DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
Kolejny projekt po t-shircie, który powstał na bazie sukienki Vert z naszego kursu online to druga sukienka ołówkowa z dzianiny. Tym razem dużo prostsza, dużo łatwiejsza i tym samym szybsza do uszycia. Ogromnym plusem tej przeróbki jest to, że ten fason jest bardzo wdzięczny i łaskawy dla wielu typów sylwetek. Dodatkowo, możesz dowolnie pokombinować z długością rękawa, stopniem dopasowania sukienki w talii oraz stopniem dopasowania dołu. Znowu ocean krawieckich możliwości (i decyzji do podjęcia ;-)) przed Tobą!
Przede wszystkim potrzebne będą Ci tylko takie elementy jak: wykrój przodu i wykrój tyłu - zatem tylko 2 części.
Długość rękawa pozostawiam do Twojej decyzji: możesz zrobić sobie długi rękaw, możesz zrobić 7/8, 3/4 (oryginalna długość) lub do połowy łokcia; nie jestem przekonana, czy w przypadku tego fasonu dobrym pomysłem będzie zrobienie krótkiego rękawka ale wiecie... do odważnych świat należy ;-)
Najważniejszą uwagą w tym miejscu jest kwestia zużycia materiału, a mianowicie, jeśli zdecydujesz się na długi rękaw, w wyniku wydłużenia formy, przód i tył nie zmieści Ci się w jednej szerokości materiału i albo będziesz musiał/a zużyć dwie długości albo układać formy "na mijano" (odwracając jeden z wykrojów do góry nogami)
Kształt dekoltu:
Ja zrobiłam dekolt w kształcie łódki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zachować oryginalny dekolt w kształcie litery V; jeśli zdecydujesz się na zmianę dekoltu w kształt łódki pamiętaj, aby zachować kąt prosty na linii złożenia (patrzy rysunek, różowe linie); dekolt możesz również poszerzyć (wówczas pamiętaj o zmianie szerokości ramienia również na tyle patrz rysunek, fioletowa linia).
Zwróć uwagę na biodra po wydłużeniu i przed finalnym krojeniem!
Skoro mamy otrzymać sukienkę to oznacza, że musimy wydłużyć nasz wykrój. Wydłużamy go oczywiście symetrycznie i wartość wydłużenia w tym przypadku najlepiej zacząć odmierzać od linii dołu tyłu i przodu. Jeśli teoretycznie chcemy wydłużyć całość o 50 cm (wcześniej zmierz długość przed lustrem) najlepiej odmierzyć sobie tę wartość w 3 punktach: na linii złożenia, linii boku i w środku formy:
Kontrola bioder, talii i dopasowanie linii dołu
Zawiąż centymetr w talii, żeby wyznaczyć jej wysokość, następnie zmierz odległość od szczytu ramienia do talii. Zmierz obwód talii i zdecyduj, czy chcesz dokonać delikatnego zwężenia, następnie zmierz biodra i zdecyduj, czy musisz dokonać delikatnego poszerzenia - wyznacz różowe i zielone punkty. Później zmierz obwód dołu i wyznacz niebieskie punkty (odcinek C).
W następnym kroku połączymy te punkty starannie wyrysowując PŁYNNĄ LINIĘ - ważne słowo "płynną" :-)
Pęknięcie na plecach, czyli ten słodki detal, który dodaje całej sukience uroku :)
Pęknięcie wynika oczywiście ze szwu środkowego wykonanego na tyle. Szew środkowy zszywasz od góry na 1 cm (+1cm zapasu), czyli łącznie szew będzie miał 2 cm. Pamiętaj o dokładnym zaryglowaniu. Następnie zostawiasz otwór długości 25 cm (to też jest długość na którą masz wpływ ;-)). Poniżej planowanego pęknięcia zszywasz szew środkowy tyłu aż do linii dołu.
Rekomendowane materiały: tylko i wyłącznie dzianiny, sukienka w tym wariancie przeróbki nie nadaje się do szycia z tkanin (nawet elastycznych).
W zależności od użytego surowca Twoja nowa sukienka ołówkowa może być lekką kiecką na wiosnę, lato lub wczesną jesień, a w przypadku wybrania cieplejszej dzianiny, idealnie sprawdzi się późnią jesienią oraz zimą. Pamiętaj tylko, że grubsze dzianiny zwykle są mniej elastyczne, zatem nie szalej z obwodem na dole, zrobienie obwodu na styk może spowodować, że nie dasz nawet kroku ;-)
No i co Ty na to? A może... masz pomysł jakie inne kroje można by było jeszcze uszyć z tego wykroju?
Ciekawi Cię, co uszyłam w pierwszej odsłonie? Sprawdź ten wpis.
©UltraMaszyna 2011 - 2024.Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Draft Interactive