Ranking elektronicznych maszyn do szycia do 3500zł | Kwiecień 2022

Porządna, wytrzymała maszyna z udogodnieniami na lata do 3 tysięcy. W tym wpisie znajdziesz porównanie najlepszych modeli i nasz rekomendacje!

Szyjesz od jakiegoś czasu? Może chcesz rozpocząć swoją krawiecką przygodę, ale pragniesz od razu usiąść do solidnego i funkcjonalnego modelu z wyższej półki cenowej?

Takie podejście ma oczywiście bardzo dużo argumentów za, jednak zanim do tego przejdziemy, opowiem Ci, dlaczego warto zainwestować w droższą maszynę i czym właściwie maszyny elektroniczne różnią się od komputerowych. Stając przed wyborem takiego modelu, klienci najczęściej zadają sobie pytania:

  • Który model najlepiej poradzi sobie z kilkoma warstwami jeansu?
  • Który z delikatnym szyfonem, jedwabiem?
  • Czy maszyny komputerowe są awaryjne?
  • Czy potrzebuję aż tylu ściegów?
  • Czy warto dopłacać za wszystkie funkcje, które posiadają te modele?

Ilość dostępnych na rynku maszyn może przyprawić o ból głowy, ale już spieszę Ci z pomocą :) Na dobry początek usystematyzujmy wiedzę.

 

Czym różni się maszyna elektroniczna od maszyny komputowej? 

Maszyna elektroniczna to taka, która będzie szyła zarówno z rozrusznikiem nożnym, jak i bez niego. Będzie miała regulację prędkości szycia, a także takie automatyczne udogodnienia, jak punktowe ryglowanie, pozycjonowanie igły, obcinanie nici i rzecz jasna - bogaty wybór przeróżnych ściegów.   Maszyna komputerowa będzie miała dokładnie te same funkcje, wzbogacone o możliwość wyszywania liter, cyfr i znaków interpunkcyjnych, a także pamięć. W związku z tą różnicą, trudno było nam dokonać obiektywnego wyboru, dlatego też postanowiliśmy osobno oceniać maszyny elektroniczne, a osobno maszyny komputerowe.

 

Maszyny w tym budżecie posiadają również kilka udogodnień, które będą się powtarzały w każdym modelu. Po pierwsze - zazwyczaj mamy do czynienia z chwytaczem rotacyjnym, a więc takim, który będzie bardziej przyjazny dla osoby początkującej, ale również da nam kontrolę nad tym, ile nici dolnej pozostało w szpulce. W przypadku chwytaczy wahadłowych - nie jesteśmy w stanie tego zauważyć, ponieważ szpulka z dolną nicią znajduje się wewnątrz. Ponadto, chwytacz rotacyjny, w połączeniu z elektroniką, pracuje niezwykle cicho, zatem jeśli potrzebujesz maszyny, która nie będzie przeszkadzać domownikom i nie będzie budzić dzieci podczas nocnego szycia, to powinno się postawić właśnie na takie modele. Kolejną, bardzo przydatną funkcjonalnością, jest regulacja prędkości szycia. Do dyspozycji mamy wygodny suwak, dzięki któremu nie musimy się martwić o to, że zbyt mocno naciśniemy na rozrusznik nożny, a akurat wykonujemy trudny, wymagający niemal chirurgicznej precyzji szew. Maszyny elektroniczne i komputerowe mają również takie funkcjonalności, jak: punktowe ryglowanie oraz pozycjonowanie igły góra-dół. Punktowe ryglowanie będzie na wagę złota zwłaszcza w kontekście używania ściegów ozdobnych, gdzie musimy taki ścieg zakończyć w estetyczny, ale pewny sposób - wówczas maszyna wykonuje za nas kilkukrotne wkłucie igły w tym samym miejscu, nie zaburzając wyglądu ściegu. Pozycjonowanie igły zaś to nic innego, jak przycisk, dzięki któremu, niezależnie od tego, w którym momencie zdejmiemy nogę z rozrusznika, maszyna wykona za nas dodatkowy ruch, umiejscawiający igłę wbitą w materiał lub podniesioną maksymalnie do góry. Większość modeli posiada również przycisk obcinania nici dolnej, o którym wiele pisać nie trzeba. Kto próbował, ten wie, co to za rarytas :)

Z myślą o Waszych dylematach przygotowaliśmy ranking najlepszych maszyn do 3500 zł, które przetestowaliśmy na wskroś w naszej pracowni. Jak możecie się domyślać, wybór nie był najprostszy. Żeby nie zanudzać Was niebotyczną ilością tekstu, skupimy się na modelach, które naszym zdaniem niewątpliwie zasługują na podium.

 

TOP 3 MASZYNY ELEKTRONICZNE DO 3500 ZŁ

1. miejsce Janome 5060 DC

Niekwestionowana królowa zestawienia, maszyna roku 2018 według internautów naszej grupy na Facebooku - SZYCIE ONLINE (liczącej blisko 30 tysięcy użytkowników!) To model najczęściej i najchętniej wybierany przez naszych kursantów. Maszyna, przy której siadasz i już wiesz, że nie zamienisz jej na żadną inną. Dlaczego ten model? Za niezawodność i wszechstronność. Niezależnie od tego, czy szyjesz hobbystycznie, czy z większą częstotliwością, niezależnie od tego, czy pod stopką masz kilka warstw jeansu, czy też najchętniej szyjesz jedwabne bluzki - maszyna Janome 5060 DC  to model, który podoła zadaniom, jakie przed nim postawisz i spełni Twoje oczekiwania. Pamiętajmy jednak, że nadal jest to maszyna domowa, więc supergrube materiały zostawmy jednak przemysłowkom :) Oprócz wiadomych udogodnień, które opisaliśmy wyżej, model ten posiada rozbudowany, 7-stopniowy transport, dzięki któremu nie przydarzy Ci się historia z cyklu: “Maszyna znowu wciągnęła mi materiał pod płytkę ściegową…”. 6 pozycji regulacji docisku stopki sprawia, że maszyna naprawdę świetnie radzi sobie z różnorodnymi materiałami, również tymi najbardziej wymagającymi, z którymi pracujemy na kursie szycia bielizny czy na kursie szycia gorsetu. Sterowanie odbywa się za pomocą intuicyjnych przycisków i czytelnego wyświetlacza LED, na którym znajdziemy informację o wybranym ściegu, jego gęstości, szerokości oraz podpowiedź, jakiej stopki powinniśmy użyć. Na obudowie maszyny znajdują się wszystkie ściegi, jakie mamy do dyspozycji, w tym aż 7 wzorów automatycznego obszywania dziurki, ściegi owerlokowe, elastyczne i ozdobne. Maszyna posiada możliwość wydłużenia gwarancji aż do 5 lat. W zestawie standardowym, oprócz tradycyjnego wyposażenia znajduje się również stolik powiększający pole pracy i twarda walizka.

 

2. miejsce Janome 6100 i Brother F400

Miejsce drugie na podium dzielą dwie maszyny, w przypadku których toczyliśmy naprawdę długie boje: synonim wytrzymałości: Janome 6100 oraz synonim idealnych ściegów: Brother F400. Obie maszyny to propozycje z wyższej półki.

 

Brother F 400 zachwycił nas swoją naprawdę ultracichą pracą i rewelacyjną jakością ściegu. Model ten wyposażony jest w transport z systemem SFDS, który sprawia, że maszyna nie gubi gęstości ściegu nawet na zgrubieniach, czy w trakcie pracy z trudnym materiałem. Ten rodzaj transportu posiadają najczęściej maszyny przemysłowe oraz niektóre, wyższe modele maszyn domowych. Niesamowitą zaletą tej maszyny jest także jej gabaryt - odległość igielnicy od korpusu wynosi w tym modelu aż 19 cm, zatem mamy do dyspozycji większe niż w standardowych maszynach pole pracy. Ściągawka z dostępnymi ściegami oraz trzpień na nici i szpulownik znajdują się pod zamykaną klapką, która jest wygodnym i zarazem praktycznym rozwiązaniem, a przy tym chroni ważne podzespoły przed kurzem. Kto szyje, ten wie, że podczas szycia pył i nitki potrafią dostać się w najbardziej niewygodne miejsca w maszynie :) Warto również wspomnieć o nawlekaczu igły - Brother F400 posiada w pełni automatyczny nawlekacz, a to w tym budżecie naprawdę rzadkość! Dystrybutor na tę maszynę oferuje 3-letnią gwarancję door to door.

 

Janome 6100 to model o standardowym gabarycie, który pod obudową kryje naprawdę wytrzymałe podzespoły. Ta maszyna to jedna z naszych ulubionych i niezawodnych propozycji marki Janome. Podobnie jak Brother F400 - posiada szereg udogodnień, w tym również funkcję Slow Motion, dzięki której możemy rozpoczynać i kończyć ścieg wolno i precyzyjnie, aż do 7-punktowego systemu transportu SFS (superior feed system).  W zestawie standardowym z maszyną otrzymujemy stolik powiększający pole pracy, twardą walizkę, a także bogaty zestaw dodatkowych stopek. Jedyną rzeczą, do której moglibyście się w tym modelu przyczepić jest wzornik ściegów umieszczony na dodatkowej tablicy, mocowanej na rączce. Oczywiście design modelu 6100 jest typowo minimalistyczny, natomiast opcja mocowania tablicy do rączki jest naszym zdaniem nie do końca praktyczna. Poza tym niuansem warto wspomnieć, że maszyna ta bez trudu wytrzyma częstą eksploatację i naprawdę rewelacyjnie radzi sobie z przeróżnymi materiałami, więc jeśli zależy Wam na bardzo dobrym i niezawodnym modelu elektronicznym, właśnie znaleźliście model dla siebie :) Marka Janome oferuje możliwość wydłużenia gwarancji na tę maszynę aż do 5 lat.

 

TOP 3 MASZYNY KOMPUTEROWE DO 3500 ZŁ

Miejsce 1 → Juki G 220

 

Ten komputerowy model, to odpowiedź na potrzeby tych, którzy szukają w maszynie domowej większych niż przeciętne możliwości. Juki G 220 to maszyna o mocnej konstrukcji i podzespołach wysokiej jakości. Jest zdecydowanie większa, cięższa, a co za tym również idzie - stabilna (oczywiście w porównaniu ze standardową maszyną do szycia domowego użytku). Odległość igielnicy od korpusu wynosi aż 23 cm, tak więc mamy naprawdę komfortowe pole pracy. Do dyspozycji mamy 1 krój pisma, pojemną pamięć - model ten może zapamiętać do 70 wzorów ściegów (chodzi na przykład o sekwencje: “worek na buty Jasia, ręcznik Eli, itp). Maszyna posiada również standardowe w swojej klasie udogodnienia, tzn. punktowe ryglowanie (2 rodzaje), obcinanie nici dolnej za pomocą przycisku, przycisk szycia wstecz, regulację prędkości szycia czy przycisk start-stop. Prawdziwym rarytasem jest jednak w tym modelu mechanizm transportu. 7-punktowy transport z mechanizmem Box Feed działa na zasadzie prostokąta, dzięki czemu ząbki transportera mają dłuższą styczność z materiałem, a zatem możemy w większym stopniu uniknąć przesuwania się warstw materiału oraz jego marszczenia. Dzięki zastosowaniu metalowych ząbków i unikalnej konstrukcji stopki, maszyny serii G z łatwością szyją materiały zarówno bardzo grube, jak wielowarstwowy jeans i drelich, jak i bardzo cienkie, bez konieczności regulacji docisku stopki. Maszyna ma mocny, 65W silnik i pracuje z prędkością 900 ściegów na minutę (czyli jest nieco szybsza niż standardowa maszyna do szycia domowego użytku). Tutaj zobaczysz schemat pracy transportu Juki G220 zachwyciła nas i zachwyca nadal w naszej pracowni. W zestawie standardowym z maszyną otrzymujemy zestaw dodatkowych stopek oraz twardą walizkę. Okres gwarancji door to door to 3 lata.  Dla kogo jest ta maszyna? To wszechstronny model dla każdego, kto szyje lub planuje szyć z dużą częstotliwością, kto oczekuje najwyższej jakości i solidnego sprzętu, dla kogo precyzja i komfort pracy są bardzo ważne.

Obecnie (kwiecień 2022) cena maszyny przekracza budżet 3500zł. Jeśli model G220 jest przez to poza twoim zsięgiem polecamy sprawdzić Juki G120 - niższy model bez obcinania nici w przycisku.

 

Miejsce 2 → Veritas Carmen 

 

Maszyna VERITAS Carmen zapewnia wyjątkowe rezultaty pracy na każdym poziomie doświadczenia. Intuicyjny ekran dotykowy obsługiwany przy pomocy wygodngo rysika, posłuży nam również do wyświetlania instrukcji szycia. Tryb Smart pomaga początkującym szybko osiągnąć pożądany rezultat dzięki zintegrowanemu przewodnikowi "krok po kroku".
Maszyna posiada wszelkie  funkcje ułatwiające przyjemną i komfortową pracę: w pełni automatyczne obcinanie nici, manualny nawlekacz igły oraz możliwość pracy bez regulatora obrotów czy pozycjonowania igły góra/dół.

Maszyna do szycia Veritas Carmen posiada aż 272 programy ściegowe w tym ściegi użytkowe, elastyczne, owerlokowe i ozdobne, a także litery i cyfry, które można regulować pod względem długości i szerokości. Korzystając z funkcjonalnej pamięci, nasze projekty możemy zapisywać bezpośrednio w maszynie.
Dodatkowo wielką zaletą tego modelu jest jej większy rozmiar a co za tym idzie duże pole pracy.

 

Miejsce 3 → Janome DM 7200 i Brother F410

 

Historia tych dwóch modeli jest łudząco podobna do ich elektronicznych odpowiedników, które wspólnie zajęły drugie miejsce w zestawieniu maszyn elektronicznych, tzn. Janome 6100 i Brother F400. Nie byliśmy w stanie jednogłośnie wybrać, który z tych modeli w większym stopniu skradł nasze serca. Oba reprezentują naprawdę najwyższą jakość ściegów, kulturę i wygodę pracy oraz intuicyjność obsługi. Obie posiadają bardzo bogaty zestaw dostępnych ściegów. Świetnie radzą sobie z materiałami cienkimi, lejącymi, koronkami, szyfonem, jedwabiem, lycrą, ale także z flauszem czy kilkoma warstwami jeansu. Oprócz szeregu podobnych lub identycznych funkcjonalności, warto wspomnieć, że Janome DM 7200 jest maszyną o standardowym gabarycie, Brother natomiast na powiększone pole pracy.

 

 

Obie maszyny cechuje zakres dodatkowych funkcjonalności, występujący jedynie w maszynach komputerowych, tj. pamięć, a także dostępność liter, cyfr i znaków interpunkcyjnych. Janome DM 7200 posiada jeden krój pisma z polskimi znakami, w Brotherze natomiast mamy aż 4 czcionki, jednak żadna nie posiada polskich znaków. Brother F410 posiada również funkcję automatycznego ryglowania każdego ściegu, po wciśnięciu odpowiedniego przycisku na panelu. W Janome DM 7200 mamy opcję punktowego ryglowania oraz wyboru ściegu prostego z automatycznym ryglem. Podobnie jak w przypadku poprzednich modeli z danej marki, na Brothera mamy 3-letnią gwarancję door to door, Janome natomiast oferuje wydłużenie gwarancji do 5 lat, pod warunkiem wykonania przeglądu w serwisie dystrybutora między 2 a 3 rokiem użytkowania maszyny. 

Jak zapewne zauważyliście, wybór maszyny nie jest łatwym zadaniem, natomiast wybór maszyny z półki cenowej do 3500 zł może naprawdę przyprawić o szybsze bicie serca :)  Mamy nadzieję, że nasz ranking pomoże Wam wybrać model, który okaże się Waszym strzałem w dziesiątkę :) Jeśli  macie dodatkowe pytania, wątpliwości, pamiętajcie, że zawsze możecie się z nami skontaktować, czy tutaj - w komentarzu pod postem, czy też poprzez FB/telefon. 

 

UWAGA
Wszystkie ceny maszyn zawarte w tym artykule są aktualne na dzień 27.11.2017 i w przyszłości mogą ulec zmianie. Tym samym ceny te nie stanowią oferty w myśl przepisów art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego. Aktualne ceny znajdziesz zawsze w naszym sklepie internetowym.

Komentarze

Witam,
Może mi się poszczęści i pomożecie w wyborze, a raczej zasugerujecie wybór maszyny która by mnie zadowoliła korzystając z Waszego niezaprzeczalnie dużego doświadczenia :)
Otóż marzy mi się maszyna komputerowa z możliwością wyszywania liter ale chciałabym ją użyć również do szycia dość grubych materiałów jak kilka warstw jeansu czy flauszu. Zastanawiałam się nad Juki G220, Janome DM7200 czy Brother F410 . Może jest coś poza wymienionymi co spełni oczekiwania ? Będę wdzięczna za pomoc :)
 
Cześć :)
Myślę, że z tego trio najmocniejszą opcją będzie zdecydowanie Juki G220. Ogromnym plusem w przypadku tego modelu jest też większy gabaryt, pole pracy i stabilność maszyny. O przemysłowym transporcie nie wspomnę :)
Do rozważań dorzucam również trochę droższą, ale wartą swojej ceny serię z Juki:
https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/szukaj/juki%20f
To modele bardziej rozbudowane (z obcinaniem nici w rozruszniku, z podnośnikiem kolanowym).
 
Komentuj