Sweter z dekoltem na plecach - zrób to sama!

Zachwycasz się na Instagramie bluzami i swetrami z głębokim wycięciem na plecach? Zobacz ten wpis, zainspiruj się i uszyj samodzielnie takie ubranie.

Z dużym prawdopodobieństwem można zaryzykować stwierdzenie, że w szafie każdej/każdego z nas znajduje się typowy basic czyli, bluza, sweter, top, zwykły tshirt czy sukienka.  

Co zrobić, aby ten basicowy styl nabrał trochę charakteru? Wystarczy odrobina czasu, dobry wykrój i chęci, aby powstało coś nietuzinkowego :)

Korzystając z rad z tego wpisu uszyjesz samodzielnie:

  • sweter z dekoltem na plecach
  • bluza z wycięciem na plecach
  • sweter bez pleców

Typowy tshirt, bluza czy inna “zwykła” odzież nabiera zupełnie innego charakteru gdy dodamy do nich odważny i nieco ekstrawagancki dekolt. Taki trick, który zdradzę Wam w tym wpisie, totalnie zmienia finalny wygląd ubrania! Zatem... czemu by nie dodać takiego dekoltu do wachlarza swoich umiejętności? Bluza z dekoltem na plecach czy sweter z dekoltem na plecach, to totalny must have w Twojej szafie :)

Wbrew pozorom, zrobienie takiego dekoltu w literę V, wykończonego plisą, czy to z przodu czy z tyłu bluzy, jest stosunkowo proste (a na pewno prostsze niż się wydaje).

Jeśli chcesz uszyć taką bluzę z dekoltem na plecach od podstaw, bazę (wykrój) do przerobienia według moich instrukcji znajdziesz wraz z kursem szycia online.

Krok po kroku za co się zabrać?

Pierwsze kroki dotyczą sytuacji, w której chcesz uszyć bluzę czy sweter bez pleców od podstaw samodzielnie. Przygotuj wykrój z kursu szycia online sukienki Vert.

Twój punkt wyjścia stanowią 2 elementy wykroju: wykrój przodu i wykrój tyłu.Do uszycia bluzy/swetra z długim rękawem będą potrzebne Ci dwie długości materiału, czyli jeśli bluza ma mieć np. 65 cm to potrzebujesz minimum 140 cm materiału, chyba, że uda Ci się poukładać formy do góry nogami - patrz zdjęcie powyżej

Kształt dekoltu

Dekolt w takiej bluzie możesz zrobić tak naprawdę dowolny, ale jeśli przybywasz tutaj z założeniem, że zrobisz taki dekolt jaki zrobiłam ja w swoim swetrze, poniżej znajdziesz recepturę:

  • dekolt na przodzie należy spłycić - czyli podwyższyć go o 7 cm;
  • dekolt na tyle należy pogłębić przesuwając czubek litery V o 26 cm w dół.

Uwaga!

W oryginale tył jest przewidziany do wykonania szwu środkowego tyłu. Jeśli nie chcesz robić szwu na tyle (możesz nie chcieć) to pamiętaj o konieczności wysunięcia tyłu o 1 cm na linii złożenia materiału. Opisywałam to dokładniej w instrukcji szycia t-shirtu kimono z tego wykroju.

Jak wykończyć dekolt?

Zmierz obwód dekoltu i odejmij wartość ok. 20% czyli np. jeśli dekolt ma 95 cm całkowitego obwodu to plisę należy wyciąć o długości ok. 76 cm (krótsza o 20% z 95 cm). Skrój pasek po szerokości (dzianina)  o wysokości 8 cm i długości wynikającej z powyższych obliczeń (oblicz samodzielnie na podstawie powyższego przykładu), złóż go na pół i zaprsuj lekko rozciągając otwarte brzegi które będziemy wszywać do podkroju.

Jak zrobić skos w narożniku  i jak złożyć do przyszywania pokazujemy w filmie.

 

 

Komentarze

czy ten film można jeszcze gdzieś obejrzeć? zaczęłam szyć sobie ten sweterek a tu niespodziewanie video niedostępne :(
 
dziś już działa! dziękuję za odpowiedź
 
Cześć Sylwia, które video jest niedostępne?
 
Przepiękny sweter. Dokładnie taki jaki lubię nosić. Widzę w Twoim artykuke dokładny wykruj z którego na pewno skorzystam.
 
Komentuj