DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
Wiemy, że wybór materiału do realizacji projektu często nie należy do najłatwiejszych. Dlatego specjalnie dla Was uruchomiliśmy cykl "Z czego szyć…" - z tego wpisu dowiesz się jakiego surowca użyć do uszycia sukienki.
Niezależnie, czy jesteś na początku swojej krawieckiej przygody, czy też pierwsze kroki są już za Tobą i chcesz uszyć coś “na poważnie”, wybór materiału, który w pełni odda Twój zamysł, rzeczywiście może być nieco problematyczny.
Jeśli myślisz o sukience, ale.... nie do końca wiesz:
Koniecznie czytaj ten wpis do końca, udzielimy Ci wskazówek i odpowiedzi na te i inne pytania!
Ale… Nie będziemy robić Ci wykładu z materiałoznawstwa, bo większość potrzebnych informacji znajdziesz w jednym z naszych wcześniejszych wpisów: Rodzaje tkanin w pigułce, ewentualnie - serdecznie zapraszamy Cię na kurs materiałoznawstwa, organizowany w naszej pracowni.
Jeśli szycie sukienek chciałabyś rozpocząć pod czujnym okiem instruktora stworzyliśmy specjalnie na taką okazję kurs stacjonarny na którym w jeden weekend nauczysz się jak uszyć sukienkę.
Ten wpis całości dedykujemy... MATERIAŁOWI IDEALNEMU NA SUKIENKĘ
Wyszukując materiały na sukienki, musimy określić, czy szukamy czegoś na zwiewną, lejącą się suknię, czy bardziej dopasowaną, przysłowiową “małą czarną”.
Na letnie sukienki, których atrybutem jest lekkość i delikatność, świetnie sprawdzi się wiskoza - bardzo zwiewny materiał na sukienkę . Choć to materiał w 100% syntetyczny, posiada wszystkie właściwości tkaniny naturalnej. Wiskozy między sobą różnią się splotem i zastosowaną przędzą: tzn. poza tkaniną wiskozą, w której składzie będzie w 100% wiskoza, możesz spotkać również mieszanki np.: z elastanem. Różna będzie technika tkania, w wyniku czego otrzymamy różny stopień przezroczystości, różny chwyt, różną fakturę, gramaturę (czyli grubość, wagę). Im wyższa gramatura tym cięższy, opadający, mniej lejący i “odstający” od ciała materiał.
Spójrzcie na nasze wiskozowe inspiracje:
Ważną, zwłaszcza dla osób początkujących informacją jest to, że wiskoza to materiał, który szyje się dość łatwo i przyjemnie. Nie sprawia zasadniczych problemów, nie strzępi się na tyle aby miał sprawiać problem w obrzucaniu przy użyciu samej maszyny do szycia (czyli w przypadku scenariusza, w którym nie masz do dyspozycji owerloka). Na gorące lato sprawdzi się idealnie – jest bardzo przewiewny, oddychający, można powiedzieć, wręcz chłodzący.
Lekka i zwiewna sukienka z innego materiału? Odpowiedzią na tę potrzebę będzie zawsze... szyfon. Spójrz, jak subtelnie i romantycznie układa się w projektach, które mają sprawiać wrażenie "nadmuchanych":
Innym materiałem, który szturmem zdobył nasz rynek jest tencel, znany również pod nazwą lyocell. Materiał ten jest dość wytrzymały. Jego włókna przepuszczają powietrze, są bardzo mocne, ale równocześnie miękkie. Łączy w sobie zalety wcześniej wspomnianej wiskozy oraz bawełny.
Jeśli chodzi o szycie – podobnie jak wiskozę, zaliczymy tę tkaninę do przyjaznych do pracy dla osób początkujących i średnio zaawansowanych. Co do użytkowania – jest podatny na gniecenie, natomiast komfort noszenia na sobie ubrań z tencelu w dużym stopniu to rekompensuje ;) Tencel będzie świetną propozycją, dla wszystkich osób, które szyją po to by uciec od sztucznych i szkodliwych dla środowiska materiałów. Aktualnie w ofercie naszego sklepu znajdziecie różne warianty kolorystyczne tego materiału: tencel.
Materiałem, który świetnie sprawdzi się na delikatne, romantyczne sukienki jest silki. Ta tkanina, chociaż w 100% poliestrowa, to mimo wszystko przepuszcza powietrze i zapewnia komfort noszenia w upalne i ciepłe dni. Jest lekka jak mgiełka, lejąca i jedwabista w dotyku. Nie bójmy się poliestrów! Silki jest świetnym przykładem tego, że poliester może być naprawdę pożądanym i dającym niesamowitą swobodę surowcem. Spójrzcie tylko na tę sukienkę:
A jak się to szyje? Od razu powiemy, że jeśli stawiacie swoje pierwsze kroki przy maszynie, to nie będzie najlepsza propozycja. Silki nie jest odpowiednim materiałem również dla raptusa. Potrzeba nam będzie troszkę stażu, ciut wiedzy praktycznej i szczyptę wprawy. Dla tej tkaniny wybieramy raczej proste kroje, bo szycie jej po skosie jest naprawdę nie lada wyzwaniem. Niebywałym plusem tego surowca jest to, że się nie strzępi zatem część wykończeń można pozostawić “na surowo”.
Fanki dopasowanych form, ale również bardziej „bogatych”, odcinanych w talii sukienek, które będą trzymały określoną formę, również mogą liczyć na coś dla siebie. Zwróćcie uwagę na poniższy projekt Magdy – użyła tkaniny bawełnianej z elastanem. W naszym sklepie internetowym szukajcie go pod nazwą bawełna satynowana.
Ten materiał jest bardzo przyjemny w dotyku, oddychający. Idealny dla osób początkujących, ponieważ nie strzępi się, nie ślizga i nie sprawia większych problemów. Dzięki dodatkowi elastanu, zdarza się również, że „wybaczy” drobniutkie niedociągnięcia. Jest bardzo wygodny w użytkowaniu, nie gniecie się, nie pilinguje i nie niszczy zbyt szybko. Minusy? Bawełny satynowane z nadrukiem po jakimś czasie tracą kolory, zwłaszcza prane w zbyt wysokich temperaturach (powyżej 40 stopni), suszone z ekspozycją na duże słońce lub prasowane w zbyt wysokiej temperaturze po prawej stronie (po stronie z nadrukiem).
A jeśli marzy Ci się….
Jako, że jest ponadczasowym fasonem, a aktualnie bardzo modnym, poświęcamy jej osobną kategorię. Ten krój daje ogromne pole manewru - możesz uszyć swoją wymarzoną kopertówkę z wiskozy:
Sukienka będzie wyglądała bardzo szykownie i śmiało możesz założyć ją na szczególne okazje, jak również szpilki zamienić na trampki i hulać po mieście :)
Alternatywą jest kopertówka z dzianiny, która będzie o wiele bardziej elastyczna i nada sukience ciut innego charakteru. Model, który ma na sobie Kasia, szyjemy na naszych warsztatach Uszyj sukienkę kopertową
Jeśli myślicie, że z welurem pójdzie łatwo, to uprzedzamy, że musicie szyć cały czas w jednym kierunku (nie ma, że boli!). Zatem bądźcie czujni. Jeśli zastanawiacie się też, jakiej igły najlepiej użyć do tego materiału, podpowiadamy, że tej do dzianin.
Ściągawkę z rodzajów i zastosowania igieł znajdziecie w naszym poprzednim wpisie: Igły do maszyny do szycia - rodzaje i zastosowanie
Nie zapominajmy również o przyszłych mamach, a także tych, kochających oversize'owe kroje. Jeśli szukasz tkaniny na sukienki ciążowe i luźne tuniki idealnym rozwiązaniem będzie dobrej jakości dresówka lub jersey:
Od razu powiemy, że dzianina wiele wybacza – to bardzo częsty wybór osób początkujących choć naukę szycia na pewno powinno się zaczynać od tkanin. Niemniej jednak w miarę stabilna dzianina jest stosunkowo łatwa do szycia, choć jeśli chcemy ją skrupulatnie wykończyć, może falować tu i tam, zwłaszcza, jeśli nie mamy do dyspozycji overlocka. Ale nie martwcie się, bez overlocka też się da :) Ten rodzaj materiału ma ogromną zaletę – śmiało możemy pozostawiać go „na surowo”, co będzie zdecydowanie wpisywało się w obecnie panujące trendy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak uszyć sukienkę z dzianiny bez wykroju koniecznie sprawdź nasz wpis.
Nasza kobieca ultradusza nie mogła pominąć również sukienek, które nosimy jesienią i zimą. Szukamy grubszych materiałów, ale też nie pozwalamy sobie na nudę. Spójrzcie na naszą legendarną już dzianinę żorżetową w kwiaty i sukienkę Kasi z naszej popękanej dzianiny, która będzie idealną propozycją na sylwestra.
Inna propozycja na jesienne sukienki to wcześniej wspomniana dzianina żorżetowa:
Ten materiał - dzianina żorżetowa - również świetnie sprawdzi się nawet dla osób, które dopiero raczkują przy maszynie. Pamiętajcie tylko o szpilkach i/albo o fastrydze - wtedy nic Wam nie będzie straszne :)
Jeśli tak jak my, zawsze kupujecie z zapasem, możecie wykorzystać resztki do uszycia jakiejś innej części garderoby, np. bluzki. Zobaczcie, jakie cuda z naszych materiałów wyczarowała Magda.
Już wiecie, że się da. Już wiecie, że materiały, z których dziewczyny szyją swoje dzieła są w zasięgu każdej z Was, zatem - do dzieła! Mamy nadzieję, że ten post będzie dla Was inspiracją i wspólnie spotkamy się w tegorocznej edycji Projekt Burda, który prowadzimy na naszej grupie SZYCIE ONLINE na Facebooku. Szyciuszku Szyjący i Początkujący - czekamy właśnie na Ciebie! Jeśli ten artykuł sprawił, że chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie są właściwości poszczególnych tkanin i dzianin, czym się charakteryzują, jak je rozpoznawać - zapraszamy serdecznie do naszej pracowni na kurs materiałoznawstwa. Przekonasz się, że dobór odpowiedniego materiału może całkowicie odmienić Twój projekt.
Zapraszamy również do odwiedzenia naszego sklepu w którym staramy się uzupełniać naszą kolekcję o piękne tkaniny sukienkowe i modne materiały na sukienki które zakupisz zarówno stacjonarnie jak i online.
-------------------------------------------------------------------------------
We wpisie wykorzystano zdjęcia:
1) Kalika