Podstawowe informacje o hafciarkach komputerowych

Przybliżamy podstawowe pojęcia dotyczące hafciarek komputerowych - dzięki temu poradnikowi samodzielnie zdecydujesz, jakie parametry są dla Ciebie istotne podczas wyboru sprzętu do haftowania.

Hafciarka komputerowa to bardzo przydatne urządzenie, jeśli chcemy aby rzecz, którą tworzymy, stała się bardziej ekskluzywna, unikatowa i spersonalizowana. To właśnie dzięki tym cechom jesteśmy w stanie sprzedać nasz finalny produkt w korzystniejszej dla nas cenie i sprawić, by wyróżniał się na tle konkurencji. 

Kilka słów o hafcie: 

Haft komputerowy pozwala nam uzyskać efekt dużo wyższej jakości niż nadruk lub folie flex czy flock. Co najważniejsze – haft powszechnie i zresztą słusznie uważa się za dużo trwalszy, wysokogatunkowy i jakościowy, względem alternatywnych metod dostępnych na rynku.

Do czego wykorzystasz możliwości hafciarki?

Haft posłuży Ci na przykład do personalizacji wyrobów takich jak ręczniki czy szlafroki. Dzięki hafciarce podpiszesz dziecięce ubrania, wyhaftujesz logotyp na firmowej bluzie lub stworzysz unikalny wzór na torbie. Hafciarki są też wykorzystywane powszechnie w trakcie zdobienia szatek do chrztu, strojów komunijnych, tworzenia prezentów ślubnych (np. pościel) oraz do zdobienia innych elementów, choćby smyczy, ubranek dla psów i różnych gadżetów reklamowych.

Krótko o tym, jaka hafciarka na początek

Jeśli zastanawiamy się nad tym jaka hafciarka na początek będzie idealnym wyborem, przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

  1. W jakim celu będziemy wykonywać haft? Na potrzeby własne czy na sprzedaż?
  2. Jakiej wielkości haft chcielibyśmy wykonywać? (inne pole robocze jest nam potrzebne do haftowana na skarpetkach czy portfelach, a inne do haftowania na t-shirtach, ręcznikach czy pościeli) 

Odpowiedź na pierwsze pytanie ma duże znaczenie przy wyborze odpowiedniego sprzętu, ponieważ różne hafciarki będą miały różną moc przerobową. Co to znaczy? Jeśli planujemy użytkować hafciarkę codziennie, przez parę godzin, potrzebujemy naprawdę solidnej, wytrzymałej maszyny. Hafciarki z przedziału cenowego między 3 a 4 tysiące złotych na dłuższą metę nie są przystosowane do tak intensywnej pracy. Oczywiście jeśli brakuje Ci środków, możesz rozpocząć swoją działalność zarobkową z taką właśnie hafciarką i zanim ją wyeksploatujesz, na pewno przysłowiowo “zdąży na siebie zarobić”. Natomiast musisz brać pod uwagę fakt, że taka hafciarka szybko się zużyje, co w rezultacie i tak zmusi Cię do wymiany sprzętu na nowy.

Co jeszcze może przeszkadzać Ci w tańszej hafciarce, jeśli masz zamiar na niej zarabiać? Zdecydowanie jej tempo. Tempo pracy takich modeli jest dość wolne, co znacznie ogranicza produkcję. Musisz wiedzieć, że typowa hafciarka domowego użytku posiada 1 igłę, co oznacza, że aby wyhaftować wzór, który posiada więcej niż 1 kolor, będziemy musieli zmienić w trakcie nić, a każda taka zmiana to strata kilku cennych minut.  Jednak jeśli potrzebujesz hafciarki na użytek domowy, aby haftować kilka rzeczy w tygodniu, zdecydowanie możesz rozważyć taki zakup, gdyż będzie on adekwatny do Twoich potrzeb.

Podsumowując:

Jeśli maszyna ma być przeznaczona do haftowania pojedynczych wzorów na małą skalę, a czas haftowania nie ma dla nas dużego znaczenia  – zdecydowanie możemy rozważyć hafciarki domowe.

 

 

 

Jeśli hafciarka ma działać po 8 godzin dziennie, a haft będziemy np. wykonywać w dużym nakładzie, zdecydowanie potrzebować będziemy hafciarki przemysłowej.

 

 

 

Drugą bardzo istotną rzeczą jest pole haftu.

Każda maszyna ma w zestawie tamborek, który określa nam wielkość elementu, jaki możemy wyhaftować. Do niektórych hafciarek oprócz tamborków dostępnych w zestawie, będziemy mogli dokupić inne rozmiary. Niestety nie w każdej hafciarce będziemy mogli znacząco powiększyć to pole. Zatem przy zakupie koniecznie musisz rozważyć, jakiej wielkości hafty masz zamiar wyszywać.

Modele z małym polem haftu 

 

Modele z dużym polem haftu 

 

 

Jeśli masz zamiar haftować na produktach gotowych, takich jak koszulki, czapki lub buty, musisz rozważyć hafciarkę przemysłową, której specjalna budowa oraz dodatkowe moduły pozwolą na efektywniejszą pracę.

 

 

Tamborek do czapek 

 

Tamborek do butów 
 

 

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę w trakcie poszukiwania hafciarki dopasowanej do Twoich potrzeb? 

Prędkość haftowania

Jest to maksymalna ilość wkłuć igły na minutę. Im większa liczba pojawi się w tym parametrze tym szybciej nasz haft zostanie wykonany. W niektórych hafciarkach parametr ten będzie stały, niektóre będą miały możliwość regulacji. Zakres ten waha się między 400 a 1000 wkłuć na minutę, rozbieżność jest zatem bardzo duża. Dodatkowo, większość modeli hafciarek zwalnia przy łukach, aby bardziej precyzyjnie wykonać haft, nie robią tego jedynie najdroższe modele przemysłowe. Każde ustawione automatyczne obcinanie nitki pomiędzy obiektami również wydłuża czas hafu. Jeśli haftujemy dla siebie, kolejne 5 minut nie powinno być większym problemem, jeśli zaś wytwarzamy produkty na sprzedaż i zależy nam na zrobieniu wielu haftów dziennie, skrócenie czasu do niezbędnego minimum może okazać się kluczowym czynnikiem.

 

Wbudowane wzory oraz czcionki

Każda hafciarka posiada wbudowane w sobie gotowe wzory, których nie możemy używać komercyjnie oraz przynajmniej kilka rodzajów czcionek i te można używać komercyjnie. Jeśli haft wykonywać będziemy tylko dla siebie i nie mamy zamiaru kupować dodatkowego oprogramowania do tworzenia haftów, koniecznie należy się upewnić, że wzory, które są w hafciarce, nam odpowiadają. Dodatkowo, bardzo ważna rzecz, wśród wbudowanych czcionek nie każda marka posiada polskie znaki (ś, ć, ź, ń, itd.) i jeśli nie będziemy mieć dodatkowego oprogramowania, może okazać się, że ich nie wyhaftujemy.

 

Dodatkowe tamborki

Oprócz tamborków o różnym polu haftu do wielu hafciarek istnieje również opcja dokupienia specjalnych modułów, które pozwolą nam haftować na czapce, butach, kieszonkach czy skarpetkach. Do hafciarek przemysłowych produkowane są również tamborki magnetyczne, których upinanie jest dużo łatwiejsze i szybsze.

 

 

Maksymalne pole haftu

Określa jaki maksymalnej wielkości tamborek będziemy mogli wpiąć do naszej maszyny, nie musi być on dołączony do zestawu.  

 

 

  

Czcionki z polskimi znakami

Większość hafciarek posiada wbudowane menu w języku polskim. Nie wszystkie jednak mają czcionki, pozwalające na używanie polskich znaków. Jeśli będziemy dodatkowo używać programu do haftu, nie będzie to dla nas znacznym ograniczeniem. Jeśli jednak planujemy posługiwać się jedynie menu hafciarki, dobrze jest zwrócić uwagę na ten parametr.

 

Z polskimi znakami 

 

bez polskich znaków


 

Wskaźnik laserowy

Pokaże nam, w którym miejscu igła wykona wkłucie oraz wyznaczy obrys haftu przy sprawdzaniu pola pracy. Niektóre maszyny nie posiadają takiego wskaźnika, ale mają możliwość dokupienia stopki ze wskaźnikiem laserowym.

Automatyczny powrót do miejsca zrywu nici

Maszyna informuje o zerwaniu nitki, a po ponownym nawleczeniu, zaczyna haft w miejscu, w którym przerwała. 

 

Program do haftu

Istnieje wiele programów do edycji haftów, jednak wszystkie firmy posiadają dwa główne rodzaje:

 

Jedno lub wieloigłowa hafciarka

W przypadku hafciarek domowych dostępne będziemy mieć jedynie opcje jednoigłowe. Oznacza to, że przy zmianie koloru będziemy zmuszeni do zmiany nitki ręcznie. Jeśli hafciarka jest wieloigłowa, w zależności od ilości igieł będziemy mogli np. bez zmiany haftować 4, 8 lub 10 kolorowe wzory. Nie oznacza to jednak, że igły te będą poruszać się jednocześnie a jedynie, że po kolei bez zmieniania nici będą się w odpowiednim momencie uruchamiać.

Istnieją również przemysłowe hafciarki wielogłowicowe, które przy haftowaniu na naprawdę dużą skalę będą idealnym rozwiązaniem. W tym samym momencie haftować ten sam wzór np. na 6 stanowiskach, jednak musimy pamiętać o tym, że nie ma możliwości zaprogramowania na poszczególnych głowicach różnych wzorów.

 

Producenci:

  • Brother – hafciarki domowe oraz przemysłowe
  • Janome – hafciarki domowe oraz przemysłowe
  • Elna – hafciarki domowe
  • Bernina – hafciarki domowe
  • Bernette - hfciarki domowe
  • Juki – hafciarki przemysłowe
  • Happy - hafciarki przemysłowe