Jak samodzielnie uszyć sukienkę ołówkową z dzianiny? - instrukcja krok po kroku

Uszyj samodzielnie dzianinową sukienkę ołówkową na podstawie sukienki Vert z naszego kursu online. W tym artykule pokazujemy Ci jak to zrobić krok po kroku.

Kolejny projekt po t-shircie, który powstał na bazie sukienki Vert z naszego kursu online to druga sukienka ołówkowa z dzianiny. Tym razem dużo prostsza, dużo łatwiejsza i tym samym szybsza do uszycia. Ogromnym plusem tej przeróbki jest to, że ten fason jest bardzo wdzięczny i łaskawy dla wielu typów sylwetek. Dodatkowo, możesz dowolnie pokombinować z długością rękawa, stopniem dopasowania sukienki w talii oraz stopniem dopasowania dołu. Znowu ocean krawieckich możliwości (i decyzji do podjęcia ;-)) przed Tobą!

 

Ołówkowa sukienka z dzianiny: jak przerobić wykrój podstawowy z pliku?

Przede wszystkim potrzebne będą Ci tylko takie elementy jak: wykrój przodu i wykrój tyłu - zatem tylko 2 części.

Ołówkowa sukienka z dzianiny: co będziemy zmieniać?

Długość rękawa pozostawiam do Twojej decyzji: możesz zrobić sobie długi rękaw, możesz zrobić 7/8, 3/4 (oryginalna długość) lub do połowy łokcia; nie jestem przekonana, czy w przypadku tego fasonu dobrym pomysłem będzie zrobienie krótkiego rękawka ale wiecie... do odważnych świat należy ;-)

Najważniejszą uwagą w tym miejscu jest kwestia zużycia materiału, a mianowicie, jeśli zdecydujesz się na długi rękaw, w wyniku wydłużenia formy, przód i tył nie zmieści Ci się w jednej szerokości materiału i albo będziesz musiał/a zużyć dwie długości albo układać formy "na mijano" (odwracając jeden z wykrojów do góry nogami)

Kształt dekoltu:

Ja zrobiłam dekolt w kształcie łódki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zachować oryginalny dekolt w kształcie litery V; jeśli zdecydujesz się na zmianę dekoltu w kształt łódki pamiętaj, aby zachować kąt prosty na linii złożenia (patrzy rysunek, różowe linie); dekolt możesz również poszerzyć (wówczas pamiętaj o zmianie szerokości ramienia również na tyle patrz rysunek, fioletowa linia).

Zwróć uwagę na biodra po wydłużeniu i przed finalnym krojeniem!

Skoro mamy otrzymać sukienkę to oznacza, że musimy wydłużyć nasz wykrój. Wydłużamy go oczywiście symetrycznie i wartość wydłużenia w tym przypadku najlepiej zacząć odmierzać od linii dołu tyłu i przodu. Jeśli teoretycznie chcemy wydłużyć całość o 50 cm (wcześniej zmierz długość przed lustrem) najlepiej odmierzyć sobie tę wartość w 3 punktach: na linii złożenia, linii boku i w środku formy:

Kontrola bioder, talii i dopasowanie linii dołu

Zawiąż centymetr w talii, żeby wyznaczyć jej wysokość, następnie zmierz odległość od szczytu ramienia do talii. Zmierz obwód talii i zdecyduj, czy chcesz dokonać delikatnego zwężenia, następnie zmierz biodra i zdecyduj, czy musisz dokonać delikatnego poszerzenia - wyznacz różowe i zielone punkty. Później zmierz obwód dołu i wyznacz niebieskie punkty (odcinek C).

W następnym kroku połączymy te punkty starannie wyrysowując PŁYNNĄ LINIĘ - ważne słowo "płynną" :-)

Pęknięcie na plecach, czyli ten słodki detal, który dodaje całej sukience uroku :)

Pęknięcie wynika oczywiście ze szwu środkowego wykonanego na tyle. Szew środkowy zszywasz od góry na 1 cm (+1cm zapasu), czyli łącznie szew będzie miał 2 cm. Pamiętaj o dokładnym zaryglowaniu. Następnie zostawiasz otwór długości 25 cm (to też jest długość na którą masz wpływ ;-)). Poniżej planowanego pęknięcia zszywasz szew środkowy tyłu aż do linii dołu.

Rekomendowane materiały: tylko i wyłącznie dzianiny, sukienka w tym wariancie przeróbki nie nadaje się do szycia z tkanin (nawet elastycznych).

Sukienka na ciepłe i zimne dni

W zależności od użytego surowca Twoja nowa sukienka ołówkowa może być lekką kiecką na wiosnę, lato lub wczesną jesień, a w przypadku wybrania cieplejszej dzianiny, idealnie sprawdzi się późnią jesienią oraz zimą. Pamiętaj tylko, że grubsze dzianiny zwykle są mniej elastyczne, zatem nie szalej z obwodem na dole, zrobienie obwodu na styk może spowodować, że nie dasz nawet kroku ;-)

No i co Ty na to? A może... masz pomysł jakie inne kroje można by było jeszcze uszyć z tego wykroju?

Ciekawi Cię, co uszyłam w pierwszej odsłonie? Sprawdź ten wpis.

Komentarze

Czy można tą piękną sukienkę przerobić na ciążową, tzn na wysokości brzucha dodać takie marszczenia (nie wiem jak fachowo się to nazywa)? Jeśli tak, to czy mogłabym prosić o informację, jak to zrobić?
 
Patrycja wykrój podstawowy góry tej sukienki zawiera baaaaaaaaaaaaaaardzo duży luz w obwodzie talii. Na potrzeby tej sukienki, na swoje wymiary, dokonywałam dopasowania tak jak widać na rysunku - różowa linia. Jeśli nie dokonamy tego dopasowania to spokojnie można tę sukienkę wykorzystywać jako ciążową bez wprowadzania modyfikacji w postaci odcięcia i zaszewek na brzuszek :-)
 
Dziękuję za ten wpis????
 
Ewunia...kombinacja z wykrojami jest nieskończona...również tak przemieszczam dekolty, czy zmieniam sukienke na bluzke i spódnice. Fajny wykroj bo prosty i ta góra zawsze będzie luźna....
 
Komentuj