DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
Jak zrobić ładny dekolt w serek, żeby nigdzie nie było marszczenia ani szczypnięcia? W tym wpisie wyjaśniamy jak odszywać dekolt w kształcie litery “V” z Burdy, czyli przekładamy opis z “polskiego na nasze”.
Moi drodzy, nadeszła długo wyczekiwana chwila - rozmiar 44 zamienił się w rozmiar 40. I co teraz?! Trzeba się cieszyć! A tu jednak problem. Kobieta zawsze znajdzie sobie jakiś problem :) Schudłam i nie mam się w co ubrać! Szafa, która do tej pory była wypełniona głównie za ciasnymi ubraniami; teraz zawiera same za luźne, nie mówiąc już o tych, które nabyłam niedawno temu (rozmiar 44 i więcej)... wydają się być jak namiot.
Będę zmniejszać co się da i jak się da, niekiedy przymykając krawieckie oko na obowiązujące przepisy. Ubrania (te ulubione) muszą zostać ze mną. Nanoszenie takich korekt jest czasami bardzo pracochłonne i niestety dość problematyczne, dlatego pomyślałam, że rzeczy, które są prawdopodobnie największym wyzwaniem będę Wam pokazywać na bieżąco. Przyda Wam się coś takiego?
Uszyję sobie coś nowego w swoim aktualnym (oby niepowiększającym się z powrotem) rozmiarze!
Ma być szybko, więc sięgam po gotowy krój z Burdy 6/2017 - moje dotychczasowe konstrukcje form podstawowych wymagają aktualizacji po diecie cud; poza tym, zanim usiądę do poprawek waga musi się ustabilizować. Zatem ukochana Burda przychodzi z pomocą. Dlaczego ukochana? Ponieważ naprawdę Burda jest czasopismem, które da się zrozumieć. I da się z niego korzystać z sukcesami. I wcale nie jest tak, że wykroje zawierają niezliczoną ilość błędów. Będę starała się Wam to udowodnić! :)
wraz z wyjaśnieniem kolejnych etapów w Burdzie.
Odszycie przodu (dopisek mój: nazywane również obłożeniem) przyszyć prawą stroną do prawej brzegu podkroju przodu (dopisek mój: czyli przyłożyć obłożenie do serka). Twoja linia szycia:
Zapasy szwów przyciąć (ja tego nie robię ponieważ na etapie krojenia dodaję zapas 1 cm zamiast sugerowanego przez Burdę 1,5 cm) - przyciąć to nie znaczy obciąć czy wyciąć zupełnie! tylko spłycić np o połowę (z 1,5 cm do 8 mm).
Dalej Burda mówi: na środku przodu zapasy naciąć. Żeby szpic się otworzył należy dodać jeszcze jedną podpowiedź: natnij do samej linii szycia (do samego czubka) tak, żeby szpic się otworzył.
Dalej Burda mówi: odszycie ułożyć w górę i przyszyć do zapasów tuż obok szwu. To jest operacja nazywana “kapowaniem” lub “bokowaniem” zapasów, czyli przyszywamy zapasy do obłożenia szyjąc po obłożeniu. Po co to robić? A no po to, żeby obłożenie trzymało się wewnątrz ubrania i nie wywijało się na prawą stronę.
Na lewej stronie wygląda to tak:
Dalej Burda mówi: odszycie zawinąć pod spód, zaprasować brzeg podkroju, końce odszycia przyfastrygować. No i tu się pojawia pytanie jakie końce odszycia do jasnej anielki ;-)? Chodzi im o fragment odszycia, który pokrywa się z ramieniem w bluzce:
Tę fastrygę możesz wykonać ręcznie a możesz też po prostu wykonać ścieg prosty na maszynie bez ryglowania (bez mocowania ściegu czyli szycia przód - tył)
Dekolt w serek odszyty! I jak? Kiedy próbujecie?
Takie i inne detale odszywamy na kursie szycia detali online, który prowadzę osobiście i serdecznie Was na niego zapraszam!
Pozdrowionka, Jolanta
©UltraMaszyna 2011 - 2024.Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Draft Interactive