Jak wybrać pierwszą hafciarkę jednoigłową?

Witam Cię we wpisie poświęconym domowym hafciarkom jednoigłowym. Przygotowałam ten artykuł przede wszystkim z myślą o osobach, które rozważają urozmaicenie swojego domowego parku maszyn lub zastanawiają się nad rozpoczęciem małej/średniej działalności zarobkowej.

Pomimo tego, że zróżnicowanie modeli w segmencie jednoigłowych hafciarek nie jest bardzo duże, znalezienie odpowiedzi na pytanie “Jak wybrać pierwszą hafciarkę” wcale nie należy do najłatwiejszych. W zależności od tego jakie masz plany i czy zamierzasz korzystać z hafciarki tylko na własny użytek czy realizować zamówienia dla klientów, finalny wybór modelu będzie zupełnie inny. 


Co to jest hafciarka jednoigłowa i do czego może służyć?

Hafciarka jednoigłowa to maszyna o funkcji haftującej, co oznacza, że nie da się jej wykorzystywać do zszywania ubrań. Jednym z ważniejszych elementów hafciarki jest ramię sterujące, do którego wpina się tamborek. 

Do niego z kolei wpina się materiał wraz z odpowiednim podkładem haftującym. Kwestią, która odróżnia hafciarki od maszyn do szycia jest ich zdolność do odczytywania wzorów graficznych, importowanych do hafciarki za pomocą pendrive’a, połączenia wifi lub standardowego połączenia za pomocą przewodu. Elementem charakterystycznym dla hafciarek jest również specjalna stopka do haftowania, która w trakcie wyszywania wzoru nie przylega do materiału. Jeśli chodzi o programy ściegowe, hafciarki posiadają określone programy graficzne - wzory takie jak np. kwiaty, kształty geometryczne, obrysy, monogramy, liternictwo. W zależności od typu hafciarki, ilość tych zaprogramowanych wzorów będzie różna, różne będą też czcionki oraz nie wszystkie modele hafciarek będą posiadać polskie liternictwo. Dzięki wbudowanym wzorom i możliwości przetwarzania dowolnych grafik na haft (za pomocą programów komputerowych), przy użyciu hafciarki jesteś w stanie: 

  • haftować dowolne napisy, inicjały, wyszywać je na pościeli, ręcznikach, czapkach, skarpetkach, ubraniach, plecakach i innych asortymentach 
  • haftować logotypy na torbach reklamowych, fartuszkach, gadżetach reklamowych, poduszkach, workach, pokrowcach, ubraniach i innych asortymentach
  • ozdabiać odzież damską, męską i dziecięcą
  • wyszywać dowolne wzory, od motywów florystycznych, prostych kształtów geometrycznych, przez postaci bajkowe a nawet zdjęcia z dużym kontrastem.

W zależności od wybranego modelu hafciarki, maksymalny rozmiar wyżej wskazanych projektów będzie różny tzn. na rynku możesz spotkać hafciarki z małym, średnim i stosunkowo dużym polem haftu. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości tamborki są dołączone do hafciarki oraz jaka jest odległość od igielnicy i ramienia sterującego do korpusu.Jeśli kupisz hafciarkę o małym gabarycie i małej odległości od ramienia sterującego do korpusu, to dokupienie największego tamborka nie zwiększy pola pracy - po prostu nie będzie on kompatybilny i nie będzie dało się go wpiąć.

Jakie są rodzaje hafciarek jednoigłowych?

Hafciarki jednoigłowe możemy podzielić na hafciarki o mniejszym gabarycie (najniższe modele), hafciarki standardowej wielkości (segment średni) i większe hafciarki (segment premium). W ramach tego podziału będziemy mieć jeszcze do czynienia ze zróżnicowaniem w ramach wielkości tamborków i maksymalnych możliwych pól haftu. To, co będzie wspólne dla wszystkich hafciarek jednoigłowych to: sposób nawleczenia nitki dolnej, sposób nawlekania góry i konieczność samodzielnej zmiany nici przy zmianie koloru w projekcie (tzn. hafciarkę trzeba każdorazowo samodzielnie nawlec nowym kolorem, hafciarka zatrzymuje się po zakończeniu haftowania danym kolorem). 


Najniższe modele

Dedykowany do prac domowych, haftowania dla siebie, sporadycznego haftowania zarobkowego. Do haftowania na cienkich i średnio grubych materiałach. Idealny dla osób, które chcą haftować na małych powierzchniach.

Brother M240ED

Janome MC230E (wycofany z oferty)

 

Segment średni

Hafciarki dedykowane zarówno do pracowni krawieckich, małych manufaktur i haftu na własne potrzeby. Zróżnicowane pole haftu, w wybranych modelach stosunkowo duże. Możliwość haftowania na różnorodnych materiałach.

 

Janome MC 400 E

Janome MC 500 E

 

Janome MC 550 E


Brother F440 E 

 

Bernina Bernette B70

 

Brother NV870SE (następca Brother NV 800 E)

 

Segment premium 

Hafciarki jednoigłowe, “półprzemysłowe”, do intensywniejszych prac, haftowania na czapkach, skarpetkach.

Brother VR


Brother Innovis V3

 

Poznaj wady i zalety hafciarek jednoigłowych

Tak naprawdę ciężko jednoznacznie i bezdyskusyjnie pisać czy to o wadach czy zaletach hafciarek jednoigłowych - sposób postrzegania poszczególnych funkcji jest bardzo mocno uzależniony od użytkownika i jego oczekiwań względem sprzętu. W kontekście obsługi hafciarek jednoigłowych kluczowy jest dobór właściwych, oryginalnych igieł i bardzo dobrych jakościowo nici. To, co można by było uznać za wadę - czyli czułość tych sprzętów na dodatki wysokiej klasy, tak naprawdę jest w pewnym sensie zaletą. Korzystanie z nici, igieł i podkładów hafciarskich dobrej jakości chroni nasz sprzęt przed usterkami i nadmierną eksploatacją.

Drugim dyskusyjnym aspektem jest kwestia konieczności posiadania oprogramowania, które warunkuje to, czy będziemy mogli wyhaftować na danej hafciarce dowolny wzór. Pamiętaj, że hafciarka nie odczytuje popularnych formatów takich jak: ai., png., jpg., czy cdr. Aby dany wzór został odczytany przez hafciarkę musimy go najpierw odpowiednio przerobić i przekonwertować w oprogramowaniu, które trzeba dokupić do hafciarki dodatkowo (nie ma go w cenie, jedynie przy zakupie w pakiecie jest on tańszy).

Czy hafciarki jednoigłowe dla amatorów i hafciarki jednoigłowe dla pasjonatów nadają się do działalności zarobkowej? 

Krótka i konkretna odpowiedź brzmi: TAK, nadają się. Oczywiście musimy tutaj mieć na względzie skalę działalności, rodzaj materiałów, na których mamy zamiar haftować (im grubsze i trudniejsze tym szybciej hafciarka się zużyje) niemniej, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni naszego biznesu hafciarskiego, taka hafciarka jednoigłowa będzie stanowiła łatwy i mało ryzykowny start. Jeśli chodzi o to, z których segmentów najlepiej wybierać to najbezpieczniejszą opcją jest segment średni i premium - hafciarki jednoigłowe, które pojawiają się w tych grupach są większe, stabilniejsze, mocniejsze, mają lepsze mocowania tamborków i z całą pewnością lepiej sprawdzą się przy bardziej intensywnym hafcie i częstym wypinaniu i wpinaniu tamborka. 

Jak wybrać pierwszą hafciarkę jednoigłową?

Najważniejsze to przeanalizować swoje potrzeby i nawet zapisać je sobie na kartce. Co planujesz haftować? Co najczęściej? Jaki rozmiar będą mieć te hafty? Czy będzie to tylko haft na własne potrzeby, czy będziesz też haftować usługowo lub na produktach, które sprzedajesz? 

Jeśli po zadaniu sobie tych pytań i przeczytaniu tego artykułu nadal jesteś w kropce i być może masz jeszcze więcej pytań i wątpliwości w głowie, śmiało kontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie:

mail: sklep@ultramaszyna.com
tel: 881 223 393 

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj