Dlaczego overlock przepuszcza ścieg? Problemy z Overlockiem

Kiedy zaczynamy naszą przygodę z szyciem, zazwyczaj skupiamy się na tym, aby nasza maszyna posiadała tak zwany ścieg owerlokowy, który będzie zabezpieczał nam przed tkaniny przed strzępieniem się. Często okazuje się, że w momencie, w którym szycie staje się naszym hobby na tyle, że myślimy o powiększeniu naszego parku maszyn, niezbędnym zakupem okazuje się overlock.

Overlock to maszyna, która będzie nam służyła do obrzucania oraz równoczesnego obrzucania ze zszywaniem i jednoczesnego obcinania nadmiaru materiał, a co najważniejsze - usprawni nam cały proces obrzucania. Wiele osób szyjących nie wyobraża sobie swojej codzienności bez posiadania overlocka. 

Co robić, kiedy overlock przepuszcza ścieg?

Zdarza się, że zwłaszcza na początku korzystania, możemy mieć problemy z overlockiem, jego odpowiednim ustawieniem, może zdarzyć się, że overlock nie wiąże ściegu lub overlock przepuszcza ścieg. Jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji? 

Problemy z overlockiem? Po pierwsze: sprawdź igły! 

Upewnij się, że Twoja maszyna posiada igły odpowiednio dobrane do materiału. Szerzej na ten temat igieł i ich doboru do materiału pisaliśmy w artykule “Igły do maszyny do szycia - rodzaje i zastosowanie” 

Zwróć uwagę, czy Twoje igły są na pewno odpowiednio wkręcone do igielnicy - igła powinna dojść do końca, ale możemy jej wciskać na siłę. Przykręcamy śrubę mocującą igłę do końca, ale nie robimy tego bardzo mocno, aby nie zniszczyć mocowania w igielnicy. Kolejnym powodem, przez który overlock przepuszcza ścieg może być również stępiona igła. Pamiętaj, że i każda igła ma określoną długość pracy. Igły to pierwsza i ogromnie istotna przyczyna problemów z overlockiem. 

Po drugie: jeśli overlock nie wiąże ściegu, sprawdź nici!

Kolejną rzeczą, która realnie wpływa na to, że overlock nie wiąże ściegu są nici. Dlaczego overlock przepuszcza ścieg? Należy używać nici odpowiednich do danego rodzaju materiału, natomiast w dużym uproszczeniu możemy śmiało powiedzieć, że do większości operacji krawieckich możemy pracować na niciach poliestrowych, występujących w różnych jakościach. Na naszych kursach korzystamy z nici HARD lub Ariadna, natomiast jeśli obrzucamy na owerlocku szlachetny materiał, np. jedwab, warto pomyśleć o niciach lepszej jakości, cieńszych, które będą miały inny skręt, inną przędzę, śliskość jak np. Ariadna Tytan 250.

Przy okazji bardziej elastycznych materiałów warto do zszywania na owerloku założyć na chwytacze nici elastyczne, np. Gutermann Maraflex

Po trzecie: sprawdź czystość i stan techniczny maszyny!

Częstą przyczyną problemów z overlockiem jest również stan techniczny maszyny - warto dbać o czystość swojego overlocka, na bieżąco usuwać z niego resztki nitek, pyłu, kurzu. Zachęcam Cię, do obejrzenia naszego odcinka Nauki Podstaw Szycia, w którym krok po kroku pokażemy Ci, jak wyczyścić Twoją maszynę:

 
 

Przyczyną, przez którą overlock nie wiąże ściegu może być również przedstawiony chwytacz dolny lub górny. Ta przypadłość może być ciężka do zdiagnozowania, ponieważ nawet milimetrowe przestawienie chwytacza może wpływać na wiązanie ściegu. Zatem jeśli zweryfikowałaś/łeś wszystkie poprzednie kwestie, a Twój overlock nadal przepuszcza ścieg, udaj się do autoryzowanego serwisu lub mechanika, który będzie mógł fachowym okiem ocenić stan Twojej maszyny.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł sprawi, że Twoje problemy z overlockiem pójdą w niepamięć, a sytuację, w której overlock przepuszcza ścieg będziesz wspominać tylko jak przez mgłę, ponieważ Twoja maszyna będzie działać bez zarzutu :)

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj