Maszyny do szycia heavy duty - czym się charakteryzują?

Maszyna do intensywniejszego szycia typu heavy duty - czym się charakteryzuje i co sprawia, że jest maszyną odporną, wytrzymałą i zdolną do pracy przez długie lata?

Na hasło: “najlepsza maszyna do szycia”, często przychodzą nam na myśl niezawodne, stare Łuczniki, czy Singery, na których szyły nasze babcie. Zazwyczaj szukamy dla siebie sprzętu, który będzie tak samo wytrzymały, solidny i będzie maszyną, która posłuży nam całe lata. Czy dzisiejsze maszyny mogą spełnić takie oczekiwania? Przeczytaj nasz wpis, żeby wiedzieć więcej.

Nie tak dawno testowaliśmy dla Was całą masę najróżniejszych maszyn na naszych webinarach. Na jednym z webinarów krawieckich, które prowadzimy na naszym fanpage'u na Facebooku - listę webinarów możesz zobaczyć tutaj, prezentowaliśmy maszyny heavy duty i dokładnie pokazywaliśmy, czym charakteryzuje się budowa maszyny do szycia heavy duty:

 

 

Webinar, który możesz obejrzeć powyżej dotyczył między innymi maszyn do szycia HEAVY DUTY marki Janome, która zdecydowanie wyróżnia się wśród pozostałych maszyn mechanicznych swoimi możliwościami. O jakich modelach mówimy? O Janome 419 i 423S oraz o modelu 523S, najnowszej na rynku propozycji tego producenta oraz o dobrze wszystkim znanej maszynie HD1800.

Dlaczego te maszyny określane są mianem heavy duty? Jak wygląda budowa maszyny do szycia heavy duty?

Heavy Duty to seria, której znakiem rozpoznawczym jest trwałość, solidność i wytrzymałość. Maszyny te mają odmienną od większości budowę - metalowy jest cały korpus maszyny, a nie tylko wewnętrzna rama. Co to właściwie znaczy?

Podstawowym elementem w konstrukcji każdej maszyny do szycia jest jej rama, czyli metalowa wewnętrzna konstrukcja, na której umieszczone są wszystkie pozostałe elementy maszyny. Ramę tę wraz z pozostałymi podzespołami zamykamy zazwyczaj w obudowie z tworzywa:

To, co widzisz na zdjęciu powyżej to dobrej klasy maszyna mechaniczna, która posiada metalową ramę, o której piszemy wyżej, ma na niej umieszczone pokrętła do sterowania. Na tę ramę nakładana jest obudowa z tworzywa, czyli to, co widzisz wybierając i użytkując swoją maszynę.

Seria Heavy Duty nie ma nakładanej na ramę obudowy z tworzywa - jej rama jest jednocześnie korpusem maszyny. Wszystkie podzespoły, wały, łożyska, tryby, etc., są umiejscowione bezpośrednio na korpusie, dzięki czemu przez lata nie ulegają przesunięciu.

 

Warto zwrócić uwagę, że w serii heavy duty większość podzespołów maszyny jest metalowa, a nie tak, jak często bywa w przypadku niektórych maszyn - wykonana z tworzywa.

 

 

Takie rozwiązania minimalizują ryzyko uszkodzeń maszyny, dlatego też w przypadku tych modeli producent daje możliwość wydłużenia okresu gwarancyjnego aż do 6 lat, pod warunkiem wykonania przeglądu w serwisie. Warto zwrócić uwagę, że cały korpus maszyny jest cięższy, niż standardowa rama obudowana tworzywem. Takie rozwiązanie zwiększa stabilność maszyny podczas intensywnej pracy. Na pewno kojarzycie maszyny “skaczące” po stole przy maksymalnej prędkości szycia. Tutaj tej historii nie musicie się obawiać. Choć to proste w funkcjonalnościach modele, to naprawdę da się odczuć komfort użytkowania i bardzo dobrą jakość ściegów.

Czym jeszcze wyróżniają się maszyny typu heavy duty?

Oprócz tego, że marka Janome od przeszło 100 lat produkuje maszyny do szycia, posiada również własną odlewnię ram do maszyn do szycia, a więc jest w stanie od początku do końca mieć 100% pewności, jeśli chodzi o jakość swoich produktów już na etapie ich produkcji. Maszyny z serii HD przypominają swoją budową właśnie ciężkie maszyny naszych babć, dlatego też zarówno pod kątem wytrzymałości, jak i siły, są niezawodne.

Istotną kwestią, o której należy pamiętać jest moc maszyny. Modele, o których mówimy nie mają 70-80W silników, jak można by przypuszczać. Zgodnie z rozporządzeniami UE, żarówki w maszynach zostały wymienione na LEDowe, co znacznie zmniejszyło pobór mocy, a możliwości maszyny w żaden sposób nie są przez takie rozwiązanie ograniczone, zatem jeśli usłyszycie, że główną cechą, która świadczy o możliwościach maszyny, jest moc jej silnika, warto pamiętać, że nie jest to do końca prawda.

Dla kogo przeznaczone są maszyny z serii HD?

Po pierwsze - sprawdzą się jako maszyna hobbystyczna dla amatorów, którzy nie wiedzą, jakie materiały będą szyli, ale planują maszynę wykorzystywać wszechstronnie i często. Dla osób, które szukają modelu na lata. Po drugie - jako maszyna w małej pracowni krawieckiej, przeznaczona do częstej pracy z najróżniejszymi materiałami - od lekkich, wiotkich, lejących się, poprzez elastyczne, aż po materiały grube, tapicerskie, ekoskóry i okazjonalnie skórę naturalną.

Jeśli zaciekawił Cię nasz wpis, jeśli masz dodatkowe pytania - zostaw komentarz pod postem lub skontaktuj się z nami mailowo, przez FB lub telefonicznie. :)