Igły do maszyny do szycia - rodzaje i zastosowanie

Zestawienie i opis rodzajów igieł do domowych maszyn do szycia. Jaka igła do tkaniny, a jaka do dzianiny? Czym jest igła z kulką?

Uporządkowane i przystępne zestawienie wszystkich rodzajów igieł maszynowych, z jakimi zetkniesz się w trakcie szycia. Jaka igła do tkaniny a jaka do dzianiny? Czym jest igła z kulką? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

"Tańcowała igła z nitką, Igła - pięknie, nitka – brzydko (...)." Ten wiersz Jana Brzechwy zna niemal każdy z nas, natomiast w "szyciowych" realiach, nabiera on dosłownego znaczenia. O co właściwie chodzi z igłami? Dlaczego ich odpowiedni dobór jest tak ważny? Czym igły różnią się od siebie, skoro na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo? Dlaczego mają różne kolory i oznaczenia? Czym jest igła z kulką? Kiedy należy igłę wymienić? I tak dalej, i tak dalej... Jeśli macie wrażenie, że ten temat to dla Was czarna magia, jesteście w dobrym miejscu! W dalszej części artykułu znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie przy okazji wyboru igieł mogą Wam przyjść do głowy. Zatem konkrety!

Jakie igły do maszyny do szycia wybrać?

Odpowiedź na pytanie “jakie igły do maszyny do szycia najlepiej wybrać” podzielimy na kilka punktów. Na początku zacznijmy może od budowy igły.

Jak są zbudowane igły do maszyny do szycia

Każda igła składa się z kolby oraz części roboczej – trzonu, oczka i ostrza. Kolba to część, którą przykręcamy do igielnicy. Płaska strona wyznacza nam tył igły. Półokrągła - tzw. "brzuszek" igły to jej przód. Wzdłuż trzonu, po jego obydwu stronach, znajdują się wyżłobienia różnej długości. Dłuższy rowek z przodu igły (okrągła strona kolby) i krótszy z tyłu (płaska strona kolby). Oczko – wiadomo, to tutaj nawlekamy igłę (pamiętajcie, w maszynach domowych zawsze od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie)

budowa igly do maszyny domowej

 

Ostrze

Na deser zostało nam ostrze, które będzie determinowało przeznaczenie poszczególnych rodzajów igieł. W zależności od typu igły ostrze będzie mieć inny kształt i co najistotniejsze, nie zobaczymy tego gołym okiem. Dlatego właśnie na opakowaniach pojawiają się tajemnicze oznaczenia numeryczne wraz z literami - za moment poddamy je rozszyfrowaniu :-) Ale zanim o tym, poniżej przygotowaliśmy dla Was grafikę z podstawowymi rodzajami ostrzy - nie umieściliśmy tutaj rysunku wszystkich rodzajów tylko te najważniejsze, tak, żeby uruchomić Waszą wyobraźnię i zbudować ogólne pojęcie o tym temacie.

rodzaje ostrzy w iglach do maszyn domowych

Igły do maszyny do szycia - rodzaje i podział

Igły uniwersalne

Choć nazwa mogłaby wskazywać, że są do wszystkiego, to tak naprawdę stosuje się je do większości tkanin, ale nie do szycia dzianin czy skór - czyli reasumując są one uniwersalne tylko w obrębie tkanin. Będzie można nimi szyć cienkie materiały takie jak np. batyst, po nieco grubsze jak krepa czy żorżeta aż do najgrubszych: filc, wełna płaszczowa itd. Mają okrągły czubek typu R oraz mogą mieć kolbę półpłaską (pasującą do nowoczesnych modeli maszyn) lub okrągłą (ta z kolei pasuje do starszych maszyn i niektórych owerloków). Czubek R pojawi się również w uniwersalnych igłach podwójnych i potrójnych, dzięki którym możesz w domowych warunkach wykończyć t-shirt w taki sposób jak jest to robione na skalę przemysłową.

Symbole igieł, które znajdziesz na opakowaniach igieł uniwersalnych:

 • 130/705 H - standardowe, najczęściej spotykane, dostępne w grubościach od 60 do 110, przy czym te o grubości 110 nie będą dedykowane do wszystkich domowych modeli maszyn do szycia

igly unierwsalne schmetz

igly uniwersalne organ

 • 130/7015 H WING – uniwersalne ze skrzydełkami do mereżki, są szersze, pozostawiają po wkłuciu ozdobne malutkie otwory,
 • 705 DE – igła z podwójnym oczkiem do ściegów dekoracyjnych - możesz je nawlekać dwiema nitkami np. w kontrastującym kolorze, służą do ozdabiania,

igly do sicegow dekoracyjnych do maszyny

 • 130/705 H-ZWI podwójne igły do maszyny do szycia, dostępne w różnych rozstawach (czyli różnym odstępie między jedną a drugą igłą)  i różnych grubościach,

igly do tkanin podwojne organ

igla podwojna schmetz

 • 130/705 H-ZWIHO – podwójne ze skrzydełkiem do mereżki i ściegu ozdobnego,
 • 130/705 H-DRI – potrójne,
 • 287WH/1738 – z okrągłą kolbą (do maszyn starszego typu)
 • 705 HDK – igły uniwersalne, łatwe do nawlekania (posiadają sprytne nacięcie dzięki któremu nawleczenie igły to bułka z masłem również dla osób, które mają problemy ze wzrokiem), dostępne w różnych grubościach

Igły do stretchu

Pierwszy typ igieł przeznaczonych do szycia dzianin, z zaokrągloną końcówką, która nie będzie cięła oczek budujących materiał; posiadają czubek zakończony średnią kulką – typ SUK. Idealne do stretchu, lycry, delikatnych i elastycznych dzianin, a także softshellu. 

Najlepiej współpracują z dzianinami o syntetycznym składzie. Pracują bliżej chwytacza maszyny, co skutecznie zapobiega przepuszczaniu ściegów. Stosując igły z zakończeniem kulkowym typu SUK, dzianiny chronione są przed perforacją i uszkodzeniami. 

Symbole igieł:

 • 130/705 H-S,

igly do stretchu schmetz

 • 130/705 H-S ZWIpodwójne igły do maszyny do szycia do ozdobnych ściegów z zakończeniem kulkowym,

igly podwojne do dzianin

 • HAx1 SP – igła wyspecjalizowana do pracy z dzianinami, polecana w szczególności do owerloków. Igła jest chromowana, a nie niklowana, co zwiększa jej trwałość.

igly do overlockow domowych hax1

 

Igły do jerseyu

Drugi typ igieł przeznaczonych do szycia dzianin, również z zaokrągloną końcówką, która nie będzie cięła oczek budujących materiał; mają czubek zakończony średnią kulką – również typ SUK. Wykorzystywane są do jersey’u, dzianin o średnim i dużym oczku, przede wszystkim takich, które mają w składzie również włókna naturalne. To właśnie te igły będą dedykowane do szycia popularnej dresówki.

Symbol igieł:

 • 130/705 H-SUK

igly do szycia jerseyu

igly do jerseyu organ

Igły do jeansu

Dedykowane specjalnie do szycia grubszych materiałów, mają okrągły, smukły, bardzo ostro zakończony czubek – typ SPI. Dzięki specyficznemu wykończeniu i dużej wytrzymałości, igły do jeansu nadają się także do szycia skaju, folii, ceraty oraz innych materiałów powlekanych tworzywami sztucznymi.

Symbol igieł:

 • 130/705 H-J,
 • 130/705 H-J ZWIpodwójne igły do maszyny do szycia do jeansu.

igly do szycia jeansu

Igły do skóry

Budowa skóry jest zupełnie inna niż budowa tkanin i dzianin, w związku z czym wymaga ona zupełnie innych igieł, takich, których ostrze jest spłaszczone i tnące – typ LL. Dzięki rozcięciu, jakie powstaje w skórze, igła i nitka mają swobodę poruszania w powstałej szczelinie, co radykalnie ułatwia szycie i zapewnia prosty, równy ścieg. Kształt ostrza determinuje wygląd ściegu. Igłami do skóry z tnącym ostrzem nie wolno szyć dzianin i tkanin.

Symbol igieł:

 • 130/705H LL

igly do szycia skory

Igły do microtexu

Takie igły charakteryzują się okrągłym, smukłym, bardzo ostro zakończonym czubkiem – typ SPI. Stosuje się je do szycia tkanin delikatnych: jedwabiu, mikrofazy, muślinu, szyfonu, softshellu, itp. Można nimi szyć widoczne elementy odzieży, wymagające bardzo ładnego, równego ściegu np. mankiety, kołnierzyki. Igieł tego typu nie wolno jednak stosować do dzianin ze względu na możliwość uszkodzenia oczek.

Symbol igieł:

 • 130/705 H-M

igly do maszyn microtex

Igły do quiltingu

Igły z czubkiem zakończonym małą kulką – typ SES są idealne do pikowania i patchworku.

Symbol igieł:

 • 130/705 H-Q

 

Igły do haftowania

Igły z czubkiem zakończonym małą kulką – typ SES. Oprócz kulki mają większe od standardowego oczko, przez które łatwiej przechodzi nitka hafciarska.

Symbole igieł:

 • 130/705 H-E,

igly do haftu

 • 130/705 H-E ZWI – igła podwójna do haftu,
 • 130/705 H-ET – igły tytanowe do haftu,
 • 130/705 H SPR – igła ze sprężynką, którą szyje się bez stopki, z wyłączonym lub zakrytym transporterem,
 • 130 MET – specjalna igła do haftowania grubymi, metalizowanymi nićmi, jej oczko zostało powiększone ekstremalnie w stosunku do igieł standardowych i jest jeszcze większe niż w igle do haftu.,
 • 130 MET ZWI – igła podwójna do haftu nićmi metalicznymi.

 

Igły do maszyny do szycia: oznaczenia rodzajów i grubości igieł Schmetz

Aby ułatwić osobom szyjącym poruszanie się w świecie igieł, niektórzy producenci stosują system kolorowych oznaczeń. Poniżej znajdziecie system oznaczeń firmy Schmetz – jednego z wiodących producentów igieł na rynku.

rozmiary i rodzaje igiel schmetz

* Igły do maszyny do szycia: oznaczenia marki Schmetz

Zobacz w sklepie 

Warto pamiętać że igły do maszyny do szycia oznaczenia kolorystyczne mogą mieć różne w zależności od producenta.

Igły do maszyny do szycia: zastosowanie. Czy grubość igły ma znaczenie?

Czy igły mają różną grubość? Druga (ostatnia) klasyfikacja, którą należy wskazać w temacie rodzaju igieł.

Skoro przebrnęliśmy przez rodzaje, pozostaje jeszcze jedno pytanie, które szyjącym, zwłaszcza na początku, nie daje spokoju: jaką grubość igły wybrać? Tak, tak, poza rozróżnieniem na gatunki, drugi podział to różne grubości. Igły uniwersalne występują w grubościach od 60 do 110 i dla maszyn domowego użytku to będą wartości graniczne. W przypadku grubości 110 - będzie można jej używać tylko w niektórych modelach. Jakie wartości wybierać i od czego jest to uzależnione? Zasada jest prosta: im grubszy materiał, tym grubszej igły użyjemy.

Możemy przyjąć, że:

 • do cienkich i delikatnych materiałów (jedwab, muślin, szyfon, krepa itp.) przeznaczone są igły o grubości 60-75;
 • do średnich materiałów (wiskozowe i bawełniane tkaniny koszulowe i sukienkowe, żorżeta, krepa) igły o grubości 80;
 • igieł o grubości 90 będziesz używać dość często jeśli szyjesz sporo ubrań - grubość 80 i 90 to najpopularniejsza wartość stosowana w trakcie szycia odzieży wiosennej i jesiennej;
 • grubości 100-110 będziemy używać przy okazji grubych lub gęsto tkanych materiałów (grubsza bawełna, strecz, wełna, jeans, skóra, drelich).

Jak długo możemy szyć jedną igłą?

Pierwsza, najbardziej oczywista odpowiedź: aż się złamie - ale nie jest to prawda :-) Pamiętajmy, że żywotność igieł jest ograniczona. Ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na to, czy igła nie jest uszkodzona lub czy ostrze się nie stępiło, ponieważ będzie to miało wpływ na jakość ściegu i na całe szycie w ogóle (na pewno doskonale znacie to uczucie, kiedy złamała Wam się kolejna igła albo ścieg nie wiąże, nitka znowu się zaplątała...). I jeszcze jedno: igły lubią swoje pudełka:) Tam prawdopodobieństwo ich uszkodzenia jest bliskie zeru.

A co, jeśli nie jesteśmy pewni, czy igła nadaje się do szycia czy nie? Voila! Pończocha w dłoń, naprężamy i nakłuwamy ją igłą. Jeśli polecą oczka, nie ma zmiłuj, igła nadaje się do wymiany.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu żadne igły Wam nie straszne i znacie odpowiedzi na pytania:

 • Igły do maszyny do szycia rodzaje jakie występują i jak wygląda ich budowa ?
 • Igły do maszyny do szycia zastosowanie do różnych materiałów i jak dobrać grubość?

Jeśli w głowie kłębią Wam się jeszcze jakieś zagadki lub dalej nie wiecie jakie igły do maszyny do szycia dobrać do waszego modelu, możecie bez wahania się z nami skontaktować.

Komentarze

Mam maszynę Janome 419S oraz owerlok Juki Mo-50eN. Zakładam igły Organ 70 z napisem Jersey na obie maszyny. Testuję na różnych rodzajach jerseyu, włącznie z interlokiem. Na każdym materiale na obu urządzeniach przepuszcza. Zakładam igły Organ super strech 75 (cieńszych nie udało mi się kupić) i przestaje przepuszczać.
O co chodzi? Zgodnie z treścią artykułu powinnam używać właśnie igieł do jerseyu.
Zaznaczę, że igły są nowe.
 
Hej, mam kilka pomysłów. Spróbowałabym z igłami schmetz. Rodzaj igieł czyli takie do jersey , stretch czy super stretch to dobry kierunek. Czasem pomaga również nie wciskanie kolby igły maksymalnie do końca. Spróbuj może wpłynie to na efekt.
 
Witam ,mam pytanie dotyczące igieł.Jakie będą odpowiednie do szycia dzianiny swetrowej grubszej i grubej.Do maszyny typu coverlock Bernette b 42.
Pozdrawiam Krystyna
 
Według mnie należy spróbować stretch lub super stretch jeśli maszyna będzie kaprysiła. Do overlocków i coverlocków i coverów domowych stosujemy takie same igły jak do maszyn wielofunkcyjnych. W tym modelu system igieł to 130/705 H, wiec dobierając igły zwróć uwagę na ten opis. Przesyłam link do igieł, które mamy w ofercie :) https://ultramaszyna.com/sklep/szycie/domowe/igly/
 
Dzień dobry, stałem się posiadaczem starej maszyny do szycia LADA. W instrukcji napisane jest, że do niej należy stosować igły "System 705 Special". Mimo usilnych prób odszukania jakichś informacji u wujka Google i przeczytaniu tego artykułu nie znalazłem informacji na temat tego rodzaju igieł. Stąd moje pytanie: czy można jeszcze znaleźć tego rodzaju igły, a jeżeli nie to jakimi je zastąpić? Dodam, że ta igła, która została w maszynie ma trzonek okrągły i nie ma na niej żadnego oznaczenia.
 
Genialny artykuł. Byłam na kilku kursach, czytałam różne książki o szyciu, ale pierwszy raz trafiłam na tak dobrze, przejrzyście, prosto i wyczerpująco opisany temat igieł. A to był do tej pory jeden z bardziej problematycznych aspektów dla mnie ;/
 
Bardzo nam miło :) Polecamy się na przyszłość :)
 
Witam serdecznie Proszę o radę kupiłam maszynę do szycia drobnych rzeczy amazonbasics i szyła dobrze do momentu pęknięcia igły.Zakupiłam igłę półplaską i w tym momencie maszyna przestała szyć tj;nie wiąże z nicią dolną.Prosze o radę gdzie jest błąd.Z góry serdecznie dziękuję.Pozdrawiam.
Jolanta.
 
Powodów może być kilka.1 wygięcie igielnicy spowodowane uszkodzeniem mechanicznym ( sytuacja pęknięcia igły). Może igła najechała na coś, co wpłynęło na sytuację. 2. źle dobrany rodzaj igły do materiału, na jakim pracujesz 3. złe naprężenie nici, nieodpowiednie parametry. Być może nieunikniony będzie serwis.
 
Dzień dobry,
jakiego rozmiaru oraz rodzaju igły wybrać do maszyny Janome 423s przy dzianinach, a jakich przy tkaninach ?
Dziękuję ślicznie za odpowiedź.

Pozdrawiam
Patrycja
 
Dzieñ dobry, Jestem tapicerem i mam problem przy szyciu skór z włókniną łącznie i póżniej odszywanie takiego ściegu. maszyna albo przepuśzcza ścieg albo plącze nitkę, Również jest czasami kłopot przy przeszywaniu tkaniny podklejonej gąbką też czasami maszyna przepuszcza ścieg. Używam igieł 140 uniwersalnych(R)
Pozdrawiam Dariusz
 
witam , do tego modelu pasują standardowe igły półpłaskie ( i tutaj polecam Schmetz). Do dzianin typu Jersey czyli cienkich na tshirty proponuje igły do Jerseyu. Do tkanin, materiałów nierozciągliwych wystarczą igły uniwersalne. Grubość igieł zależy od grubości materiału: grube dzianiny/tkaniny - 80 i 90, cienkie - 70, bardzo cienkie/delikatne - igły microtex - grubość 60 lub 70
 
Dzień dobry. Czym różni się igła do overloka od igły do zwykłej maszyny ( obie domowe)? Jeżeli mam igły z takim samym zastosowaniem i rozmiarem, czy mogę nimi zastąpić te w overloku?
 
Dzień dobry, tak można je stosować wymiennie :)
 
Czym różni się igła stretch od super stretch?
 
Witam, co do zasady różnią się zakończeniem igły. Opisując to kolokwialnie igła do super stretchu jest tak zaprojektowana, aby pracować jak najbliżej chwytacza, aby móc jak najlepiej wiązać ścieg. Mówiąc w skrócie igły stretch i super stretch to igły, które dedykowane są do mocno elastycznych materiałów, ale tych syntetycznych np lycra. W momencie, kiedy wygląd ściegu nie jest zadowalający przy użyciu igły Stretch, to kolejnym krokiem jest użycie igły Super Stretch. Niestety nie ma prostej zasady, która to opisuje. Wszystko zależy od materiału, na którym pracujemy i tego, co chcemy uzyskać.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam :)
 
Dzień dobry, chciałabym zmniejszyć rozmiar bawełnianych poszewek na poduszki. Jaka igła będzie najlepsza ? Czy zamek w poszewce muszę obszyć ręcznie (bo zamek też muszę skrócić ale nie chcę wyszywać nowego a uciąć stary i obszyć końcówkę)?
 
Do szycia tkaniny bawełnianej sprawdzi się igła uniwersalna do szycia tkanin, nie widząc grubości materiału obstawiam 70 lub 80 - najlepiej wyposażyć się w taki różnorodny zestaw: https://ultramaszyna.com/sklep/szycie/domowe/igly/igly-schmetz-uniwersalne-do-tkanin-5-szt-2x70-2x80-1x90/
 
Bardzo cenne informacje. Szyję na własne potrzeby, ale zawsze było na zasadzie prób i błędów. Z radością skorzystam z rad zawartych w artykule, bo mam do obszycia firanki i zasłonki.
 
Serdecznie dziękujemy za miłe słowa. Życzę udanego szycia :)
 
Dzień dobry, w końcu trafiłam na świetny poradnik dotyczący igieł do maszyny, dziękuję, bo moje horyzonty poszerzyły się ogromnie. Mam jednak problem z tym jaką igłę wybrać do obszycia szerokim i gęstym zygzakiem otworu do przeciągnięcia pasów samochodowych w poduszce, która składa się bawełny, gąbki 5 mm i welwetu. Maszyna Elna 720 szyje raz dobrze innym razem plącze i rwie nitkę, a mi puszczają nerwy, proszę o poradę i z góry dziękuję
 
Bardzo dziękuję, spróbuję z nićmi, bo o tym nie pomyślałam walcząc z igłą :)
 
Witam :)
Do zszycia jest dość gruba warstwa, więc proponuje również grubą igłę. Uniwerslana 90 lub 100 powinna się sprawdzić. Radzę również użyć mocniejszych nici i tutaj polecam firmę Gutermann lub zastosowanie grubszych niż standardowe 120ki, czyli np takie jak do jeansu (grubość 80).
 
Dzień dobry! Od kilku dni mam maszynę Minerva 363d. Nie ukrywam, że jestem „zielona” w szyciu. Bardzo chciałabym uszyć legowisko dla psa. Marzy mi się uszyć je z weluru (takiego obiciowego) 185g/m2. Czy uniwersalna igła da radę, czy musze kupić coś do grubszego szycia? I czy standardowa nić Ariadna będzie w porzadku?
Pozdrawiam.
 
Witam, do uszycia takiego legowiska powinna wystarczyć gruba igła uniwersalna. Z nici Polecam te firmy Gutterman. Są najbardziej wytrzymałe :)
 
Witam. Jaka igła do szycia tkaniny powlekanej silikonem o gramaturze 540. Igla do maszyny przemysłowej?
 
Jeśli szyjemy na maszynie domowej, to igły do maszyny przemysłowej nie będą pasować. Mają one okrągłą kolbę, a nie półkolbę jak tradycyjne igły do maszyn domowych. Polecam kupić grubą igłę AntiGlue np firmy Schmetz.
 
Witam, do szycia dzianin i materiałów elastycznych tj polar można wykorzystać igły z tzw. "kulką", czyli np do jerseyu. Pozdrawiam
 
Jaka igła do polaru ?
 
Witamy p. Marleno,
Dziękujemy za miłe słowa. Bardzo się cieszymy, że nasze rady są pomocne. Pozdrawiamy i życzymy owocnego szycia :)
 
Super artykuł . Jestem o miłe do przodu i o ogromna wiedzę mądrzejsza. Taka mała rzecz a tyle trzeba wiedzieć. Dziękuje Pani Jolu, Dzięki Pani blogom zaczęłam szyć i teraz jest to moją pasją. Dziękuje za wszystkie rady i porady i za jasne wykładanie kawy na ławę . ????
 
Dziękuję za poradę. Obejrzałam jeszcze film dedykowany doborowi igieł. Cenne informacje. Dziękuję. Pozdrawiam. P.S. Kupię kilka różnych na przyszłość.
 
Do takiej grubości i typu materiału polecam igły dedykowane dzianinom czyli do jerseyu lub strechu o grubości 90. Dobór igły jest kluczowy i należy pamiętać, aby dobrać igły do typu materiału na jakim się pracuje. To mocno ułatwia szycie i sprawia ,że jego jakość jest dużo lepsza.
 
Dzień dobry, chcę dobrać igłę podwójną. Szyję pierwszy raz dresówkę bawełnianą gr. 230, maszyna singer 4423, mam tu w zestawie igłę podwójną 4/80 i niestety ścieg w niektórych miejscach przeskakuje. Wyeliminowałam niewłaściwe założenie nico i nic. Jednak zauważyłam że jak założę pojedynczą igłę 90/14 np. Zamiast 80 to jest ładnieszy ścieg. Stąd zastanawiam się czy to wina leży po stronie niewłaściwe dobranej igły. Ma tylko jedną więc chciałbym kupić , ale jakie? BĘDĘ WDZIĘCZNA za poradę
 
Cześć Patrycja,
poznasz po dźwięku pracy oraz po tym, czy materiał się zaciąga, marszczy/ściąga lub dziurawi.

Komentarz jest odpowiedzią na:

A co może się stać przy dobraniu złej igły?
Jestem początkująca i np waham się przy doborze grubości igły. Dzięki artykułowi wiem jaki typ i mniej więcej grubość.
Po czym poznam, że igła jest za gruba/za cienka?

Pozdrawiam serdecznie!
Patrycja Kowalska
03/08/2021, 11:47:00
 
Cześć Martyna,
nie ma niestety jednej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli chodzi o dobór igieł, gdzie z jednej strony masz elastyczny polar minky (pytanie jaki skład? poliester? bawełna?) a z drugiej strony jest tkanina, to tak naprawdę trzeba zrobić próbne przeszycie na igle uniwersalnej grubość 80 lub 90 (zależy czy kocyk ma wypełnienie) i analogicznie na igle z kulką. Jeśli minky jest bardzo elastyczne i bardzo syntetyczne może się okazać, że trzeba będzie użyć igły do Microtexu lub Super stretch (Schmetz ma obydwa rodzaje tych igieł).
 
Cześć, jaka będzie najlepsza igła i ścieg do uszycia kocyka, którego jedna strona będzie tkaniną polar minki (300g), a drugą tkanina bawełniana o gramaturze 135 g/m2 i czy przed szyciem należałoby te tkaniny wyprać??
już mam za sobą uszycie jednego kocyka i nie jestem z niego zadowolona. Widzę, że największy problem mam zawsze z doborem odpowiedniej igły do materiału i ustawieniem ściegu jeśli jeden materiał jest rozciągliwy a drugi sztywny tak jak w tym przypadku. pracuję na maszynie minerva next 363D.
 
A co może się stać przy dobraniu złej igły?
Jestem początkująca i np waham się przy doborze grubości igły. Dzięki artykułowi wiem jaki typ i mniej więcej grubość.
Po czym poznam, że igła jest za gruba/za cienka?

Pozdrawiam serdecznie!
 
Super artykuł.
 
Proszę Was o pomoc. Mam maszynę Singer tradition 2282. Jakich igieł oprócz dołączonych do wyposażenia mogę używać. Czy igły z innych Singerów będą pasować do mojej maszyny?
 
Do tego modelu można użyć dowolnej igły półpłaskiej, czyli większości dostępnych obecnie na rynku:)
 
Witam. Potrzebuje igły do stebnowki juki ddl 8100 eh. Będę zszywać póki Ester wodoodporny i taśmy nośne. Pozdrawiam
 
Dzień dobry, przyłączam się do pytania o szycie taśm nośnych. Jaka igła będzie najlepsza? Mam maszynę Juki g220.
 
Cześć,
mam popularnego overlocka Singer S14-78, chciałabym spytać: które igły dostępne na stronie ultraMaszyna nadają się do szycia tą maszyną?
 
Hej! Nie mamy w ofercie oryginalnych igieł Singera a tylko takie pasują idealnie do tego owerloka
 
Czy to jakaś różnica jaki się ma chwytacz dolnej nici?
 
Cześć Marta,
Zasadnicza różnica w chwytaczach to ich budowa, dźwięk pracy, to, jakich stopek używamy do danego typu chwytacza. Jeśli chodzi o igły - nie spotkałam się z tym, natomiast jeśli szukasz igły odpowiedniej do dzianiny i do jeansu, możesz z powodzeniem użyć tych:
https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/igla-schmetz-do-stretchu-podwojna-2-5-75
https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/igly-organ-do-skaju-folii-ceraty-5szt-5x110
 
Mam od kilku dni Juno by janome e1015 i potrzebuje igły podwójnej i oprócz takiej do dzianiny chciałabym też do jeansu. Widzę na allegro, ale w szczegółach jest napisane że jest do chwytacza rotacyjnego, a ja mam wahadłowy.
 
Witam, od dzis mam nowa maszyne -Janome. Szyje maski z pianki/neoprenu i poki co wszystkie igly przepuszczaja scieg. Naprawde tylko specjalna niebieska Janome sie nadaje??(bo tylko z nia uzyskany scieg jest nieskazitelny). Na wczesniejszym Łuczniku szyłam igła do dzianin i było ok.
 
Obecnie maszyny są dużo bardziej wymagające, jeśli chodzi o zróżnicowanie igieł. Materiał, o którym piszesz jest bardzo wymagający, więc obawiam się, że do tego projektu będziesz musiała używać tych konkretnych igieł.
 
Bardzo dziekuje za odpowiedz.
 
Witam, ja szyje obecnie maski z pianki/neoprenu... Od dzis mam nowa maszyne Janome i nijak scieg nie chwyta zadna igla poza niebieska janome :/ naprawde nic innego nie da rady??? Pozdrawiam!
 
Ja mam overlock merrylock 650DS od dwóch dni walczę nie mogę go ustawic czy igły muszą być specjalne do overloka bo już nie wiem co może być nie tworzy mi się ścieg z trzeciej szpuli
 
Proszę pomocy może ktoś mi pomoże co może być
 
Cześć Renata,
Sprawdź nawleczenie oraz spróbuj ponownie zamontować igły - być może są źle wkręcone. Myślę, że problem leży gdzieś tutaj. Jeśli chodzi o igły typowo do owerloka - tutaj znajdziesz przykładowe igły, z idrobinę innym oczkiem niż standardowe:
https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/szukaj/ig%C5%82y%20do%20overlocka
 
Jaka igła Szyc poliester wodoodporny? Uniwersalna 90?
 
Heheh a ja się już zmartwiłam!! :) Poliester wodoodporny najlepiej igłą uniwersalną 90 a jeśli na jakimś podbiciu (ocieplinie) to może być 100 :-)
 
Nie miałam być oburzona? Nie wiem coś się włączyło????
 
A jakimi igłami można szyć Washpapa? Zakładam, że będą potrzebne dosyć grube, ale czy powinny to być na przykład igły do jeansu?
 
Igły z ostrym czubkiem, do szycia jeansu lub skóry, grubości: 100/110
 
Szyję obecnie maski bawełniane... Łamią mi się igły. W złożony podwójnie materiał wszywam jeszcze gumkę płaską albo okrągłą. Jaka igła będzie najlepsza?
 
Cześć, Marta:)
A na jakiej maszynie szyjesz?
 
Komentuj