DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
Masz ochotę uszyć coś nowego ale nie masz siły robić wykroju i nie chcesz spędzić nad kolejnym projektem kilkunastu godzin? Mam coś dla Ciebie!
Przedstawiam bohaterkę dzisiejszego wpisu: sukienka z 2 prostokątów.
Wariacji na temat tego modelu może być kilkanaście: bluzka, tunika, sukienka mini, midi, maxi, z kieszeniami w szwach lub kieszeniami naszywanymi, marszczona sznurkiem wciągniętym w tunel, przestebnowana w talii gumonitką… Kto wymyśli więcej koncepcji :) ?
Przy okazji jeśli szukasz inspiracji jak wykonywać marszczenie tkaniny przy użyciu różnych technik rzuć okiem na mój wpis 8 skutecznych sposobów na piękne marszczenie.
Urósł apetyt na więcej?
Zanim przeczytasz dalszą część tego wpisu zachęcam do zapoznania się z naszym spotkaniem na żywo w tym temacie, które odbyło się na Facebooku 26 lipca 2017 i do którego ten wpis jest uzupełnieniem.
No to jedziemy! Zanim podpowiem Ci jakie wymiary powinny mieć prostokąty, miej proszę na względzie, że każda z nas może oczekiwać nieco innej długości i nieco innego efektu, dlatego przy każdym sugerowanym wymiarze dodałam adnotację jakie konsekwencje będzie mieć skrócenie lub wydłużenie jakiegoś odcinka. Sugestie powstały dzięki Wam - osobom, które do tej pory uszyły ten model i przekazały mi swoje wnioski, za co przeserdecznie dziękuję i ślę Wam buziaki!! :*
Złóż materiał prawą stroną, narysuj prostokąt o wybranych wymiarach. Prostokąt rysuj licząc wymiar od złożenia materiału.
Zaznacz wartości pach, dekoltu i wysokość talii (przyda się później jeśli mamy zamiar przyszywać gumę na tej wysokości).
I w tym miejscu czas na sugestie od czytelników, o których już wspominałam wyżej :)
Pacha
Dekolt
Wartość minimalna to 20 cm, inaczej trudno będzie Ci zakładać, im grubsza dzianina tym większa wartość (od 20 cm do 21-22 przy grubszej dzianinie; jeśli nie lubisz dekoltów blisko szyi - opowiadam o tym w materiale video) zrób dekolt szerokości 24 - 25cm.
Wysokość talii
...czyli miejsce, w którym będziemy wszywać gumę. Jak słusznie zauważyła jedna z czytelniczek sukienkę można uszyć prawie "na gotowo", założyć ją na siebie i stwierdzić, w którym miejscu chcemy mieć przeszycie gumką. I to jest oczywiście bardzo dobry pomysł ale jeśli ktoś na etapie krojenia chce mieć już wszystko pozaznaczane to można to sobie zmierzyć :-)
Najlepiej weź centymetr krawiecki do łapki i zmierz sobie od ramienia, w którym miejscu masz talię lub chciałabyś żeby pojawiło się w sukience marszczenie. Centymetr kładziesz od ramienia gładko leżący, prowadzisz po biuście, mierzysz sobie do punktu, w którym chcesz żeby sukienka się zbluzowała i do tego dodaj między 5 a 10 cm; wszystko zależy od oczekiwanego bluzowania (miej na względzie, że bluzowanie rozłoży się na pół).
Ja zrobiłam marszczenie na wysokości 45 cm, mierzone od góry sukienki. Moje proponowane wymiary:
Wytnij prostokąt i zrób małe nacinki na wysokości potrzebnych oznaczeń. Nacinki nie powinny być głębsze niż 3mm.
Zepnij szpilkami lub sfastryguj odcinki, które będą stanowić ramiona.
Następnie zszyj od krawędzi tkaniny aż do poprzecznego nacinka oznaczającego początek dekoltu.
Jeśli chcesz w szwy ramienne wpuścić sznurki tak, jak w moim projekcie (zielona sukienka), przyszykuj sobie 4 kawałki sznurka o długości przynajmniej 30 cm każdy.
Następnie ułóż pojedyncze kawałki sznurka tuż przy szwie ramiennym, pod zapasem.
Po umieszczeniu kawałków po obydwu stronach przypnij sobie sznurki szpilkami (żółte szpilki)
Teraz musimy sprawić, żeby sznurek miał którędy wyjść. Opcje są dwie: amatorska i nie do końca poprawna (ale nikt Cię nie będzie bić za wybór tej metody ;-)) oraz opcja poprawna i profesjonalna.
1,5 cm od krawędzi należy zaznaczyć sobie miejsce dziurki lub oczka.
Zwróć uwagę, że miejsce, w którym będzie dziurka zostało podklejone flizeliną (celem wzmocnienia i ustabilizowania).
Teraz masz do wyboru albo pójść na łatwiznę i po prostu zrobić małe nacięcia ostrymi nożyczkami lub (opcja prawidłowa) w miejscu oznaczenia wykonać dziurkę na maszynie lub nabić oczko.
Ważne: przed zrobieniem dziurki w sukience najpierw zrób dziurkę próbną na kawałku tego samego materiału, zobacz czy otwór jest właściwej wielkości itd.
Ja, jak widzisz, zrobiłam dziurki. Jak zrobić dziurki na maszynie? O tym przygotowałam dla Ciebie inny wpis - możesz zobaczyć go tutaj :)
Po zrobieniu dziurek (lub nabiciu oczek czy zrobieniu nacięć) przeprowadź sznurki przez otwory.
Teraz będziemy przykrywać sznurki zapasami i jednocześnie w tej samej operacji wykończymy brzeg dekoltu.
Przypnij zapasy szpilkami, następnie sfastryguj.
Jeśli nie szyjesz z bardzo lejącego i wiotkiego jerseyu (tak jak ja w trakcie przygotowywania tego tutorialu) możesz pominąć fastrygę.
Następnie przyszyj zapasy po obydwu stronach (szyjesz ściegiem prostym o gęstości 2,6 - 3,0; zależy od grubości dzianiny).
Efekt:
Po wykończeniu góry możemy zabierać się za boki:-) Zepnij szpilkami obydwa boki (od linii dołu do nacinka pachy).
Następnie rozprasuj zapasy, które powstały po zszyciu boków. Na wysokości pachy podwiń zapasy pod spód (wartość 1,5 cm - dziurki od sznurków powinny znajdować się w linii załamania zapasu).
Przyszyj przypięte zapasy.
Uwaga: nie szyj po sznurkach! Ścieg ma być wykonany od jednego do drugiego tunelu; żeby zabezpieczyć zapas przy tunelu przed odwijaniem się wykonaj ścieg w szwie ramiennym (krótkie przeszycie max 1,5 cm od krawędzi; staraj się je wykonać dokładnie w szwie ramiennym)
Teraz czas na decyzję, co zrobić w talii :-) Na wysokości talii możesz zrobić przeszycie po całym obwodzie gumonitką; możesz też przyszyć gumy tylko na bokach, możesz również doszyć tunel.
Zobacz jakie mogą być sposoby marszczenia i wybierz ten, który najbardziej Ci się podoba.
Ja wybrałam w tym modelu gumy po bokach.
Zaznacz linię 20 cm (10 cm na przodzie i 10 cm na tyle)
Dotnij gumę. Długość zależy od rozciągliwości gumy i tego, jaki chcemy uzyskać efekt. Przed cięciem sprawdź, czy wybrana długość w ogóle rozciąga się na zaznaczony parametr, czyli czy np. jak utniesz gumę długości 7 cm to czy naciąga się bez problemu do 20 cm.
Jeszcze uwaga odnośnie samej gumy: do tej operacji wybierz gumę, która jest dziana (tak się nazywa - guma dziana);
Przyszyj gumę na początku i na końcu zaznaczonej linii (na razie bez jej rozciągania).
Teraz będziemy wykonywać szycie przytwierdzające gumę. W tej operacji Twoje ręce będą musiały się napracować.
Naciągnij gumę na długość narysowanego odcinka, staraj się cały czas naciągać ją równomiernie:
i ostatecznie :)
Mam nadzieje, że w tym tutorialu wystarczająco przybliżyłam Ci jak uszyć sukienkę bez wykroju i niedługo taki projekt pojawi się również w twojej szafie.
Jeśli jednak masz jakieś pytania co do tego jak uszyć sukienkę krok po kroku, chętnie odpowiem na nie w komentarzach.
Pysznego noszenia!
Ewa
©UltraMaszyna 2011 - 2024.Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Draft Interactive