Jak obszyć dziurkę na maszynie?

Cześć! Witaj w naszym kolejnym wpisie poświęconym szyciu w domu. Na naszym blogu znajdziesz podpowiedzi związane z wyborem właściwego sprzętu do szycia - domowego i przemysłowego, podpowiedzi dotyczące akcesoriów do szycia - nici, igieł oraz wiele instrukcji i tutoriali krawieckich!
Sztuka szycia może wydawać się trudna i skomplikowana, ale z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami można z powodzeniem wykonać wiele projektów krawieckich. Jednym z kluczowych elementów w wielu projektach jest obszywanie dziurek na maszynie do szycia. Wprawione Szyciuszki wiedzą, że zrobienie dziurki na guzik nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, ale nie martw się - w tym artykule dowiesz się, jak obszyć dziurkę na maszynie oraz jakie materiały i narzędzia będą Ci potrzebne.

Obszywanie dziurek na maszynie - film instruktażowy

Zanim rozpoczniesz szycie dziurek na maszynie do szycia, zerknij również na nasz film:

 

 

 

Jak obszyć materiał na maszynie - rodzaje dziurek

Dostępne na rynku domowe maszyny do szycia posiadają dwie opcje obszywania dziurek na guzik:

  • obszywanie czteroetapowe (zwane czasem półautomatycznym, spotykane głównie w maszynach mechanicznych). Ten rodzaj obszywania dziurki będzie wymagał od Ciebie ustawienia odpowiednich parametrów ściegu i przełączania ściegu po każdym etapie. 
  • obszywanie jednoetapowe (automatyczne - dostępne w wyższych modelach mechanicznych i wszystkich maszynach elektronicznych i komputerowych). Tutaj na pewno warto powiedzieć, że maszyny elektroniczne i komputerowe mają więcej dostępnych wzorów obszycia dziurki. W przypadku modeli mechanicznych, tak samo jak w poprzednim etapie musisz ustawić gęstość i szerokość ściegu. Maszyna elektroniczna lub komputerowa sama ustawi optymalne parametry ściegu za Ciebie. Dodatkowo pamiętaj o wysunięciu ogranicznika - dźwigni, która znajduje się w pobliżu igielnicy, nawlekacza 

Szycie dziurek na maszynie - wskazówki

Zazwyczaj szycie dziurki na maszynie jest już procesem kończącym Twoje ubranie, ale zanim się do tego zabierzesz, pamiętaj, aby zrobić próbne dziurki na skrawku materiału. Zaoszczędzi Ci to niepotrzebnych problemów. Bardzo ważną kwestią jest również stabilizacja materiału. Zdarza się tak, że maszyna rozbija materiał, dziurka jest pofalowana, rozciąga się, a w rezultacie - może być po prostu za duża i guzik będzie z niej wypadał. Dzięki stabilizacji materiału unikniesz tych problemów. Do ustabilizowania materiału możesz użyć flizeliny, wkładu odzieżowego lub taśmy z nitką prostą - wszystkie te elementy znajdziesz w naszej kategorii "Wkłady odzieżowe".

Szycie dziurek na maszynie - odpowiednia stopka

Każda maszyna do szycia posiada w zestawie standardowym stopki do robienia dziurek na guziki. Dostępne są różne rodzaje stopek - najprostsze stopki do maszyn mechanicznych, ale też bardziej skomplikowane stopki, które zakładasz do maszyny i podłączasz również specjalny sensor.

Jak obszyć dziurkę na maszynie do szycia? - przygotowanie maszyny

Upewnij się, że Twoja maszyna do szycia jest odpowiednio przygotowana - posiada igłę odpowiednią do materiału, który będziesz obszywać, dobrze nawleczone nici oraz prawidłowo założoną stopkę do robienia dziurek. Rozmiar dziurki dostosowujemy do wielkości guzika. Guzik powinien być trochę większy niż dziurka, którą będziesz obszywać. Stopki do robienia dziurek posiadają podziałkę, dzięki której ustawisz wielkość dziurki. W stopkach do maszyn z automatycznym obszywaniem dziurek masz miejsce aby umieścić z tyłu guzik - dzięki temu Twoja maszyna wiedziała, jak dużą dziurkę ma zrobić. W przypadku naprostszych maszyn z czteroetapowym obszyciem dziurki to Ty decydujesz, jakiej wielkości dziurki potrzebujesz. W zależności od rodzaju maszyny jaką posiadasz - ustaw odpowiednie parametry ściegu lub wybierz konkretny rodzaj ściegu i działaj. 

Jak obszyć dziurkę na maszynie do szycia? - bezpieczne przecinanie dziurek

W każdym zestawie z maszyną do szycia znajduje się zawsze popularny krawiecki przyrząd, tzw. prujka. Za jej pomocą bez problemu przetniesz wykonaną dziurkę. Kluczowe w tym procesie jest to, aby nie przeciąć brzegów dziurki. Tutaj świetnie sprawdzą Ci się szpilki krawieckie - wystarczy, że wbijesz szpilki odrobinę przed końcem dziurki, aby zablokować w ten sposób przecięcie. 

Po przecięciu usuń wszystkie wystające nitki, aby oczyścić dziurkę. Gotowe! :)

Obszycie dziurki na guzik na maszynie do szycia może wydawać się trudne, ale z praktyką stanie się dla Ciebie coraz łatwiejsze. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest precyzja i cierpliwość. Po kilku próbach będziesz w stanie obszyć guziki w swoich projektach krawieckich z łatwością i profesjonalizmem. Teraz, kiedy znasz te podstawy, możesz zacząć tworzyć piękne projekty z guzikami, które będą trwałe i funkcjonalne. Pamiętaj, że jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - jesteśmy tu po to, aby Ci pomóc :)

Komentarze

Witam!
Super informacje.Nie miałam pojęcia że w ten sposób można zrobić dziurki np. w płaszczu.Dziekuje???? na
 
Komentuj