Jak uszyć tiulową halkę?

Cześć! Witaj w naszym kolejnym wpisie poświęconym szyciu. W tym artykule podpowiadamy Ci, jak uszyć tiulową halkę. Przydatne wskazówki zebrałyśmy w kilku akapitach, w których znajdziesz podpowiedzi dotyczące wyboru materiału, poznasz rodzaje tiulu, dowiesz się jak szyć tiul i jaki jest w ogóle koszt tiulu. Czy uszycie tiulowej halki jest opłacalne?
Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym wpisie: Jak uszyć tiulową halkę? 

tiulowy materiał

Jakie są rodzaje tiulu? Który tiul najbardziej nadaje się do uszycia tiulowej halki?

Tiul to materiał, który od wieków zachwyca swoją delikatnością i lekkością. Jest wykorzystywany w projektowaniu mody, dekoracji wnętrz, a także w rękodziele. Jednak nie wszystkie tiule są takie same. Rodzaje tiulu różnią się między sobą, co wpływa na efekt, jaki można uzyskać przy ich wykorzystaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są różne rodzaje tiulu i dowiemy się, jakie rodzaje tiulu są najlepsze na halkę oraz jak wybrać odpowiedni rodzaj tiulu w zależności od zamierzonego efektu.

  • Tiul sztywny - tiul sztywny to rodzaj tiulu, który charakteryzuje się sztywnością i trwałością. Jest to idealny wybór, jeśli chcesz uzyskać efekt puszystej halki, która zachowuje swoją objętość. 
  • Tiul miękki - tiul miękki jest lżejszy i bardziej delikatny niż tiul sztywny. Jest miękki w dotyku i ma bardziej subtelny wygląd. Tiul miękki jest doskonałym wyborem, jeśli chcesz uzyskać efekt bardziej lekkiej i delikatnej halki. 
  • Tiul kreszowany - tiul kreszowany to rodzaj tiulu, który charakteryzuje się finezyjnym wzorem lub teksturą. Jest to świetny wybór, jeśli chcesz dodać swojej halki dodatkowego uroku i wyjątkowego wyglądu. 
  • Tiul iluzjonistyczny - tiul iluzjonistyczny jest wyjątkowym rodzajem tiulu, który jest przezroczysty i ma zdolność tworzenia iluzji. Jest to idealny wybór, jeśli chcesz, aby Twoja halka wydawała się unosząca się w powietrzu. 
  • Tiul elastyczny - tiul elastyczny to rodzaj tiulu, który ma właściwości elastyczne, co pozwala na łatwiejsze dopasowanie do ciała. Jest to świetny wybór, jeśli chcesz uzyskać halkę, która podkreśli Twoje kształty i zapewni wygodę noszenia. 

Cerowanie tiulu - jak zamaskować dziurę w tiulu? Czy to w ogóle możliwe?

Cerowanie tiulu to nie lada wymagający proces. Tiul jest wyjątkowy ze względu na swoją lekką, przezroczystą i delikatną naturę. Składa się z mikroskopijnych oczek, połączonych ze sobą cienkimi nitkami. To sprawia, że tiul jest trudny do naprawienia w tradycyjny sposób, jak na przykład cerowanie maszynowe. Z uwagi na transparentność surowca - podklejanie tego materiału również nie wchodzi w grę. W przypadku tiulu, cerowanie ręczne jest często najlepszą opcją. Niemniej jednak, nie jest to zadanie łatwe, ponieważ wymaga cierpliwości, precyzji i umiejętności krawieckich, aby efekt końcowy był estetyczny i nie rzucął się w oczy. Warto wówczas dobrać odpowiedni odcień nici do materiału - tutaj szczególnie polecam nici Gutermann lub Ariadna, które dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej.

tiul w maszynie do szycia

Jak szyć tiul?

Szycie tiulu może być wyzwaniem ze względu na delikatność tego materiału, niemniej z odpowiednim przygotowaniem i narzędziami można to zrobić. Przed krojeniem warto wykrochmalić materiał - dzięki temu unikniesz nadmiernego przesuwania się. Wystarczy nawet domowy krochmal z mąki ziemniaczanej i wody, który błyskawicznie przygotujesz. Jak to zrobić? Od litra zimnej wody odlej jedną szklankę. Do szklanki wody dodaj jedną łyżeczkę mąki ziemniaczanej i dobrze wymieszaj. Pozostałą w garnku wodę zagotuj. Gdy woda się zagotuje, wlej do niej mieszaninę ze szklanki

Wyłącz grzanie wciąż mieszając, by w krochmalu nie utworzyły się grudki. Taki krochmal z powodzeniem nadaje się do konserwacji i utwardzania odzieży, więc sprawdzi się też przy okazji tulu na Twoją halkę.

Jak uszyć tiulową halkę i jak szyć tiul w ogóle? Odpowiadamy bardzo konkretnie. Jeśli chodzi o wybór igieł - najlepiej sprawdzą się jak najcieńsze igły uniwersalne lub igły do microtexu w rozmiarze 60 lub 70. Należy używać cienkich i delikatnych nici, takich jak nici poliestrowe lub nici jedwabne. Polecamy szczególnie nici Gutermann lub Ariadna - są dobrej jakości i nie będą zrywały się podczas szycia na maszynie. Do szycia tiulu użyj standardowej stopki do maszyny do szycia. Możesz zweryfikować również inne, specjalistyczne stopki, takie jak, np. stopki z górnym transportem, która ułatwi cały proces i zapewnia większą precyzję w równomiernym przesuwaniu materiału lub stopki to delikatnych materiałów (w tym miejscu odsyłam Cię również do naszego Youtube, na którym dowiesz się, jak prawidłowo korzystać ze stopki z górnym transportem: Stopka z górnym transportem - jak korzystać, montować? oraz ze stopki do delikatnych tkanin i dzianin: Stopki do szycia dzianin - Jak szyć dzianiny na maszynie? MUSISZ poznać te stopki!). Nie jest niezbędny, ale na pewno przyda Ci się regulowany docisk stopki w Twojej maszynie - to parametr, który posiada wiele maszyn domowych. Zarówno regulacja docisku stopki płynna, jak i punktowa będą w tym przypadku sporym ułatwieniem. Do szycia tiulu świetnie sprawdzi się maszyna z rozbudowanym transporterem - albo przemysłowym (czyli zbudowanym na tzw. zasadzie prostokąta) albo przynajmniej 7-punktowym, tradycyjnym, czyli owalnym. Jeśli Twoja maszyna posiada również wbudowany górny transporter - warto z niego skorzystać, bo znacznie ułatwi to cały proces A co, jeśli Twoja maszyna posiada podstawowy, trzypunktowy transport i nie można w niej regulować docisku stopki? Nie martw się! To absolutnie nie znaczy,, że nie możesz na niej szyć tiulu! Jak najbardziej możesz, natomiast będzie to wymagałoodrobinę  większych umiejętności po Twojej stronie :)

Na maszynie do szycia możesz bez trudu zmarszczyć tiul - nie będę się tu rozpisywać - odsyłam Cię bezpośrednio do filmu naszej mamy Joli: 5 sposobów - jak marszczyć materiał? - to kwintesencja marszczenia, która z pewnością ułatwi Ci ten proces :) Pamiętaj jednak, że struktura tiulu czyni go niesamowicie delikatnym, więc staraj się działać ostrożnie i precyzyjnie.

Jak uszyć halkę z tiulu? Halka na bazie prostokąta.

Najprostszą halkę z tiulu uszyjesz na bazie prostokąta. Nie musisz mieć do tego specjalnego wykroju. Jeśli Twoja halka ma mieć długość np. 60cm, potrzebujesz kawałka materiału o 10 dłuższego, a więc 70 cm. Potrzebna Ci będzie również gumka - najlepiej będzie, jeśli po prostu przyłożysz gumkę do siebie i zweryfikujesz, jaki obwód będzie dla Ciebie najlepszy. Jak uszyć halkę z tiulu? Dokładnie tak samo, jak każdą najprostszą spódnicę - odsyłam Cię do naszego filmu: Szycie szybkiej i prostej spódnicy (bez wykroju) dzięki niemu bez trudu uszyjesz swoją pierwszą halkę. Tak jak na filmie - szyjemy ściegiem francuskim, dzięki temu efekt będzie będzie najbardziej estetyczny. Na filmie wciągamy gumkę do tunelu przez dziurkę, którą wcześniej wykonujemy na materiale, ale w przypadku tiulu o wiele łatwiej będzie Ci pozostawić około 1-2cm przerwy w szyciu tunelu. Przez powstały otwór wciągniesz gumę, a kiedy już to zrobisz i zszyjesz gumę - zaszyj również otwór. 

Taka halka będzie podnosić sukienkę na wysokości talii, dzięki marszczeniu warstw materiału. Możesz uszyć także halkę tiulową z koła. Taka halka będzie podnosić dół sukienki dzięki objętości obwodu koła na linii dołu halki.

Jaki jest koszt tiulu? Czy uszycie halki samodzielnie się opłaca?

Koszt tiulu uzależniony jest od wielu czynników - jego rodzaju, jakości, gatunku czy sklepu, w którym chcemy dokonać zakupu. Znajdziemy tiul nawet za około 10zł za metr bieżący, ale znajdziemy również o wiele, wiele droższy. Minimalne zużycie na najprostszą halkę to 2 metry materiału, a optymalne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że szyjemy taką halkę, która ma zwiększać objętość sukienki i wykrój bazuje na spódnicy z koła będzie oscylowało  od 8 do 10 metrów. Jak widzisz, koszt tiulowej halki może być zatem bardzo różnorodny i jest uzależniony:
- od potrzebnej ilości metrażu,
- dostawcy,
- szerokości materiału (tiule wahają się od 100 do 200 cm),
- rodzaju tiulu.

Mam nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Ciebie pomocny i dzięki niemu uszyjesz wymarzoną halkę z tiulu. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, dotyczącego tego artykułu, możesz zawsze się z nami skontaktować. Jesteśmy dostępni na mesendżerze Ultramaszyna i pod mailem: [email protected] Jeśli uszyłaś/uszyłeś z nami spódnicę z koła - pochwal się i wyślij nam koniecznie zdjęcia na wskazany wyżej email lub oznacz nas w social mediach, wpisując: @ultramaszyna.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj