanie na hafciarce komputerowej może być fascynującą i satysfakcjonującą przygodą. Dzięki nowoczesnej technologii i dostępnym materiałom oraz oprogramowaniu, haftowanie stało się bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze sprzętu lub akcesoriów do haftowania - śmiało odezwij się do nas w komentarzu lub napisz na adres [email protected].

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj