Jak naprawić maszynę do szycia

Maszyny do szycia jak każdy inny sprzęt AGD potrafi niestety w wyniku nieprawidłowego użytkowania lub usterki ulec uszkodzeniu. Jeśli zakupiliśmy ją jako nowy produkt, w przeciągu ostatnich kilku lat istnieje spora szansa, że naprawa może podlegać pod warunki gwarancji. Jeśli jest to natomiast starszy model, stajemy przed pytaniami jak naprawić maszynę do szycia samemu lub gdzie naprawić maszynę do szycia w moim mieście?

W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące napraw maszyn.

Przejdźmy zatem do pierwszego, często zadawanego pytania

Gdzie naprawić maszynę do szycia w moim mieście?

Częto pytanie gdzie naprawić maszynę do szycia w moim mieście otrzymujemy w kontekście napraw gwarancyjnych. I tutaj śpieszymy z odpowiedzią. Każdy dystrybutor maszyn na rynek polski posiada zawsze jeden centralny serwis napraw. Oznacza to że w zależności od marki maszyna będzie musiała być odesłana do różnych miejsc w polsce ale zawsze wiąże się to z wysyłką (chyba że akurat mieszkamy w tym samym mieście). Poniżej zamieszczamy rozpiskę autoryzowanych serwisów konkretnych marek (dostępnych w naszym sklepie):

Bernina 
Gwarant: 
Wiking Polska Sp. z o.o.
ul. Wieniawskiego 62, 31-436 Kraków
Informacja serwisowa:
telefon: 12 411 84 21 lub 509 911 309
e-mail: [email protected]

Bernette 
Gwarant:
BMD Polska s.c.
ul. Kamieniarska 48, 30-364 Kraków
Informacja serwisowa:
tel. 12 260 71 30
e-mail: [email protected]

Brother
Gwarant:
EMB Systems PL
ul.Szczotkarska 50, 01-382 Warszawa
Informacja serwisowa:
telefon: 22 66 44 140
e-mail: [email protected] 

Elna
Gwarant:
ETI
ul. Poznańska 75, 60-185 Skórzewo
Informacja serwisowa:
telefon: 61 86 38 735
e-mail: [email protected] 

Gritzner i Redstar
Gwarant:
Wiking Polska Sp. z o.o.
ul. Wieniawskiego 62, 31-436 Kraków
Informacja serwisowa:
telefon: 12 411 84 21 lub 509 911 309
e-mail: [email protected] 

Husqvarna i Pfaff
Gwarant:
Strima Sp. z o.o.
ul. Poznańska 54, 62-080 Tarnowo Podgórne
Informacja serwisowa:
telefon: 61 895 09 50
e-mail: [email protected] 

Janome
Gwarant:
ETI
ul. Poznańska 75, 60-185 Skórzewo
Informacja serwisowa:
telefon: 61 86 38 735
e-mail: [email protected] 

Juki
Gwarant:
Impall
ul. Pojezierska 95, 91-341 Łódź
Informacja serwisowa:
telefon: 42 640 30 13 wew. 116
e-mail: [email protected] 

Texi
Gwarant
Strima Sp z o.o.
ul. Poznańska 54, 62-080 Tarnowo Podgórne
Informacja serwisowa:
telefon: 61 895 09 50
e-mail: [email protected] 

Toyota
Gwarant
F.H.U MEGA
ul. Na Szaniec 19, 31-559 Kraków
Informacja serwisowa:
telefon: 12 414 13 04
e-mail: [email protected] 

Merrylock
Gwarant:
ETI
ul. Poznańska 75, 60-185 Skórzewo
Informacja serwisowa:
telefon: 61 86 38 735
e-mail: [email protected] 

Minerva
Gwarant:
Naprawa sprzętu gospodarstwa domowego
ul. Stawowa 11, 50-018 Wrocław
Informacja serwisowa:
tel. 665 10 10 40
e-mail: [email protected]

Obecnie większość napraw gwarancyjnych świadczona jest w systemie door-to-door co oznacza że wystarczy zgłosić usterkę do serwisu, a to serwis załatwi transport maszyny w obydwie strony. Nie zawsze jest to usługa bezpłatna, natomiast warto z niej skorzystać ponieważ paczka jest wtedy ubezpieczona. Należy jednak pamiętać o prawidłowym zapakowaniu maszyny (najlepiej w oryginalny karton i styropian). Warto też zaznaczyć że powyższe serwisy dokonują również odpłatnych napraw po okresie gwarancyjnym.

Jeśli nasza maszyna jest już poza okresem gwarancji i nie chcemy jej odsyłać do innego miasta lub jest zbyt ciężka na wysyłkę, najlepszym sposobem będzie jednak oddanie jej do pobliskiego mechanika. Jak znaleźć najlepszego? Tutaj niestety nie posiadamy już konkretnych kontaktów natomiast w naszej ocenie najłatwiej znaleźć taką informację poprzez Google (wybierając punkty z dużą liczbą pozytywnych opinii) lub zapytać o polecenie na szyciowym forum czy FB (np. Szycie Online). Zapraszamy również do pozostawiania w komentarzach swoich zaufanych punktów napraw.

Jak naprawić maszynę do szycia samemu?

Wszyscy wiemy, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tak samo w przypadku wszelkich sprzętów najlepszym sposobem aby nie dopuścić do zepsucia maszyny jest przede wszystkim prawidłowa konserwacja. W tym miejscu serdecznie zachęcamy do sprawdzenia naszego wideo w którym obszernie wyjaśniamy w jaki sposób prawidłowo czyścić maszynę z chwytaczem rotacyjnym i wahadłowym:

 

  

W filmie zobaczysz specjalny zestaw akcesoriów przydatnych podczas czyszczenia dostępny do zakupu w naszym sklepie.

Przejdźmy jednak do odpowiedzi na pytanie jak naprawić maszynę do szycia samemu? 

Przede wszystkim należy upewnić się, że przyczyną dlaczego maszyna nie szyje jest na pewno usterka, a nie źle zamontowany element, zła igła czy wyłączony transport.

Podczas sprawdzania maszyny najlepiej wykonywać wszystkie czynności bardzo delikatnie aby nie doprowadzić ewentualnie do większego uszkodzenia. Dodatkowo (w miarę możliwości) maszyna powinna być odłączona od zasilania.

Pierwszym etapem będzie zatem diagnoza. Najczęściej pojawiające się problemy:

  • Maszyna pętelkuje lub zrywa nitkę - przyczyną może być źle założona nitka, źle ustawione naprężenie (lub brak nitki w talerzykach naprężacza) oraz słabe nici (złej jakości lub mocno zleżałe). Jeśli pomimo umieszczenia nitki w talerzykach i ustawienia naprężenia na 9 nitka dalej nie jest luźna konieczna będzie wymiana naprężacza.
  • Jeśli maszyna przepuszcza ścieg przyczyną może być zła igła (źle dobrana do używanego materiału lub po prostu stępiona) lub jeśli problem występuje jedynie na ściegu zyg-zak może być to przestawiona igielnica (wymagany serwis).
  • Materiał się nie przesuwa - możliwe że nie opuszczono stopki (zdarza się nawet najlepszym) lub wyłączony został transport. W tym drugim przypadku należy sprawdzić czy ząbki wysuwają się ponad płytkę ściegową podczas kręcenia kołem zamachowym - jeśli nie, należy przełączyć dźwignię odpowiedzialną za transport.
  • Zablokowana maszyna - tutaj możliwości może być wiel, najprostsze to zaplątana nitka lub źle wsadzony element. Jeśli jednak widzimy, że po wyjęciu chwytacza, przy delikatnym obracaniu kołem zamachowym napotykamy na opór, problem jest niestety na tyle poważny, że maszyna powinna trafić na serwis.
  • Hałas - w zależności od intensywności i rodzaju hałasu, przyczyn może być oczywiście bardzo dużo. Jeśli nie smarowaliśmy maszyny przez kilka miesięcy, a dźwięk wydawany przez sprzęt przypomina tarcie, naszym rozwiązaniem może być wpuszczenie kilku kropel oleju wazelinowego na ruchome elementy chwytacza i igielnicy. Gdy po zastosowaniu tego rozwiązania maszyna nadal wydaje niepokojące dźwięki, najlepiej powierzyć ją specjalistom.

Jeśli jesteśmy pewni że wszystkie powyższe punkty zostały sprawdzone i żaden z nich nie pasuje do naszej usterki bądź nie rozwiązuje problemu możemy jeszcze sprawdzić co kryje się pod obudową.

Jak rozebrać maszynę do szycia?

Pamiętajmy że przed przystąpieniem do rozkręcania maszyny musimy ją w pierwszej kolejności odłączyć od prądu.

Ten etap polecamy jedynie osobom bardziej zaawansowanym technicznie, ponieważ rozebranie niektórych maszyn może wymagać wprawy aby nie uszkodzić obudowy. Najlepiej nagrywać filmik lub robić zdjęcia w jakiej kolejności odkręcaliśmy poszczególne elementy aby łatwiej było przykręcić wszystko na miejsce.

W starszych metalowych maszynach dostęp do takich elementów jak naprężacz, śruba odpowiedzialna za docisk stopki czy pasek klinowy dostęp jest bezproblemowy, a aby dostać się do środka mechanizmu wystarczy odkręcić kilka śrub z wierzchu maszyny. 

Jeśli zaś chcemy dostać się do środka maszyny z plastikową obudową w większości przypadków będziemy musieli zdjąć wszystkie zaślepki i odkręcić śruby znajdujące się też od spodu maszyny.

Jeśli po zajrzeniu do środka znajdziemy uszkodzony element lub źródło hałasu, możemy postarać się wymienić część na własną rękę. Nie polecamy jednak robić tego w przypadku maszyn elektronicznych i komputerowych gdzie wymagana będzie ingerencja w elektronikę.

Kto naprawia maszyny do szycia domowe i przemysłowe?

Zazwyczaj naprawą maszyn domowych i maszyn przemysłowych zajmują się różni mechanicy. Maszyny domowe są czasem naprawiane w tych samych punktach co drobne AGD, nie tylko w specjalistycznych serwisach. Maszyny przemysłowe ze względu na swój gabaryt są zazwyczaj serwisowane u klienta.

Jak naprawić bębenek w maszynie do szycia?

Jeśli bębenek w twojej maszynie do szycia został rozregulowany poprzez dokręcanie i rozkręcanie śrubki najlepszym sposobem będzie wymiana elementu na nowy.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj