Kompletujesz wyposażenie swojego krawieckiego stanowiska pracy? A może stare nożyczki już się stępiły? Jeśli zadajesz sobie właśnie pytanie: “jakie nożyczki krawieckie kupić?” jesteś w dobrym miejscu - w tym wpisie podpowiadamy, jakie nożyczki są dostępne na rynku, dla kogo dedykowane są poszczególne modele i czym się różnią.
Oczywiście na potrzeby zmieszczenia się w rozsądnej ilości tekstu wybieramy dla Was te artykuły, które zasługują na szczególną uwagę :)
Badając temat jakie nożyczki krawieckie kupić, należy nieco zagłębić się w temat. Nożyczki krawieckie, to narzędzie które każdy z nas posiada w domu (nawet w kilku rozmiarach rękojeści i długości ostrzy) i używa praktycznie codziennie. Podczas rozpoczynania przygody z szyciem używamy najczęściej tych samych nożyczek, które pomagają nam w kuchni lub w biurze w zwykłych czynnościach. Z czasem orientujemy się jednak, że nożyczek na rynku jest więcej niż jesteśmy w stanie zapamiętać i zaczynamy zastanawiać się, czy te, przeznaczone do materiału rzeczywiście czymś się różnią? Jeśli szycia jest w Twoim życiu sporo, zanim zaczniesz się w ogóle na tym zastanawiać, prawdopodobnie sam/a zorientujesz się, że nożyczki domowe czy biurowe, do cięcia papieru czy szczypiorku nie tną materiału tak samo dobrze jak innych surowców. To oznacza, że dobre ale nawet podstawowe nożyczki krawieckie są w stanie rzeczywiście bardzo ułatwić nam pracę. W dalszej części wpisu podpowiemy Ci, gdzie kupić nożyczki krawieckie, jak wybrać model odpowiedni dla Ciebie i czym w ogóle różnią się od siebie poszczególne rodzaje.
Tanie i dobre nożyczki krawieckie dla osób początkujących i szyjących sporadycznie.
Czy istnieje model nożyczek, który można określić jako “tani i dobry”? Zdecydowanie TAK! Zwłaszcza na początku nie musisz kupować profesjonalnych, drogich nożyczek krawieckich ale niezależnie, czy szyjesz jedną sukienkę dziennie czy jedną miesięcznie, dobre nożyczki krawieckie to wyposażenie absolutnie niezbędne i konieczne. Jeśli nie chcesz jednak inwestować większej kwoty na ten cel, koniecznie sprawdź serię Titanium marki Texi. To pierwszy typ nożyczek, który możemy Ci polecić jako sprawdzony, rozsądny cenowo i niezawodny.
Powyższe 3 modele to nożyczki krawieckie w przystępnej cenie, których używamy na wszystkich stacjonarnych kursach krawieckich. Wykorzystujemy je również jako podstawowe nożyczki do cięcia kilku warstw materiałów średnio grubych, w sytuacjach, w których surowiec nie jest zbyt wymagający a jednocześnie szkoda nam używać dużo droższych ostrzy. Cała seria Titanium to nożyce z mocnymi, odpornymi na uszkodzenia, ostrzami utwardzonymi tytanem. Posiadają specjalną śrubę „anti-relieve”, która zapobiega rozkręcaniu się nożyc i gwarantuje równomierną oraz stałą powierzchnię docisku – nożyczki tną precyzyjnie na całej swojej długości. W przypadku tej serii istotna jest również aż 30-letnia gwaracja producenta.
Pamiętaj:
Przy używaniu każdych nożyczek, niezależnie, czy będą to nożyczki z ekonomicznej półki cenowej, czy droższe, należy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie - nożyczki do cięcia materiałów służą tylko i wyłącznie do tego celu. Nie tniemy nimi papieru, liści, warzyw czy kabli, ponieważ takie operacje bardzo szybko tępią ostrza. Nie powinno się nimi również przecinać grubych drutów oraz innych twardych przedmiotów, które mogą doprowadzić do wyszczerbienia. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej trzymać je w oddzielnym miejscu, tak aby inni domownicy nie mieli do nich dostępu.
Dodatkowo kupując nożyczki warto zaopatrzyć się w specjalną ostrzałkę oraz podręczny gładzik do częstego odświeżania powierzchni cięcia.
Nożyczki krawieckie profesjonalne KAI i Fiskars dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych szyjących
Pora przejść na kolejny, wyższy poziom wtajemniczenia – czas na nożyczki krawieckie profesjonalne dla bardziej wymagających użytkowników. W tym segmencie znajdziemy dużo większą różnorodność wśród dwóch wiodących na rynku firm: KAI oraz Fiskars. Im dłużej szyjesz i więcej kroisz tym bardziej docenisz ich różnorodność i możliwe zastosowania. Wśród nożyczek skandynawskiej marki Fiskars najbardziej znaną serią do szycia jest ta z pomarańczowymi rączkami. Nożyczki z tej serii wykonane są ze stali nierdzewnej i co najważniejsze, mają profilowane rękojeści (uchwyty), dzięki czemu dłonie wolniej się męczą i istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się odcinków na palcach.
Pomarańczowa seria to:
-
duże profilowane nożyce o długim ostrzu (długość całych nożyczek wynosi 21, 25 lub 27cm), w ramach tej serii dostępne są również nożyczki dla leworęcznych (21cm),
-
nożyce zyg zak do cięcia nie strzępiących się materiałów (jak filc czy wełna parzona), idealne do cięcia próbek, ich możliwe zastosowanie to cięcie elementów składających się na ubranie, w tych materiałach, w których wycięcie zyg zakiem może zastąpić obrzucenie owerlokiem,
-
precyzyjne, ostre, małe nożyczki do wycinania haftów i obcinania nitek z różnymi zakończeniami ostrza,
Nadają się one do wszelkich rodzajów materiałów od najcieńszych do nawet tych grubszych jak tkaniny tapicerskie czy skóra. Sprawdzą się w przypadku osób szyjących hobbystycznie różnorodne materiały oraz w pracowniach krawieckich, w trakcie szycia zarobkowego.
Drugą serią marki Fiskars są nożyczki z białym lub czarnym uchwytem, które występują również w kilku długościach:
-
posiadające profilowane rączki - nożyczki 21 lub 24 cm
-
proste, symetryczne 17cm
Jest to seria trochę cięższa o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Polecane do cięcia średnich i lekkich materiałów oraz papieru.
Seria Fiskars Amplify została natomiast stworzona z myślą przede wszystkim o bardzo cienkich i śliskich materiałach. Jedno z ostrzy pokrywają bowiem mikro ząbki, dzięki którym materiał podczas cięcia nie przesuwa nam się i nie ucieka do przodu. Ta seria to dobry wybór dla osób pracujących z satyną lub jedwabiem. Należy tu jednak zaznaczyć, że są to nożyczki których nie można ostrzyć aby nie straciły swoich właściwości.
Przejdźmy teraz do japońskiej marki KAI, która na równi z marką Fiskars posiada duże grono wiernych użytkowników.
Znajdziemy tu długie nożyce (21, 23 i 25 cm) wykonane z twardej stali nierdzewnej z czarną gumową rączką występujące w wariancie dla prawo i lewo ręcznych. Marka KAI posiada dwa rodzaje wygięcia rączki względem ostrza oraz modele z precyzyjnym, węższym czubkiem. Wszystkie produkty posiadają specjalne mocowanie, które ułatwia demontaż w celu naostrzenia i nadają się zarówno do cienkich jak i bardzo grubych materiałów. Ta cecha sprawia, iż są to nożyczki, które będą służyć Ci przez długie lata.
Na koniec zostawiłam dla Was Mercedesa wśród nożyczek - nożyczki krawieckie profesjonalne dla bardzo wymagających użytkowników z karbonowym ostrzem od firmy KAI. Seria 7000 dzięki użytym komponentom jest ultra lekka, co oznacza, że nadaje się do wielogodzinnej pracy. Dodatkowo poprzez zastosowanie stali o bardzo wysokiej twardości można stosować bardzo mały kąt ostrzenia i uzyskać ekstremalnie ostre krawędzie, co pozwala na łatwe cięcie grubych materiałów bez użycia dużej ilości siły. Ten model nożyczek polecamy oddawać do ostrzenia w specjalistycznych punktach (najlepiej takich, gdzie ostrzy się narzędzia chirurgiczne).
Uchwyt wyprofilowany czy symetryczny - który wybrać?
Większość nożyczek krawieckich posiada, nie bez przyczyny, uchwyt wyprofilowany. Pozwala on na wygodne ułożenie całej ręki - na kciuk będziemy mieć mniejszy otwór natomiast pozostałe palce umieścimy w drugim. Dzięki takiemu ułożeniu bardziej ergonomicznie rozkładamy siłę nacisku i zwiększamy komfort pracy. Dodatkowo uchwyt wyprofilowany dostosowany jest zawsze do prawej lub lewej dłoni, tak, aby nożyczki układały się jeszcze wygodniej i nie powodowały odcisków. Nożyczki z symetrycznym uchwytem polecamy głównie do cięcia papieru lub w przypadku, w którym szycie jest dodatkową pasją i krojenie nie wypełnia wielu godzin w ciągu tygodnia.
Gdzie kupić dobre nożyczki krawieckie - stacjonarnie czy online?
Wiemy już mniej więcej na co zwrócić uwagę podczas wyboru. Jednak gdzie kupić nożyczki krawieckie? Zarówno w sieci jak i stacjonarnie, nożyczki znajdziemy w wielu sklepach.
Nożyczki krawieckie, jak wybrać najlepsze przez internet? W moim odczuciu najlepiej zamówić dwie pary różnego rodzaju i nawet bez odpakowywania sprawdzić, który model lepiej leży nam w ręku. Jest to bowiem podstawowe kryterium, które rozważyłabym podczas zakupu. Dodatkowo na pewno warto zasięgnąć informacji u sprzedawcy, jakie jest dokładne przeznaczenie danego modelu.
W naszym sklepie internetowym, zawsze dodatkowo uzyskasz praktyczną poradę jako, że każdy z nas jest osobą szyjącą.
Nożyczki krawieckie jakie kupić - ranking nożyczek
Podsumowując i zbierając dla Ciebie wszystkie informacje przygotowaliśmy krótki ranking nożyczek, który powinien pomóc zwłaszcza przy wyborze pierwszej pary.
Na potrzeby naszego rankingu skupimy się tutaj głównie na kryterium stosunku jakości do ceny.
Miejsce 3 Texi Titanium 8 i ¼ cala (22cm)
Największą zaletą tego modelu będzie niewątpliwe przystępna cena. Nożyczki trzeba częściej ostrzyć ale ich jakość jest bardzo zadowalająca.
Miejsce 2 Fiskars 1000815
Jeden z najczęściej wybieranych modeli, idealne zarówno do cienkich jak i grubych materiałów. Wygodna rączka oraz kolor, który pozwala łatwo je dostrzec na stole sprawia, że tego modelu nie mogło zabraknąć w naszym rankingu.
Miejsce 1 KAI N5210
Japońska precyzja wykonania zdecydowanie stawia te nożyczki na najwyższym miejscu na podium.
Jeśli po przeczytaniu tego wpisu nadal nie wiesz, które nożyczki krawieckie będą dla Ciebie najlepsze i jak wybrać te właściwe do Twoich potrzeb, napisz do nas wiadomość! Z przyjemnością doradzimy w zakupie.
Kontakt: [email protected] tel: +48 881 223 393