Profesjonalna maszyna do szycia: Juki F300, F400, F600 - recenzja

Jeśli planujesz zamianę swojej podstawowej maszyny do szycia lub od razu chcesz zakupić bardziej zaawansowany model, przed dokonaniem wyboru, zapoznaj się z serią zaawansowanych maszyn do szycia Juki.

Po ukazaniu się recenzji maszyny do szycia Janome MC 6700 wiele z Was pytało, jakie inne modele zasługują na szczególną uwagę, biorąc pod uwagę takie czynniki jak: wytrzymałość, stabilną konstrukcję i metalowe podzespoły oraz szereg praktycznych udogodnień ułatwiających i przyspieszających szycie.

Spośród wysokich modeli wieloczynnościowych maszyn komputerowych na Waszą uwagę z całą pewnością zasługuje marka Juki i jej wyjątkowa seria maszyn F oznaczona kolejno numerami: F300, F400, F600.

Jako, że na jednej z tych maszyn szyłam przez długi czas prywatnie (a dokładnie na modelu F600), a cała seria pracuje z nami na warsztatach krawieckich, mogę z perspektywy czasu z pełną wiedzą i spokojem, przedstawić Wam wszystkie mocne i słabsze (o ile w ogóle takie są) strony tych modeli.

Czym charakteryzuje się cała seria

 • Chwytacz rotacyjny, metalowa płytka ściegowa, metalowa stopka i metalowy uchwyt mocujący.

Technolodzy marki Juki zastosowali specjalną konstrukcję stopki oraz ząbków, które wykonano z dodatkowo wzmacnianej stali. Metalowa płytka ściegowa posiada linie pomocnicze z podziałką ułatwiającą prowadzenie materiału.

Chwytacz rotacyjny zapewnia bardzo cichą pracę, a rozbudowany, siedmiopunktowy transport pozwala na sprawne szycie różnorodnych materiałów.

System Box feed oznacza, iż ząbki poruszają się nie tak jak w niższych modelach maszyn po elipsie a po kwadracie – czyli przez dłuższy czas stykają się swoją powierzchnią z powierzchnią szytego materiału.

 • Rozbudowana regulacja docisku stopki.

Wygodne i łatwe w sterowaniu pokrętło znajdziesz z tyłu górnej części maszyny, zaraz za klapką z wykazem dostępnych ściegów.

 • Sztywna walizka do przykrywania maszyny i zabezpieczenia jej w trakcie transportu.

Płynna regulacja gęstości i szerokości każdego ściegu.

 

Na tym poziomie maszyn jest to absolutny standard zatem w przypadku tej serii nie mogło być inaczej – do dyspozycji mamy płynną regulację szerokości i gęstości (inaczej długości) ściegów. Dzięki płynnej regulacji szerokości, w momencie, w którym mamy wybrany ścieg prosty, dodatkowo możemy sterować położeniem igły względem otworu w stopce – płynnie od prawej do lewej stron.

Szerokość możemy regulować w skali od 0 do 7mm natomiast długość od 0 do 5.

 • LED-owe, rozbudowane oświetlenie pola pracy.

Jasno, prawda :) ?

  • Dwupoziomowy schowek na akcesoria z przegródkami. Zobacz, jak ładnie i funkcjonalnie to wygląda:


 • Najważniejsze udogodnienia maszyn komputerowych z tego poziomu cenowego.

Oczywiście możliwość ustawiania igły w pozycji dolnej lub górnej po zatrzymaniu szycia – dzięki temu, nasza ręka nie musi co chwilę wędrować do koła zamachowego; ponadto przycisk szycia wstecz zamiast klasycznej dźwigi jak w maszynach mechanicznych, funkcja START/STOP, która umożliwia szycie bez użycia rozrusznika nożnego, do dyspozycji również regulacja prędkości szycia i przycisk obcinania nici górnej i dolnej.

Wygodny system nawlekania nitki na szpulkę dolną.

 • A ponadto cechy wspólne tych 3 modeli to wspomniana już wcześniej metalowa, solidna i wytrzymała konstrukcja oraz powiększone pole robocze - odległość korpusu od igielnicy to 20 cm. Dodatkowo w modelu F600 w zestawie standardowym znajdziesz stolik powiększający pole pracy, ale o tym przeczytasz poniżej.

Powyżej wymieniłam zdecydowaną większość cech charakteryzujących całą serię. Wprawiony użytkownik po przeczytaniu ich mógłby dojść do wniosku: "No dobrze... ale przecież takie funkcje występują w większości maszyn w cenie powyżej 3 tysięcy dlaczego zatem mam postawić na Juki?" I w tym pytaniu byłoby sporo racji gdyby nie kilka wisienek na torcie, które sprawiają, że seria F wyróżnia się na tle konkurencji.

Cechy wyróżniające te maszyny na tle innych

 • Zautomatyzowany nawlekacz.

Prowadzisz nitkę w standardowy sposób zgodnie z instrukcją umieszczoną na górze maszyny (swoją drogą bardzo czytelną i dokładną), następnie cyfry 6, 7 i 8 prowadzą Cię do użycia zautomatyzowanego nawlekacza:

Po wprowadzeniu nitki w punkt 8 opuszczasz dźwignię na dół i nawlekacz sam przewleka nitkę przez oczko.

 • Podwójny wznios stopki z jedną z najwyższych przestrzeni

 • Obcinanie nici górnej i dolnej nie tylko za pomocą przycisku, ale również za pomocą rozrusznika nożnego! Po naciśnięciu rozrusznika piętą dochodzi do uruchomienia noża pod płytką ściegową i obcięcia nici. Rewelacyjne rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i tempo pracy.
 • Unikatowy system obszywania dziurki porównywalny z dziurkarką przemysłową (jeśli chodzi o jakość i wygląd dziurki). W tym możliwość ustawienia szerokości dziurki.

 • Prędkość szycia do 900 ściegów na minutę zatem całkiem niezłe tempo :)

Na koniec kilka słów o każdym modelu z tej serii.

Juki HZL-F300

 

Jeśli postawisz na ten model do dyspozycji będziesz mieć 106 programów ściegowych (czyli rozsądnie i bez przesady), w tym 16 wzorów dziurek oraz ścieg z automatycznym ryglowaniem; ponadto alfabet i 3 kroje pisma do dyspozycji.

 

W zestawie standardowym z maszyną znajdziesz prezentowaną wcześniej na zdjęciach sztywną walizkę oraz 6 dodatkowych stopek, listę pozostałych akcesoriów znajdziesz w opisie modelu w naszym sklepie internetowym.

Moc silnika zamontowanego w tym modelu to solidne 65 W.

 

Juki HZL-F400

157 programów, w tym aż 16 wzorów dziurek oraz ścieg z automatycznym ryglowaniem, ponadto alfabet i 3 kroje pisma do dyspozycji; różnica w zestawie ściegów między tym modelem a F300 to przede wszystkim dodanie ściegów ozdobnych.

W zestawie standardowym znajdziesz 9 stopek, sztywną walizkę oraz podnośnik kolanowy, za pomocą którego można podnosić stopkę (bez użycia rąk).


Silnik, podobnie jak w F300, o mocy 65 W.

 

Juki HZL-F600

W tej maszynie do dyspozycji bogaty zestaw 225 programów ściegowych, 16 dziurek i rozbudowany alfabet, w tym modelu dostępne są 4 kroje pisma.

Silnik 65 W

W zestawie standardowym 12 stopek, stolik powiększający pole pracy, sztywna walizka oraz podnośnik kolanowy.

 

Podsumowanie

 • Najistotniejsze? Bardzo solidna, stabilna i wytrzymała konstrukcja. Maszyny z tej serii są dużo cięższe niż większość współczesnych maszyn domowego użytku.
 • Są bardzo ciche.
 • Ponadto, do każdej otrzymujesz bogaty zestaw podstawowy, najbardziej rozbudowany w modelu F600.

Którą wybrać :-) ? Nie wiem. Ta trudna decyzja należy do Ciebie!