Jak nawlec nici na maszynę do szycia? Podpowiadamy

W Twoim domu pojawiła się maszyna do szycia i… właśnie, co dalej? Jak ją uruchomić? Jak nawlec nitkę w maszynie do szycia? Prawidłowe nawleczenie maszyny będzie miało kluczowy wpływ na pracę naszego sprzętu i na finalny wygląd ściegów, a także całych elementów, jakie planujemy szyć.

Jak nawlec nitkę w maszynie do szycia?

Po pierwsze - jeśli to Twoja pierwsza maszyna, serdecznie polecam zapoznanie się z instrukcją obsługi danego modelu. Znajdziesz tam szczegółowo opisany proces nawleczenia, opis poszczególnych części, akcesoriów, słowem - wszystko co, musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z maszyną do szycia.

Zazwyczaj producenci umieszczają dokładny schemat rysunkowy, który krok po kroku pokaże Ci, jak się nawleka maszynę do szycia. Istotną kwestią jest także kolejność nawlekania - nie można tutaj pominąć żadnego punktu, ponieważ nieprawidłowe nawleczenie będzie skutkowało zrywaniem nici, pętelkowaniem, czy blokadą maszyny.

No dobrze, a co, jeśli nie masz dostępnej instrukcji? Co, jeśli Twoja maszyna to jeden ze starszych modeli? Może nie wiem, jak nawlec nitkę w maszynie do szycia Singer? Masz wątpliwości, jak nawlec nitkę w maszynie do szycia Łucznik? Tak naprawdę nie jest istotne, czy jesteś posiadaczem nowego czy starszego modelu maszyny - każdym z tych przypadków schemat działania jest podobny i możesz być pewna/pewien, że budowa każdego z tych modeli, mimo różnic widocznych gołym okiem jest również do siebie zbliżona.

Zatem jak nawlec nić na maszynę do szycia? Już spieszymy z informacją :) Potrzebne nam będą dwie nici: nić górna na większej szpulce i nić dolna na małej szpulce.

Zdjęcie szpulki i nawiniętego bębenka.

Niemal każdy model maszyny ma na swojej obudowie narysowaną miniinstrukcję, która podpowiada nam, jak prowadzić nić. Widoczne są dwa schematy: jeden z nich poprowadzi nitkę do trzepienia i wirnika z prawej strony maszyny, na którym nawijamy szpuleczkę z nitką dolną. Druga “droga” pokieruje nas precyzyjnie i będziemy już wiedzieli, jak się nawleka maszynę do szycia.

Pierwszą czynnością, jaką musimy zrobić jest podniesienie stopki za pomocą dźwigni - dzięki temu zwalniamy wszystkie naprężacze i możemy swobodnie przeciągać nić przez kolejne punkty. 

Drugą, równie istotną kwestią jest podniesienie igły do najwyższej pozycji - robimy to kołem zamachowym, kręcąc do siebie (w każdym modelu maszyny) albo przyciskiem pozycjonowania igły góra-dół (w maszynach elektronicznych i komputerowych).

Na trzpień szpulki nici górnej, (może być ułożony poziomo lub pionowo)  zakładamy nić i zabezpieczamy ją dedykowaną zatyczką, aby podczas szycia nie spadła nam z trzpienia.

Jak się nawleka maszynę do szycia - nawijanie bębenka

ZDJĘCIE schematu na obudowie maszyny nawlekanie nitki dolnej

Nić górną prowadzimy zgodnie ze schematem na maszynie, tak, aby dotarła do małego wirnika na górze obudowy z prawej strony. Na trzpień obok wirnika nakładamy małą szpulkę (zwróć uwagę na wyżłobienia w szpulce - muszą wejść w wirnik). Po nałożeniu szpulki przesuwamy ją razem z trzpieniem w prawą stronę, usłyszymy wtedy charakterystyczny “klik” i maszyna jest gotowa do nawijania nici. Aby nawinąć nić naciskamy na rozrusznik nożny, potocznie zwany pedałem. W większości modeli, kiedy szpulka jest wystarczająco nawleczona, wirnik zwalnia lub sam się zatrzymuje. W ten sposób mamy przygotowaną szpulkę z nicią dolną.

Jak się nawleka maszynę do szycia - nitka górna

Zdjęcie schamatu na obudowie maszyny nawlekanie nitki górnej

Mamy założoną na trzpieniu szpulkę z nitką i musimy przeciągnąć nić, zgodnie ze wskazanym schematem przez wszystkie punkty górnej części obudowy, aż do dołu do tzw. zespołu napinającego. Zespół napinający znajduje się po lewej stronie maszyny i to on reguluje przepływ nici. Musimy mieć pewność, że nić przeszła pomiędzy dwoma dyskami (talerzykami) naprężającymi, a także przez haczyk. (Jeśli nie jesteś pewna/pewny, czy udało Ci się założyć nić na naprężacz, opuść stopkę maszyny i spróbuj lekko pociągnąć za nić - jeśli napotkasz lekki opór, oznacza to, że nitka jest prawidłowo umieszczona w naprężaczu.) Prowadząc nić ważnym elementem jest również odpowiednie założenie jej na szarpak.

ZDJĘCIE szarpak

Jeśli szarpak nie jest łatwo dostępny, pokręć kołem zamachowym tak, aby był widoczny - wówczas bez problemu zahaczysz o niego nić i będziesz w stanie przeciagnąć ją w dół pod zespołem napinającym. 

Zdjęcie haczyków nad igielnicą

Nawlekamy igłę - od przodu do tyłu - i przeciągamy przez nią nić, zostawiając ją wyciągniętą na kilka centymetrów.

Jak się nawleka maszynę do szycia - nitka spodnia

Tutaj w zależności od chwytacza, jaki posiada nasza maszyna do szycia, będziemy działać według poniższych schematów, natomiast w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zajrzyjcie do naszego filmu, w którym opowiadamy Wam o obu rodzajach chwytaczy:

 

 

W przypadku chwytacza wahadłowego: wkładamy szpulkę do bębenka, przeciskamy nić przez wyżłobienie w bębenku (pod blaszką do dziurki) i zostawiamy kilka centymetrów wystającej nici. Co istotne: nić powinna rozwijać się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Bębenek umieszczamy w chwytaczu - tutaj zasada “na klik” również ma swoje zastosowanie. 

ZDJĘCIE nici włożonej w bębenek + zamontowanego bębenka w maszynie

Chwytacz rotacyjny: wkładamy szpulkę do bębenka (nić również musi się rozwijać przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) i zostawiamy kilka centymetrów wystającej nici. Jeśli mamy wyprowadzenie boczne nici, prowadzimy ją zgodnie ze schematem.

ZDJĘCIE bocznego wyprowadzenia nici w maszynie.

Kolejne kroki dla obu rodzajów chwytaczy: lewą ręką trzymamy lekko naprężoną nitkę z igły. Prawą ręką kręcimy kołem zamachowym tak, aby igła znikła w bębenku i uniosła się ponownie do najwyższej pozycji. Tym sposobem tworzy się pętla i nić dolna pojawia się ponad płytką ściegową. Musimy ją wyciągnąć spod płytki ściegoweji “położyć” w kierunku tyłu maszyny na płytce ściegowej, zostawiając kilka centymetrów nici luzem.

Zdjęcie wyciągania nitki spodniej przy nawlekaniu.

Tym sposobem mamy nawleczoną i przygotowaną do pracy maszynę, a więc możemy działać :) 

Jeśli na swojej drodze do prawidłowego nawleczenia napotkasz jakieś przeszkody, zerknij również na nasz wpis “Pierwsze spotkanie z maszyną do szycia - 20 podstawowych problemów”, który, mamy nadzieję, pomoże Ci uniknąć podstawowych błędów, jakie czekają na początkujących użytkowników.

Życzymy Ci połamania igieł! :)

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj