Dlaczego maszyna przepuszcza ścieg?

Niedawno stworzyłam dla Ciebie wpis o tym, dlaczego maszyna do szycia pętelkuje, ale jeśli jesteś osobą szyjącą to wiesz, że nie tylko pętelkowanie może spędzać sen z powiek. Także przepuszczanie ściegu w maszynie do szycia czy nie wiązanie ściegu zdarzają się nawet najlepszym. Nie przesadzę, jeśli powiem Ci, że kiedy maszyna przepuszcza ścieg lub nie szyje, w tym temacie morze możliwości jest dużo większe niż w przypadku pętelkowania maszyny od spodu.

 

Dlaczego maszyna przepuszcza ścieg? 

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twoja maszyna do szycia nie wiąże ściegu, warto na samym początku zweryfikować, czy na pewno masz dobrze zamontowane elementy - stopkę, igłę, dobrze założoną nić górną i dolną, czy używasz dobrej igły lub masz wyłączony transport.

Podczas sprawdzania maszyny najlepiej wykonywać wszystkie czynności bardzo delikatnie, aby nie doprowadzić do uszkodzenia maszyny. Dodatkowo (w miarę możliwości) maszyna powinna być odłączona od zasilania.

Niezależnie od tego czy to maszyna Singer przepuszcza ścieg czy maszyna Łucznik przepuszcza ścieg, a może posiadasz jakąkolwiek inną markę maszyny i rónież przepuszcza ścieg - warto na początku zdiagnozować problem, z jakim możesz się borykać.

Przede wszystkim główną przyczyną, przepuszczania ściegu jest igła. Warto zwrócić uwagę, czy igła, której używamy w maszynie jest używana zgodnie z przeznaczeniem - tzn. jeśli szyjesz tkaniny - powinna to być igła do tkanin, jeśl szyjesz dzianiny - dres, jersey - używaj igły do dzianin, jeśli jeans, cienki szyfon czy jedwab - tak samo należy pamiętać o dedykowanej igle. Warto również wspomnieć w tym momencie o igle, którą często w naszej pracowni nazywamy igłą do zadań specjalnych, tzn. o igle super stretch. Igła ta świetnie sprawdzi się do nietypowych dzianin syntetycznych, z lureksem, ale także do szycia cienkiego tiulu, koronki, bielizny, etc. 

Pamiętaj, że każda igła ma swoją żywotność, co oznacza, że na jednej igle możesz pracować przez około 8h. Po tym czasie igła ulega stępieniu i może okazać się że Twoja maszyna nie wiąże ściegu właśnie z tego powodu. Podobnie sytuacja wygląda z igłami, które są skrzywione lub mają na swojej powierzchni minimalne stępienia, zadziory. Stępiona igła może zniszczyć tkaninę, którą szyjemy. Igła, która jest zagięta może doprowadzić do uszkodzenia Twojej maszyny - przestawienia igielnicy lub chwytacza. Mikro-zadziory mogą przerywać nić. 

Maszyna przepuszcza ścieg: jak w domowych warunkach sprawdzić stan igły w maszynie?

Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  • przy pomocy mocnej lupy – w bardzo dużym powiększeniu łatwiej dostrzeżesz stępione ostrze, czy inne nierówności.
  • przekłuwając cienką pończochę - posiada ona delikatne włókna, które dość łatwo zaczepiają się o nawet najmniejsze zadziory
  • opuszkiem palca - będziesz w stanie wyczuć najmniejszą nierówność lub zaostrzenie. Igła, która jest wyszczerbiona będzie zahaczać o linie papilarne.
  • połóż igłę na płaskiej powierzchni, sprawdzając, czy przy ułożeniu na różnych bokach, trzon igły biegnie równolegle do płaskiej powierzchni.
  • kiedy zamontujesz igłę w maszynie, pokręć delikatnie kołem zamachowym i sprawdź czy bez problemu wchodzi w otwór w płytce ściegowej.

Jeśli maszyna przepuszcza ścieg tylko na ściegu zyg-zak, może to mieć związek z przestawioną igielnicą. W tej sytuacji polecam Ci skontaktować się od razu z serwisem i zasięgnąć opinii specjalisty.

Dlaczego maszyna do szycia nie wiąże ściegu? dlaczego maszyna nie szyje?

W przypadku, w którym Twoja maszyna do szycia nie szyje, warto zweryfikować jeszcze kilka kwestii, które mogą być przyczyną tej sytuacji:

  • jeśli materiał się nie przesuwa - możliwe, że nie opuszczono stopki (zdarza się nawet najlepszym :)) lub wyłączone zostały ząbki transportu. W tym drugim przypadku należy sprawdzić czy ząbki wysuwają się ponad płytkę ściegową podczas kręcenia kołem zamachowym - jeśli nie, należy przełączyć dźwignię odpowiedzialną za transport.
  • jeśli Twoja maszyna jest zablokowana - tutaj możliwości może być wiele. Najprostsze to zaplątana nitka lub źle wsadzony element. Jeśli jednak widzisz, że po wyjęciu chwytacza, przy delikatnym obracaniu kołem zamachowym napotykasz na opór, problem jest niestety na tyle poważny, że maszyna powinna trafić na serwis.

Jeśli jesteśmy pewni że wszystkie powyższe punkty zostały sprawdzone i żaden z nich nie pasuje do naszej usterki bądź nie rozwiązuje problemu możemy jeszcze sprawdzić co kryje się pod obudową.

Aby Twoja maszyna nie przepuszczała ściegu pamiętaj o regularnym czyszczeniu i konserwacji sprzętu. Szczegółowy opis, jak to zrobić znajdziesz w artykule na naszym blogu "Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia?"

Daj znać w komentarzu, czy moje porady okazały się dla Ciebie przydatne? Jeśli nadal masz problem ze sprzętem zostaw komentarz lub skontaktuj się z najbliższym serwisem. Listę wszystkich dostępnych serwisów znajdziesz we wpisie "Jak naprawić maszynę do szycia".

Czy tekst został przeczytany w całości? Super! Bardzo Ci dziękujemy za poświęcony czas. Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z tym artykułem, chętnie na nie odpowiemy, pomożemy rozwiązać problem. Jesteśmy dla Ciebie dostępni w komentarzach, na facebooku @ultramaszyna, pod adresem mailowym: [email protected] lub pod numerem telefonu 881 22 33 93.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj