Prosta i efektowna sukienka ołówkowa z dzianiny - zrób to sama!

Uszyj samodzielnie dzianinową sukienkę ołówkową na podstawie sukienki Vert z naszego kursu online. W tym artykule pokazujemy Ci jak to zrobić krok po kroku.

Kolejny projekt po t-shircie, który powstał na bazie sukienki Vert z naszego kursu online to druga sukienka. Tym razem dużo prostsza, dużo łatwiejsza i tym samym szybsza do uszycia. Ogromnym plusem tej przeróbki jest to, że ten fason jest bardzo wdzięczny i łaskawy dla wielu typów sylwetek. Dodatkowo, możesz dowolnie pokombinować z długością rękawa, stopniem dopasowania sukienki w talii oraz stopniem dopasowania dołu. Znowu ocean krawieckich możliwości (i decyzji do podjęcia ;-)) przed Tobą!

 

Jak przerobić wykrój podstawowy z pliku?

Przede wszystkim potrzebne będą Ci tylko takie elementy jak: wykrój przodu i wykrój tyłu - zatem tylko 2 części.

Co będziemy zmieniać?

Długość rękawa pozostawiam do Twojej decyzji: możesz zrobić sobie długi rękaw, możesz zrobić 7/8, 3/4 (oryginalna długość) lub do połowy łokcia; nie jestem przekonana, czy w przypadku tego fasonu dobrym pomysłem będzie zrobienie krótkiego rękawka ale wiecie... do odważnych świat należy ;-)

Najważniejszą uwagą w tym miejscu jest kwestia zużycia materiału, a mianowicie, jeśli zdecydujesz się na długi rękaw, w wyniku wydłużenia formy, przód i tył nie zmieści Ci się w jednej szerokości materiału i albo będziesz musiał/a zużyć dwie długości albo układać formy "na mijano" (odwracając jeden z wykrojów do góry nogami)

Kształt dekoltu:

Ja zrobiłam dekolt w kształcie łódki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zachować oryginalny dekolt w kształcie litery V; jeśli zdecydujesz się na zmianę dekoltu w kształt łódki pamiętaj, aby zachować kąt prosty na linii złożenia (patrzy rysunek, różowe linie); dekolt możesz również poszerzyć (wówczas pamiętaj o zmianie szerokości ramienia również na tyle patrz rysunek, fioletowa linia).

Zwróć uwagę na biodra po wydłużeniu i przed finalnym krojeniem!

Skoro mamy otrzymać sukienkę to oznacza, że musimy wydłużyć nasz wykrój. Wydłużamy go oczywiście symetrycznie i wartość wydłużenia w tym przypadku najlepiej zacząć odmierzać od linii dołu tyłu i przodu. Jeśli teoretycznie chcemy wydłużyć całość o 50 cm (wcześniej zmierz długość przed lustrem) najlepiej odmierzyć sobie tę wartość w 3 punktach: na linii złożenia, linii boku i w środku formy:

Kontrola bioder, talii i dopasowanie linii dołu

Zawiąż centymetr w talii, żeby wyznaczyć jej wysokość, następnie zmierz odległość od szczytu ramienia do talii. Zmierz obwód talii i zdecyduj, czy chcesz dokonać delikatnego zwężenia, następnie zmierz biodra i zdecyduj, czy musisz dokonać delikatnego poszerzenia - wyznacz różowe i zielone punkty. Później zmierz obwód dołu i wyznacz niebieskie punkty (odcinek C).

W następnym kroku połączymy te punkty starannie wyrysowując PŁYNNĄ LINIĘ - ważne słowo "płynną" :-)

Pęknięcie na plecach, czyli ten słodki detal, który dodaje całej sukience uroku :)

Pęknięcie wynika oczywiście ze szwu środkowego wykonanego na tyle. Szew środkowy zszywasz od góry na 1 cm (+1cm zapasu), czyli łącznie szew będzie miał 2 cm. Pamiętaj o dokładnym zaryglowaniu. Następnie zostawiasz otwór długości 25 cm (to też jest długość na którą masz wpływ ;-)). Poniżej planowanego pęknięcia zszywasz szew środkowy tyłu aż do linii dołu.

Rekomendowane materiały: tylko i wyłącznie dzianiny, sukienka w tym wariancie przeróbki nie nadaje się do szycia z tkanin (nawet elastycznych).

Sukienka na ciepłe i zimne dni

W zależności od użytego surowca Twoja nowa sukienka ołówkowa może być lekką kiecką na wiosnę, lato lub wczesną jesień, a w przypadku wybrania cieplejszej dzianiny, idealnie sprawdzi się późnią jesienią oraz zimą. Pamiętaj tylko, że grubsze dzianiny zwykle są mniej elastyczne, zatem nie szalej z obwodem na dole, zrobienie obwodu na styk może spowodować, że nie dasz nawet kroku ;-)

No i co Ty na to? A może... masz pomysł jakie inne kroje można by było jeszcze uszyć z tego wykroju?

Ciekawi Cię, co uszyłam w pierwszej odsłonie? Sprawdź ten wpis.

Komentarze

Patrycja wykrój podstawowy góry tej sukienki zawiera baaaaaaaaaaaaaaardzo duży luz w obwodzie talii. Na potrzeby tej sukienki, na swoje wymiary, dokonywałam dopasowania tak jak widać na rysunku - różowa linia. Jeśli nie dokonamy tego dopasowania to spokojnie można tę sukienkę wykorzystywać jako ciążową bez wprowadzania modyfikacji w postaci odcięcia i zaszewek na brzuszek :-)
Czy można tą piękną sukienkę przerobić na ciążową, tzn na wysokości brzucha dodać takie marszczenia (nie wiem jak fachowo się to nazywa)? Jeśli tak, to czy mogłabym prosić o informację, jak to zrobić?
Dziękuję za ten wpis????
Ewunia...kombinacja z wykrojami jest nieskończona...również tak przemieszczam dekolty, czy zmieniam sukienke na bluzke i spódnice. Fajny wykroj bo prosty i ta góra zawsze będzie luźna....
Komentuj