Jaki owerlok wybrać?

Potrzebujesz pomocy w wyborze pierwszego owerloka? Prawdopodobnie masz już maszynę do szycia, szyjesz na własne potrzeby, apetyt urósł na więcej i chcesz zacząć wykańczać swoje wyroby w bardziej profesjonalny sposób. To jest moment, w którym potrzebujesz owerloka!

 

 

Wybór pierwszego owerloka dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie. Maszyna do szycia, nawet najbardziej skomplikowana, dla większości jest sprzętem z grubsza zrozumiałym: mamy mniej lub więcej ściegów, przyciski lub pokrętła, można sobie na niej uszyć sukienkę, podłożyć spodnie i zacerować dziurę. A co z owerlokiem? 

Jakie ma ściegi, do czego one służą, na co zwracać uwagę przy zakupie i co będzie kluczowe? Odpowiedzi na te pytania nie są już tak oczywiste dla początkującego, a nawet średnio zaawansowanego pasjonata domowego szycia.

Zatem, żeby ułatwić Ci rozmyślania i wdrożyć w świat owerloków postaram się krok po kroku wskazać Ci: 

  • czym charakteryzuje się owerlok i do czego służy;
  • na co powinno się zwrócić uwagę kupując pierwszego owerloka;
  • jaki zestaw ściegów jest najbardziej potrzebny w domowym szyciu;
  • jakie są najważniejsze funkcje i parametry (do czego służą, które z nich są niezbędne i jak to się będzie przekładać na praktykę).

W podsumowaniu podpowiem Ci, które modele są warte uwagi i rozważań oraz jaki budżet warto przeznaczyć na ten zakup. 

Owerlok - cechy i przeznaczenie

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że owerlok to sprzęt o zupełnie innej budowie niż maszyna do szycia. Najważniejsze różnice w budowie to: 

  • owerlok posiada wbudowane noże (nóż dolny i górny), które obcinają krawędź tkaniny/dzianiny (lub tylko nitki wystające z brzegu) zanim powstanie na niej ścieg; noże przycinają krawędź tak, żeby była idealnie równa;


każdy owerlok posiada regulację głębokości cięcia noży, co będzie przekładało się na możliwą do uzyskania szerokość ściegu (pokrętło widoczne na pierwszym planie; ten regulator może się znajdować w różnych miejscach; w niektórych owerlokach nie jest tak widoczny jak w modelu na zdjęciu):


dwa transportery pod stopką, które mogą pracować w różnym tempie;

  • to oznacza, że jeśli owerlok w trakcie szycia rozciąga nam krawędź materiału lub dla odmiany marszczy, mamy możliwość naprawienia tej sytuacji w bardzo łatwy sposób (więcej o transporcie różnicującym przeczytasz poniżej, w części "Parametry i funkcje");
  • brak nitki nawijanej na dolną szpulkę - w owerloku w okolicy płytki ściegowej nie znajdziesz chwytacza rotacyjnego czy wahadłowego, co oznacza, że nie będzie miejsca na włożenie małej szpuleczki z nitką dolną; na dole pracują dwa metalowe chwytacze (w przypadku owerloka 5-nitkowego aż trzy chwytacze) nawlekane nitkami z dużych szpul:

  • między innymi, to rozwiązanie gwarantuje nam możliwą szybszą pracę i większą ilość wkłuć igieł na minutę; 
  • duże szpule zakłada się z tyłu owerloka i pierwsze punkty, przez które nawlekamy nici, to różnego rodzaju maszty:

  • możliwość szycia 2, 3, 4 lub nawet 5 nitkami jednocześnie;

W czym pomoże Ci owerlok? 

Przede wszystkim w szybkim, estetycznym i prawidłowym szyciu wyrobów z dzianiny. Dzięki ściegowi 4-nitkowemu w jednym etapie zszyjesz i obrzucisz krawędzie materiału. Wykorzystywany ścieg będzie też elastyczny, a to oznacza, że w trakcie użytkowania nie będzie dochodzić do efektu "strzelających nitek".

Zatem, co przykładowo uszyjesz przy użyciu ściegu czteronitkowego? Piżamę, spodnie i bluzę dresową, tshirt, tuniki, sukienki z dzianiny, narzutki i poncha z dzianiny itd. Zobacz poniżej czym różni się wzmocniony ścieg czteronitkowy od ściegu 3-nitkowego, który będzie służył po prostu do obrzucania (o tym za moment).

Owerlok pomoże Ci też w estetycznym zabezpieczaniu krawędzi tkanin przed strzępieniem - w tym celu do dyspozycji będziesz mieć ściegi 3-nitkowe: wąski i szeroki, a w bardziej rozbudowanych modelach owerloków również ściegi 2-nitkowe: wąski i szeroki (przeznaczone do obrębiania cieńszych i delikatniejszych tkanin).

Czy na owerloku można jednocześnie zszywać i obrzucać tkaniny? 

Tak, ale prawidłowo przy użyciu ściegu 5-nitkowego, a nie 4-nitkowego. Wówczas na krawędzi tkaniny zobaczysz ścieg obrzucający 3-nitkowy (wąski lub szeroki), a w oddaleniu od tego ściegu pojawi się stebnówka łańcuszkowa z 2 nitek. Ten ścieg również będzie w pełni elastyczny - stebnówka łańcuszkowa jest elastycznym odpowiednikiem ściegu prostego.

Maszyna z owerlokiem?

Być może słyszałaś/słyszałeś o czymś takim jak maszyna z owerlokiem? Czy coś takiego w ogóle istnieje? 

Nie. 

Nie ma noża - istnieje coś takiego jak stopki do maszyny z nożem, ale nie działają w taki sam sposób jak noże w owerloku. Smutna wiadomość jest taka, że nie działają nawet w 50% tak, jak noże w owerloku. Zobacz jak wbudowane w owerloku noże obcinają krawędź:

 



 

Maszyna ma również mniejszą ilość wkłuć na minutę oraz mniejszą ilość nici i mechanizmów pracujących jednocześnie - to oznacza, że obrzucanie na maszynie jest procesem żmudnym i czasochłonnym.  Ponadto, budowa ściegu owerlokowego z owerloka zapewnia pełną elastyczność podczas gdy ściegi tzw. "owerlokowe" z maszyny nie są tak samo elastyczne. 

Na co zwracać uwagę, czyli w których szczegółach tkwi diabeł? 

Na podstawie doświadczeń z klientami i kursantami, moim zdaniem, najistotniejszą rzeczą w pierwszym owerloku jest jego intuicyjność, łatwość obsługi i, co najważniejsze, łatwość nawlekania. Jak sprawdzić, czy wybrany model właśnie taki będzie?

Pokrętła

Wszystkie pokrętła do sterowania poszczególnymi funkcjami powinny być umieszczone w widocznych miejscach, najlepiej na jednym boku korpusu, z numerycznymi i graficznymi oznaczeniami, czego dotyczą i co dzięki nim będziemy mogli przestawić.

Dla porównania owerlok Juki MO-644, który w mojej ocenie idealnie sprawdzi się dla osoby troszeczkę bardziej zaawansowanej, pokrętła ma w pewnym stopniu poukrywane, np. regulacja gęstości ściegu znajduje się pod boczną pokrywą.

Nawlekanie

Dużo miejsca do nawlekania, wyraźne oznaczenia drogi nawlekania (najlepiej z rozróżnieniem na kolory) oraz kolorowe oznaczenia wszystkich punktów, przez które powinna przechodzić nitka. Dla początkującego bardzo dobrym rozwiązaniem jest oznaczenie poszczególnych punktów cyframi w dokładnie takiej kolejności, w jakiej powinniśmy przeprowadzać przez nie nitkę.

Chwytacz dolny

Pomoc w nawlekaniu chwytacza dolnego w postaci nawlekacza/podajnika nici - czyli warto mieć owerlok, który w spisie swoich parametrów będzie mieć coś takiego jak nawlekacz chwytacza dolnego.

Tolerancja różnych materiałów

Sugestie wynikające z praktyki: dobry owerlok dla osoby początkującej to taki, który nie jest kapryśny. Czyli taki, który posiada wysoką tolerancję dla zróżnicowanych tkanin i dzianin bez konieczności manipulowania ustawieniami naprężeń. 

Równowaga to podstawa

Owerlok pracuje dużo szybciej niż maszyna do szycia, a to oznacza, że musi być dobrze wyważony i stabilny. W przeciwnym razie będzie “chodził” po stole :-)  Niektóre modele owerloków mają specjalne przyssawki, innym wystarczy filcowa podkładka, która dodatkowo wyciszy pracę. No właśnie, a co z dźwiękiem?

Głośność

Owerlok z zasady będzie sprzętem głośniejszym od maszyny do szycia, natomiast na pewno na rynku funkcjonują owerloki głośniejsze i cichsze. Jeśli zależy Ci na wyjątkowo cichej pracy koniecznie skontaktuj się z nami przed dokonaniem zakupu. 

Owerlok - jakie ściegi?

Podstawę do pracy w domu (w pełni wystarczającą) stanowią:

  • ściegi do obrzucania: ścieg 3-nitkowy wąski i 3-nitkowy szeroki (zdjęcia powyżej)
  • ścieg do jednoczesnego obrzucania i zszywania dzianin: ścieg 4-nitkowy (szerokość manipulowana poprzez regulację głębokości cięcia noży).

Co jeszcze mamy do dyspozycji w owerloku? 

  • wąski ścieg 3-nitkowy, nazywany mereżką lub ściegiem rolującym (jest tu pewna różnica, ale pozostawmy to na potrzeby kolejnych artykułów), bardzo gęsty, do wykańczania krawędzi cienkich, delikatnych tkanin (letnie sukienki, bluzki etc.)

  • w wyższych modelach owerloków ściegi 2-nitkowe (wąskie i szerokie), które również służą do obrzucania; na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, jak ściegi 3-nitkowe, są jednak delikatniejsze, posłużą zatem przy wykańczaniu cieńszych surowców;
  • w owerloku 5-nitkowym ścieg 5-nitkowy do jednoczesnego obrzucania i zszywania tkanin (bluzki damskie, koszule, pościel)

Ważne funkcje i parametry owerloka

Regulacja docisku stopki 

Działa dokładnie na takiej samej zasadzie, jak w maszynie do szycia i z całą pewnością jest to istotny parametr zwłaszcza wtedy, kiedy szyjemy trudne, wymagające i bardzo zróżnicowane materiały (od najcieńszych po grube i o różnych stopniach elastyczności i sprężystości); pokrętło do regulacji docisku stopki może być oznaczane w różny sposób; zwykle znajduje się na górze owerloka.




Regulacja prędkości pracy transportera przedniego

Transport różnicujący (mechanizm różnicujący) lub, innymi słowy, dyferencjał. Tak, jak wspomniałam wcześniej, w owerloku pod stopką montuje się 2 transportery - przedni i tylny. Jeśli pokrętło od mechanizmu różnicującego ustawimy na "N" wówczas przedni transporter pracuje z dokładnie taką samą prędkością jak tylny. Mamy jednak możliwość spowolnienia pracy przedniego transportera lub przyspieszenia.

Po co? 

Weźmy pod lupę wymagającą dzianinę i bardzo wiotką, cienką tkaninę. W trakcie szycia dzianiny może wydarzyć się tak, że krawędź materiału w trakcie obrzucania będzie rozciągana (tzw. "efekt rozbicia" lub "efekt fali"). W takiej sytuacji ustawiamy na pokrętle od dyferencjału wyższą wartość, czyli sprawiamy, że przedni transporter szybciej podaje materiał do tylnego i zapobiega rozciąganiu.

Odwrotnym zjawiskiem będzie zjawisko marszczenia. W przypadku wiotkich i cienkich materiałów może zdarzyć się tak, że brzeg tkaniny zostaje zmarszczony. Wówczas spowalniamy pracę transportera przedniego tak, by podawał krawędź wolniej i przytrzymywał brzeg przed zmarszczeniem. 

Regulacja gęstości (długości) ściegu

Parametr ten działa dokładnie tak samo, jak w maszynach do szycia.

Regulacja głębokości cięcia noża

Będzie przekładać się na szerokość ściegu

W owerlokach szerokość ściegu możemy regulować tylko i wyłącznie na 2 sposoby

  • zmieniając położenie igły w przypadku ściegu 2-nitkowego lub 3-nitkowego (położenie w gnieździe zewnętrznym, lewym i położenie w gnieździe wewnętrznym prawym);
  • sterując pokrętłem do regulacji głębokości cięcia noża; im nóż będzie ciął bliżej/głębiej, tym ścieg będzie węższy i w drugą stronę: im płycej będzie ciąć, tym szerszy będzie ścieg.

W owerlokach nie ma (w odróżnieniu od maszyn wieloczynnościowych) osobnego pokrętła do sterowania szerokością ściegów.

Możliwość wyłączania i włączania pracy noża

Na zdjęciach możesz zobaczyć różne sposoby wyłączania pracy noża oraz jego różne położenia. Dla przykładu w Juki MO-644 i Juki MO-654 nóż montowany jest w położeniu górnym i jego pracę wyłącza się mechanicznie (dociskasz nóż, następnie przekręcasz jego położenie palcami):

 

W Brotherze 2104D nóż montowany jest w położeniu dolnym, jego pracę wyłącza się poprzez wyciągnięcie uchwytu i przekręcenie noża tak, by schował się pod płytką ściegową:

Na rynku są też dostępne owerloki, w których wyłączanie noża jest jeszcze prostsze. Zobacz jak to zadanie zostało ułatwione w Minerva 840DS - przy odpowiednim ustawieniu położenia koła zamachowego nóż jest wyłączany (i włączany) za pomocą dźwigni:

 

Zwalniacz naprężenia nici. 

W maszynie wieloczynnościowej talerzyki naprężacza rozluźniają się automatycznie, po podniesieniu stopki. W niektórych owerlokach funkcjonują dodatkowe zwalniacze.

Mniej ważne udogodnienia

...jednak lepiej mieć, niż nie mieć :)

Wolne ramię 

Dostępne w takich modelach jak: Brother 2104D, Janome Mylock 744D oraz Minerva 840DS:

Dlaczego w mojej ocenie nie jest to kluczowe udogodnienie? Ponieważ i tak nie wykorzystasz go we wszystkich operacjach. Zwróć uwagę, że odsłonięta powierzchnia, która stanowi wolne ramię, ma pewną szerokość, która w wielu operacjach może być ograniczająca np. jeśli często szyjesz ubrania dla dzieci i właśnie pomyślałaś, że można by obrzucać dół nogawek albo rękawów przy wykorzystaniu tego udogodnienia od razu muszę wyhamować Twoją radość - nie włożysz takiego małego elementu na wolne ramię bez nadmiernego rozciągnięcia materiału. 

Programator ściegów

Bardzo sprytna "przypominajka" o tym, jakie ustawienia i funkcje muszą być zastosowane do poszczególnych ściegów. Przyda się zwłaszcza początkującym, którzy nie mają jeszcze w pamięci wszystkich parametrów i standardowo muszą szukać ich w instrukcjach obsługi. 

Uchylna igielnica

Nawlekanie igieł w owerloku nie należy do najłatwiejszych (choć też bez przesady, nie jest aż takie trudne). Producenci sprzętu wyszli jednak na przeciw osobom, które chciałyby mieć tę czynność maksymalnie ułatwioną. Dla takich użytkowników niektóre modele owerloków mają dostępne dwa rozwiązania: 

  • automatyczny nawlekacz igieł taki, jak w maszynach do szycia (np. owerlok Brother 4234D)
  • lub uchylna igielnica - za pomocą przycisku możesz zmienić położenie igielnicy: 

Który owerlok wybrać? 

Hm… trudna sprawa! Przede wszystkim określ budżet, który możesz przeznaczyć na zakup nowego sprzętu. Następnie z konkretnego przedziału wybierz możliwie najlepszy model (najlepszy pod względem stosunku jakości, wytrzymałości i ilości funkcji do ceny). Jeśli sprawia Ci to kłopot, pamiętaj, że masz nas do dyspozycji :)

Przedział 1000 - 1400 złotych

  • Minerva M840DS - model bliźniaczy do Brother 1034dx, mało "wyrywny", łatwy do opanowania początkującym, posiada nawlekacz dolnego chwytacza i szybkie przełączanie na mereżkę oraz bardzo wygodne wygodne włączanie i wyłączanie noża; ponadto: poszukiwane przez niektórych wolne ramię;
  • Elna 264D - owerlok 3-, 4-nitkowy, solidna konstrukcja, mocne podzespoły, duża wytrzymałość w tej grupie cenowej, nieco trudniejszy do nawlekania od pozostałych (brak nawlekacza chwytacza dolnego), pierwszy owerlok w zestawieniu z aż 5-letnią gwarancją; jego odpowiednikiem jest Janome 990D - model również warty rozważenia!
  • Brother 2104D - owerlok 3-, 4-nitkowy, podnoszenie stopki na prawą rękę (wyróżnik na tle innych owerloków), bardzo wysoka tolerancja dla szycia trudnych i zróżnicowanych surowców, nie wymaga precyzyjnej regulacji naprężeń, posiada wolne ramię; 
  • Juki MO-50en - owerlok 3-, 4-nitkowy, łatwe nawlekanie, cicha praca, solidna i wytrzymała konstrukcja (dodatkowo wygodny schowek i pojemnik na ścinki w zestawie!)

Półka cenowa do 1700,00 złotych:

  • Janome 990D - jeden z najbardziej wytrzymałych overlocków; bezawaryjnie wykorzystywany od lat na naszych warsztatach; na plus szeroki zestaw gratisowych stopek;

Półka cenowa do 2100,00 złotych:

  • Bernina Bernette B44 - sprzęt wykonany z iście szwajcarską precyzją. Ma możliwosć szycia ściegiem 2-,3-,4-nitkowym, szybkie przełączanie na mereżkę, regulowany docisk stopki, dyferencjał i wysoką estetykę pracy.
  • Elna 664 PRO - jako jedyny posiada programator ściegów, który podpowie w jaki sposób dostosować swoje urządzenie do każdego rodzaju materiału czy zadania; na plus również transport różnicowy, regulacja docisku stopki i szybkie przełączanie na ścieg rolujący; dzięki uchylnym igielnicom oraz nawlekaczowi chwytacza dolnego jest jednym z najłatwiejszych w obsłudze overlocków na rynku;
  • Janome 744D - owerlok 2-, 3-, 4-nitkowy, ma wolne ramię, łatwy do nawlekania i ustawiania, bardzo stabilny i dobrze wyważony; 

Półka cenowa powyżej 2100,00 złotych

  • Juki MO-654DE - owerlok 2-, 3-, 4-nitkowy, mocne i solidne podzespoły, poradzi sobie z bardzo trudnymi zadaniami, może wspierać małą działalność zarobkową; 
  • Bernina L-450 - owerlok 2-, 3-, 4-nitkowy, solidnie wykonany, ultra cichy

Wyższe modele owerloków i bardziej zaawansowane niuanse techniczne związane z tym tematem omówię w kolejnym artykule.

A co jeśli marzy mi się sprzęt, który obrzuca i jednocześnie wykańcza…? 

Wkrótce artykuł o kowerze i kowerloku, które właśnie umożliwiają wykonywanie tych czynności. Możesz jednak już teraz zapoznać się z naszym kursem online "Overlock, coverlock, cover dla początkujących", gdzie temat omówiony został kompleksowo :)

Komentarze

Dzień dobry
Bardzo dziękuję za przystępnie i równocześnie profesjonalnie napisany artykuł:)
Szukam maszyny do szycia dzianin (bluzy, sukienki, dresy), różnej grubości. Zależy mi na overlocku który bez problemu poradzi sobie i z grubym pluszem i z cieniutką dzianiną bawełnianą, a która będzie to zszywała bez potrzeby przeszywania dodatkowo na zwykłej maszynie. Proszę o doradzenie co wybrać:) Budżet najchętniej do 2 tys zł, ale jak któraś maszyna jest zdecydowanie lepsza dla moich potrzeb a droższa to rozważę propozycję:)
Pozdrawiam serdecznie, Ewa
 
Hej, dziękujemy za miłe słowa. Zapraszam do kontaktu telefonicznego bądź mailowego z naszym sklepem. W komentarzach jest zbyt mała przestrzeń, aby rozwinąć tak szeroki wątek :)
 
Co sądzicie o modelach S0105 lub HD0405S Singer? Warto kupić jedną z tych maszyn? Którą bardziej polecacie?
 
Hej Agata, z tych dwóch zdecydowanie HD0405S będzie miał mocniejszą konstrukcję i silnik. Jeśli planujesz szyć również grubsze materiały, to będzie to model lepszy niż nieco delikatniejszy S0105 :) Jeśli natomiast szyjesz dużo i potrzebny Ci dobry sprzęt to warto rozejrzeć się za modelami firmy Juki, Bernina czy Janome.
 
A co sądzicie o overlockach firmy Singer?
 
A ja bym się chciala coś dowiedzieć na temat husqvarny s21 oraz s 25? Cenowo spory rozdział, elektronika w s25 daje kwotę w górę ale czy warto az tak szalec?
 
Hej Dagmara, niestety nie znam specyfiki modelu S25, więc ciężko mi porównać te modele miedzy sobą. Model S21 jest intuicyjny w obsłudze, szybki. Ma dobre podzespoły i stolik powiększający pole pracy. Jako model 2w1 najlepiej będzie się nadawał do domowego szycia. Poradzi sobie również z grubszymi przeszyciami. Z dobrych coverloków w podobnej cenie polecam również https://ultramaszyna.com/sklep/szycie/covery-i-coverlocki/coverlock-bernina-bernette-b48/
 
Witam. Długo przeczesywałem internet w poszukiwaniu overlocka. Finalnie postawiłem na Minerve m840ds gdyż trafiłem okazję w cenie 1200zł za kompletnie nową. Niestety nie mam pojęcia jakie stopki do niego pasują, jakie są kompatybilne, jakich innych firm szukać(od łucznika nie pasują). Zależy mi głównie na stopce do marszczenia. Będę wdzięczny za pomoc.
 
Dzień dobry, niestety na dzień dzisiejszy dystrybutor nie oferuje dodatkowych stopek do tego modelu. Otrzymaliśmy jedynie informację że pod koniec roku zestaw stopek ma zostać wprowadzony do oferty ale będzie to bardziej wrzesień. Nie mam również informacji żeby jakiś zamiennik na rynku pasował do tego modelu.
 
Dzień dobry,

Chciałabym kupić overlooka, który dobry jest dla osoby, która uczy się sama w domu. Dodatkowo, musi cicho pracować, bo jestem osobą słabo słyszącą. W artykule jest mowa o Juki. W domu mam maszynę Janome DXL603.
Interesuję mnie budżet cenowy do 2000zł To ma być mój pierwszy overlook. Poradzicie mi w wyborze?
 
Dzień dobry
Obejrzałam webinar odnośnie owerloków jak i również czytałam na stronie opisy owerloków, ale do tej pory nie wiem , który mam wybrać. Moja przygoda z owerlokiem miałaby się dopiero rozpocząć, nigdy nie miałam okazji użyć takiej maszyny. Boje się, że sobie nie poradzę z nawlekaniem jak i również z ustawianiem ściegów. Przyznam iż budżet też nie jest spory.
 
Witam :) najłatwiejsze w obsłudze będą overlocki firmy Brother. Natomiast będą to też najgłośniej działające overlocki na rynku. Poszukując odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę czy ma nawlekacz chwytacza dolnego, który mocno ułatwia nawlekanie. Ja polecam firmę Juki i model Juki 654. Z Brothera model 2104, który jest w nieco niższym budżecie :)
 
Cześć!
Jaki owerlok 5-nitkowy polecacie?
 
Witam :)
Jeśli chodzi o 5-nitkowe overlocki to będą to juz tylko przemysłowe modele.
Polecam https://ultramaszyna.com/sklep/przemyslowe/owerloki/owerlok-przemyslowy-4-nitkowy-texi-quattro-24-n-premium/
 
Chcę kupić używanego juki 2416. Proszę o informację czy to dobry wybór i czy ten model ma możliwość wyłączania noża.
 
Witam, jest to model wycofany już z produkcji, więc nie znam żadnych parametrów tego overlocka. Ciężko jest coś doradzić nie znając specyfikacji tego modelu.
 
Odpowiedź na komentarz:
Cześć Martyna,
totalnie wystarczy Ci owerlok ze ściegami obrzucająco zszywającymi. Ściegi elastyczne w maszynie nie będą Ci potrzebne posiadając taki sprzęt dodatkowo.

Dzień dobry;
Bardzo proszę o radę. Ma starą maszynę Łucznik - tylko ścieg prosty i zygzak. Bardzo chcę szyć dzianiny, a na mojej maszynie ścieg elastyczny jest praktycznie nie możliwy. Czy wystarczy mi sam owerlok do zszywania i wykańczania dzianin czy potrzebna mi też zwykła maszyna tyle że ze ściegami elastycznymi?
Martyna Sosnowska
24/08/2021, 10:49:00
 
Cześć Beata,
z tego zestawu cichsze będą Elna 264 i Janome 990D a to który model wybierzesz nie ma tak naprawdę większego znaczenia bo są to dokładnie takie same owerloki, różnie je jedynie szata graficzna.

Odpowiedź na komentarz

Dzień dobry. Chcę kupić maszynę do użytku domowego. Nie będę dużo szyła. Mam do wyboru: Elna 264D, Brother 2104D oraz Janome 990D. Którąz nich warto wybrać i która jest najcichsza. Interesuje mnie maszyna z półki do ok. 1600. Dziękuję za odpowiedź.
Beata Tabath
24/09/2021, 00:37:00
 
Dzień dobry. Chcę kupić maszynę do użytku domowego. Nie będę dużo szyła. Mam do wyboru: Elna 264D, Brother 2104D oraz Janome 990D. Którąz nich warto wybrać i która jest najcichsza. Interesuje mnie maszyna z półki do ok. 1600. Dziękuję za odpowiedź.
 
Dzień dobry;
Bardzo proszę o radę. Ma starą maszynę Łucznik - tylko ścieg prosty i zygzak. Bardzo chcę szyć dzianiny, a na mojej maszynie ścieg elastyczny jest praktycznie nie możliwy. Czy wystarczy mi sam owerlok do zszywania i wykańczania dzianin czy potrzebna mi też zwykła maszyna tyle że ze ściegami elastycznymi?
 
Witam. Chciałam zapytać o Maszyna do szycia MEDION MD 19077. Poszukuję overlock do warunków domowych do szycia ubranek dla dzieci z dresówki, jerseyu. Żeby obrzucała a przy tym zszywała boki materiału. Budżet też mam nie wielki bo max 600-700 zł. Bardzo proszę o doradzenie. Dziękuję
 
Witam :) Szyję różne materiały. Dla siebie, rodziny, czasem dla znajomych. Chcę kupić Overlock Brother 2104D. Czy to dobry wybór czy lepiej wybrać coś innego z podobnej półki cenowej? A może dołożyć trochę i wybrać innego overlocka? Od kilku tygodni czytam, oglądam i zastanawiam się. Tak się skupiłam na tym Brotherze, bo szyję na maszynie Brother A50 i normalnie jestem w niej zakochana :) Będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam :))
 
Dzień dobry:) To bardzo dobra propozycja do szycia w domu. Jest łatwa w obsłudze, ma wolne ramię, a dodatkowo przy jego zakupie otrzymujesz dostęp do naszego autorskiego kursu online.
 
Witam. Proszę o poradę, który overlock wybrać Janome My Lock 744D, Juki MO654 Juki MO655? ?? Szycie dla siebie rodzinki, dzieci. Pozdrawiam.
 
Szczerze mówiąc - nawet jeśli owerlok posiada wolne ramię, to jest ono dość duże i na pewno nie ma możliwości, aby z niego skorzystać w przypadku szycia odzieży dla dzieci.
Nie jest to coś niezbędnego, większość owerloków domowych wolnego ramienia nie posiada. :)
 
Dziękuję za odpowiedz. Właśnie trochę do Juki mnie zniechęca brak wolnego ramienia....ale czy to jest aż takie potrzebne?
 
Cześć Katarzyna :)
Modelu 655 nie ma już w sprzedaży, alternatywnie możesz pomyśleć o coverlocku Juki MO 735: https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/overlock-juki-mo-735

Jeśli chodzi o różnice między Juki 654 a Janome 744, to na pewno należy powiedzieć, ze oba owerloki to bardzo dobra półka. Są solidne. Juki pracuje ciszej, jest odrobinę szybszy i ma kosmicznie mocne przyssawki, dzięki czemu jest niesamowicie stabilny podczas pracy. Moim zdaniem, to jeden z lepszych owerloków na rynku. Janome również ma stabilną konstrukcję, ma ciut inny system naprężaczy, nawleka się łatwo,. Pracuje ciut głośniej od Juki, ma wolne ramię i możliwość wydłużenie gwarancji do 5 lat.
 
Witam, bardzo proszę o opinię na temat Coverlock Bernina Bernette B48 Funlock, czy lepiej kupić Overlock Bernina L-450 i do tego cover- ale jaki ? Dodam, że szyję dla siebie i rodziny. Pozdrawiam
 
Cześć :) Generalnie zawsze dwie osobne maszyny są lepszym, bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. O ile masz miejsce na dwa osobne urządzenia, o tyle jeśli szyjesz i wykańczasz sporo dzianin - dwa urządzenia będą lepszym rozwiązaniem. Natomiast jeśli jest to szycie hobbystyczne, raz na jakiś czas, coverlock na pewno się sprawdzi. Sama zmiana ustawień z covera na overlock zajmuje chwilę i nie jest skomplikowana, natomiast przy częstym szyciu może być to bardziej uciążliwe. Zatem odpowiedzi jednoznacznej na Twoje pytanie pewnie nie ma, ale subiektywnie powiem, że praca na Berninie L450 to bajka :)
 
Witam, mam pytanie dlaczego w tym zestawieniu nie ma overlocków Łucznika?
 
Rozumiem, dziękuję za informację :)
 
Dzień dobry:) Nie mamy ich w swojej ofercie i nie jesteśmy po prostu w stanie wypowiedzieć się rzetelnie na ich temat.
 
Hej!
Waham się między dwoma podobnymi modelami: Brother 2104d i Juki MO 50e - bardzo proszę o powiedzenie mi czym one kurde się różnią. Podobno JUKI jest cichsza, ale czy to tak duża różnica? To mój pierwszy owerlock, szyje dla siebie, ale gdzieś powoli zdarza się uszyć też coś na zamówienie i chciałabym to dalej rozwijać. Czy mogę prosić o jakieś opinie/porównanie? Dziękuje z góry :)
 
Cześć, Ola:)
Tak, overlocki Brother nie należą do najcichszych, ale będzie to model łatwiejszy w nawlekaniu. Dodatkowo ma też wolne ramię przydatne przy szyciu małych elementów, a przy zakupie przez naszą stronę otrzymujesz kurs obsługi gratis.
 
Witam, jaki overlock polecacie do cienkich tkanin. Chodzi mi głównie o porzadna merezke na szyfonie Ale także wykańczanie ubrań dzieciecych z bawełny, jerseyu i tkanin rozciagliwych. Dziękuję za wszystkie rady!
 
Czy te overloki maja szew typu flatlock. Czy ten szew może jest standardowym w overlokach?
 
Poczytałam o tych cudach. Głowa mi urosła i teraz znów mam problem, bo może jednak cover? One też mają funkcje merezki, według opisów i nie ukrywam Ale ściągi drabinkowe też są fajowe. Co o tym sądzicie? Jak coverom wychodzi merezka w porównaniu z overem?
 
????
 
Nie są to kapryśne maszyny, wystarczą zwykłe nici. Jedyne o czym należy pamiętać, to żeby nici były świeże, bo mogą się rwać:)
 
Dzięki serdeczne. A jak jest z nićmi. Pracują dobrze te overloki tylko na jakiś specjalnych firmach czy zwykle nici overlokowe (chińszczyzna ????) wchodzą też w grę bezproblemowo?
 
Cześć Ewo :)
Najpiękniejszą mereżkę robią: https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/overlock-juki-mo-654de i https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/overlock-bernina-l-450 :) To bardzo solidne owerloki wyższej klasy. Jeśli szukasz bardziej budżetowego sprzętu, warto pomyśleć o: https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/overlock-brother-2104d
 
Dzień dobry,
mam już maszynę Elna 570ex i szukam overloka. Docelowo będę szyć stroje sportowe np. legginsy, bielizna sportowa, koszulki. Nie wiem czy lepiej zdecydować się na tańszą maszynę czy lepiej zainwestować w 5 nitkowego overa? czy może lepiej coverloka szukać? Docelowo będę ubrania sprzedawać dlatego zależy mi na dobrej maszynie która mi profesjonalnie i estetycznie połączy materiał i obrzuci brzegi.
 
Dzień dobry, Asiu:) Jeśli planujesz szyć zarobkowo, to funkcja covera zdecydowanie także się przyda, aby profesjonalnie wykańczać swoje wyroby. Ścieg 5-nitkowy jest ściegiem dodatkowo wzmocnionym, niestety overlock może szyć jedynie ściegami 3 i 4-nitkowymi - tu rzeczywiście tylko coverlock. Natomiast w szyciu ubrań sportowych warto zainteresować się także górnym przeplotem, który wykonują niektóre covery. Jest to nie tylko ścieg ozdobny, ale także wzmocniony, bardzo często wykorzystuje się go przy szyciu np. legginsów. Jeśli coverlock, to: https://www.ultramaszyna.co... lub https://www.ultramaszyna.co.... Covery, które posiadają funkcję górnego przeplotu: https://www.ultramaszyna.co... lub https://www.ultramaszyna.co.... Tak naprawdę przy szyciu zarobkowym, intensywnym, najwygodniej zainwestować w dwie oddzielne maszyny - jest to po prostu najwygodniejsze i najbardziej efektywne rozwiązanie. Proszę skontaktować się z nami mailowo, spróbujemy znaleźć najlepsze rozwiązanie i satysfakcjonującą ofertę:)
 
Witam chce kupić dobry owerlok mój budżet 2000 do 2500 zl. Zawsze marzyłam o owerloku ale nie wiem jaki 4 czy 5 nitkowy wybrać szyję przede wszystkim dla rodziny,super gdyby by cichy i dość łatwy w użytkowaniu ????
 
Cześć Agnieszko :) Jeśli szukasz owerloka 4 nitkowego, warto rozważyć ten model: https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/overlock-juki-mo-654de
do jeden z cichszych owerloków, szybki, nie kaprysi :) Masz dostęp również do filmu z instrukcją obsługi online, więc nawlekanie i obsługa nie powinny sprawić Ci większych problemów :)
Co do maszyn pięcionitkowych, czyli coverlocków: polecam nasz artykuł: https://www.ultramaszyna.com/blog/-/b/wpis/coverlock-cover-czy-overlock-co-to-za-maszyny
Jeśli nadal nie będziesz pewna, co wybrać, pisz śmiało :) Podpowiemy :)
 
Witam
Za jakiś czas planuję kupić overloka ( na razie szyje na maszynie bernette sew&go 7) tylko, no właśnie nie wiem jakiego, ale wiem że musi być cichy ,solidny i mieć wszystkie przydatne funkcje, które opisujecie u góry. Budżet do 2 tys. Najczęściej szyje dla dzieciaków ( a mam ich troje) , rodziny, znajomych itd :) więc trochę tego jest....
Nie doszukałam się również konkretnych opinii o overloku texi integra 5 , ale jestem otwarta na jakieś inne konkretne overloki ...
Dziękuję i pozdrawiam !
 
Cześć, Małgorzato:)
Mam dla Ciebie dwie propozycje. Bernina B44 https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/overlock-bernina-ag-bernette-b44 - bardzo porządnie wykonany, łatwy w nawlekaniu, solidny i wygodny w obsłudze.
Druga propozycja https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/overlock-juki-mo-654de - nieco mocniejszy silnik, bardzo solidnie trzyma się stołu, nie "lata", ma najszybsze tempo pracy, bo aż do 1500 wkłuć na minutę, wszystkie pokrętła do regulacji na zewnątrz, dodatkowo kurs obsługi online.
 
A jaki overlok możecie polecić do kwoty 1000 zł? Co sądzicie o Owerlok Texi Joylock 2/4
 
Dzień dobry, dostawa tak samo jak poprzedniego modelu planowana jest pod koniec tego tygodnia.
 
Witam czy macie dostępny overlok janome 990d?
 
Pod koniec maja planowana jest dostawa.
 
A czy będziecie mieć w ofercie jeszcze overlok Elna 264?
 
Co do overlocka Texi to nie mamy go w naszej ofercie, więc nie jestem w stanie się wypowiedzieć. Z naszego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że overlocki z tej najniższej półki cenowej często nie spełniają swojego podstawowego zadania - nie ułatwiają i nie usprawniają nam pracy. Ich nawlekanie, ustawianie parametrów ściegu może być bardzo frustrujące, a konstrukcja maszyny nie do końca solidna i wytrzymała. Jeśli jest możliwość przekroczenia nieco budżetu to naprawdę warto. Uczciwie mogę polecić overlock Minerva 640 https://www.ultramaszyna.co.... Ma kolorową drogę nawlekania, automatyczny nawlekacz chwytacza dolnego, wykonuje naprawdę ładny ścieg fabryczny i jest łatwy w obsłudze nawet dla osoby początkującej. Komfort pracy jest na zupełnie innym poziomie:)
 
Głównie dzianina :dresowka, Jersey, ale też tkaniny bambusowe i bawełna pościelowa. Najczęściej jednak dzianiny. Jeśli chodzi o częstość szycia to myślę że tak z 4 razy w tygodniu po 3 - 4 godziny szycia
 
Zamierzam szyć głównie ubranka dla dzieci
 
Cześć, Bożeno:)
Napisz nam proszę mniej więcej co zamierzasz szyć, jak często?
 
Witam :) jestem na etapie poszukiwania owerloka i ostatnio przy porównywaniu modeli rzuciła mi się w oczy funkcja "Regulacja naprężenia nici". Bywało, że tańsze maszyny za ok 1000 zł miały tę funkcję, a te za 300-400 zł droższe nie. Nie mogę właściwie znaleźć żadnych konkretnych informacji na temat tej regulacji i nie wiem czy to jest mocno istotne? Moja wiedza na temat owerloków jest jeszcze bardzo mizerna i nie wiem, na ile mam się przejmować tą opcją. Dziękuję za pomoc.
 
Cześć, Ewa:)
Regulację naprężenia nici będzie miał każdy owerlok, prawdopodobnie nie jest to po prostu uwzględnione w opisie. Być może chodzi Ci o dodatkowe zwalnianie naprężenia nici? Tej funkcji faktycznie nie ma każdy owerlok, jest to dodatkowe ułatwienie, ale spokojnie da się bez niego pracować, nie jest to czynnik, który koniecznie trzeba brać pod uwagę przy wyborze pierwszego owerloka:)
 
Dzień dobry . Chce zakupić overlok z przeznaczeniem do obszywania tkaniny w sposób jak na zdjęciu . To moja pierwsza maszyna i nie wiem co wybrać . Zależy mi aby można było regulować szerokość ściegu . Zastanawiam się nad modlem Brother 4234D albo Juki MO-50e . Będę wdzięczna za radę
 
Nie, stosujemy takie same nici jak do maszyny do szycia, zazwyczaj po prostu większe nawoje. O ile dobrze rozumiem o co pytasz, to efekt ten otrzymamy regulując gęstość szycia.

 
Dziękuje za odpowiedz. Czy do tego potrzebuje specjalne nici ? Nie wiem jak się wyrazić . Chodzi mi o to żeby uzskać taki "pełny" efekt
 
Cześć Joanna :)
Owerloki nie mają osobnego pokrętła do regulowania szerokości ściegu - ten element regulujemy położeniem igieł oraz głębokością cięcia noża. Wykończenie jak na zdjęciu zrobisz na każdym z tych owerloków - to tak zwana mereżka. Pod kątem użytkowania, na pewno Brother będzie bardziej intuicyjny jeśli chodzi o nawlekanie, obsługę. Ma też mocniejszą konstrukcję niż MO50, więc na pewno wytrzyma również częstszą eksploatację. Dla odmiany Juki pracuje ciszej. Jeśli masz dodatkowe pytania, pisz śmiało. Chętnie podpowiem co nieco :)

 
Witam Proszę o radę chcę kupić overlock przy ograniczonym budżecie do 1400 zł zostały chyba dwa typy elna 264d oraz juki MO50 zastanawiałam się jeszcze nad brother który model wybrać?szyję głównie dla dziecka bawełna dresówki jersey będzie to mój pierwszy overlock, juki nie ma docisku stopki i czy ma przez to większy kłopot z różnym rodzajem tkanin lub kilkoma warstwami elna nie ma nawlekacza chwytacza dolnego czy to bardzo utrudni pracę laikowi?z góry dziękuję za pomoc:)
 
Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obie maszyny są naprawdę trwałe. Tak, jak wspominała Ewa na webinarze - Elna ma starszą konstrukcję, ale na pewno jest supertrwała i ma możliwość wydłużenia gwarancji do 5 lat. Minerva na pewno będzie łatwiejsza w nawlekaniu i wygodniejsza, ze względu na bardziej czytelny system naprężaczy i nawlekacz dolnego chwytacza.
 
Dziękuję za wysłanie niestety nie jestem w stanie tego odtworzyc:(ale po wczorajszym waszym webinarze o overlokach brother chodził jak traktor a w bloku z dwójką małych dzieci może być ciężko:(A jeśli chodzi o elnę i minerwę którą będzie bardziej bezproblemowa i trwalsza?
 
Tutaj możesz posłuchać, jak pracują: https://www.facebook.com/watch/live/?v=877456189394169&ref=watch_permalink
Dźwięk jest porównywalny :)
 
Brother odpada, bo jest dość głośny, a czy jeśli wybór byłby pomiędzy Minerva 840 a Elna???
 
Cześć Joanna :) Jeśli chodzi o owerloki, tutaj regulacja docisku stopki nie jest tak ważna, jak w maszynie wieloczynnościowej, ponieważ kwestię dotyczącą rozciągania lub marszczenia materiału rozwiąże nam transport różnicowy. Elna 264 będzie najbardziej odporną maszyną spośród tych, które wymieniasz, to znaczy - będzie miała starszą konstrukcję, będzie dość głośna, ale naprawdę niezawodna. Nawlekacz jest znacznym ułatwieniem, tutaj nawlekanie na pewno będzie trudniejsze. Juki MO 50 porównałabym z https://www.ultramaszyna.co.... Oba będą proste w obsłudze, na pewno łatwiejsze, zwłaszcza dla początkującego użytkownika. Obu używamy na warsztatach - nie są wyrywne, poziom głośności porównywalny. Dobrze radzą sobie z większością tkanin i dzianin, na użytek domowy będą dobrym wyborem. Brother będzie łatwiejszy pod kątem uzyskania idealnego ściegu fabrycznego, Juki będzie bardziej czuły na różnorodność materiałów.
 
Dzień dobry.
Proszę mi doradzić jaką maszynę kupić dla osoby początkującej,która dopiero próbowałaby co uszyć. Marzą mi się zwykłe spodnie dresowe dla synka..
 
Ślicznie dziękuję za odpowiedź. A jakaś tańsza wersja na początek?
 
Dzień dobry, Agnieszka:)
Przyjrzyj się owerlokowi Brother 1034DX https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/overlock-brother-1034dx
Maszyna jest łatwa w obsłudze, ma nawlekacz chwytacza dolnego, transport różnicujący, będzie dobrą propozycją na początek jak w szyciu bardziej zaawansowanych projektów.
 
Komentuj