Czym jest tamborek i jak go używać?

Dzisiejszy wpis poświęcimy w całości jednemu z ważniejszych akcesoriów do haftu, bez którego może jego wykonanie nie byłoby niemożliwe, ale zdecydowanie utrudnione. Tym elementem jest nic innego jak tamborek. Jak używać, gdzie kupić i co jeszcze warto o nim wiedzieć? Spieszymy z odpowiedzią.

tamborki do hafciarki komputerowej

Tamborek - co to takiego?

Tamborek to rodzaj narzędzia używanego w szyciu i haftowaniu. Składa się z dwóch obręczy – jednej, która jest stała, i drugiej, która jest ruchoma (rozszerza się), co pozwala na napięcie materiału pomiędzy nimi. Regulacji na zasadzie mocniejszego ściskania lub rozluźniania dokonujemy za pomocą śruby zamocowanej w zewnętrznej obręczy.

Trzymanie tkaniny napiętej jest kluczowe podczas haftowania, aby uzyskać dokładne wzory i ułatwić pracę.

Zastosowanie i technika działania tamborka zarówno w hafcie ręcznym i komputerowym jest identyczna. Tamborki wykorzystywane do haftu ręcznego wykonane są zazwyczaj z drewna lub plastiku, a obręcze mają kształt okrągły.

Tamborek do hafciarki domowej wykonany jest natomiast z plastiku i w zależności od firmy występują tu bardziej kwadratowe, prostokątne lub eliptyczne kształty. Posiada on również specjalną metalową płozę do umieszczenia w ramieniu hafciarki. Na górnej części tamborka mamy zaznaczone w postaci kresek lub strzałek punkty styczne, wyznaczające jak prawidłowo spasować elementy ze sobą.

tamborek do hafciarki budowa

Jak założyć materiał na tamborek?

Upinanie materiału w tamborek do hafciarki jest bardzo istotnym krokiem. Dobre upięcie materiału to jeden z istotnych czynników estetycznie wykonanego haftu. Zadanie to może również okazać się bardzo proste lub super skomplikowane w zależności od wybranego przez nas rodzaju tkaniny. Na początek najlepiej uczyć się upinania na stabilnych tkaninach, im mniejsza wiotkość i rozciągliwość tym szybciej uda nam się prawidłowo założyć materiał na tamborek.

Oto kroki, które pomogą Ci w prawidłowym upinaniu:

   I. Przygotuj materiał i stabilizator:

  1. Dobierz odpowiednią wielkość tamborka do haftowanego wzoru - jeśli chcesz zużyć jak najmniej stabilizatora, wybierz najmniejszy możliwy tamborek w którym zmieści się Twój wzór. Pamiętaj że stabilizator powinien być większy (mieć zapasy) z każdej strony od pola większej obręczy tamborka.
  2. Jeśli to możliwe, wyprasuj materiał, aby był gładki i bez zmarszczek.
  3. Oznacz (np. znikającym flamastrem) miejsce, w którym chcesz wykonać haft.

   II. Rozłóż tamborek:

  1. Odkręć śrubę na tamborku aby rozszerzyć obręcz. Podczas pierwszej próby najlepiej rozkręcić śrubę tak, aby mieć większy zapas.
  2. Wyjmij wewnętrzny element i odłóż go na bok.

   III. Ułóż materiał:

  1. Połóż stabilizator, a na stabilizator materiał, przykrywając zewnętrzną obręcz i celując równo oznaczonym środkiem wzoru na środku tamborka. Następnie wygładź je tak, aby były pozbawione zmarszczek.
  2. Upewnij się, że materiał i stabilizator są równo rozłożone na całym tamborku.

   IV. Zablokuj materiał:

  1. Następnie przykryj materiał drugą częścią tamborka (obręcz wewnętrzna), wpinając ją w środek pierwszego elementu. Tą czynność najlepiej wykonywać na płasko, zaczynając od jednego z boków.
  2. Dostosuj napięcie dokręcając śrubę. Elementy po skręceniu nie powinny z siebie wypadać lub się przesuwać,  natomiast nie mogą być również za mocno dokręcone.

PORADY: Nasz materiał powinien być napięty tak, jak membrana w bębnie. Ważne jest również aby nie naciągać materiału w żadną stronę po upięciu. Jeśli podczas upinania powstaną jakieś zakładki lub nierówności należy powtórzyć proces upinania.

Teraz Twój materiał jest odpowiednio upięty w tamborku i gotowy do haftowania. Możesz umieścić go w maszynie. Po zakończeniu haftowania możesz otworzyć tamborek, aby zdjąć materiał i podziwiać swoje dzieło.

Gdzie można kupić tamborek do hafciarki?

Te akcesoria dedykowane do konkretnych maszyn znajdziesz w naszym sklepie internetowym w zakładce 'tamborki'. Jeśli jednak poszukiwany przez Ciebie model nie znajduje się w naszej ofercie, serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Z pewnością postaramy się pomóc Ci zakupić brakujący element.

Tamborek to niezastąpione narzędzie dla miłośników haftowania. Dzięki niemu tworzenie pięknych wzorów staje się prostsze i bardziej precyzyjne. Teraz, kiedy wiesz, co to jest tamborek, jak go używać, gdzie go kupić i jak założyć materiał, możesz zacząć tworzyć niesamowite hafty i ozdabiać nimi swoje projekty.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj