Mata do cięcia - do czego służy i jaką wybrać?

Co to jest mata samogojąca?

Mata samogojąca czy też samoregenerująca to ten rodzaj akcesorium, który sprawdza się idealnie we wszelkich pracach rękodzielniczych - czy to z cięciem tkanin, papieru czy też innych tworzyw. Pozwala nam wykonywać bezpieczne, a zarazem precyzyjne cięcia nożem krążkowym, nie narażając na uszkodzenia blatu naszego stołu oraz nie tępiąc przedwcześnie ostrza w nożu.

Mata samogojąca jak to działa? Jak jest zbudowana?

Na rynku dostępnych mamy wiele rodzajów mat do cięcia, natomiast niezależnie od producenta danej maty, ich budowa jest podobna. Każda mata zbudowana jest z kilku warstw. Na jej powierzchni znajduje się miękka pianka, w którą ostrze noża zagłębia się bez najmniejszego problemu, minimalizując znacznie ryzyko ślizgania się czy zepsucia równego cięcia. Dzięki tej strukturze mata również nie ślizga się po stole.

Pod warstwą pianki znajduje się arkusz twardego tworzywa, który zabezpiecza stół przed uszkodzeniem i jest tym elementem, po którym ślizga się ostrze naszego noża. Na rynku dostępne są maty składające się z trzech do pięciu warstw. Im większa ilość warstw, tym lepiej - maty wyposażone w dodatkową warstwę zazwyczaj są bardziej elastyczne i lepiej znoszą cięcia. Na macie pozostają po nich jedynie delikatne, odrobinę wyczuwalne ślady, Podczas cięcia istotne jest, aby korzystać z całej powierzchni maty, a nie wykonywać cięcia ciągle w tych samych miejscach - to wpłynie na kondycję powierzchni samoregenerującej. Matę przechowujemy jedynie na płasko - starajmy się również unikać pozostawiania jej na słońcu lub przy grzejniku. Matę można czyścić poprzez zanurzenie jej w zimnej wodzie.

Jaka mata do cięcia? Jednostronna czy dwustronna?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów mat. Najczęściej w sprzedaży można spotkać maty jednostronne i maty dwustronne. Którą wybrać? Czym się kierować? 

Mata jednostronna sprawdzi się dla hobbysty, który będzie z niej korzystał od czasu do czasu. Jest zdecydowanie mniejszym wydatkiem niż mata dwustronna. Kupując matę dwustronną tak naprawdę zapewniamy sobie jej dłuższą żywotność - mamy dwie powierzchnie do cięcia i regeneracji, więc jeśli planujemy jej częste użytkowanie, zdecydowanie warto zainwestować w matę dwustronną. Każda mata na wierzchniej warstwie ma narysowaną podziałkę. W przypadku mat dwustronnych dostępne są podziałki w centymetrach i w calach - są to linie równoległe i najpopularniejsze kąty, pomocne przy rysowaniu i sprawdzeniu wymiarów elementów, jakie musimy wyciąć. 

Mata samogojąca na wymiar? Jaką wybrać?

Maty samogojące dostępne są w kilku rozmiarach:

  • 45 x 30 cm
  • 60 x 45 cm
  • 90 x 60 cm

Wybór rozmiaru maty zależy od naszych preferencji i potrzeb - jeśli potrzebujemy maty do wycinania małych elementów - możemy w zupełności zadowolić się najmniejszą matą. Jeśli zaś będziemy jej używać do cięcia materiału, zdecydowanie warto zainwestować w największy rozmiar maty, ponieważ będzie on najbardziej komfortowy i zapewni nam więcej możliwości oraz skutecznie zabezpieczy większą część biurka.

Mata do cięcia i co dalej?

Jeśli uważasz, że mata do cięcia jest tym, czego potrzebujesz, ale nie bardzo wiesz, co jeszcze oprócz niej potrzebne Ci będzie do efektywnej pracy, sprawdź gotowe zestawy od Texi Craft, które wyposażone są we wszystkie niezbędne do pracy akcesoria.

Zestawy dostępne są w trzech rozmiarach i aż pięciu wersjach kolorystycznych:

W skład każdego zestaw wchodzą akcesoria, takie jak:

  • dwustronna mata,
  • liniał,
  • nóż krążowy z 5 zapasowymi ostrzami,
  • nóż "skalpel" z 5 zapasowymi ostrzami,
  • 20 małych klipsów,
  • antypoślizgowe nalepki do pracy ze śliskimi materiałami.

Poza zestawami znajdziesz w naszym sklepie również pojedyncze akcesoria, takie jak:

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj