DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
Przejrzeliśmy i przekopaliśmy fora internetowe, grupy wsparcia i Wasze blogi. Przeprowadziliśmy dziesiątki warsztatów i kursów dla osób początkujących, które siadały do maszyny pierwszy raz w życiu i zebraliśmy dla Was najważniejsze (naszym zdaniem) porady dotyczące obsługi Twojej pierwszej maszyny do szycia.
To nie będzie post o tym, jak zacząć naukę szycia samego w sobie (jak ułożyć formy, jak kroić, skąd je brać itd. - o tym innym razem :-)). Nie będzie też nic o tym, że masz wziąć kubek kawy, być wypoczęty/-a lub jak nie mieć dzieci na głowie bo, jak wiemy, wystąpienie wszystkich tych sprzyjających czynników w jednym momencie zdarza się dość rzadko.
Właśnie wypakowałeś/-aś swoją pierwszą maszynę do szycia z pudełka i nie masz bladego pojęcia jak do niej się zabrać? Zatem czytaj dalej :)
Weź do ręki instrukcję i otwórz na rozdziale dotyczącym nawlekania.
Serio. Bez instrukcji będzie trudniej! To nie jest telewizor, który po podpięciu do prądu po prostu zacznie wyświetlać obraz. Nie jest to też nowy samochód, który, zakładając, że masz prawo jazdy, po prostu lepiej bądź gorzej poprowadzisz. Maszyna do szycia to cudowny sprzęt, ale nawet jeśli jesteś posiadaczem lub posiadaczką modelu elektronicznego lub komputerowego, nie uszyje za Ciebie sukienki i nie nawlecze się prawidłowo sama.
Dodatkowo w instrukcji znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego jak wygląda budowa maszyny do szycia oraz jakie rodzaje ściegów maszynowych posiada twój model. Jest też cały rozdział poświęcony konserwacji który pomoże Ci utrzymać twój nowy sprzęt w świetnym stanie aby mógł być twoim towarzyszem jak najdłużej.
Potrzebna Ci będzie szpulka z nitką. W pierwszej kolejności nawiń nitkę na małą plastikową przezroczystą szpulkę. Zwróć uwagę na to, żeby w trakcie nawijania nitka szła równomiernie.
Po nawinięciu nitki na małą szpuleczkę musisz ją umieścić pod stopką maszyny. To, w jaki sposób ją włożysz ma znaczenie. Sprawdź dokładnie to, co mówi instrukcja w tym temacie.
Następnie nawlecz nitkę górną. Koniecznie zwróć uwagę na to, żeby nitka przeszła przez wszystkie punkty nawleczenia. Ważny jest fragment nazywany szarpakiem; każda instrukcja wyraźnie go wskazuje.
To, że nawlekłeś/-aś igłę i wrzuciłeś/-aś małą szpuleczkę do koszyczka jeszcze nie oznacza, że proces nawlekania został zakończony. Nie powinno się przytrzaskiwać nitki dolnej osłoną; powinno się ją “złowić” tak, żeby wychodziła bezpośrednio pod stopką. Instrukcja również zawsze wskazuje jak to zrobić.
Udało się? Zatem czas na start! Podłóż materiał pod stopkę tak, żeby wkłucie igły nastąpiło się już w materiał - nie kładź materiału przed igłą.
Musisz wyrobić w sobie nawyk podnoszenia i opuszczania stopki. Maszyna nie będzie wykonywać prawidłowego ściegu na podniesionej stopce. Nigdy. Nie da się :)
Pamiętaj że wszystkie czynności jak nawlekanie i wymiana igły najlepiej wykonywać na wyłączonym sprzęcie, przypadkowe naciśnięcie na pedał podczas tych czynności może bowiem doprowadzić do niechcianego wypadku.
Szyje prawidłowo? Gratulacje! Teraz powtórz jeszcze przynajmniej 2 do 3 razy cały proces nawlekania tak, żeby wszedł Ci w nawyk.
Poniżej przygotowaliśmy dla Was zbiór 20 wypadków, które zdarzają się najczęściej i oczywiście podajemy Wam ich możliwe przyczyny.
Maszyna zaczyna szyć, ale wydaje dziwne dźwięki, jest dużo głośniejsza, strasznie hałasuje.
Sprawdź nawleczenie nitki górnej - prawdopodobnie nitka spadła z szarpaka lub zablokowała się w którymś z punktów nawleczenia.
Maszyna zaczyna szyć, jest prawidłowo nawleczona ale mimo to ścieg nie powstaje.
Prawdopodobnie masz zamontowaną nieodpowiednią igłę lub jeśli już zdążyłeś/-aś zmieniać igłę wkręciłaś ją za nisko lub za wysoko. Nawet na podstawowe potrzeby krawieckie musisz mieć przynajmniej powierzchowną wiedzę dotyczycącą igieł. Podstawowa zasada brzmi: jeśli szyjesz dzianinę koniecznie załóż igłę do szycia dzianin, jeśli natomiast szyjesz tkaninę koniecznie załóż igłę uniwersalną.
Przyczyn może być kilka:
Po jakimś czasie użytkowania masz wrażenie, że maszyna przestała przesuwać materiał z taką samą siłą jak na początku.
Możliwa przyczyna to zapchany transporter. Odkręć płytkę ściegową i wyczyść maszynę w środku. W Internecie znajdziesz porady, żeby użyć powietrza w sprayu - dobry pomysł, ale zdecydowanie lepiej użyć po prostu odkurzacza :-) Jeśli macie taki z regulacją mocy - świetnie! W odróżnieniu od powietrza w sprayu odkurzacz wyciągnie wszystkie zabrudzenia zamiast “wpychać” je do środka.
Nitka zaczepia się na górze i zacina się lub masz ustawioną na pokrętle do regulacji naprężenia nitki górnej za dużą wartość. Kolejna możliwa przyczyna to jeszcze nie do końca umiejętne prowadzenie tkaniny; pamiętaj żeby nie przytrzymywać materiału za mocno i tym samym uniemożliwiać transporterowi maszyny prawidłową pracę.
Sprawdź, czy maszyna ma włączony transport (czy ząbki wysuwają się ponad powierzchnię płytki ściegowej). Sprawdź, czy pokrętło do sterowania gęstością jest ustawione na wartość większą niż "0"
Ścieg na lewej i prawej stronie nie wygląda tak samo, czyli maszyna przeciąga wiązanie.
Tak dzieje się wtedy, gdy źle nawleczesz dół lub górę albo pokrętło naprężacza ma za małą lub za dużą wartość. Jeśli ścieg na górze wygląda źle, sprawdź nawleczenie dołu, jeśli dół wygląda źle sprawdź górę - czyli zawsze zasada odwrotności.
Maszyna na górze ma ładny ścieg, a na spodzie widzisz pętelkowanie (potocznie nazywane krzakami lub kołtunami).
Góra jest źle nawleczona lub nie opuściłeś/-aś stopki.
Materiał wbił się do środka.
Odkręć płytkę ściegową i delikatnie usuń wplątany materiał.
Nitki zacięły się i nie możesz ruszyć kołem zamachowym.
Podnieś stopkę. Spróbuj poruszać kołem z prawej strony maszyny przód-tył-przód-tył. Jeśli nie da się nim ruszyć rozetnij nitki i spróbuj je powyciągać; teraz koło zamachowe powinno już działać. Odkręć płytkę ściegową i upewnij się, że w środku nie zostały żadne nitki.
Ścieg overlockowy i ściegi ozdobne nie wychodzą poprawnie (np. materiał się zwija).
Jeśli masz problem z wykonywaniem tych ściegów wykorzystaj dodatkowe akcesoria. Ściegi do obrzucania powinno się wykonywać przy użyciu stopki do ściegu overlockowego, a ściegi ozdobne powinno się wykonywać stopką z płozami i szerokim wejściem. Pamiętaj też, że przy wiotkich i cienkich tkaninach miejsce szycia może wymagać ustabilizowania (czyli wykorzystania wkładów takich jak flizelina lub choćby papier półpergamin).
Igła złamała się w trakcie szycia i wpadła do środka.
Odkręć płytkę ściegową, zlokalizuj fragmenty igły i wyjmij je.
Sprawdź, czy igła nie jest w pozycji dolnej (schowana poniżej poziomu płytki ściegowej).
Pytanie, czy chodzi o to, że ścieg sam w sobie nie jest prosty (tzw. “pływająca stebnówka”) czy chodzi o to, że linia szycia nie jest prosta i równa. Bo jeśli o ten drugi przypadek, to podpowiedź brzmi: maszyna nie będzie sama szyć prosto :-)
Zacznij ćwiczenia na kartce papieru, narysuj linie faliste, z kątami prostymi i kątami ostrymi, próbuj szyć po śladzie. Następnie wykonaj to samo ćwiczenie na materiale. Powtarzaj. W ten sposób dojdziesz do perfekcji.
Zostawiaj po wykonaniu każdego ściegu dłuższą nitkę z igły (przynajmniej 15 cm).
Znowu wracamy do opcji, że maszyna jest źle nawleczona na górze lub używasz za słabej, bawełnianej nitki. Nawlecz górną nitkę jeszcze raz; jeśli dalej zrywa, zmień nici na mocniejsze. Zmień zarówno nitkę na górze jak i na dole. Przyczyną zrywania nitki może być również stępiona/zużyta igła, zatem, wymień igłę na nową.
Sprawdź, jakie ustawienia dla danego ściegu sugeruje instrukcja. Obraz ściegu może się też różnić w zależności od tego, czy robisz go na wiotkim i cienkim materiale czy na sztywnym i dość grubym. Wiotkie tkaniny będą wymagały dodatkowego ustabilizowania (np. flizeliną lub półpergaminem jeśli robimy dziurki lub wykonujemy ściegi ozdobne). Obraz ściegu może też być zaburzony, jeśli używasz zbyt słabej nitki o słabym skręcie.
Materiał w trakcie szycia rozciąga się, ucieka spod stopki.
Jeśli masz w maszynie możliwość regulacji docisku stopki to moment na jego testowanie. Jeśli natomiast nie masz pokrętła do regulacji docisku spróbuj szyć przez półpergamin (jeśli masz bardzo wiotki materiał np. jedwab, włóż go pomiędzy papier). Przyczyną rozciągania mogą też być źle dobrane parametry ściegu.
Możliwe przyczyny:
Maszyna może pracować głośniej, jeśli jest już bardzo zużyta, spróbuj ją odkurzyć, przeczyścić i naoliwić.
Twoja cierpliwość dzisiaj już się wyczerpała :-) Czas odpocząć i ją naładować!
Początki zawsze są trudne i tylko ten, kto nic nie robi, nie napotyka na swojej drodze trudności.
Ta zasada dotyczy również pierwszego kontaktu z maszyną. Warto jednak być cierpliwym; zobaczysz, że wkrótce efekty wynagrodzą Ci cały wysiłek :-)
A teraz… do maszyn!