DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
23, 60, 400 a może 1500? O czym mowa? O programach ściegowych, dostępnych w różnych modelach maszyn do szycia.
Czytając opis każdej maszyny, spotkamy się z informacją, ile programów ściegowych konkretny model posiada. Zastanawia Cię natomiast, co to w praktyce oznacza? Czy ściegi maszyny do szycia i programy ściegowe to określenia, które oznaczają to samo? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie.
Ściegi maszynowe to rodzaje szwów, które w największym uproszczeniu podzielić możemy na ściegi użytkowe i ozdobne. Aby lepiej zrozumieć czym są programy ściegowe weźmy na przykład najczęściej stosowany ścieg użytkowy - ścieg prosty.
Programy ściegowe mogą być różnymi rodzajami ściegów, ale również są to warianty ściegów z określonymi funkcjami. Maszyna może mieć np. 4 programy ściegowe ze ściegiem prostym:
W rezultacie więc liczba programów ściegowych będzie nam mówiła o totalnej liczbie różnych wariantów ściegów zaprogramowanych w maszynie.
Często ta ilość zawiera w sobie również zsumowane litery alfabetu i cyfry, jeśli sprawdzamy wartości w maszynach komputerowych. W takim wypadku każdy wariant konkretnej litery będzie liczony jako oddzielny program.
Podstawowym podziałem jeśli chodzi o ściegi w maszynach domowych będzie tak jak pisałam wcześniej: podział na ściegi użytkowe maszynowe i ściegi ozdobne maszynowe.
Ściegi użytkowe służyć będą do łączenia dwóch lub więcej kawałków materiału oraz wykończenia krawędzi.
Zaliczymy do nich:
Ściegi ozdobne maszynowe to z kolei cała osobna kategoria ściegów, służących wedle naszego uznania do ozdabiania, naszywania lub wykańczania brzegów w odzieży i akcesoriach. Ściegi te posiadają najróżniejsze kształty i zastosowania. W maszynach mechanicznych znajdziemy zazwyczaj do kilku takich ściegów (ścieg muszelkowy, plaster miodu). W maszynach elektronicznych i komputerowych ich ilość to od kilkadziesięciu do kilkuset ściegów. Znajdują się wśród nich wzory geometryczne, zwierzęta, litery, cyfry, ściegi służące do quiltingu i wiele, wiele innych. Przykładowe zastosowanie powyższych programów opisane jest często w instrukcji obsługi do konkretnej maszyny.
Warto tutaj również wspomnieć, że wymienione ściegi odnoszą się do maszyn domowych. Maszyny przemysłowe z założenia nie są wielozadaniowe, dlatego każda maszyna ma swoje przeznaczenie i wykonuje zazwyczaj jeden rodzaj ściegu (stębnówka - ścieg stębnowy maszynowy, podszywarka - ścieg kryty łańcuszkowy, itd.)
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem maszyny i nie wiesz czy sugerować się ilością programów ściegowych, najważniejszym pytaniem będzie określenie do czego planujesz jej używać. Wybierając podstawowy model do przeróbek i napraw, nie będziesz potrzebować wielu ściegów ozdobnych. Ważniejsza będzie za to możliwość regulacji szerokości ściegu i sama różnorodność ściegów użytkowych. Jeśli natomiast planujesz szycie akcesoriów i ubrań, do których wykorzystasz ściegi ozdobne, sprawdź modele maszyn elektronicznych lub komputerowych, które posiadają większy wybór i różnorodność w tym zakresie. Szyjąc dużo rzeczy posiadających guziki i dziurki warto również zwrócić uwagę na rodzaje obszyć dostępne w wybieranej maszynie. Modele mechaniczne posiadają tylko jeden prosty wzór dziurki natomiast w wyższych modelach elektronicznych znajdziemy już kilka rodzajów dziurek bieliźnianych i odzieżowych.
©UltraMaszyna 2011 - 2024.Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Draft Interactive