Jak dobrać szpulkę do maszyny do szycia?

 Cześć! Witaj w naszym kolejnym wpisie poświęconym szyciu w domu. Na naszym blogu znajdziesz podpowiedzi związane z wyborem właściwego sprzętu do szycia - domowego i przemysłowego, podpowiedzi dotyczące akcesoriów do szycia - nici, igieł oraz wiele instrukcji i tutoriali krawieckich! W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: Jak dobrać szpulkę do maszyny do szycia? 

Ten pozornie mały element, to niesamowicie istotna część każdej maszyny do szycia, bez której powstanie ściegu nie byłoby możliwe.

Jak dobrać szpulkę do maszyny do szycia?

Szpulka do maszyny do szycia to malutki walec, na który nawijamy nitkę, tzw. nitkę dolną w wybranym przez nas kolorze i rodzaju. Szpulkę umieszczamy w chwytaczu (rotacyjnym lub wahadłowym) i wraz z nawiniętą nitką są one podstawą do tworzenia ściegu maszynowego. Kupując maszynę do szycia, w zestawie standardowym do Twojej maszyny zawsze znajdziesz szpulkę umiejscowioną w chwytaczu, a zapasowe trzy szpuleczki umieszczone są zazwyczaj wraz z innymi akcesoriami w wolnym ramieniu Twojej maszyny do szycia. Jeśli korzystasz z maszyny raz na jakiś czas zapewne ten zestaw podstawowy zaspokoi Twoje potrzebny, natomiast jeśli szyjesz częściej, warto zaopatrzyć się w dodatkowe szpulki do maszyny szycia. Szpulki z nawiniętymi nićmi w różnych kolorach możemy przechowywać w specjalnych pudełkach lub gumowych pojemnikach na szpulki, które również są bardzo praktycznym rozwiązaniem do bieżącego przechowywania szpuleczek. Jeśli nie korzystasz z żadnego z tych rozwiązań, a tak jak każda osoba szyjąca - jednak borykasz się z wiecznie rozwiniętą nitką na szulce, to koniecznie zobacz klipsy do szpulek - dzięki nim zapomnisz o tym problemie :)

rodzaje szpulek do maszyn do szyciaRodzaje szpulek - jakie szpulki do maszyny są dostępne na rynku?

Najczęściej spotykanymi na rynku rodzajami szpulek są:

  • szpulki do maszyny przemysłowej lub półprzemysłowej - płaskie, metalowe,obręcze umocowane są na niskiej tulejce, wysokość około 8mm
  • szpulki soczewkowe - plastikowe i metalowe, ich obręcze są lekko wygięte i schodzą się ku sobie na kształt soczewki
  • szpulki płaskie - plastikowe i metalowe, to proste szpulki, wysokość około 10mm.

Szpulki do maszyn przemysłowych są zazwyczaj stalowe lub aluminiowe. Przybliżone wymiary takiej szpulki to około: 21x6x9 mm. Pasują tylko i wyłącznie do stębnówek, które są wyszczególnione w opisie danej szpulki. 

Szpulki płaskie to najczęściej obecnie używane i spotykane na rynku szpulki do maszyn do szycia. Pasują do większości dostępnych nowoczesnych modeli maszyn do szycia. Warto dodać, że można spotkać zarówno szpulki metalowe jak i szpulki plastikowe. Wielu producentów maszyn do szycia produkuje również swoje szpulki, ale z powodzeniem można używać również szpulek zamiennych, uniwersalnych.

Natomiast niech nie zwiedzie Cię ten podział - obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów maszyn, które wymagają konkretnych szpulek. Zatem jeśli jesteś posiadaczem maszyny marki:

  • Brother - polecamy zakup szpulek do Brotherów, ponieważ szpulki te minimalnie różnią się od uniwersanych szpulek do maszyn.
  • Pfaff - polecamy zakup szpulek do maszyn Pfaff - zwróć tylko uwagę czy dany rodzaj szpulek jest kompatybilny z Twoją maszyną. Szpulki do tych maszyn również minimalnie różnią się rozmiarem od standardowych.
  • Bernina - maszyny tej marki mają zupełnie inne szpulki, tzw. szpulki jumbo. To niestandardowa szpulka, na którą nawinąć możemy o 80% więcej nici niż na standardową szpulkę do maszyny do szycia. To szpulka kompatybilna z chwytaczem 9-tej generacji do maszyn i maszyno-hafciarek tej marki.

Jeśli chcesz dokupić do swojej maszyny do szycia odpowiednią szpulkę, najlepiej zweryfikować dokładnie te, które zostały dołączone do Twojej maszyny i porównać, czy zakupiona szpulka jest identyczna. Jeśli nie masz takiej możliwości, to postaraj się sprawdzić dokładnie opis produktu (zwłaszcza w przypadku zakupów internetowych) - większość rodzajów szpulek powinna mieć dokładny opis, wraz z listą modeli maszyn, do których dana szpulka pasuje. 

Jak dobrać szpulkę do maszyny do szycia - czy szpulki z dyskontu będą pasowały do mojej maszyny?

Bardzo często zdarza się również, że szpulki wraz z gotowym nawojem dostępne są w różnego rodzaju dyskontach. O ile ich cena może być okazyjna, o tyle warto wspomnieć, że tego rodzaju szpulki są niestety często kiepskiej jakości, nie wspominając już o niciach, które niestety mogą się podczas szycia zrywać. Używanie szpulek do maszyny, które są kiepskiej jakości w dłuższej perspektywie niestety może doprowadzić do uszkodzenia maszyny, a w szczególności uszkodzenia chwytacza. Tego rodzaju szpulki mogą wibrować podczas szycia i trwale zablokować się w chwytaczu. Warto też zauważyć, że jakość szpulki w maszynie do szycia 

szpulka soczewkowa do maszyny do szycia

Szpulka do maszyny Łucznik, szpulka do maszyny Singer - jak je rozpoznać?

Często słyszy się, że do maszyn, na których szyły nasze babcie czy mamy, a więc starszych Łuczników czy starszych modeli marki Singer pasują tylko metalowe szpulki. Jak sądzisz - czy jest to prawdą? Spieszymy z informacją, że jest to prawda, ale nie do końca :) Wśród maszyn Łucznik, jak i wśród maszyn Singera często używało się klasycznych, metalowych szpulek płaskich. Bywały również modele, które były kompatybilne ze szpulkami plastikowymi płaskimi. Jednak wiele modeli tych marek maszyn do szycia posiadało szpulki soczewkowe, a więc lekko wygięte. Szpulki do maszyny Łucznik zazwyczaj były soczewką plastikową. Podobnie szpulki do maszyny Singer. Jednak zdarzało się, że niektóre z tych maszyn pracowały z metalowymi szpulkami soczewkowymi. No dobrze, zatem skąd wiedzieć, jaka szpulka będzie dostępna do starszej maszyny do szycia? Tutaj najlepiej polegać jednak na porównaniu szpulek z tymi, które obecnie masz w swojej maszynie do szycia. Jeśli masz możliwość zakupu stacjonarnego, najlepiej wziąć swoją szpulkę i dopasować do niej identyczną. Jeśli nie możesz dokonać zakupu stacjonarnego, zmierz dokładnie Twoją szpulkę. Dodatkowo zweryfikuj czy szpulka, którą chcesz kupić ma i opisie informację o tym, że pasuje do Twojego modelu maszyny. W naszym sklepie internetowym mamy dostępne szpulki do maszyny Łucznik - plastikowe oraz metalowe, a także szpulki do maszyny SInger - plastikowe i metalowe.

 

Mamy nadzieję, że nasz wpis będzie dla Ciebie pomocny w kwestii wyboru szpulek do Twojej maszyny. Pamiętaj, że jeśli masz do nas jakieś pytania w tym zakresie, to śmiało możesz się z nami skontaktować przez nasze kanały w social mediach lub poprzez maila: [email protected].

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj