Chwytacz rotacyjny czy wahadłowy? Jaki wybrać?

Szycie wciągnęło Cię na dobre i stoisz przed wyborem swojej pierwszej maszyny? Wybór modelu spędza Ci sen z powiek, bo różnorodność maszyn jest tak duża, że właściwie nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Każdego dnia spotykamy się z takimi problemami i gwarantujemy Ci, że razem z nami dokonasz dobrego wyboru, można powiedzieć, że nawet uszytego na Twoją miarę :)

No dobrze, ale od czego właściwie zacząć? Czym się kierować ? Jakie parametry w maszynie są najważniejsze? Wybór odpowiedniego modelu maszyny jest kwestią bardzo indywidualną, natomiast ten wpis w całości zdecydowaliśmy się poświęcić takiemu elementowi, jak chwytacz, bez którego niemożliwe byłoby powstanie ściegu.

Czym właściwie jest chwytacz w maszynie? Jest to element, do którego wkładamy szpuleczkę z nawiniętą nicią dolną. Znajduje się on pod płytką ściegową i podczas pracy maszyny chwytacz razem z igłą, na której znajduje się nić górna, tworzą ścieg - wiążą go. Na rynku maszyn domowych dostępne są dwa rodzaje chwytaczy: chwytacz wahadłowy i chwytacz rotacyjny.

Który z nich jest lepszy: chwytacz wahadłowy czy rotacyjny? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Chwytacz rotacyjny a wahadłowy - czym się charakteryzują?

Odpowiedzmy teraz po kolei czym są i w jaki sposób różnią się od siebie chwytacz nitki wahadłowy czy rotacyjny.

Chwytacz wahadłowy - co to jest i jak pracuje?

chwytacz wahadłowy w maszynie do szycia

Ten rodzaj chwytacza w maszynie, zgodnie ze swoją nazwą pracuje na zasadzie wahadła, a więc wykonuje połowę obrotu, a następnie się cofa, ponownie wykonuje połowę obrotu i się cofa.

Aby dostać się do chwytacza wahadłowego musimy najpierw ściągnąć ruchomy stolik maszyny, który odsłoni nam wolne ramię. Otwieramy klapkę zabezpieczającą i mamy przed sobą chwytacz w pełnej krasie. W celu wyciągnięcia szpuleczki z nicią dolną, musimy wyjąć z chwytacza metalowy bębenek, w którym owa szpuleczka się znajduje. Cały chwytacz jest metalowy - każdy z jego elementów możemy z łatwością wyjąć i zamontować ponownie. W przypadku konserwacji takiego chwytacza, jego czyszczenia czy oliwienia, dostęp do poszczególnych elementów jest bardzo praktyczny. Warto dodać, że takie rozwiązanie konstrukcyjne jest trwalsze, bardziej wytrzymałe. Proces wymiany szpulki z nicią dolną w tym rodzaju chwytacza trwa odrobinę dłużej. Sam chwytacz również pracuje głośniej, natomiast warto zaznaczyć, że maszyny z takim chwytaczem są mniej wrażliwe na dobór szpulek, zatem spokojnie możesz do swojej maszyny kupić szpulki uniwersalne (niemniej najpierw zweryfikuj, czy Twoja maszyna będzie takie szpulki tolerować).

Chwytacz rotacyjny - co to jest i jak pracuje?

Chwytacze rotacyjne możemy podzielić na dwie grupy, w zależności od osi obrotów:

  • rotacja na zasadzie pionowej osi obrotu

chwytacz rotacyjny w maszynie przemysłowej

Taki rodzaj chwytacza najczęściej stosowany jest w maszynach przemysłowych. Szpuleczka umieszczana jest w metalowym bębenku, tak, jak to ma miejsce w chwytaczu wahadłowym. Całość chwytacza jest metalowa, a więc bardzo wytrzymała, przy czym dźwięk pracy takiego chwytacza jest bardzo przyjemny. Możemy nawet pokusić się o stwierdzenie, że niesamowicie cichy w porównaniu z innymi rodzajami chwytaczy. 

  • rotacja na zasadzie poziomej osi obrotów

chwytacz rotacyjny w maszynie domowej

Taki rodzaj rotacji znajduje się w większości modeli maszyn domowych. Chwytacz rotacyjny pracuje na zasadzie poziomej osi obrotów, nie cofa się, a kręci się w kółko. Dzięki swojej konstrukcji może pracować szybciej (większa ilość ściegów na minutę) oraz ciszej niż chwytacz wahadłowy. Koszyczek, do którego wkładamy szpulkę z nicią dolną wykonany jest z tworzywa - jest o wiele lżejszy i delikatniejszy niż metalowy bębenek. Dostęp do szpulki jest łatwiejszy - zazwyczaj w płytce ściegowej otwór na szpulkę dolną przykrywa transparentna osłona. Daje nam to możliwość kontrolowania ilości nici, jaka pozostała na szpulce, czego w przypadku maszyny z chwytaczem wahadłowym niestety nie zweryfikujemy. Jeśli chcemy wyczyścić chwytacz rotacyjny, musimy odkręcić śruby mocujące i zdjąć płytkę ściegową. Sam koszyczek przy użyciu odrobiny siły powinien łatwo wyjść, dzięki czemu możemy bez problemów wyczyścić chwytacz i wszystkie elementy, do których mamy dostęp. 

Maszyna do szycia: chwytacz nitki rotacyjny czy wahadłowy - który wybrać?

Wielu naszych kursantów oraz wielu klientów bardzo często zadaje nam pytanie: chwytacz wahadłowy czy rotacyjny? Który jest lepszy? Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Będziemy upierać się przy stwierdzeniu, że wybór maszyny z konkretnym rodzajem chwytacza to indywidualna kwestia każdego użytkownika maszyny.

Jeśli potrzebujesz maszyny, która będzie intuicyjna w obsłudze, łatwa w nawlekaniu, takiej, która pracuje cicho, bo za drzwiami śpi małe dziecko lub nie chcesz, aby słyszał Cię cały blok - zdecydowanie rekomendujemy wybór modelu z chwytaczem rotacyjnym. Choć pozornie wydaje się, że ten rodzaj chwytacza jest bardziej awaryjny - uspokajamy - z tworzywa wykonany jest tylko koszyk chwytacza - reszta elementów jest metalowa. 

Jeśli zaś szukasz maszyny wieloczynnościowej, na której planujesz szyć często, bardzo różnorodne, również grubsze materiały (choćby tapicerskie welury, ekoskórę, kilka warstw jeansu, etc.), wówczas chwytacz wahadłowy będzie dla Ciebie o wiele lepszym rozwiązaniem. Całość metalowych elementów będzie mniej podatna na wszelkie mniejsze lub większe usterki. Należy również wspomnieć o tym, że skoro cały chwytacz jest metalowy, dźwięk jego pracy będzie również inny. Stare Łuczniki czy Singery miały swój charakterystyczny, tłuczący dźwięk. Maszyny produkowane dzisiaj mają zazwyczaj inną konstrukcję - taką, która delikatnie tłumi wydobywany dźwięk, więc w rezultacie modele te nie pracują tak głośno i donośnie, jak starsze, dobrze znane nam maszyny. Niemniej w porównaniu z chwytaczem rotacyjnym, trzeba sobie powiedzieć wprost - modele z chwytaczem wahadłowym pracują zdecydowanie głośniej. Dla wszystkich, którzy nie mają możliwości usłyszenia dźwięku pracy poszczególnych modeli, zachęcamy do zapoznania się z naszym webinarem maszynowym, dotyczącym modeli:

Warto również w tym miejscu zauważyć, że dźwięk pracy maszyny mechanicznej z chwytaczem rotacyjnym oraz dźwięk pracy maszyny elektronicznej lub komputerowej z chwytaczem rotacyjnym również będą się od siebie różniły. Ta różnica, jak przekonacie się oglądając nasz webinar, będzie wyraźnie słyszalna. Modele elektroniczne i komputerowe pracują cicho, można nawet powiedzieć, że bardzo cicho. Najlepszym dowodem będą opinie naszych kursantek, które jednogłośnie potwierdzają, że na tego typu maszynach bezproblemowo szyją nawet mamy śpiących obok dzieci :) Modele mechaniczne z chwytaczem rotacyjnym również pracują cicho, dźwięk ich pracy jest przyjemniejszy dla ucha nawet na wyższych obrotach. 

Chwytacz rotacyjny a wahadłowy - jak konserwować?

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj chwytacza w maszynie wymaga czyszczenia oraz konserwacji i nie ma tutaj złotego środka - oba chwytacze należy czyścić i oliwić. Zazwyczaj w tym elemencie bardzo łatwo zbiera się kurz, końcówki nici lub inne pozostałości po szyciu (tak, połamane igły również, dlatego warto pamiętać o tym, by regularnie do swojego chwytacza zaglądać. Zarówno chwytacz wahadłowy, jak i chwytacz rotacyjny możemy rozłożyć na części pierwsze, dzięki czemu mamy dostęp to większości elementów i z łatwością możemy je wyczyścić. Aby pozbyć się kurzu z trudno dostępnych miejsc, polecam zaopatrzyć się w sprężone powietrze, dzięki któremu z łatwością pozbędziemy się nawet najmniejszych drobinek kurzu wewnątrz maszyny. To bardzo komfortowy w użytkowaniu patent, który regularnie testujemy w naszej pracowni. Kiedy mamy pewność, że nasz chwytacz jest czysty, nie zalega w nim kurz ani resztki nitek,etc., możemy przystąpić do oliwienia maszyny. Olej wazelinowy do maszyn dostępny jest w różnych pojemnościach, natomiast należy pamiętać, że aby naoliwić chwytacz wystarczy nam dosłownie jedna jego kropla. Uwaga: przesada w tym temacie poskutkuje tłustą nicią. Dla niewprawionych w tajniki konserwacji maszyn użytkowników, zostawiamy tutaj znajdziesz film, na którym krok po kroku pokażemy Ci, jak to zrobić.

Jeśli po przeczytaniu naszego posta nadal nie wiesz, który chwytacz: wahadłowy czy rotacyjny będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem, serdecznie zapraszamy Cię do kontaktu z nami. :) 

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj