Jak przerobić podstawowy krój bluzki typu hiszpanka?

W tym wpisie dowiesz się jak uszyć bluzkę hiszpankę. Specjalnie dla Was na podstawie formy bluzki podstawowej, powstała bluzka hiszpanka. W poniższym wpisie dowiesz się, jak w łatwy sposób stworzyć bluzkę tego typu.

Zapraszamy do czytania :) Pokażemy Wam jak to zrobić! 

 

Wersja najprostsza bluzki hiszpanki, gdzie nie ruszamy podkrojów pach w bluzce, żeby nie musieć korygować rękawów. Dla osób początkujących sugerujemy odcinanie góry przodu, tyłu i rękawów po linii prostej; osoby wprawione mogą te krawędzie wyłukować (ładniejszy kształt dekoltu z tyłu i z przodu, podnosi też to wygodę użytkowania).

Złóż materiał w taki sposób, aby po obydwu stronach otrzymać złożenie materiału (czyli brzegi fabryczne spotykają się na środku). Ułóż formy bluzki podstawowej: przód i tył na złożeniu. Odrysuj formę przodu i tyłu.

Zwróć teraz uwagę na poprzeczne kreski (kolor całego obrysu) - jedną poprzeczną na przodzie, drugą na tyle. W najprostszym wariancie możesz narysować te linie jako proste (zdjęcie powyżej), mogą być one jednak wyłukowane - czerwona kreska (kształt podkrojony w związku z naszą sylwetką i późniejszą wygodą użytkowania). Ponadto sugerujemy, żeby podkrój w tyle i przodzie był różny (głębszy w przodzie, płytszy w tyle).

Poprzeczne kreski w naszym projekcie znajdują się 10 cm od szczytu ramienia (przy szyi). Odległość kreski czerwonej od niebieskiej na złożeniach (czyli na środku przodu i na środku tyłu) wynosi:

  • na formie przodu 1,5 cm do 2 cm 
  • na formie tyłu 1 cm 

Koniecznie zwróć uwagę, żeby czerwone kreski tuż przy linii złożenia były poprowadzone krótkim odcinkiem pod kątem prostym zarówno na przodzie jak i na tyle.

 

Po stworzeniu przodu i tyłu czas zająć się rękawem naszej bluzki hiszpanki, ponieważ on też wymaga modyfikacji. Złóż materiał prawą stroną do prawej, ułóż formę rękawa i odrysuj dookoła.

Następnie zwróć uwagę na poprzeczną kreskę :) Zaznacz o ile przytniemy rękaw od góry.

 

Od oznaczenia środka rękawa (czyli punkt styczny z ramieniem) na przodzie prowadzimy linię w odległości 8 cm, na tyle 7 cm. Skąd się wzięły te wartości i co, jeśli Ty postanowisz wyciąć swój przód i tył głębiej niż ja? Czy te wartości się zmienią? Tak, zmienią się.

Jeśli obetniesz przód i tył głębiej musisz zmierzyć centymetrem lub giętką linijką długość podkroju pachy w przodzie i na tyle, a te wartości odmierzyć sobie na główce rękawa (przód na przodzie, tył na tyle).

W trakcie wycinania rękawa zwróć uwagę na kształt zapasu na górze rękawa.

Najlepiej wytnij rękaw dookoła zostawiając zapas niewycięty (tak jak na zdjęciu powyżej). Następnie zaprasuj zapas pod spód.

 

i przytnij wzdłuż narysowanych linii

Efekt:

Przedostatnie, brakujące elementy to falbany do dołów rękawów. Możesz ją skroić z koła lub w najprostszej wersji z prostokąta.

 

Ostatnie brakujące elementy (nie są konieczne) to krótkie szarfy/paski do przewiązywania rękawów. Wytnij paski dowolnej długości (minimum tak, żeby dało się obwiązać rękaw i żeby został jakiś zapas na wykonanie tego wiązania:)), wysokość - jeśli na gotowo chcemy 2,5 cm to wysokość pasków równa się 2x2,5cm + po 1 cm zapasu czyli 7 cm .

Jeśli nie wiesz jak zrobić paski, zajrzyj do tego wpisu.

Zabieramy się za ostre szycie! Obrzuć wszystkie elementy dookoła pozostawiając nieobrzucone podkroje pach i podkroje w rękawach. 

Zszyj szwy boczne w bluzce; przyłóż przód do tyłu prawą stroną do prawej, zszyj jeden szew boczny, rozprasuj zapasy, następnie drugi.

Zszyj szwy boczne w rękawach.

Zszyj szwy boczne w falbanach.

Po zszyciu szwów bocznych w falbanach, rozprasuj zapasy i zmarszcz jedną długą krawędź za pomocą dwóch równoległych ściegów prostych. Nie wiesz jak? Zobacz opis sposobu nr 2 "Marszczenie za pomocą 2 równoległych ściegów prostych"tym wpisie na blogu.

Falbany należy domarszczyć do obwodu dolnej krawędzi rękawa.

Podsumujmy bieżącą sytuację

  • masz zszyty przód z tyłem;
  • masz zszyte szwy w rękawach i przymarszczone falbany, gotowe do doszycia do rękawów;
  • masz zrobione pliski do robienia wiązania

Wróćmy zatem do działania - przyszywamy falbany do dołów rękawów.

Po zmarszczeniu wywróć falbanę na lewą stronę, włóż rękaw w falbanę (rękaw jest na prawej stronie i styka się z falbaną prawą do prawej, krawędź marszczona styka się z dolną krawędzią rękawa). Wsuń rękaw na wolne ramię w maszynie i przyszyj szyjąc po falbanie dookoła. Pilnuj precyzji marszczenia, szyj pomiędzy ściegami trzymającymi marszczenie. Fajnie by było, gdyby wcześniej te elementy zostały sfastrygowane :)

 

Po przyszyciu wyciągnij nitki wynikające z przygotowania marszczenia, efekt ma być taki:

 

Przyszywamy rękawy do podkrojów (do zszytego podkroju przodu i tyłu).

Wywróć bluzkę na lewą stronę (prawa ma być w środku). Włóż rękawy do środka bluzki. Rękawy mają być na prawej stronie (nie wywracaj ich na lewą tak jak miało to miejsce w bluzce). Przyłóż lewy rękaw do lewego podkroju, prawy rękaw do prawego podkroju.

W trakcie odrysowywania wykroju na podkroju pachy na formie przodu i na podkroju w rękawie należało zaznaczyć poprzeczną kreseczkę, która oznacza przód; w trakcie wkładania rękawa upewnij się, że kreseczka na podkroju rękawa spotyka się z kreseczką na podkroju pachy na formie przodu.

Przyszyj obydwa rękawy, obrzuć zapasy (ujmując je razem, czyli nie obrzucasz ich osobno). Teraz czas na podwinięcie tunelu na wciągnięcie gumy.

Przyszyj tunel dookoła.

 

W trakcie doszywania pamiętaj o zostawieniu otworu na wciągnięcie gumy. Wciągnij gumę, a w trakcie wciągania pilnuj żeby się nie przekręciła.

Po wciągnięciu gumy zszyj obydwa końce.

Po zszyciu wciągnij gumę do środka i zaszyj otwór przez który wciągaliśmy gumę.

Efekt finalny:


Czy podoba Ci się nasza bluzka hiszpanka? Mam nadzieję, że nasz wpis o tym jak uszyć bluzkę hiszpankę był dla Ciebie pomocny. Czekamy na Wasze opinie i….bluzki hiszpanki :)