Do czego służy podszywarka?

Z tego artykułu dowiesz się czym jest podszywarka, do czego służy podszywarka, komu jest potrzebna, jak działa i jak korzystać z podszywarki. Z uwagi na konstrukcję i możliwe zastosowanie jest to rzeczywiście sprzęt nieco specyficzny, o bardzo konkretnym zastosowaniu i przeznaczeniu, dedykowany dla określonej grupy szyjących.

Mam nadzieję, że dzięki przeczytaniu tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o podszywarkach i będziesz w stanie ocenić, czy taki sprzęt będzie dla Ciebie przydatny. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu poczujesz, że potrzebujesz nadal naszej pomocy, śmiało się z nami kontaktuj.

Podszywarka, co to jest? Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Ten akapit w całości poświęcam temu czym jest podszywarka, jakie ma dokładne funkcje, cechy i parametry, czyli wszystkim tym aspektom, które powinniście znać, zanim podejmiecie decyzję, czy taki sprzęt jest Wam w ogóle potrzebny.

Podszywarka to maszyna, która, jak sama nazwa wskazuje, służy do podszywania. Nie da się za jej pomocą zszyć dwóch niezależnych kawałków materiałów w trwały, nierozłączny sposób. Jest to maszyna, która produkuje stosunkowo luźny ścieg, mający za zadanie przytrzymać zawinięty do środka zapas materiału tak, by nie wywijał się on na wierzch (na zewnątrz). Po delikatnym odwinięciu zapasu możesz dokładnie obejrzeć ścieg, jednocześnie nie uszkadzając go. Ścieg produkowany przez podszywarkę co do zasady nie powinien być w ogóle widoczny na prawej (zewnętrznej) stronie. Na tym etapie mogę Ci podpowiedzieć, że w związku z powyższą cechą, ścieg z podszywarki jest stosowany najczęściej w eleganckiej odzieży lub odzieży wierzchniej, w której nie zastosowano podszewki a wykończenia (ścieg) mają być niewidoczne.

jak wygląda ścieg w podszywarce

Funkcje, cechy i parametry, najlepiej przedstawić na konkretnym modelu i do tego celu wybrałam jeden z podstawowych modeli podszywarek. Texi Compacta 1YG to podszywarka przemysłowa do średnich materiałów. Idealna do pracowni krawieckiej i przy małej produkcji. Przeszywa ściegiem jednostronnie krytym rękawy, nogawki, spódnice czy żakiety. Ten model wyposażono w silnik 220-240 V, wygodny i praktyczny podnośnik kolanowy, pedał (rozrusznik nożny) oraz stojak na nici. Sprawdzi się przy szyciu średnich, średnio grubych i grubych materiałów: tkanin i dzianin. W przypadku bardzo cienkich tkanin i dzianin ścieg będzie widoczny na prawej stronie w postaci pojedynczych wkłuć igły (widoczne kropeczki) – to cecha podszywarek w ogóle i samej charakterystyki ściegu a nie konkretnego modelu. Jeśli chodzi o tempo pracy tutaj należy podkreślić, iż jest to sprzęt o zupełnie innym tempie pracy, niż jest to charakterystyczne dla maszyn przemysłowych – stebnówek i owerloków. Standardem w maszynach przemysłowych jest prędkość dochodząca do kilku tysięcy ściegów na minutę. Z uwagi na ścieg, produkowany przez podszywarki i kształt igły, ich maksymalna prędkość szycia to około 1000 – 1200 ściegów na minutę w przypadku podstawowych modeli – jest to tempo zbliżone do najszybciej pracujących domowych, wieloczynnościowych maszyn do szycia, oraz 2500 ściegów na minutę w przypadku wyższych modeli.

Innym, wyższym modelem podszywarki jest Texi Accura, której sposób użycia bardziej przypomina standardową maszynę przemysłową – Accura jest podszywarką montowaną w dedykowanym stole. Zwarta budowa ogranicza wibracje podczas pracy i gwarantuje jeszcze dokładniejszy ścieg. Ten model poradzi sobie z podszywaniem nieco cieńszych materiałów, niż ma to miejsce w przypadku kompaktowej podszywarki wymienionej wcześniej, poza tym jest też dedykowany do bardziej intensywnego i częstego szycia.

Podszywarka wszystko co musisz o niej wiedzieć – Igły.

Igły w podszywarce to osobny rozdział. Jest to ten typ sprzętu, który wymaga swoich specyficznych, dedykowanych igieł. Podszywarki pracują na innym systemie igieł niż stebnówki czy owerloki przemysłowe. Igła, którą można zamontować w podszywarce, ma charakterystyczny wygięty kształt, dzięki któremu możliwe jest łapanie pojedynczych nitek w podszywanym materiale.

igła do podszywarki

Podszywarki pracują na igłach oznaczonych systemem 2140TP, dostępnych w różnych grubościach.

Do czego służy podszywarka i komu potrzebna jest podszywarka?

Do czego służy podszywarka? Tak jak już wspomniałam, podszywarka to sprzęt, który służy tylko i wyłącznie do podszywania tkanin i dzianin i w samej nazwie tkwi cała tajemnica tego sprzętu. Operacja, którą wykonuje ten rodzaj maszyny do szycia, to podszywanie inaczej jeszcze mówiąc przyszywanie już zawiniętego czy też podwiniętego rąbka materiału – ten rodzaj ściegu podszywającego jest imitowany przez wieloczynnościowe maszyny domowe w postaci takich programów jak: ścieg kryty do tkanin i ścieg kryty do dzianin. Do jego wykonania dedykowana jest specjalna stopka jednakże uzyskanie takiego samego efektu jak w przypadku podszywarki jest szalenie trudne i w wielu przypadkach nawet niemożliwe. Z jakimi materiałami radzi sobie sprawnie ten rodzaj sprzętu szyjącego? Grupa materiałów, z którymi podszywarki radzą sobie dobrze, to znaczy ścieg, który budują spełnia swoją funkcję i wygląda prawidłowo (czyli jest niewidoczny na prawej stronie) to:

  • materiały płaszczowe
  • najczęściej spotykane materiały odzieżowe średniej grubości
  • materiały delikatniejsze do minimalnej gramatury ok. 180 g

Komu potrzebna jest podszywarka? Dla kogo jest dedykowana i w jakich sytuacjach realnie się przydaje?

Z uwagi na to, że jest to sprzęt wysoce specjalistyczny i tak naprawdę jedno operacyjny, podszywarka przydaje się w przypadku:

  • projektantów i pojedynczych twórców, którzy pracują z indywidualnym klientem i szyją z różnorodnych materiałów,
  • małych zakładów krawieckich, w tym takich, które specjalizują się w przeróbkach krawieckich,
  • atelier szyjących odzież z wyższej półki cenowej i odzież premium,
  • większych zakładów szwalniczych, gdzie występuje bardzo duża różnorodność produkcji, zwłaszcza produkcji tkanin.

Jak działa podszywarka i jak korzystać z podszywarki?

O tym jak działa podszywarka i jak korzystać z podszywarki dowiesz się z poniższego filmiku:

 

 
Mamy nadzieję, że tym wpisem przybliżyliśmy Ci odpowidź na pytanie "co to jest podszywarka?". Jeśli posiadasz jakieś dodatkowe pytania w tym zakresie napisz je w komentarzu :)

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj