DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
Szukasz wieloczynnościowej maszyny domowego użytku, która poradzi sobie z szyciem materiałów o bardzo różnej grubości, z naciskiem na takie surowce jak eko skóra, skóra naturalna i filc? Jeśli potrzebujesz maszyny do zadań specjalnych ten artykuł pomoże Ci w podjęciu decyzji.
Z drobnymi przeróbkami, naprawami czy domowymi poprawkami krawieckimi wiąże się zwykle 1 wspólny element - niespodzianka! Dlaczego? Ano dlatego, że przy robieniu poprawek i przeróbek tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przewidzieć co przyjdzie nam skracać, cerować, łatać, zaszywać i tak dalej. Element zaskoczenia sprawia, że musimy być razem ze swoją maszyną gotowi na przyjęcie i poradzenie sobie z bardzo różnymi scenariuszami.
Jednym z moich ulubionych krawieckich zajęć jest nadawanie drugiego życia już noszonym i często zużytym ubraniom. Ceruję, łatam, łączę różne, często skrajnie inne kawałki tkanin i dzianin ze sobą. Nawet gruby jeans poddaję recyklingowi. Za każdym razem staram się sprawdzać inny model maszyny, dzięki temu udało mi się stworzyć spis parametrów, jakie musi mieć maszyna idealna do domowych akcji przeróbkowych.
Transport może być 3-punktowy, 4-punktowy, 7-punktowy. Im bardziej rozbudowany transport, czyli im więcej punktów przesuwających materiał, tym lepsze prowadzenie i tym samym mniejsze ryzyko, że maszyna przestanie z nami współpracować. Rozbudowany transport jest gwarancją, że parametry ustawione dla danego ściegu nie będą zakłócane, maszyna nie będzie zatrzymywać się w miejscu na zgrubieniach czy wymagać od nas dodatkowej pomocy. Ile razy zdarzyło Ci się, że maszyna wciągała materiał i nie chciała go przesuwać dalej?
Reasumując, im bardziej rozbudowany transport, tym lepiej maszyna będzie sobie radzić z trudnymi materiałami i zgrubieniami.
Jakie są opcje regulacji docisku stopek w aktualnie dostępnych maszynach? Może ich nie być w ogóle, mogą pojawiać się w najbardziej podstawowej formule, gdzie nie ma wskazywanych wartości numerycznych i po prostu kręcimy od + do -, a możemy też mieć w swojej maszynie regulację trzystopniową (za pomocą śruby lub pokrętła) lub nawet 6-stopniową (w większości maszyn za pomocą pokrętła).
W maszynach domowego użytku najpopularniejsze moce silnika to: 35 W, 40 W, 55 W, 80 W, 85 W i, rzadko spotykane, 90 W. W przypadku maszyn mechanicznych, które chcemy przeznaczyć do różnorodnych przeróbek krawieckich i bierzemy pod uwagę duży wysiłek oraz szycie grubych surowców, najlepsze moce silnika to te, które mają wartości powyżej 80 W (z wyjątkiem Janome HD1800, które ma słabszy silnik, ale sprawdza się bardzo dobrze). W przypadku maszyn elektronicznych silnik, który będzie dedykowany do cięższej pracy, musi mieć moc powyżej 40 W (z wyjątkiem Janome 5060DC).
Oznaczenie mocy silnika znajdziesz zawsze na naklejce na tylnej obudowie maszyny lub na jej podstawie (od spodu).
Parametry absolutnie konieczne. Płynna regulacja oznacza, że w danym zakresie możesz ustawiać nie tylko konkretne cyfry, ale również wartości pośrednie pomiędzy nimi. To daje Ci możliwość dopasowania się do szytego surowca bez ryzyka, że w przypadku bardzo trudnego materiału nie będziesz w stanie dostosować ściegu tak, żeby układał się i wyglądał prawidłowo.
Zwróć uwagę na takie elementy jak:
metalowy uchwyt mocujący stopkę, metalowa stopka, metalowa płytka ściegowa
wzmocniony korpus i obudowa maszyny - te informacje zawsze będą się pojawiały w specyfikacji
Czarny przycisk na stopce uniwersalnej blokuje stopkę w pozycji poziomej. Jest to bardzo pomocne w trakcie szycia, które chcemy rozpocząć od krawędzi grubego materiału lub w trakcie pokonywania zgrubień (np. przeszywania przez szew boczny w nogawce spodni jeansowych). Aby prawidłowo skorzystać z działania tego przycisku należy opuścić igłę w punkt, w którym chcemy rozpocząć szycie lub, jeśli już wjechaliśmy na zgrubienie, zatrzymujemy się z igłą wbitą w materiał, następnie w trakcie opuszczania stopki przytrzymujemy czarny przycisk i opuszczamy stopkę. Ta jest blokowana w pozycji horyzontalnej. Przycisk odblokowuje się samoczynnie po przeszyciu kilku ściegów lub po pokonaniu zgrubienia.
Trudny wybór? Najpierw określ, w jakim budżecie chcesz się zmieścić z tym wydatkiem, to zdecydowanie pomoże Ci w podjęciu decyzji. Zastanów się również nad tym, jak mocnej maszyny potrzebujesz i jak dużo będziesz szyć. Poniżej znajdziesz wykaz modeli, które spełniają powyższe wymagania; obok każdej maszyny wskazuję cechy, które wyróżniają je na tle pozostałych.
Singer Heavy Duty 4423
Wyróżniki:
Janome 419S
Wyróżniki:
Janome HD1800
Wyróżniki:
Koniecznie ze wzmocnioną konstrukcją.
Janome DC5060
Juki G120 lub G220
Brother F400, F410 lub F420
We wszystkich powyższych modelach otrzymasz mnogość dodatkowych udogodnień bez utraty mocy i wytrzymałości.
Bernina B325
Wyjątkowa propozycja od szwajcarskiej marki Bernina. Prawdziwa klasa premium. W obudowie z grubego tworzywa jest ukryte ciężkie, metalowe wnętrze i przemysłowy chwytacz wahadłowy. Przeszyje nawet 30 warstw materiału, posłuży do szycia od cienkich i wiotkich szyfonów po skórę naturalną.
Cechy wyróżniające to:
Janome MC 6700
Nowsza generacja modelu Janome MC 6600P. Temu modelowi poświęciliśmy cały artykuł na naszym blogu oraz nagraliśmy do niego również video-recenzję.