Backpack is back! Stwórz własny plecak

Plecaki w latach 90. były absolutnym hitem. Z tamtych czasów pamiętam powszechnie spotykane: z naszywkami i pomazane farbą, zielone plecaki - kostki oraz „obiekty westchnień” – w panterkę, skórzane, ze złotymi okuciami i te, o których wówczas marzyła większość nastolatek – plastikowe i najlepiej całe przezroczyste! Wszystko, co błyszczące, oczywiście szybko zaczyna się nudzić, ale niewątpliwie utrwala się w pamięci i właśnie dzięki temu gadżet, który dzisiaj rozkładamy dla Was (dosłownie) na czynniki pierwsze, stał się jednym z symboli dekady Spice Girls, Przyjaciół i Beverly Hills. 

Plecaki wracają na salony

Przez kilka lat plecaki kurzyły się w naszych szafach lub jako "tornistry" dzielnie znosiły trudy edukacji. Aż pojawiło się wybawienie (czy dla nich, czy dla nas, oceńcie sami). W 2014 roku Karl Lagerfeld zaprojektował dla Chanel farbowane plecaki z łańcuchami i przywieszkami i... zaczęło się! Plecaki wróciły na salony w najróżniejszych formach gotowe przyjąć od nas każde wyzwanie. W propozycjach marek i projektantów na 2017 rok znajdziecie opcje do klasycznego noszenia na plecach, w formie handbag, minimalistyczne, metaliczne, eleganckie, all black, duże plecaki, które godnie zastąpią codzienną torebkę oraz wersje mini idealne na imprezę lub do wieczorowej stylizacji.

Plecaki zachwycające kunsztem i designem znajdziecie we wszystkich kolekcjach najbardziej znanych marek: Burberry, Gucci, Versace, Fendi, Chanel, Saint Laurent by Hedi Slimane, Loewe oraz: Mansur Gavriel, Cos, Eastpak, &Other Stories, Whistles, Valentino Garavani, Bally, Philip Plein

Potraktuj je jako inspirację i, z naszą pomocą, stwórz najbardziej zachwycający model – Twój unikatowy!

Przepis na plecak

Jeżli chcesz zrobić plecak w takim samym rozmiarze, jak nasz, pobierz darmowy wykrój:

   
 

Pobrany wykrój wydrukuj na zwykłej drukarce, na kartkach formatu A4. Po wydrukowaniu postępuj zgodnie z instrukcją zawartą w pliku, aby otrzymać wszystkie elementy potrzebne do skrojenia plecaka.

WAŻNE

Nie dodawaj żadnych zapasów na szwy; szablony już je zawierają.

Pamiętaj o przeniesieniu wszystkich oznaczeń wewnątrz form. Możesz przenieść je na materiał za pomocą szpilki/szpikulca/linijki z ostrym zakończeniem.

Odrysowane formy powinny wyglądać następująco:

Po odrysowaniu wytnij wszystkie elementy.

Czas na szycie!

Zaczynamy od uszycia szelek (krótkich i długich), wiązań i uchwytu (rączki). Każdą z tych części budują po dwa paski, do zszywania składaj materiał lewą stroną do lewej (czyli tą stroną po której rysowaliśmy):

Szyj mniej więcej w odległości 2 mm od krawędzi. Finalnie musimy mieć uszyte:

 • długie szelki na plecy (2 sztuki);
 • sznurki do wiązania (2 sztuki);
 • rączka do trzymania (uchwyt, 1 sztuka);
 • krótkie szelki na plecy (2 sztuki).

Po przygotowaniu rączki (uchwytu), szelek i sznurków weź tył plecaka i przyszyj sznurki które będą służyły do wiązania (te długie, najcieńsze). Żeby zrobić to w prawidłowym miejscu najlepiej przenieś oznaczenie z szablonu. Miejsce doszycia pokazano na zdjęciu:

Najpierw przyszyj sznurki szwem pomocniczym:

Następnie doszyj mocowania, które zabezpieczą sznurki przed ewentualnym urwaniem w trakcie użytkowania.

Na prawej stronie szew powinien wyglądać następująco:

Teraz weź klapkę i doszyj do niej dłuższe szelki oraz rączkę (uchwyt). Te elementy doszywasz do prawej strony klapki (czyli tej strony materiału po której nie rysowaliśmy, musisz przenieść sobie oznaczenia!) Na zdjęciu poniżej pokazuję Wam lewą stronę klapki:

Przenieś oznaczenia miejsca doszycia na prawą stronę i doszyj dłuższe szelki oraz uchwyt:

 

Finalnie, wzmocnione doszycie ma wyglądać następująco:

Następnie weź formę tyłu i naszyj na nią klapkę. W tym celu przenieś najpierw linię doszycia klapki na prawą stronę tyłu:

Ułóż klapkę na linii i przyszyj ją:

Z pasków zostały Ci już do przyszycia tylko krótsze szelki i one również będą doszywane do tyłu. Na formie tyłu narysowaliśmy przerywanymi liniami kwadraciki – to oznacza miejsce i sposób doszycia szelek. Mają być doszyte po kwadracie a następnie jeszcze dodatkowo przeszyte po przekątnych żeby maksymalnie wzmocnić doszycie (takie doszycie zwiększa możliwe maksymalne obciążenie plecaka). Przenieś oznaczenie z szablonu (zaznaczenie przenieś sobie delikatnie na prawą stronę materiału) i dopiero przyłóż szelki. Doszyj zgodnie z oznaczeniem.

Czas na połączenie plecaka (przodu z tyłem i bokami): 

  • pamiętaj o pilnowaniu 0,5 cm zapasu - linia szycia ma być dokładnie 0,5 cm od krawędzi;
  • przyłóż prawą stroną do prawej jeden bok do tyłu i zszyj krawędź boczną:

Łączenie elementów krok po kroku

Zacznij szycie od górnej krawędzi, zbliżając się do dołu zatrzymaj się 0,5 cm przed krawędzią; tam, gdzie na zdjęciu widać różową kropkę, wbij igłę w tkaninę (wbij ją w dół), zatrzymaj się i spokojnie przeczytaj dalszy ciąg instrukcji:

Teraz musisz zszyć poprzeczny szew (to już będzie ta część która będzie stanowić Twoje dno) jeśli zależy Ci na ostrym kącie podnieś stopkę (koniecznie igła wbita w materiał!!!) i zmień kierunek szycia (tzn. przekręć tkaniny), dociągnij krawędzie tak, żeby leżały na sobie i zszyj szew po skosie, nie szyj do końca, zatrzymaj się 0,5 cm przed krawędzią.

Uwaga do osób, które szyją z washable kraft paper - nie wykonacie tej czynności bez nacięcia zapasu:

Teraz czas na drugi bok: drugi bok przyłóż do przodu (również prawą stroną do prawej) i zszyj drugą krawędź boczną – zacznij szycie od górnej krawędzi i kontynuuj tak, jak w przypadku pierwszego boku; zszywanie boku i dna odbywa się analogicznie do pierwszego:

Powstałe części złóż prawą stroną do prawej i zszyj pozostałe odcinki: dwa boki i dwie przekątne w dnie, czyli zszywamy trzecią i czwartą boczną krawędź oraz zaszywamy dno; kolejność nie ma znaczenia; technika cały czas taka sama. Osoby szyjące z washable craft paper pamiętają o nacinaniu zapasu w trakcie szycia.

Przed wywróceniem na prawą stronę całość powinna wyglądać następująco:

Zapięcie

Opcji wykonania dziurek na troczki ("sznurek") jest kilka w zależności od tego, jaki materiał wybraliście do szycia plecaka. Dziurki da się wykonać:

 • dziurkaczem;
 • specjalnym przyrządem do robienia oczek;
 • szpikulcem;
 • małymi nożyczkami;
 • na maszynie za pomocą programu ściegowego „dziurka”;
 • oddając plecak do nabicia oczek w specjalnym punkcie, w którym nabijają napy (często takie punty są w dużych sklepach handlowych lub hipermarketach).

Ponieważ zakładam, że większość z Was chce zrobić plecak domowym sposobem, na potrzeby tej instrukcji zrobiono dziury ręcznie (czyli po prostu obcinaczem do nitek; wygodniej jednak będzie to zrobić małymi nożyczkami). Wszystkie dziurki są zaznaczone na wykroju.

Po zrobieniu dziurek przeciągnij sznurki:

Zapięcie szelek

żeby zapinać szelki najpierw trzeba zrobić w nich dziurki i zamocować zapięcie; przyda się również szlufka do wkładania dłuższej szelki. Zapinać mają się te elementy:

Najpierw zaznacz dziurki na krótszych szelkach:

Dziurka w krótszej szelce znajduje się 3,5 cm od rantu.

Zrób dziurkę (szpikulcem, dziurkaczem lub ręcznie):

Teraz czas na szlufki; wytnij dwa paski (dwa prostokąty długości 6,2 cm i wysokość 1 cm) i zszyj maksymalnie 3 mm od krawędzi:

Włóż szlufki na krótkie szelki:

Teraz czas na zamontowanie zapięcia. Zobacz jak to robię:

Zaszyj, żeby mocowanie nie spadało:

Przechodzimy do dłuższych szelek. Najpierw musimy zrobić dziurki; dziurka w dłuższej szelce znajduje się kolejno: pierwsza 8,5 cm od rantu, kolejna 3,5 cm od pierwszej i każda następna w tej samej odległości; my zrobili śmy łącznie 4 dziurki:

Nasze sugestie 

 • Jeśli nie jesteś doświadczony/-a w szyciu, weź papier matowy - nie porywaj się na lśniący.
 • Pamiętaj, że jeśli wybierzesz skórę lub tkaniny laminowane imitujące skórę (derma, eko skóra) może być konieczna wymiana stopki na stopkę z rolkami lub stopkę teflonową; jeśli nie masz takiej stopki, może Ci pomóc szycie przez papier (np. śniadaniowy).

Jakie igły?

 • gatunek: standardowe (uniwersalne) lub do szycia skóry (leather needles)
 • grubość: uzależniona od grubości surowca, który wybierzesz; typowe plecakowe będą wymagać igły 90, 100 lub 110 

Jakie nici?

Z powodzeniem możesz szyć nićmi standardowymi (np. grubość 120, Amman, Coats, Ariadna, Gutermann) lub możesz wybrać nici do skóry. Na pewno za cienkie będą: nici do haftu, nici ozdobne; nie nadają się także nici elastyczne.

Komentarze

Jakiej wielkosci musi być zapięcie ? Chodzi mi o szerokośc... (Szerokość taka jak szelka czy moze byc trochę większe ? )Dziękuję pochwale się efektem końcowym
A czy przy ekoskórze nie będzie dziura na sznurek się strzepila? Trzeba ja zabezpieczyć? Czy można zostawic tak jak jest? (Chodzi mi czy podczas użytkowania dziura na sznurek sie ,,nie wyrobi,, i nie powoekszy? ... Dziękuję z góry za odpowiedź

 
Cześć Iza???? zapięcie powinno być takie jak szelka, jeśli szersze to dosłownie o kilka mm. Jeśli będzie za luźne nie będzie to dobrze wyglądać. Odnośnie dziur ja bym je odszyła to znaczy tam gdzie mają być dziurki wycięłabym małe kwadraty/prostokąty albo z innego materiału albo również z eko skóry. Takie łatki doszywasz prawa do prawej. Obszywasz kształt dziurki następnie nacinasz w środku i wywracasz do lewej, wewnętrznej strony. Druga opcja to nabicie nap a trzecia obszycie dziurek na maszynie. Jeden plecak mam w sumie z dziurami na surowo ale po dwóch latach trochę się wyrobiły ????
 
hej! bardzo fajny tutorial, sprobuje :) mam pytanie, co to za tkanina ta czarna? pozdrawiam.
 
Dzięki! Jak uszyjesz koniecznie pochwal się efektem :-) Na insta oznaczając @ultramaszyna lub na facebooku - jeśli nas oznaczysz od razu dostaniemy powiadomienie :D
Odnośnie tkaniny - jest to taka tkanina tapicerska z wzorem plecionki, kupiłam ją jakiś czas temu w sklepie Tanie Tkaniny w Raszynie na ul. Mokrej 25
 
a czy rozmiar tego plecaka będzie odpowiedni dla dziewczynki 11 letniej ? czy jednak za duży?
 
Będzie odpowiedni :-)
 
Wszystko super tylko szyjac ze skóry jak wykończyć brzegi?? Przy washable paper craft można to znieść a przy skórze zostają takie surowe? Będą się zawijac. ....
 
Opcji jest kilka np. można wylamować brzegi cieniutką lamówką albo uszyć klapkę dwustronnie a cały plecak uszyć z podszewką i odszyciem - na pewno więcej zabawy ale w tym wariancie wszystkie krawędzie byłyby już wykończone i nie na surowo :) Jeśli jest to skóra naturalna a nie eko skóra to na pewno też warto podkleić krawędzie taśmą stabilizującą, która zapobiegnie rozciąganiu i zawijaniu skórki aczkolwiek to też zależy od tego z jak bardzo delikatnej skóry chcesz szyć. Jest też cała masa naturalnych skór o takiej grubości że brzegi będą zachowywać się podobnie jak w craft papierze. Także zależy od przypadku.... Trzeba zrobić próbeczki na swojej skórze i podjąć decyzję. Jakby co wrzucaj zdjęcia będziemy pomagać :-)

 
Jakie jest zużycie materiału?
 
To zależy od jego szerokości - jeżeli materiał jest szeroki, to powinno wystarczyć ok. 70 cm, a jeżeli węższy to potrzebne będzie ok. 1mb.
 
Komentuj