Dlaczego maszyna do szycia pętelkuje od spodu?

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu nigdy nie szwankowała maszyna do szycia. Nie ważne, czy szyjesz długo czy krótko - niekiedy zdarza się, że sprzęt płata nam figle: maszyna do szycia pętli od spodu. Znasz tę sytuację? Jasne - my również, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ten artykuł na naszym blogu. Po jego przeczytaniu dowiesz się, dlaczego maszyna do szycia pętelkuje od spodu i co zrobić, aby uporać się z tym problemem.

Czemu maszyna do szycia pętelkuje?

Maszyna do szycia pętli od spodu wtedy, kiedy pojawia się jakiś problem z nicią górną. Myślę, że nie przesadzimy, jeśli pokusimy się o stwierdzenie, że w zasadzie najczęstszym powodem pętelkowania od spodu są szeroko pojęte problemy z samą nicią, problemy z systemem nawlekania maszyny, ewentualnie stojakiem na nici lub nitką samą w sobie - więc należy tu opisać wszelkie okoliczności, które są z tym powiązane. 

Gdy maszyna pętelkuje od spodu… - przyczyny.

  • po pierwsze: sprawdź, naprężenie nici górnej w maszynie. Optymalne ustawienie naprężenia do standardowego szycia ma wartość 4. Może się zdarzyć, że naprężacz w Twojej maszynie jest wadliwy. Wadliwy - w porządku, ale jak właściwie to sprawdzić?. Najszybciej sprawdzisz to, kiedy nawleczesz maszynę do szycia i opuścisz stopkę. Opuszczenie stopki zamyka talerzyki naprężacza. Jeśli delikatnie pociągniesz za nić górną i poczujesz opór, oznacza to, że naprężacz pracuje prawidłowo.
  • spód od maszyny do szycia może pętlić również wtedy, kiedy talerzyki naprężacza są rozluźnione, bo np. znajdują się w nich pyłki, resztki nitek, kurz, etc. Warto dbać o czystość maszyny - po każdym użytkowaniu weryfikować co dzieje się pod płytką ściegową, odkurzać maszynę lub czyścić ją za pomocą pędzelka/sprężonego powietrza. Absolutnie nie przesadzimy, jeśli powiemy, że każda osoba szyjąca powinna być zaopatrzona w nasz zestaw do czyszczenia maszyny - wówczas nawet szycie dzianin (które niesamowicie pylą!) nie będzie Wam straszne :) Zachęcamy również do zapoznania się z naszym artykułem na temat czyszczenia i oliwienia maszyny do szycia, bo jak się okazuje - nie jest to tak oczywista sprawa :) 
  • gdy maszyna pętelkuje od spodu warto zweryfikować prowadzenie nitki na górze maszyny. Czy na pewno nawlekaliśmy ją zgodnie ze schematem umieszczonym na obudowie maszyny? Przeglądamy punkt po punkcie, czy podczas nawlekania przeszliśmy dokładnie tę samą drogę, którą zalecił producent. Może pominęliśmy któryś z haczyków? Czy pamiętaliśmy o nawleczeniu oczka w szarpaku? Warto zweryfikować również korpus boczny maszyny (to miejsce, które chroni igielnicę i szarpak) - czy gdzieś nie zaplątała się nitka, czy nic nie zalega w mechanizmie szarpaka? Jeśli masz takie podejrzenie, polecamy zdjąć obudowę z koprusu bocznego maszyny (należy odkręcić śrubę zabezpieczającą lub po prostu otworzyć korpus - taką możliwość posiadają niektóre modele maszyn), oczyścić wszystkie elementy z pozostałości nici, pyłu czy kurzu i naoliwić szarpak.
  • nie bez znaczenia w kontekście użytkowania maszyny do szycia jest dobór nici. Nie będziemy teraz poruszać tego wątku szczegółowo, bo zrobiliśmy to w osobnym artykule Jakie nici do maszyny do szycia wybrać?, do którego lektury serdecznie Was zachęcamy. Niemniej to, na co należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę to fakt, czy na pewno używamy do szycia nici maszynowych, a nie przypadkiem do szycia ręcznego. Jak to sprawdzić, nie będą ekspertem? Zobacz, czy nić, której używasz w maszynie nie zrywa się w palcach, czy nie odstaje od niej spora ilość małych niteczek, czy jest dobrze skręcona, czy może rozkręca się między palcami? Nici do maszyny do szycia o wiele bardziej wytrzymałe niż nici do szycia ręcznego.
  • czemu maszyna do szycia pętelkuje? Sprawdź wszystkie prowadniki i stojaki na nici. Upewnij się, że wysokość szpulki, której używasz jest optymalna, jak szpulka jest zamontowana: czy stoi na maszynie? Czy jest to szpulka duża czy mała, czy stojak stoi z boku, czy nitka schodzi (rozwija się ze szpulki) luźno czy coś ją blokuje, czy jest dociśnięta blokerem czy spada z prowadnika, kiedy można korzystać z położenia poziomego a kiedy z pionowego, tego typu detale mają ogromne znaczenie w przypadku maszyny, która pętelkuje.
  • wiek naszej maszyny to również istotny aspekt. Problem pętelkowania bardzo często występuje w starszych, wiekowych, modelach maszyn, w których podzespoły są najzwyczajniej rozregulowane. Serwis niekiedy jest w stanie przywrócić sprzęt na jakiś czas do użytkowania i prawidłowej pracy, ale im trudniejsze i bardziej zróżnicowane materiały szyjemy, tym większe prawdopodobieństwo, że elementy odpowiadające za prawidłowy transport nici górnej będą się rozregulowywać.

Podsumowując - gdy maszyna do szycia pętelkuje od spodu - sprawdź wszystkie punkty, detale, które znajdują się i dzieją się na górze maszyny do szycia. Każdy z nich ma wbrew pozorom bardzo duże znaczenie w końcowym wyglądzie ściegu. Mamy nadzieję, że zbiór naszych porad pozwoli Ci rozwiązać zagadkę, kiedy maszyna do szycia pętli od spodu.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj