Jak uszyć bluzę z kapturem? Kurs video z wykrojem

Uszyj z nami prostą dzianinową narzutkę oversize w jedno popołudnie. Tutorial video z wykrojem

Jakie ubranie przydaje się kobiecie żyjącej w polskiej strefie klimatycznej :-) ? Takie, które stanowi odpowiedź na nasz częsty problem (zwykle wtedy dla mężczyzn panuje temperatura idealna), a mianowicie: "przydałoby się coś narzucić na plecy". Jeśli jesteśmy w restauracji w tym momencie często owijamy się w koc. A co jak nie mamy koca :) ?

Na takie wypadki warto stworzyć sobie bardzo prostą bluzę - narzutkę oversize, której wykrój pozwala na wykorzystanie zarówno tkaniny jak i dzianiny. Genialną opcją jest też uszycie tej narzutki z frotte - dzięki temu otrzymujemy świetne okrycie po kąpieli. Rewelacyjnie sprawdzą się też delikatne i cienkie tkaniny jako forma letniej narzutki lub dzianina, dzięki której otrzymamy ciepłą i wygodną bluzę. Zatem w zależności od użytego surowca możemy stworzyć elegancką, casualową lub zupełnie sportową wersję narzutki - bluzy.

Jak uszyć samemu bluzę z kapturem w prosty sposób?

Kolejna wspaniała rzecz, która dotyczy tego projektu, jest taka, że możesz go uszyć przy użyciu:

  • maszyny do szycia lub
  • maszyny do szycia i overlocka (to będzie pakiet, dzięki któremu uszyjesz taką narzutkę bardzo szybko) lub
  • covera (posiada stebnówkę łańcuszkową, która jest elastycznym odpowiednikiem ściegu prostego z maszyny oraz ściegi drabinkowe lub górny przeplot, który wykorzystamy do wykończenia narzutki), dzięki tej maszynie stworzenie narzutki również będzie bardzo szybkie!

Jeśli zastanawiasz się, czym jest cover, tutaj możesz poczytać o możliwościach tego sprzętu.

Video, które możesz obejrzeć poniżej prezentuje szycie krok po kroku na maszynie Cover CV3550 firmy Brother:

 

 

Jak uszyć bluzę z kapturem - wykrój i instrukcja

Instrukcja, którą opracowałam poniżej w formie zdjęć i opisów prezentuje szycie przy wykorzystaniu maszyny do szycia i overlocka, ewentualne niuanse związane z użyciem różnorodnych sprzętów ujęłam w nawiasach :)

Początek prac, czyli przygotowanie wykroju i wycięcie elementów z materiału jest zawsze takie samo, niezależnie od używanej maszyny (ew. zmiana może wystąpić w wartości zapasów - jeśli chcesz szyć narzutkę szwem płaskim rozkładanym/rozprasowywym na boki, korzystając z maszyny do szycia lub maszyny do szycia i overlocka - wówczas wszystkie proste krawędzie takie jak ramiona, boki, powinny mieć dodany zapas 1,5 cm a nie 1 cm). Zresztą wartości zapasów znajdziesz też na wykroju :)

Pobierz wykrój

Pobrałaś i wydrukowałaś wykrój? Super! Teraz posklejaj części składowe zgodnie z wytycznymi na wykroju. Nie jest tego dużo, pójdzie w miarę szybko!

Następnie odrysuj formę i dodaj zapasy zgodne z oznaczeniami i zgodne z taką technologią jaką wybierzesz (czyt. szycie na maszynie lub szycie na owerloku)

Jak uszyć bluzę z kapturem - krok po kroku

Po wycięciu wszystkich elementów części składowe bluzy-narzutki wyglądają następująco:

Jeśli będziesz tę narzutkę zszywać na maszynie do szycia (i nie masz do dyspozycji owerloka) teraz obrzuć wszystkie krawędzie:

  • przód dookoła łącznie z podkrojem dekoltu *),
  • połówki tyłu łącznie z podkrojem dekoltu *),
  • kaptur łącznie z podkrojem dekoltu *),
  • wszystkie krawędzie kieszeni (chyba, że chcesz wykończyć kieszeń podszewką co pokażę na dalszym etapie przy wykańczaniu kieszeni i naszywaniu jej na bluzę).

*) Podkroju na przodzie, tyłach i w kapturze możesz na tym etapie ewentualnie nie obrzucać. Prawidłowym rozwiązaniem będzie również przyjęcie kolejności: po zszyciu przodu z tyłami i wszyciu kaptura obydwa zapasy (z kaptura i z bluzy) możesz obrzucić trzymając je razem (mówiąc po "burdowemu": ujmując je razem).

Krok 1

Zszyj szew środkowy tyłu, rozprasuj zapasy lub zaprasuj w zależności od użytego rodzaju szwu/maszyny.

Jeśli obrzuciłaś/eś krawędzie i zszywasz ten szew na maszynie z 1,5 cm zapasami to następnie powstałe zapasy rozprasuj na boki. Jeśli pracujesz tylko na owerloku i dodałaś/eś mały margines, wówczas zapas będziesz prasować na jedną stronę.

Krok 2

Teraz ułóż tył na przodzie (tudzież przód na tyle) prawą stroną na prawej.

Krok 3

Zszyj szwy ramienne, i ponownie ta sama historia, która miała miejsce w przypadku szwu na środku tyłu. W zależności od wybranej metody zszywania zapasy rozprasuj na boki lub zaprasuj (tutaj kierunek prasowania: na TYŁ!)

Podpowiedź:

Wykonane szwy możesz dodatkowo przestebnować szyjąc po prawej stronie. Ważne: upewnij się w trakcie szycia ściegiem prostym na prawej stronie, że w tej operacji przyszywasz zapasy (których nie widzisz szyjąc po prawej;-))

Krok 4

Zszyj szew kaptura, no i znowu - w zależności od wybranej techniki rozprasuj lub zaprasuj zapasy:

Krok 5

Wykończ krawędź boczną szyjąc na maszynie (we wcześniejszym etapie obrzuciłaś/eś krawędź na owerloku zatem teraz wystarczy tylko podwinąć wartość zapasu, pamiętaj: ten szew wykonujesz szyjąc po lewej, wewnętrznej stronie):

Krok 6

Naszyj kieszeń: jeśli nie chcesz jej wykończyć podszewką wystarczy, że podwiniesz półokrągłe wloty, przeszyjesz je na maszynie i naszyjesz kieszeń (wcześniej podwijając zapasy pod spód). Natomiast jeśli chcesz spróbować wykończyć kieszeń podszewką to po pierwsze wytnij z podszewki dokładne odzwierciedlenie kształtu kieszeni:

Następnie przyszyj podszewkę (prawą stroną do prawej), zostawiając otwór na wywinięcie. Po doszyciu przytnij zapasy o połowę (zostaw oryginalną głębokość przy otworze):

Wywiń kieszeń na prawą stronę i ładnie uprasuj. Przestebnuj wloty kieszeni (dla lepszego utrzymania podszewki w środku):

Naszyj kieszeń na narzutkę (wcześniej wymierz dokładnie jej położenie ;-)):

Krok 7

Zrób tunel w kapturze (czyli pamiętaj o zrobieniu dziurek na wciągnięcie sznurka) lub po prostu wykończ (podłóż/podwiń) krawędź. Następnie doszyj kaptur do pokroju szyi. Jeśli nie obrzuciłaś/eś zapasów na początkowym etapie, teraz ujmij obydwa zapasy razem i obrzuć je (ja tak zrobiłam w tym projekcie). Po tym etapie możesz przyszyć powstałe zapasy szyjąc po prawej stronie.

VOILA! Wygodnego noszenia :)

Jak uszyć bluzę z kapturem - podsumowanie

Co sądzisz o moim projekcie? Koniecznie pochwal się zdjęciami gotowej bluzy, proszę oznacz @ultramaszyna, żebym mogła zobaczyć efekty Twojej pracy :-) Jeśli utkniesz na jakimś etapie szycia, wrzuć zdjęcie lub posta na grupę FB Szycie Online i oznacz mnie w treści posta: @ultramaszyna lub @ewawoj - przylecę z pomocą :-)

Komentarze

Cześć Renata,
te punkty najlepiej wyznaczyć w przymiarce, po zszyciu szwów ramiennych. Narzuć bluzę na ramiona, zepnij próbnie szpilkami czy np w odległości 40 cm od szwu ramiennego będzie dla Ciebie ok, czy za wysoko, czy za nisko.
 
Hej, poległam na końcu. Przyglądam się wykrojowi ze wszystkich stron i nijak nie widzę punktów stycznych łączących przód z tyłem. A sama nie umiem ich wyznaczyć.
 
Hej. Ile materiału zakupic na te bluzę?
 
2 długości - czyli jak np ustalisz sama ze sobą, że chcesz długość bluzy 75 cm to to minimum 150 cm a dla bezpieczeństwa zawsze lepiej jeszcze + 20 cm zapasu :)
 
Komentuj