DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
Cześć! Witaj w naszym kolejnym wpisie poświęconym szyciu. W tym artykule podpowiadamy Ci, jak uszyć tiulową halkę. Przydatne wskazówki zebrałyśmy w kilku akapitach, w których znajdziesz podpowiedzi dotyczące wyboru materiału, poznasz rodzaje tiulu, dowiesz się jak szyć tiul i jaki jest w ogóle koszt tiulu. Czy uszycie tiulowej halki jest opłacalne?
Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym wpisie: Jak uszyć tiulową halkę?
Tiul to materiał, który od wieków zachwyca swoją delikatnością i lekkością. Jest wykorzystywany w projektowaniu mody, dekoracji wnętrz, a także w rękodziele. Jednak nie wszystkie tiule są takie same. Rodzaje tiulu różnią się między sobą, co wpływa na efekt, jaki można uzyskać przy ich wykorzystaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są różne rodzaje tiulu i dowiemy się, jakie rodzaje tiulu są najlepsze na halkę oraz jak wybrać odpowiedni rodzaj tiulu w zależności od zamierzonego efektu.
Cerowanie tiulu to nie lada wymagający proces. Tiul jest wyjątkowy ze względu na swoją lekką, przezroczystą i delikatną naturę. Składa się z mikroskopijnych oczek, połączonych ze sobą cienkimi nitkami. To sprawia, że tiul jest trudny do naprawienia w tradycyjny sposób, jak na przykład cerowanie maszynowe. Z uwagi na transparentność surowca - podklejanie tego materiału również nie wchodzi w grę. W przypadku tiulu, cerowanie ręczne jest często najlepszą opcją. Niemniej jednak, nie jest to zadanie łatwe, ponieważ wymaga cierpliwości, precyzji i umiejętności krawieckich, aby efekt końcowy był estetyczny i nie rzucął się w oczy. Warto wówczas dobrać odpowiedni odcień nici do materiału - tutaj szczególnie polecam nici Gutermann lub Ariadna, które dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej.
Szycie tiulu może być wyzwaniem ze względu na delikatność tego materiału, niemniej z odpowiednim przygotowaniem i narzędziami można to zrobić. Przed krojeniem warto wykrochmalić materiał - dzięki temu unikniesz nadmiernego przesuwania się. Wystarczy nawet domowy krochmal z mąki ziemniaczanej i wody, który błyskawicznie przygotujesz. Jak to zrobić? Od litra zimnej wody odlej jedną szklankę. Do szklanki wody dodaj jedną łyżeczkę mąki ziemniaczanej i dobrze wymieszaj. Pozostałą w garnku wodę zagotuj. Gdy woda się zagotuje, wlej do niej mieszaninę ze szklanki
Wyłącz grzanie wciąż mieszając, by w krochmalu nie utworzyły się grudki. Taki krochmal z powodzeniem nadaje się do konserwacji i utwardzania odzieży, więc sprawdzi się też przy okazji tulu na Twoją halkę.
Jak uszyć tiulową halkę i jak szyć tiul w ogóle? Odpowiadamy bardzo konkretnie. Jeśli chodzi o wybór igieł - najlepiej sprawdzą się jak najcieńsze igły uniwersalne lub igły do microtexu w rozmiarze 60 lub 70. Należy używać cienkich i delikatnych nici, takich jak nici poliestrowe lub nici jedwabne. Polecamy szczególnie nici Gutermann lub Ariadna - są dobrej jakości i nie będą zrywały się podczas szycia na maszynie. Do szycia tiulu użyj standardowej stopki do maszyny do szycia. Możesz zweryfikować również inne, specjalistyczne stopki, takie jak, np. stopki z górnym transportem, która ułatwi cały proces i zapewnia większą precyzję w równomiernym przesuwaniu materiału lub stopki to delikatnych materiałów (w tym miejscu odsyłam Cię również do naszego Youtube, na którym dowiesz się, jak prawidłowo korzystać ze stopki z górnym transportem: Stopka z górnym transportem - jak korzystać, montować? oraz ze stopki do delikatnych tkanin i dzianin: Stopki do szycia dzianin - Jak szyć dzianiny na maszynie? MUSISZ poznać te stopki!). Nie jest niezbędny, ale na pewno przyda Ci się regulowany docisk stopki w Twojej maszynie - to parametr, który posiada wiele maszyn domowych. Zarówno regulacja docisku stopki płynna, jak i punktowa będą w tym przypadku sporym ułatwieniem. Do szycia tiulu świetnie sprawdzi się maszyna z rozbudowanym transporterem - albo przemysłowym (czyli zbudowanym na tzw. zasadzie prostokąta) albo przynajmniej 7-punktowym, tradycyjnym, czyli owalnym. Jeśli Twoja maszyna posiada również wbudowany górny transporter - warto z niego skorzystać, bo znacznie ułatwi to cały proces A co, jeśli Twoja maszyna posiada podstawowy, trzypunktowy transport i nie można w niej regulować docisku stopki? Nie martw się! To absolutnie nie znaczy,, że nie możesz na niej szyć tiulu! Jak najbardziej możesz, natomiast będzie to wymagałoodrobinę większych umiejętności po Twojej stronie :)
Na maszynie do szycia możesz bez trudu zmarszczyć tiul - nie będę się tu rozpisywać - odsyłam Cię bezpośrednio do filmu naszej mamy Joli: 5 sposobów - jak marszczyć materiał? - to kwintesencja marszczenia, która z pewnością ułatwi Ci ten proces :) Pamiętaj jednak, że struktura tiulu czyni go niesamowicie delikatnym, więc staraj się działać ostrożnie i precyzyjnie.
Najprostszą halkę z tiulu uszyjesz na bazie prostokąta. Nie musisz mieć do tego specjalnego wykroju. Jeśli Twoja halka ma mieć długość np. 60cm, potrzebujesz kawałka materiału o 10 dłuższego, a więc 70 cm. Potrzebna Ci będzie również gumka - najlepiej będzie, jeśli po prostu przyłożysz gumkę do siebie i zweryfikujesz, jaki obwód będzie dla Ciebie najlepszy. Jak uszyć halkę z tiulu? Dokładnie tak samo, jak każdą najprostszą spódnicę - odsyłam Cię do naszego filmu: Szycie szybkiej i prostej spódnicy (bez wykroju) dzięki niemu bez trudu uszyjesz swoją pierwszą halkę. Tak jak na filmie - szyjemy ściegiem francuskim, dzięki temu efekt będzie będzie najbardziej estetyczny. Na filmie wciągamy gumkę do tunelu przez dziurkę, którą wcześniej wykonujemy na materiale, ale w przypadku tiulu o wiele łatwiej będzie Ci pozostawić około 1-2cm przerwy w szyciu tunelu. Przez powstały otwór wciągniesz gumę, a kiedy już to zrobisz i zszyjesz gumę - zaszyj również otwór.
Taka halka będzie podnosić sukienkę na wysokości talii, dzięki marszczeniu warstw materiału. Możesz uszyć także halkę tiulową z koła. Taka halka będzie podnosić dół sukienki dzięki objętości obwodu koła na linii dołu halki.
Koszt tiulu uzależniony jest od wielu czynników - jego rodzaju, jakości, gatunku czy sklepu, w którym chcemy dokonać zakupu. Znajdziemy tiul nawet za około 10zł za metr bieżący, ale znajdziemy również o wiele, wiele droższy. Minimalne zużycie na najprostszą halkę to 2 metry materiału, a optymalne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że szyjemy taką halkę, która ma zwiększać objętość sukienki i wykrój bazuje na spódnicy z koła będzie oscylowało od 8 do 10 metrów. Jak widzisz, koszt tiulowej halki może być zatem bardzo różnorodny i jest uzależniony:
- od potrzebnej ilości metrażu,
- dostawcy,
- szerokości materiału (tiule wahają się od 100 do 200 cm),
- rodzaju tiulu.
Mam nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Ciebie pomocny i dzięki niemu uszyjesz wymarzoną halkę z tiulu. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, dotyczącego tego artykułu, możesz zawsze się z nami skontaktować. Jesteśmy dostępni na mesendżerze Ultramaszyna i pod mailem: [email protected] Jeśli uszyłaś/uszyłeś z nami spódnicę z koła - pochwal się i wyślij nam koniecznie zdjęcia na wskazany wyżej email lub oznacz nas w social mediach, wpisując: @ultramaszyna.
©UltraMaszyna 2011 - 2025.Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Draft Interactive