DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
Czy da się szyć bez użycia maszyny? Oczywiście, że tak! I chociaż obecnie, patrząc czasem na suknie z poprzednich epok, ciężko uwierzyć, że szyte były ręcznie, zadanie to jest absolutnie wykonalne. Elementami, bez których nie możemy się natomiast obejść podczas szycia będą igły i nici.
Ponieważ tym pierwszym przyjrzeliśmy się już we wcześniejszym wpisie "Igły do maszyny do szycia - rodzaje i zastosowanie" nadeszła pora dogłębniej zbadać ten drugi element którym są nici krawieckie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się trochę o ich różnych parametrach oraz poznać odpowiedzi na pytania, jakie nici do szycia na maszynie czy jakie nici do hafciarki kupić, koniecznie przeczytaj nasz artykuł do końca.
Żeby jakoś rozpocząć i usystematyzować informacje zacznijmy może od definicji. Cytując wikipedię:
"Nić krawiecka to wyrób włókienniczy o strukturze walcowatej, ciągłej. Powstaje etapowo przez skręcenie stosunkowo krótkich włókien lub drobnych włókien ciągłych w procesie przędzenia w półprodukt: przędzę, która następnie skręcana jest w nić".
Oznacza to, że podstawowym elementem, którego potrzebujemy aby stworzyć nić jest włókno czyli surowiec. Głównymi surowcami z jakich powstają nici będą:
Wybierając tkaniny do szycia, często zwracamy uwagę na skład i stawiamy na te z naturalnych (np. bawełna) czy sztucznych (np. wiskoza) surowców, unikamy włókien syntetycznych. Jeśli zaś spojrzymy na nici do maszyny najczęściej wykonane są one z poliestru. Czy to źle? W przypadku nici użycie surowców syntetycznych jest akurat dużym plusem, ponieważ są one dzięki temu trwalsze (bardziej wytrzymałe na działania mechaniczne), odporniejsze na substancje chemiczne i lepiej reagujące na wilgoć. Nici poliestrowe nie odbarwiają się tak łatwo podczas prania lub przy wystawieniu na światło słoneczne.
Wybierając zatem nici bawełniane czy lniane, narażamy się na krótszą żywotność tworzonego wyrobu.
Pozostałe istotne parametry, warunkujące również zastosowanie nici to:
To co bardziej istotne to cyfra występująca przy parametrze grubości np. 60/3 gdzie 60 to jak wyżej wyjaśniliśmy ilość metrów na gram natomiast 3 to ilość cieńszych nitek/zwojów z których składa się skręt. Odpowiednia liczba zwojów zapewnia należyte scalenie składających się na nić włókien, pożądaną wytrzymałość i sprężystość. Zbyt duży skręt może powodować tworzenie się węzełków, pętelek i zgrubień, uniemożliwiających prawidłowe kształtowanie ściegu,
Ciekawostką może być jeszcze informacja, że konkretne partie nici będą miały nadawany indywidulny numer. Na etykiecie spotkamy zatem skrót "Lot." lub po prostu ciąg cyfr określający daną transzę. Konkretne partie z różnych okresów farbowania mogą różnić się między sobą odcieniem. Najbardziej widoczne jest to jednak przy włóczkach.
Zacznijmy może od podziału nici dostępnych w naszym sklepie:
Czym więc różnią się wymienione wyżej nici do maszyny uniwersalne poza ceną? Jakością wykonania. Nici Gutermann, choć jest to niewidoczne gołym okiem, są najbardziej gładkie i najbardziej wytrzymałe z oferowanych w naszym sklepie. Wykonując próbkę ściegu kilku różnych rodzajów nici zobaczymy, że ich cena przekłada się też na wygląd końcowy szwów. Jeśli więc przywiązujemy dużą wagę do bardzo estetycznego wykończenia, polecamy wybór właśnie tej marki.
Przydatne porady:
Przy wyborze nici do overlocka według mojego doświadczenia, warto zwrócić uwagę na dwa parametry: sposób nawoju oraz przeznaczenie. Najlepiej wybierać nici o większym nawoju w formie stożka ponieważ w tego typu maszynach nitka rozwija się poprzez pociąganie do góry w kierunku masztu, a nie rozwiajanie szpulki poprzez jej kręcenie, jak w maszynach wieloczynnościowych. Jeśli nie chcemy kupować dużych szpulek, ponieważ dany kolor nie jest nam potrzebny w tak dużej ilości, lepiej wybierać taki rodzaj nitki, która nawinięta jest na prostą, plastikową szpulkę bez zakończeń u góry i dołu (przeszkadza ono w rozwijaniu nitki).
Jeśli zaś chodzi o przeznaczenie to nici typu Hard czyli standardowe nici poliestrowe grubości 120 zastosujemy zarówno do igieł i chwytaczy. Możemy również wybrać nieco cieńsze i bardziej wytrzymałe nici Arianda Tytan 250 (polecamy je przede wszystkim do coverów).
Nici w postaci przędzy będą z kolei bardziej miękkie i elastyczne natomiast nie nadają się one w ogóle do igieł (są zbyt delikatne i będą się zrywać). Możemy je natomiast założyć na same chwytacze, zwłaszcza przy szyciu bardzo elastycznych materiałów jak lycra.
Do wykonania haftu na hafciarce komputerowej używamy zazwyczaj nici spodnich i nici górnych - są to dwie różne nitki (chyba że haftujemy ażurowe wzory, wtedy używamy tylko nici górnej).
Nitka górna jest bardziej śliska i połyskliwa, co sprawia, że optycznie lepiej wypełnia pole haftu. Możemy stosować nici poliestrowe, bawełniane, wiskozowe czy metaliczne. Najczęściej w przemyśle wybierane są jednak te z surowców syntetycznych z uwagi na swoją trwałość.
Nitka spodnia jest cieńsza i zazwyczaj występuje w kolorach białym lub czarnym - dobieramy kolor pasujący do stabilizatora. Może być to również nitka 120 stosowana do szycia na maszynie.
O różnych rodzajach nici do haftu można by jednk napisać cały oddzielny wpis, gdyż ich różne właściwości będą wpływać na wygląd końcowy haftowanego elementu. Dlatego nie da się jednoznacznie określić, jaki rodzaj jest najlepszy.
©UltraMaszyna 2011 - 2024.Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Draft Interactive