Multi wrap dress - sukienka dla zupełnie początkujących

Efektowna sukienka z 3 kawałków materiału dla zupełnie początkujących i zaawansowanych szukających oddechu.

Szukasz przepisu na szybką i efektowną sukienkę? Jeśli potrzebny Ci projekt dla początkującego lub zmęczyły Cię skomplikowane wykroje przybywam z dokładnym opisem wykonania sukienki z zaledwie 3 kawałków materiału. Efekt wow gwarantowany!

Trzy kawałki materiału i już? To wszystko? Naprawdę? Szczegółową instrukcję znajdziesz poniżej

Niech Was nie zdziwi rozmiar elementów na zdjęciach - instrukcję przygotowywałam na miniaturkach.

Polecany materiał:

  • jersey w przedziale gramatur od 180 do 220g (polecam ze składem: wiskoza/poliester/elastan/lycra)
  • lycra

Elementy składające się na sukienkę

 

Dół

Dół sukienki możesz zrobić przynajmniej na 2 sposoby, a gdyby przeanalizować temat głębiej znalazłoby się jeszcze kilka możliwych rozwiązań. Skupmy się jednak na 2 wariantach. 

Wariant 1

Dół z prostokąta skrojonego z całej szerokości materiału.

Jaka długość? Polecam zmierzyć i zastanowić się czy chcesz wersję przed kolano czy może długą.

Wariant 2

Dół z koła lub półkoła, tylko uwaga to wpłynie na większe zużycie materiału.

Jak wykroić koło? Odpowie Jolanta w tym filmiku :)

Jeśli po obejrzeniu pojawią się pytania, zapraszam do komentowania:)

Góra

Do wykonania góry potrzebne będą dwie szarfy w kształcie długiego prostokąta.

Jak krojone? Po długości czy po szerokości? Wszystko zależy od tego jaką masz dzianinę:

  1. sprawdź, która wartość jest bardziej elastyczna i skrój prostokąty tak, żeby były bardziej elastyczne po szerokości (czyli tam gdzie mają być wąskie), mniej elastyczne po długości - trzymanie się tej zasady jest najważniejsze w przypadku długiego dołu, a zwłaszcza krojonego z koła; chodzi tu o ciężar dołu, który szarfy mają utrzymać ale jeśli chcesz koniecznie skroić po szerokości i ten parametr jest bardziej elastyczny to spokojnie, wystarczy, że zrobisz tunel i wciągniesz mocniej ściągniętą gumkę; sposób krojenia szarfy ma również znaczenie w przypadku bardziej obfitego biustu (szarfa po długości ma być mniej elastyczna); 
  2. sprawdź, czy dzianina którą masz, cięta po szerokości (czyli po rządkach) nie strzępi się oraz nie roluje; jeśli występuje jedno z tych dwóch zjawisk lub obydwa musisz kroić swoje paski po długości, czyli wzdłuż kolumienek.

Szarfy pojedyncze czy podwójne?

W naszej sukience szarfy są z jednej warstwy ponieważ lycra, której użyłam jest bardzo ścisła i zupełnie nieprześwitująca. Jeżeli wybierzesz surowiec, który przy pojedynczej warstwie jest transparentny, możesz uszyć szarfy podwójnie. Wówczas kroisz cztery pasy. Zszywasz parami prawą do prawej, następnie wywracasz, możesz wykonać stebnowanie tuż przy wcześniej uprasowanej krawędzi ale nie jest to konieczne!

Jak wykończyć pojedynczą szarfę?

W zależności od wybranego surowca możesz zostawić je na surowo lub obrzucić krawędzie i zawinąć pod spód wartość obrzutu lub obrzucić ściegiem rolującym (jeśli posiadasz overlock) lub zrobić mereżkę lub zrobić obręb na dwa razy.... opcji jest kilka :-)

Wymiary

Szerokość szarfy w zależności od tego jak dużo ciała chcemy odsłonić od ok. 30 cm do 50 cm, długość od 150 cm do 250 cm.

Czy na krój tego fasonu składa się jeszcze jakiś element? Może ale nie musi :-)

Podstawę stanowią dwie szarfy do wiązania oraz dół (koło/półkoło/wycinek koła lub prostokąt), natomiast jeśli zależy Ci na zasłonięciu ciała w większym stopniu w niektórych wariantach tej sukienki do góry spódnicy doszywa się prostą tubę.

lub niezależnie od spódnicy szyje się bardzo prosty top.

Skrojone?

Zatem do dzieła! 

Spódnica na dół 

W przypadku łączenia prostokąta zszywamy jeden szew, który będzie naszym szwem środkowym tyłu.

Spódnica z koła - ilość szwów zależy od wybranego wariantu tzn. przy krótkiej spódnicy z koła możesz uniknąć w ogóle szwu.

Przy długiej będziesz mieć prawdopodobnie dwa szwy boczne lub dwa szwy boczne plus szew środkowy tyłu

W przypadku krojenia długiej spódnicy z koła początkującym zdecydowanie polecam najpierw zrobienie wykroju z papieru, Twój plan układu wykroju (mijanie się dwóch form) w zależności od szerokości surowca mógłby wyglądać mniej więcej tak.

Dół zrobiony?

Super! Zabieramy się za doszycie pasów. Zaznacz środek przodu i doszyj pasy.

Pasy mogą być przyłożone do siebie na styk lub mogą na siebie nachodzić, obydwa warianty są prawidłowe.

Jaki zapas? Jeśli chcesz później zrobić tunel do wciągnięcia gumy (żeby sukienka lepiej się trzymała) przyszyj szarfy z np. 1 cm zapasem. 

Szarfy mogą mieć zrobione zakładki (upnij je sobie najlepiej przed doszyciem do góry spódnicy):

Tunel 

Po doszyciu pasów dla wygody użytkowania i pewności, że nic Ci się znikąd nie zsunie ;) proponuję zrobić tunel na wciągnięcie gumy. Pamiętaj żeby nie zszywać tunelu całkowicie - zostaw ok. 1,5 cm niezaszyte na potrzeby wciągnięcia gumy. Tunel wystarczy zrobić wywijając zapas wynikający z doszycia pasów do wewnątrz.

Chcesz zobaczyć jak to zrobić lub jakie są inne sposoby zrobienia marszczenia? Zobacz wpis 8 sposobów marszczeń

Możesz też doszyć gumę do samego tyłu zamiast robić gumę na całym obwodzie.

Jeśli decyzja zapadła na tunel, to teraz należy wciągnąć gumę i po wciągnięciu zszyć początek gumy z jej końcem; w tym celu wystarczy po prostu nałożyć jeden koniec gumy na drugi i przeszyć zygzakiem.

Teraz należy zaszyć tunel (zszyj otwór, który był zostawiony na potrzeby wciągnięcia gumki).

Wykończenie dołu

Wracamy do tematu wykończenia szarf - czyli zależy, jaką tkaninę wybrałaś. Jeśli sukienka została uszyta np. z lycry dół można zostawić na surowo. Generalna zasada jest taka, że w całym ubraniu powinniśmy stosować taki sam sposób wykańczania czyli jeśli szarfy obrzuciłaś na overlocku i podwinęłaś na wartość tego obrzutu to tak samo powinnaś postąpić z dołem spódnicy. Pamiętaj, że w przypadku spódnicy z koła nie da się podwinąć dużej wartości zapasu, w przypadku osób początkujących można przyjąć, że maksymalna wartość, którą będzie Wam łatwo podwinąć w kole to 0,5cm a najlepiej podkładać wartość obrzutu.

A teraz? Czas przymierzyć :-) Teraz czeka Cię fascynująca zabawa z wypróbowywaniem wszystkich rodzajów wiązań :-)

Co sądzisz o tej bardzo prostej sukience? Czy to jak prosty jest sposób jej produkcji wpływa na jej elegancję? Jeśli spróbujesz szycia pochwal się proszę efektami w komentarzu.

Powodzenia!

Komentarze

A jak doszyć szarfy jeśli doszywamy tubę? Najpierw szarfy do tuby a potem wszystko razem?
 
może nic tylko ja źle zrozumiałam :D ?
 
właśnie chyba jasne, tylko co w takim razie jest źle w tym co ja napisałam? :D
 
Cześć Ola, nie, szarfy muszą wychodzić spomiędzy tuby a spódnicy. Możesz ten szew wykonać razem tzn złożyć część spódnicy, szarfy i dołożyć tubę i zszyć razem albo najpierw doszyć szarfy do spódnicy a potem do tego tubę. Daj znać, czy jest to jasne :)
 
Komentuj