Maszyna do szycia skóry - czym różni się od tradycyjnej?

Ponieważ szycie akcesoriów zyskuje coraz większą popularność, w ostatnich latach pojawia się też coraz więcej zapytań o dobór odpowiedniego sprzętu. Jeżeli chcemy szyć elementy z grubszych i twardszych materiałów zdecydowanie polecamy zainwestować w mocniejszy model maszyny, który ułatwi nam pracę. Jeśli jednak materiałem, do którego się przymierzasz jest skóra, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Szycie skóry jest jednym z najtrudniejszych zadań, z którymi muszą zmierzyć się krawcy i producenci odzieży. Skóra jest materiałem trudnym do szycia, ponieważ jest gruba i mało elastyczna, a jednocześnie wymaga precyzji i umiejętności w obsłudze maszyny. Dlatego wybór odpowiedniej maszyny szwalniczej do szycia skóry jest kluczowy dla uzyskania wysokiej jakości produktu.

Podstawowym pytaniem będzie tutaj przede wszystkim to, jakiej grubości skórę planujemy szyć oraz jak często zamierzamy to robić?

Z cienkiej skóry przy zastosowaniu odpowiednich igieł oraz stopki damy radę uszyć pojedyncze akcesoria na własny użytek. Jeśli jednak myślimy o większej skali, konieczna będzie maszyna domowa z wysokiej półki lub model przemysłowy.

Czym wyróżnia się maszyna do szycia skóry?

Maszyna służąca do szycia skóry powinna przede wszystkim posiadać bardzo dużą siłę wkłucia igły. Modele przemysłowe dedykowane do szycia lekkich i średnich materiałów szyją z prędkością do 5000 wkłuć na minutę. Jeśli zaś wybieramy maszynę do szycia ciężkiego prędkość ta wynosić będzie pomiędzy 2000 a 3500 wkłuć. Zmniejszenie prędkości pracy maszyny przekłada się tu bowiem na większą siłę wkłucia oraz wyższą precyzję wykonywania ściegów.

Inaczej zbudowane są również w takich modelach ząbki transportu, aby zapewnić lepsze przesuwanie grubszych materiałów - ząbki bardziej wystają ponad powierzchnię płytki, natomiast nie nadają się przez to do szycia delikatniejszych materiałów, ponieważ mogą je haczyć i zaciągać. Sam otwór na igłę w płytce ściegowej będzie też większy bo do szycia grubych materiałów używamy zdecydowanie grubszych igieł (co mogłoby również wpłynąć na wciąganie delikatnych materiałów pod stopkę).

Długość ściegu w maszynach przemysłowych do szycia ciężkiego jest także inna w porównaniu do standardowych maszyn i może być regulowana w zakresie od 0 do 8/9mm (w zwykłej stebnówce jest to 5mm).

RODZAJE TRANSPORTU MASZYNY PRZEMYSŁOWE

Maszyny przemysłowe będą dodatkowo posiadać trzy rodzaje transportu:

 • transport pojedynczy - dolny ząbkowy - w którym elementem przesuwającym materiał pod stopką są jedynie ząbki pod płytką ściegową.
 • transport podwójny - dolny ząbkowy + stopka krocząca - w tym wypadku oprócz ząbków materiał jest również przesuwany przez specjalną stopkę, podzieloną na 2 lub 3 elementy, której praca wygląda właśnie jak “kroczenie”.
 • transport potrójny - dolny ząbkowy + stopka krocząca + igła - ten najbardziej zaawansowany sposób transportowania materiału wspomagany jest również przez igłę, która oprócz ruchów góra/dół porusza się też do przodu i do tyłu, przytrzymując warstwy materiału na miejscu podczas przesuwania przez transport. W tym przypadku miejsce prowadzenia igły w płytce ściegowej nie jest punktową dziurką a pionowym rozcięciem.

Transport potrójny jest najczęściej wybierany do szycia galanterii skórzanej, ponieważ pozwala na osiągnięcie pięknych i równych ściegów nawet na dużych zgrubieniach materiału. Warto również dodać, że maszyny przeznaczone do szycia ciężkiego będą szyć na grubszych niciach niż standardowe 120 stosowane w maszynach domowych. 

MASZYNY O ŁOŻU PŁASKIM I CYLINDRYCZNYM

Dodatkowo maszyny przemysłowe podzielimy jeszcze na:

 • płaskie - takie, w których maszyna umieszczona jest w blacie a płytka ściegowa jest z nim na równi. Jest to najczęściej spotykany rodzaj maszyn przemysłowych, który można porównać do maszyny domowej z założonym stolikiem powiększającym pole pracy.
 • cylindryczne - takie w których przestrzeń pod stopką (chwytacz wraz z płytką ściegową) umieszczone są na ramieniu wystającym ponad blat. Możemy to porównać do maszyny domowej z wolnym ramieniem. W tym wypadku również wąskie ramię pozwala na szycie bardziej precyzyjne małych elementów oraz zamkniętych obwodów. Ten rodzaj maszyn wykorzystywany jest głównie w kaletnictwie do szycia obuwia i galanterii skórzanej.

Czy w związku z tym do szycia skóry nadają się jedynie maszyny przemysłowe? Nie do końca…

Natomiast maszyn domowych, które poradzą sobie z szyciem skóry o różnych grubościach będzie na rynku niewiele i będą to raczej droższe modele z wyższej półki o bardziej zaawansowanej budowie.

Maszyna do szycia skóry- charakterystyka

To, na co warto zwrócić uwagę, wybierając model do szycia wyrobów kaletniczych to zdecydowanie:

 • solidna budowa i metalowe podzespoły
 • dobra regulacja docisku stopki
 • górny transport (lub możliwość zastosowania dodatkowej stopki)
 • podwójny wznios stopki (czyli stopka w górze zatrzymuje się w dwóch pozycjach) lub duża wysokość na jaką podnosi się stopka
 • duża przestrzeń między ramieniem a igielnicą - im większa tym łatwiej nam manewrować przy szyciu 
 • możliwość szycia grubszymi nićmi (większość domowych maszyn przystosowana jest do szycia grubością 120, najlepiej kupić wtedy oddzielny bębenek lub koszyczek do chwytacza w którym ustawimy regulację naprężenia do grubszych nici)
 • wolne ramię

Dodatkowo pracę ułatwią nam takie funkcje jak:

 • podnośnik kolanowy
 • pozycjonowanie igły
 • stolik powiększający pole pracy (w przypadku maszyn domowych)

Maszyna do szycia skóry - jaką wybrać?

Maszyny do szycia skóry używane w profesjonalnych zakładach kaletniczych to zawsze maszyny przemysłowe. 

Odpowiadając na pytanie jaka maszyna do szycia skóry będzie najlepsza dla twoich potrzeb zastanów się przede wszystkim jak często planujesz ją wykorzystywać właśnie do tego celu. Nasze polecenia podzielimy na trzy grupy.

I. Maszyny do szycia cienkich skór z małą częstotliwością - takim wypadku spokojnie postawić możemy na maszyny o wzmocnionej konstrukcji do użytku domowego. Polecamy modele:

 1. Singer HD 4423 i 4432
 2. Janome seria 400 (419s i 423s) oraz Janome HD 523s
 3. Janome HD 1800

II. Maszyny do szycia różnorodnej skóry, domowe - w tej kategorii bezapelacyjnie polecamy serię produktów marki Bernina. Produkty będą się tu różnić ceną, wielkością oraz akcesoriami natomiast wszystkie posiadają dużą moc silnika zasilanego prądem stałym, przemysłowy chwytacz rotacyjny (pionowy) oraz mechanizm pulsacyjny pozwalają na przebicie nawet około 30 warstw materiału. Dodatkowo podzespoły i ramy maszyn wykonane są ze stali co zwiększa ich wytrzymałość i żywotność.

 1. Bernina seria 300: B325, B335
 2. Bernina seria 400: B435, B475 QE, B480
 3. Bernina seria 500: B540, B570 QE
 4. Bernina seria 700: B735

III. Maszyny do szycia skóry przemysłowe - planując szycie głównie produktów skórzanych postaw na maszynę przemysłową. Jeśli finalnym produktem będzie obuwie czy małe torebki - wybierz model cylindryczny do szycia ciężkiego. Przy szyciu ze średniej lub cienkiej skóry elementów takich jak odzież możesz postawić na stebnówkę do szycia ciężkiego lub maszynę ze stopką kroczącą.

 1. Texi Walker - prędkość do 2000 wkłuć na minutę, posiada transport podwójny (dolny + stopka)
 2. Zoje A6000 - prędkość do 3500 wkłuć na minutę, do szycia cienkiej i średniej skóry z większą częstotliwością. Transport dolny, posiada pozycjonowanie igły oraz regulację prędkości szycia.
 3. Jack A2-H prędkość do 3500 wkłuć na minutę, do szycia cienkiej i średniej skóry z większą częstotliwością. Transport dolny, automatyczne obcinanie nici i pozycjonowanie igły.
 4. Minerva M0201JD i M0202JD - maszyny do szycia ciężkiego z podwójnym i potrójnym transportem.
 5. Texi HD Forte Cilindro - cylindryczna, do szycia ciężkiego

Specjalne igły do maszyny do szycia skóry

Warto zdecydowanie wspomnieć o tak ważnym elemencie jak igła, ponieważ te przeznaczone do szycia skóry różnią się stanowczo od pozostałych.

Czym różnią się igły do szycia skóry?

 1. Kształtem - są one zwykle wydłużone i ostre na końcach, co pozwala na łatwe przenikanie przez skórę.
 2. Wielkością - igły do szycia skóry są zwykle większe i grubsze niż igły do szycia materiałów tekstylnych, co zapewnia im większą wytrzymałość i stabilność podczas pracy z twardymi i gęstymi materiałami.
 3. Materiałem - igły do szycia skóry są często wykonane z hartowanej stali lub tytanu, co zapewnia im większą trwałość i odporność na ścieranie.
 4. Specjalną konstrukcją - igły do szycia skóry często mają specjalne rowki lub nacięcia, które ułatwiają przeprowadzenie nici przez grubą skórę i zapobiegają jej rozciąganiu się.
 5. Ostrzem - ostrze igły do szycia skóry jest zwykle nieco skośne, co umożliwia łatwe i precyzyjne przecinanie skóry. Igły jak widać na zdjęciu powyżej mogą mieć również różny przekrój ostrza co wpływać będzie na wygląd dziurek i ściegu (głównie wśród igieł do maszyn przemysłowych).

Igieł do szycia skóry nie należy używać do innych materiałów, takich jak tkaniny czy dzianiny, ponieważ z łatwością może ona uszkodzić nitki wątku i osnowy, doprowadzając do powstawania dziur w materiale.

Ze względu na przecinanie skóry podczas szycia, ważna jest duża precyzja przy wykonywaniu ściegów. Przyszywając skórzany element po raz drugi staramy się zawsze celować w istniejące już dziurki żeby nie kaleczyć ponownie materiału.

SZYDŁO DO SZYCIA SKÓRY I RĘCZNA MASZYNA

Ręczna maszyna do szycia skóry

Skoro do szycia skóry wymagana jest duża siła i precyzja czy może istnieć w ogóle coś takiego jak ręczna maszyna przeznaczona do tego celu? W internecie znalazłam tak naprawdę tylko dwa rozwiązania godne polecenia. Pierwszym jest specjalistyczne szydło do szycia skóry, pomagające przeciągać nitkę przez grubsze warstwy, natomiast całą pracę wykonujemy w tym wypadku ręcznie i jest to bardzo powolny proces. Drugim rozwiązaniem jest maszyna sterowana w pełni mechanicznie, która wygląda jak bardzo uproszczona mini maszyna - jest to model Tippmann Boss natomiast nie jest ona dostępna na polskim rynku, a jej cena zbliżona jest do niektórych przemysłówek.


Jeśli zastanawiasz się, jaką maszynę do szycia skóry wybrać dla siebie, a po przeczytaniu tego artykułu nadal posiadasz wątpliwości - napisz do nas! Z przyjemnością doradzimy Ci w wyborze dopasowanym do Twoich potrzeb.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj