Czym jest Coverlock, cover i overlock - charakterystyka, różnice

Na jakiej maszynie uszyć t-shirt i czy na zwykłym overlocku da się wykonać wszystkie szwy? Czytaj nasz artykuł, jeśli nurtują Cię te pytania!

Cover co to znaczy? Co to jest overlock ? 

A co to jest coverlock – czyli połączenie tych urządzeń? Czy w ogóle połączenie 2w1 się sprawdza? Jak działa?

Dużo pytań ale będzie też dużo odpowiedzi! Jeśli nie do końca wiecie, co to jest coverlock i czym różni się od overlocka i covera, ultraMaszyna jak zawsze na posterunku, meldujemy gotowość do działania:) Z poniższego artykułu dowiesz się jakie ściegi posiada overlock, cover i coverlock i jakie operacje będzie można wykonywać na wymienionych sprzętach. 

Najłatwiej zobrazować to na przykładzie t-shirtu. Na overlocku możesz pozszywać szwy boczne, szwy ramienne czy np. wszyć rękaw oraz doszyć pliskę dekoltu - nie wykonasz natomiast ściegów wykańczających dół t-shirtu czy też doły rękawków - to możesz zrobić tylko i wyłącznie na coverze lub na coverlocku, który z kolei będzie łączył funkcje obydwu wcześniej wspomnianych sprzętów.

Co to jest overlock?

Overlock jest maszyną, posiadającą wbudowany nóż, która obrzuci brzeg materiału ściegiem trzynitkowym lub obrzuci brzeg i równocześnie zszyje materiał, jeśli wykorzystamy ścieg czteroniktowy. 

Dodatkowo w overlocku dostępna jest również  trzynitkowa mereżka, w niektórych modelach dodatkowo możemy skorzystać ze ściegu dwunitkowego i dwunitkowej mereżki. W maszynie pracują dwa chwytacze (górny i dolny) oraz dwie igły (lewa i prawa). Igły, w połączeniu z regulacją głębokości cięcia noża, determinują nam szerokość ściegu. Uwaga: w overlocku nie znajdziecie osobnego pokrętła do regulacji szerokości ściegu.

Odpowiadając na dość częste pytanie - czy overlockiem można szyć? Tutaj niestety Was zasmucimy, bo niestety nie możemy. Overlock działa wyłącznie krawędziowo. Można nim krawędziowo zszywać dwie warstwy materiału (ścieg czteronitkowy) lub obrzucać materiał ściegiem trzynitkowym. Jeśli szukasz dobrego overlocka, zdecydowanie warto sprawdzić modele takie jak Overlock Brother 1034DX, który działa niezawodnie i sprawdzi się zarówno w profesjonalnej pracowni krawieckiej jak i w rękach osoby zajmującej się szciem hobbystycznie. 

 

Co to jest cover? 

Cover - co to znaczy? To urządzenie ma wiele imion, a mianowicie renderka, interlock, kapówka. Wiemy, bardzo dużo tych określeń! Różni się od overlocka tym, że nie ma wbudowanego noża. Z jego pomocą podwiniemy w estetyczny sposób krawędź elastycznego materiału ściegiem drabinkowym lub zszyjemy ściegiem łańcuszkowym. W tej maszynie ścieg powstaje z użyciem jednego chwytacza i opcjonalnie aż trzech igieł (lewa, środkowa i prawa). Zatem jeśli zastanawialiście się kiedyś, na jakiej maszynie powstaje ścieg, który widzicie na dole każdego swojego t-shirtu, właśnie odpowiedzieliśmy na to pytanie :) Powtarza nam się także historia z pokrętłem do regulacji szerokości ściegu – cover, podobnie jak overlock, takiego pokrętła nie posiada.

 

 

Co to jest coverlock?

Coverlock to maszyna, która łączy w sobie obie te funkcje, a to oznacza, że możecie na niej zarówno zszyć/zabezpieczyć krawędź materiału przed strzępieniem oraz wykończyć materiał w profesjonalny sposób tak zwaną drabinką. Mamy zarówno funkcję overlocka, jak i covera, a z racji tego, że coverlock jest maszyną pięcionitkową, możemy korzystać z najbardziej rozbudowanej oferty ściegowej, jaką tego typu maszyna domowa może oferować. W maszynie mamy aż pięć igieł, ale nie oznacza to, że wszystkie mogą pracować jednocześnie. Igły w coverlocku znajdują się w dwóch położeniach – w położeniu przednim mamy do dyspozycji trzy igły (ściegi coverowe), natomiast w położeniu tylnym dwie igły (ściegi overlockowe). Przy powstawaniu ściegów pracują (w zależności od ustawień lub ściegu, jaki chcemy uzyskać) aż trzy chwytacze – górny, dolny i drabinkowy (coverowy). Gdzie zatem w tej historii pojawia się przysłowiowe „ale”? A no tutaj, że nie można korzystać z funkcji  covera i overlocka bez zmiany ustawień maszyny. Coverlock fabrycznie nawleczony jest do funkcji covera.  Co zrobić, jeśli chcemy przełączyć się z funkcji overlocka na funkcję covera? 

  1. Zmieniamy stolik z overlockowego na coverowy. Zrobimy to jednym ruchem ręki.

2. Wyłączamy chwytacz górny, klik i gotowe.

3. Wyłączamy nóż – klik.

4. Zmieniamy położenie igieł – wykręcamy igły z położenia tylnego i montujemy je (ilość igieł  zależy od ściegu, jaki chcemy uzyskać) w położeniu przednim. To właśnie ten moment, w którym ćwiczymy naszą sprawność manualną i cierpliwość :)

5. Zmieniamy nawleczenie – nawlekamy chwytacz do łańcuszka (przedni, coverowy).  Całość trwa tak naprawdę kilka minut i zasadniczo jest to procedura dość łatwa. Dla początkującego użytkownika może być to kłopotliwe, jednak zapewniamy, że nie taki diabeł straszny. W razie problemów, zawsze możecie posiłkować się instrukcją obsługi, dołączoną do maszyny lub naszym kursem online z obsługi coverlocka, który znajdziecie tutaj: Kurs online - overlock, cover, coverlock.

Dla kogo jest ta maszyna? 

Jeśli szyjecie domowo, hobbystycznie, szukacie sprzętu, który będzie jak najbardziej funkcjonalny, nie zajmie dużo miejsca i nie zrujnuje przy tym budżetu, a przy okazji w profesjonalny sposób wykończy Wasze ubrania – coverlock jest zdecydowanie taką propozycją. Natomiast jeśli szyjecie dużo, prowadzicie działalność, czas jest dla Was cenny, macie wystarczającą ilość miejsca na poszerzenie swojego parku maszynowego – wtedy zdecydowanie rekomendujemy kupno overlocka i covera osobno – to co prawda większy wydatek, natomiast na pewno zwiększy efektywność Waszej pracy i nie przysporzy niepotrzebnych frustracji, związanych ze zbyt częstymi zmianami ustawień maszyny.   

Jaki coverlock wybrać?

W tym zakresie budżetu do 3000 zł mamy do dyspozycji dwie maszyny: Minerva M3000CL lub Minerva M4000CL Obie będą bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które szyją domowo, korzystają z różnorodnych materiałów, a chciałyby w profesjonalny sposób wykańczać odzież. Są intuicyjne w obsłudze i zdecydowanie pozwolą cieszyć się szyciem.  

Półka cenowa około 4500 zł i wyżej to w zasadzie dwie propozycje. Pierwszą z nich jest Juki MO 735. To niezawodna maszyna o bardzo solidnej konstrukcji. Z powodzeniem może znaleźć się w małej pracowni lub atelier. Przystosowana do dużej częstotliwości szycia, odporna, zdecydowanie reprezentuje wyższą półkę. Jeśli szukacie naprawdę dobrego sprzętu, który Was nie zawiedzie – Juki MO 735 będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Drugą propozycją w tym zakresie cenowym jest Janome 1200D. Ten model, jako jedyny coverlock na rynku posiada wszystkie funkcje, jakie tego typu maszyna może posiadać, m.in. górny przeplot. To wyrafinowana maszyna, wymagająca, ale posiadająca wiele możliwości.  Sprawdzi się świetnie do spokojnego szycia dla kogoś, kto szuka niebanalnych rozwiązań.  

 

Jeśli nadal macie wątpliwości:

  • co to jest overlock?
  • cover - co to znaczy?
  • oraz co to jest coverlock?

pamiętajcie, że zawsze możecie pisać w komentarzu lub skontaktować się z nami mailowo, telefonicznie lub na naszym fanpage'u na Facebooku

Chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze pytania :)

Komentarze

Tak, coverlock ma również nóż którego używamy podczas funkcji overlockowych i chowamy go przełączając maszynę na funkcje covera.
 
A czy coverlock ma nożyk , czy nie ?
 
A co polecacie dla osoby początkującej w tym temacie, która nigdy nie miała styczności z coverem czy overem? Dla osoby, która szyje na potrzeby domowe i rodzinne? I w sumie świetnie sobie radzi ze ściegiem overlockowym na maszynie, ale chciałaby móc ładnie wykańczać ubrania i nie denerwować się, że nitka tak szybko się kończy :)
Budżet do ogarnięcia. Najwyżej dozbieram ;D
Miejsce też się znajdzie.
 
Ciągnie mnie najbardziej do janome 1200d, ale czytałam że bywa awaryjna, więc chyba ją sobie odpuszczę.
Prawdopodobnie wybiorę 744d i wtedy zdecyduję, czy cover jest mi faktycznie potrzebny.
Dziękuję Ci Zuziu za pomoc w wyborze.
Pozdrawiam serdecznie :)
 
Jeśli jest miejsce na dwie oddzielne maszyny, to na pewno jest to opcja wygodniejsza:) Janome 744D, to na pewno bardzo dobry wybór. Jest to stabilna i przyjazna w obsłudze maszyna, bardzo odporna na intensywną pracę i różnorodne materiały. Korzystamy z niej z powodzeniem na naszych warsztatach. Ma także wolne ramię i do 5 lat gwarancji. Co do covera CV3550, to jest to jedyny cover z górnym przeplotem w naszej ofercie. Skoro zależy Ci na tej funkcji, to wybór jest prosty, zwłaszcza w tej półce cenowej. Zdecydowanie sprawdzi się w domowym szyciu i wykończy profesjonalnie szyte ubrania.
 
Zuziu, a takie zestawienie : janome 744d i do tego brother cv 3550? Co o tym myślisz?
 
Cześ Zuziu.
Patrzyłam też na ten model, jednak nie ma on górnego przeplotu, który mogłabym wykorzystać w bluzach czy piżamach. Pomyślę jeszcze nad tym. A jakbym chciała zakupić dwie porządne maszyny (cover i over), to co byś mi poleciła?
 
Cześć, Asiu,
Ścieg overlockowy w maszynie, a ścieg uzyskany na overlocku są nie do porównania, więc przy szyciu częstszym i jeśli zależy nam na "sklepowym" efekcie we wnętrzu naszych ubrań, overlock będzie bardzo dobrym dodatkiem do maszyny. Coverlock będzie wymagał od nas przestawiania maszyny na funkcję overlocka lub covera, zajmuje to chwilę, co może być kłopotliwe jeśli zależy nam na czasie, natomiast przy ilościach domowych nie powinno to być bardzo uciążliwe. Myślę, że warto przyjrzeć się Juki MO-735 https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/overlock-juki-mo-735 Jest to bardzo porządna, szybka i wytrzymała maszyna. Będzie też łatwiejsza i bardziej intuicyjna w obsłudze dla osoby początkującej.
 
Myślałam nad Coverlock Janome 1200D. Nie wiem czy nie byłoby lepiej kupić jednak dwie osobne maszyny. Zależy mi na profesjonalnym wykończeniu i zszyciu. Fajnie też jakbym mogła szyć szwy takie jak np. są na bokserkach na wierzchu.
 
W razie potrzeby pozostajemy do dyspozycji. Pozdrawiam serdecznie!:)
 
Hej, a jak wygląda kwestia Pfaff coverlock 3.0? :)
 
Cześć Aleksandra :) Niestety nie mamy tego coverlocka w swojej ofercie, także nie jesteśmy w stanie podzielić się obiektywną opinią.
 
Dzień dobry.
Szukam coverlocka do 2500 zł. Chciałabym szyć i wykańczać na nim dzianinę. Zależy mi na szerokim ściegu ovelockowym i osobnym ściegu łańcuszkowym.
Co polecacie?
 
Cześć Anna :)
Zerknij na ten coverlock: https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/minerva-coverlock-m4000cl
Jeśli szyjesz dla siebie i szukasz intuicyjnego, solidnego sprzętu, myślę, że to będzie naprawdę dobra propozycja. Jeśli masz dodatkowe pytania, pisz śmiało na [email protected]
 
A co sądzicie o Brother CV3550? :)
 
Hej,
a czy próbowałaś kombinować z ustawieniami gęstości i naprężeń? W przypadku podłożeń warto też na pewno ustabilizować rąbek i podkleić go taśmą stabilizującą lub paseczkiem flizeliny
 
A byłaby możliwość uzupełnienia wpisu na temat cv3550 o to na czym owo "wymaganie większej uwagi" polega? Mam ten cover i doprowadza mnie do łez:( tzn. na próbkach jestem w stanie uzyskać ładny ścieg, ale na docelowym kawałku materiału zawsze coś przepuści. Próbowałam wielu igieł do dzianin o grubości 90, łącznie z igłami typu ELX705. Organ, schmetz, nie ważne. Zawsze coś nie tak.
 
Ok, czekamy na kontakt :-)
 
Serdeczne dzięki za odpowiedź! Jak już będę bliżej ewentualnego zakupu, z chęcią się skontaktuję :)
 
Cześć Hortensja! Pracujemy na tym coverze na warsztatach i poświęciłyśmy mu nawet osobny wpis - https://www.ultramaszyna.co... Bardzo dobry model, jego wyróżnikiem jest przede wszystkim górny przeplot :-) Radzi sobie fajnie z dresówkami pętelkami i grubszymi, b. elastyczne jerseye wymagają nieco więcej uwagi ale również da się je na tym modelu obrobić. Gdybyś miała jakieś pytania o funkcje czy konkretne materiały pisz do nas na skrzynkę [email protected] :-)
 
Komentuj