Welur - jak szyć? Sprawdzone porady

Nie od dziś wiadomo, że moda powraca do nas cyklicznie. Moda na dodatki, moda na ubrania, jak również moda na materiały, które w pokoleniu naszych rodziców czy dziadków, święciły tryumfy, a dzisiaj wracają do łask młodego pokolenia. Jednym z materiałów, o którym chciałabym wspomnieć przy okazji tego posta jest welur, który szturmem wkradł się do przede wszystkim do naszej codziennej garderoby i wygląda na to, że zagości w niej jeszcze przez długi czas. Z naszego wpisu dowiesz się, jak kroić welur, jak szyć welur, jakich nici, igieł używać do pracy z tym materiałem oraz jaka stopka do szycia weluru będzie najlepsza?

PEŁNA GAMA KOLORYSTYCZNA WELURU

Welur - co to za materiał?

Welur jest cieńszą odmianą aksamitu, a więc najstarszej tkaniny pluszowej.

Czym jest tkanina pluszowa? To nic innego, jak materiał z okrywą włókienną – do podstawowych różnic między poszczególnymi odmianami należy sposób uzyskania okrywy oraz jej długość, a także rodzaj włókien wykorzystanych do produkcji. 

Welur powstaje z krótkiego, zwykle jedwabnego włosia, co daje efekt w postaci materiału cieńszego niż aksamit. W praktyce jest to materiał o większej elastyczności i mniej błyszczącej powierzchni w porównaniu z aksamitem. Powstaje z dwóch nici. Tkaniny welurowe znalazły szerokie zastosowanie w branży meblarskiej ze względu na swoją grubość, mięsistość, a także wytrzymałość. Dzianiny welurowe to gorący trend odzieżowy - szyjemy z nich spodnie, bluzy, bluzki, a także sukienki i tuniki, torebki czy akcesoria do włosów, takie jak scrunchie. Obecnie na rynku znajdziemy głównie welur poliestrowy lub bawełniany z elastanem. Co powinniśmy wiedzieć o welurze, aby pokochać ten materiał? Przeczytaj nasz post i zobacz, jakie welury znajdziesz w naszym sklepie!

WELUR Z WŁOSEM, WELUR POD WŁOS

Jak ustalić kierunek włosa?

Z racji tego, że welur jest materiałem z włosem, a więc wygląda inaczej - jaśniej lub ciemniej - w zależności od tego, w którą stronę ułożysz włos, pamietaj, że kupując materiał, musisz kupić go tyle, ile potrzeba materiału "z włosem". Jak zatem ustalić kierunek włosa? Pociągnij ręką wzdłuż materiału. Jeśli jego powierzchnia wyda Ci się gładka i delikatna, oznacza to, że jest ułożony "z włosem", jeśli natomiast nieco szorstka i nierówna - "pod włos". Powieś materiał i zobacz jak wygląda, po czym powieś go odwrotnie. Gdy włos biegnie w górę, materiał wydaje się ciemniejszy i grubszy. Gdy włosem w dół, będzie wyglądał jaśniej i lżej oraz będzie lepiej się układał.

Jak kroić welur?

Jak kroić welur, aby zrobić to prawidłowo? Rozłóż welur prawą stroną na wierzch. Podczas układania elementów wykroju pamiętaj, aby wszystkie ułożyć w tę samą stronę, w którą biegnie włos - w górę lub w dół. Podczas pracy z welurem dzianinowym możesz używać szpilek - ostre nie powinny zniszczyć materiału. Jeśli masz welur z tkaniny, szpilkuj tylko na zapasach na szwy, aby nie uszkodzić materiału.

Jak szyć welur?

Generalnie, im mniej naciągamy welur podczas szycia, tym lepiej. Jednymi z największych problemów, występujących podczas szycia weluru jest fałdowanie się szwów i nierówne podawanie warstw materiału. Aby ich uniknąć, skorzystaj z poniższych rad i pamiętaj, aby sprawdzić ustawienie swojej maszyny zawsze na próbce materiału.

Jak szyć welur, żeby uniknąć fałdowania się materiału? 

SZYCIE WELURU NA MASZYNIE, WELUR POD STOPKĄ

Gdy na materiale tworzą się fałdy pamiętaj o tym, aby przerywać szycie co 5-7 cm. Podnieś stopkę, pozostawiając igłę w materiale, wyrównaj materiał popychając go pod stopkę, po chwili opuść ją i kontynuuj szycie. Jeśli warstwy materiału podawane są nierówno, zmniejsz docisk stopki. Kiedy zszywasz welur z innym gładkim materiałem, pamiętaj, aby welur był warstwą spodnią. Welur szyjemy zgodnie z kierunkiem włosa (oczywiście o ile to możliwe). Kiedy zastanawiasz się nadal, jak szyć welur, warto wspomnieć jeszcze o jednym magicznym tipie krawcowych: przed szyciem pomiędzy warstwy materiału włóż bibułę lub papier. Po zakończeniu szycia usuń ją. Ten zabieg zmniejszy naprężenia i zminimalizuje przesuwanie się warstw materiału spowodowane śliskim włosem.

W zależności od maszyny, jaką posiadasz, do szycia weluru używaj najlepiej ściegu elastycznego - możesz szyć na overlocku lub na maszynie wieloczynnościowej, wówczas użyj ściegu overlockowego/zygzaka w maszynie wieloczynnościowej. Jeśli pracujesz z welurem obiciowym, używaj ściegu prostego o gęstości od 2 do 4 mm.

Jaka igła do weluru?

W zależności od rodzaju weluru, możemy używać różnych igieł do tego materiału. Jeśli planujemy pracę z welurem tapicerskim, tkanym, warto wybrać grubą igłę uniwersalną o grubości między 90 a 100 (w zależności od grubości materiału). Polecam w szczególności igły Schmetz. Jeśli zaś pracujesz z welurem dzianinowym, typowo odzieżowym, doskonale sprawdzi się igła, którą wiele osób określa mianem igły do zadań specjalnych, a więc Schmetz Super Stretch o grubości 90. Tak jak w przypadku innych tkanin, tak i tutaj - ogromne znacznie ma fakt, jaka igła do weluru jest w Twojej maszynie.

nici do szycia weluru

Jakie nici do weluru wybrać?

Jakie nici do weluru będą najlepsze? Do szycia elastycznego, odzieżowego weluru możesz wybrać zwykłe nici poliestrowe w małym nawoju lub nici na dużych szpulach, jeśli szyjesz na overlocku. Możesz również spróbować szyć nićmi elastycznymi na maszynie wieloczynnościowej, np. Gutermann Maraflex lub wybrać nić o większym nawoju, jeśli szyjesz na innej maszynie, np. overlocku.

STOPKA Z ROLKAMI, STOPKA Z GÓRNYM TRANSPORTEM

Jaka stopka do szycia weluru będzie pomocna?

Jaka stopka do szycia weluru będzie najlepiej sprawdzała się w praktyce? Aby zapobiec przesuwaniu się materiału podczas szycia polecam zapoznać się ze stopką z rolkami. Stopka ta zdecydowanie ułatwia szycie weluru. Jeśli jesteście ciekawi, jak stopka radzi sobie z welurem akcji, odsyłam Was do naszego filmu na Youtube, w którym pokazujemy Wam działanie różnych stopek, dedykowanych stricte do szycia dzianin. Stopka do szycia weluru, którą również warto rozważyć to stopka z górnym transportem.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu już wiesz, jak szyć welur :) Pamiętaj również, że na naszej grupie na Facebooku Szycie Online możesz pochwalić się uszytymi przez siebie rzeczami lub zaczerpnąć masy inspiracji od innych osób, które kochają szycie :)

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj