DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
Czy kiedykolwiek mieliście dylemat, jaki materiał do szycia ubrań wybrać? Doskonale rozumiemy ten problematyczny dla Was temat :)
Materiały krawieckie do szycia to dość szeroka dziedzina, o której powstają całe książki :-) Niemniej na potrzeby wprowadzenia Cię w ten temat lub uporządkowania dotychczas zdobytej wiedzy, postanowiliśmy przygotować wpis, w którym zarysujemy najważniejsze kwestie.
Do tej pory stworzyliśmy jeden wpis poświęcony rodzajom tkanin - znajdziesz go na naszym blogu, w tym miejscu. W tym wpisie chcielibyśmy wrócić do samego początku, fundamentu, czyli do szerszego pojęcia “materiały krawieckie”, które dzielą się na poszczególne gatunki i podgatunki. We wspomnianym wcześniej wpisie omawiamy jeden gatunek - tkaniny.
Zaczynając przygodę czy to z szyciem, czy z materiałoznawstwem pierwszym pytaniem, jakie przychodzi do głowy początkującemu, najczęściej nie jest: “Jaką tkaninę do szycia wybrać?” a częściej jednak “Jaki materiał do szycia wybrać?”. Czy już widzisz, do czego zmierzam ;) ? Mogłoby się wydawać, że jest to identyczne pytanie, ale precyzując, czym są materiały, okaże się, że nie możemy postawić znaku równości między słowem materiał a tkanina. Zacznijmy zatem od początku, od materiałów, inaczej jeszcze mówiąc, od surowców, które w ogóle nadają się do szycia.
Rodzaje materiałów do szycia dzielimy najczęściej na: włókniny, tkaniny, dzianiny, folie, skóry i ekoskóry.
Włókniny
Skóra
Ekoskóra
To pierwszy, najbardziej podstawowy podział, który wynika ściśle z metod produkcji wskazanych wyżej surowców.
Jakie dzianiny czy tkaniny do szycia wybrać? Możesz wybierać spośród wszystkich gatunków, które wypisałam powyżej, ale tak naprawdę, jeśli dopiero zaczynasz naukę najlepiej będzie jeśli skoncentrujesz się na tkaninach i dzianinach, z naciskiem na tkaniny. Folie, skóry, ekoskóry, materiały tapicerskie, laminaty będą wymagały od Ciebie wprawy i znajomości maszyny, będziesz potrzebować innego rodzaju stopki, niż stopka uniwersalna oraz innego rodzaju igły. W przypadku tych surowców będzie Ci potrzeba stopka teflonowa lub stopka z rolkami do szycia trudnych i wymagających materiałów oraz w wielu przypadkach albo grubsza igła uniwersalna (100 i grubsza) albo dedykowana igła do szycia skóry (z tnącym ostrzem).
Te dwa akcesoria i Twoja wprawa może okazać się jeszcze niewystarczająca. Czasami wykorzystując tak trudne materiały do szycia trzeba uciekać się do tradycyjnych sposobów i trików takich jak np. szycie przez papier lub smarowanie stopki od spodu tłustym kremem (tak, naprawdę - przy czym tutaj oczywiście trzeba uważać na rodzaj szytego surowca i potencjalnie nieusuwalne plamy).
Wróćmy do materiałów, po które warto sięgnąć w pierwszej kolejności. Z dwóch wcześniej wymienionych (tkaniny i dzianiny) najlepiej, jeśli wybierzesz na pierwszy ogień tkaniny. Najłatwiejsze do szycia gatunki tkanin wymieniam dla Ciebie w ostatnim akapicie tego wpisu.
Dlaczego nie polecam Ci materiałów z kategorii dzianin? Z jednej strony dzianiny są bardzo wdzięczne i wiele wybaczają tzn. bardzo szybko można z nich uszyć proste i łatwe formy (np. bluzę raglanową, longsleeve, tunikę, legginsy, spodnie dresowe), w związku z czym szybko zobaczysz efekt swoich prac, do tego wiele odcinków, które nie zgadza się w trakcie szycia można delikatnie ponaciągać lub odwrotnie - wręcz je wcisnąć, żeby suma sumarum dany szew miał równy początek i równe zakończenie. Ale z drugiej strony, ta pozorna łatwość i wdzięczność działa tylko w przypadku dzianin w miarę stabilnych i nie aż tak bardzo elastycznych. Poza tym wprawne krawieckie oko zawsze dojrzy, gdzie szew został delikatnie rozciągnięty a gdzie lekko wdany ;) A im bardziej rozciągliwa dzianina tym trudniej nad nią zapanować. Szycie z dzianin, o ile ma być perfekcyjne i dokładne, wymaga wprawy i wiedzy jak poskładać dane elementy, żeby ubranie było uszyte rzeczywiście prawidłowo. W przypadku szycia dzianin istotne jest również zwrócenie uwagi na rodzaj igły (koniecznie potrzebna igła do szycia dzianin tzw. “z kulką”). Może przydać Ci się również inny rodzaj stopki oraz możliwość regulacji docisku stopki w maszynie. Jak widzisz, jest w tym obszarze kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę jeśli zależy nam na jakości.
Stopka ułatwiająca szycie dzianin na maszynie:
Ubrania przede wszystkim powstają z tkanin i dzianin. Spośród dzianin wybieraj: dzianiny sweterkowe, dzianiny żakardowe, dresówki pętelki drapane i niedrapane, jersey (wiskozowy, bambusowy, modalny, bawełniany), najlepiej o gramaturach wyższych niż 100 g/mkw, następnie: welury strzyżone (frotte np do szycia dresów), welury niestrzyżone, dzianiny prążkowane a do szycia strojów sportowych (body, legginsy) trykoty, lycry, dzianiny z domieszką spandexu lub elastanu.
Tkaniny do szycia ubrań to przede wszystkim: batyst, popelina, oxford, satyna bawełniana, flanela bawełniana i wełniana, tkaniny lniane i ich imitacje, tencel, cupro, dżins, chino, gabardyna, tweed, skóra, zamsz, sztuczne skóry i eko zamsze, szyfon, żorżeta, satyna, muślin, plumeti. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, trzeba będzie wybrać materiał z innej grupy (innego gatunku).
Generalnie wszystkie materiały możemy podzielić (poza tym podziałem na gatunki) według tego, jak układają się na sylwetce. Ta wiedza jest szalenie potrzebna, żeby dopasować wybrany surowiec do naszych wyobrażeń i oczekiwań. Pierwsza grupa, którą można by było wskazać, to materiały, które trzymają formę, nie przylegają do ciała i umożliwiają uzyskanie wyraźnych linii i krojów ubrania (cięcia, kołnierze, klapy itd.). W tej grupie znajdą się takie materiały jak np.: popelina, oxford, tafta, satyna bawełniana, flanela wełniana i bawełniana, tkaniny lniane i lnianopodobne, surówka, płótna, dżins, chino, gabardyna, tkaniny żakardowe, folie, skóra, zamsz. Druga grupa to materiały do szycia ubrań przylegające do ciała, dopasowane, spływające po sylwetce, np.: dzianiny prążkowane, stretch.
Trzeci rodzaj materiałów, który możemy wyróżnić ze względu na układalność, to surowce, które mają za zadanie tworzyć objętość, będą to: organza, organdyna, siatki i tiule. Kolejny typ to materiały miękkie, układające się wraz z ruchem ciała, takie jak: satyna, krepa, żorżeta, dżerseje, dzianiny - różne gatunki, welur.
Podsumowując dotychczasowe informacje - jeśli jesteś na początku nauki szycia lub masz za sobą dosłownie kilka prostych projektów, najlepiej wybieraj do pracy tkaniny. Jakie materiały do szycia wybrać konkretnie - tzn. jakie gatunki tkanin będą najłatwiejsze i najbardziej przyjemne do pracy? Najlepsze tkaniny do szycia próbnego, czyli do wykonywania testów, odszywania wzorów i prototypów to surówka (tkanina bawełniana przed dekatyzacją) oraz płótna o różnej gramaturze (różnej grubości i sztywności). Najlepsze tkaniny do szycia ubrań i akcesoriów oraz dodatków do domu (dla początkujących) to:
©UltraMaszyna 2011 - 2025.Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Draft Interactive