8 sposóbow na zrobienie marszczenia

W tym wpisie pokażę Ci różne techniki marszczenia tkanin/dzianin: 

  • jak zrobić tunel na gumę i jak go przestebnować (czyli przeszyć, żeby guma się nie zwijała lub po prostu żeby mieć efekt przeszycia);
  • jak wszywa się gumę w tunel przemysłowo;
  • w jaki sposób wykonywać marszczenia pod biustem/w talii/w rękawach - czyli marszczenie gumonitką w bębenku, przyszywanie płaskiej gumy trójskokiem, marszczenie zygzakiem po okrągłej gumie (np. kapeluszówce);
  • jak zrobić równomiernie zmarszczoną spódniczkę lub falbanę - czyli marszczenie za pomocą dwóch równoległych stebnówek (ta sama operacja, co przy wdawaniu główki rękawa w podkrój pachy);
  • tunel z wciągniętym sznurkiem.

Przejdźmy do konkretów :-)

Wszystkie operacje wykonałam na maszynie domowej, żebyśmy (i Ty i ja) mieli ten sam poziom trudności :) (na maszynie przemysłowej jest zdecydowanie łatwiej, ponieważ posiada ona lepszy transport).

1. Marszczenie gumonitką

  • ścieg prosty, gęstość 3

Przygotuj gumonitkę i nawiń ją na szpulkę jako nić spodnią. Na górze będziesz korzystać ze standardowej nici do szycia maszynowego.

Zaznacz sobie linie, w których chcesz wykonać marszczenie (np. linia talii).

Przeszyj po linii/liniach tak, żeby gumonitka była na lewej stronie (wewnętrznej) ubrania; na końcu i na początku zostaw nitki do ewentualnego ściągnięcia i wzmocnienia efektu ściągnięcia oraz finalnie zawiązania supełka.

 

2. Marszczenie za pomocą 2 równoległych ściegów prostych

wykonanych nad i pod linią szycia.

Narysuj linię szycia.

Nad linią i pod linią szycia wykonaj ścieg prosty o gęstości 4.0 i naprężeniu ok. 2; na początku i na końcu szycia zostaw długie nitki, za które później będzie można pociągnąć i zmarszczyć materiał.

Trzymając nitki, delikatnie przesuwaj materiał

Po zmarszczeniu sprawdź, czy długością pasuje już do odcinka, do którego masz zamiar doszyć marszczenie. Szyj pomiędzy wykonanymi ściegami prostymi (tam, gdzie była zaznaczona linia szycia),.

Po przyszyciu należy wyciągnąć nitki trzymające marszczenie.

3. Marszczenie płaską gumą doszytą trójskokiem

Narysuj linię, na której wykonasz marszczenie (może to być np. talia)

Dopasuj długość gumy. Jak? Najlepiej po prostu weź gumkę i owiń się nią na próbę w miejscu, w którym ma być marszczenie; jeśli ma to być talia najpierw przyłóż odcinek gumy do talii i zobacz czy dany obwód nie uciska Cię za bardzo.

Przyszyj gumę szyjąc trójskokiem. Pamiętaj, że gumę trzeba cały czas naciągać i staraj się robić to równomiernie. Możesz zrobić sobie punkty styku, np. podzielić obwód gumy na 4 odcinki i ich odpowiednikiem będą: boki, połowa przodu i połowa tyłu.

 

4. Marszczenie za pomocą gumy wciągniętej w tunel

W pierwszej kolejności wykonujemy tunel, zszywając go zostawiamy otwór na wciągnięcie gumy.

Odmierzamy długość gumy (najlepiej zmierzyć na sobie potrzebny i wygodny obwód) i odcinamy z zapasem potrzebnym na zszycie. Wciągamy gumę np. agrafką.

Po wciągnięciu gumy zakładamy jeden koniec na drugi i zszywamy zygzakiem.

Po zszyciu wciągamy gumę do końca i zaszywamy otwór.

Jeśli guma nie jest szeroka i jest dość stabilna możesz pozostawić tunel w takiej formie, a jeśli nie (lub z założenia już wiesz, że szukasz innego efektu) tunel z wciągniętą gumą można przestebnować:

Żeby wykonać takie stebnowanie przez cały czas szycia musisz trzymać materiał naciągnięty.

Guma w tunelu - sposób przemysłowy

Przy okazji gumy w tunelu... Czemu w przypadku ubrań ze sklepu (zwłaszcza dla dzieci) nie da się łatwo zwęzić czy dociągnąć gumy do obwodu? Ponieważ guma została przyszyta przed zrobieniem tunelu.

W przypadku szycia np. spodni dresowych dla dzieci przemysłowo guma jest doszywana jeszcze przed zaszyciem tunelu. 

Przykładamy wymierzoną długość gumy do górnej krawędzi tunelu i doszywamy naciągając.

Przemysłowo tę operację wykonuje się na overlocku, w przypadku domowej maszyny możesz wybrać zygzak, trójskok a nawet ścieg prosty (jeśli guma będzie dobrze naciągnięta ścieg prosty nie będzie pękał w trakcie użytkowania).

Po doszyciu gumy zawijamy zapas tunelu.

Następnie przyszywamy tunel ściegiem prostym.

 

5. Marszczenie za pomocą okrągłej gumy przyszytej zygzakiem

Narysuj linie, na których ma występować marszczenie.

Dotnij okrągłą gumę, dłuższą niż zaplanowany obwód.

Przyszyj gumę zygzakiem (ustaw zygzak tak, żeby igła okalała gumę ale nie przebijała jej na wylot!)

Po przeszyciu ściągnij gumy do pożądanego efektu i obwodu.

 

6. Marszczenie sznurkiem wciągniętym w tunel

Krok pierwszy to zaznaczenie miejsca, w którym mają być dziurki i zrobienie tychże dziurek na maszynie lub nabicie oczek ;-)

Tunel może być zrobiony od góry (w spodniach/spódniczce), a może być też zrobiony np. w sukience w talii, wtedy trzeba wykroić dodatkowy pasek materiału i po zrobieniu oczek/dziurek wykonać tunel na całym obwodzie.

Po zrobieniu oczek/dziurek i tunelu wciągamy sznurek agrafką.

 

7. Marszczenie góry lub dołu - doszywanie gumy po krawędzi

Żeby przyszyć gumę do góry spódniczki/spodni (bo to rozwiązanie jest stosowane najczęściej w przypadku właśnie tych dwóch ubrań), wystarczy przyłożyć gumę do górnej krawędzi, ustawić zygzak, trójskok lub ścieg prosty i przyszyć ją rozciągając.

Efekt na prawej stronie:

 

8. Marszczenie góry lub dołu - doszywanie gumy do podłożonej krawędzi

Punkt pierwszy to zaplanowanie wysokości kryzy nad gumą (czyli tej “falbanki” która nie jest ujęta w marszczeniu do gumy). 

Efekt finalny:

Jak został zrobiony? 

Załóżmy, że guma ma wysokość 3 cm a falbanka nad gumą ma mieć 1,5cm.  Zawijasz krawędź materiału na wartość 4,5 cm, po zawinięciu gumę układasz 1,5 cm poniżej linii złożenia (czyli nie bezpośrednio przy krawędzi tylko głębiej). Następnie doszywasz gumę ściegiem prostym cały czas równomiernie ją naciągając. Przeszycie powinno się wykonać na górze i na dole gumy, dodatkowo możesz wykonać jeszcze kilka stebnowań (ściegów prostych).

Komentarze

Bardzo przydatne informacje ????
 
Super, cieszymy się, że mogłyśmy pomóc :)
 
Witam. Super opis :D. Mam pytanie do pierwszego sposobu. Bardzo podobają mi się sukienki które w tali mają właśnie gumonić. Czy można ją przyszyć na maszynie z chwytaczem rotacyjnym? Czytałam opinie, że takie szycie powoduje uszkodzenie chyba bębenka ;/ Nie chciałabym ryzykować ale jednak kusi mnie bardzo to marszczenie. I czy jest jakiś sposób jak obliczyć ile będzie potrzeba materiału aby po zmarszczeniu wyszedł odpowiedni odcinek? Chyba najlepiej było by spróbować na skrawku?
 
Cześć:)
jeśli chodzi o szycie gumonicią na maszynie z chwytaczem rotacyjnym to jak najbardziej jest to możliwe, nie powoduje to uszkodzenia bębenka, nawlekasz gumonitkę tak jak nitkę - ważne, żeby była nawinięta równomiernie i z naprężeniem. Odnośnie efektu i ilości materiału - to trochę zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć. Bardzo mocne marszczenie uzyskuje się z dwukrotności lub trzykrotności tzn jeśli finalna szerokość ma być np 40 cm to musimy wziąć materiał minimum na 80 cm a najlepiej na 120 cm.
 
Bardzo bogaty wpisy i przystępnie opisane metody wszycia gumki. ???? Dziękuję, teraz z większą odwagą będę mogła działać.
 
https://uploads.disquscdn.com/images/efd20bfb93457dd3ec72c22d6035036225a10cb1ee03cd28b4c0ef12b4eff9a3.jpg
https://uploads.disquscdn.com/images/654105324e6c10150ba2fc53cc310ca1b3955855197d1bbd064c9163fe5e4e79.jpg
Mogę prosić o podpowiedź? Chciałabym uszyć taką spódniczkę a nie chce zniszczyć ładnego materiału ;)

Ona jest uszyta z prostokąta, lekko zmarszczona ? Czy taką gumkę zrobię sposobem nr 4?
 
Tak, taką gumkę uzyskamy dzięki metodzie numer 4. Jesli chodzi o krój to jest to raczej spódnica z koła aniżeli z prostokąta.
 
Witam, to będzie pewnie najgłupsze pytanie, ale kto pyta nie błądzi :) Co to jest ten trójskok ??? Mam Janome QXL 605 jest mi Pani wstanie powiedzieć, który to będzie szew.
Z góry dziękuję i pozdrawiam :)
 
Dzień dobry! Nie ma głupich pytań ;-) ścieg nr 8 - trójskok - inaczej trzy ściegi proste po kształcie zygzaka
 
Uszyłam sukienkę z marszczeniem za pomocą 2 równoległych ściegów prostych. Po przymiarce okazało się, że sukienka mogłaby być trochę węższa. Czy dobrą opcją będzie doszycie kawałków gumy elastycznej np w 4 miejscach (przód, tył i boki?
Pozdrowienia
 
prawy i lewy bok :-) myślę, że szkoda "pary" na wszywanie gumki w cały obwód :-)
 
Bardzo dziękuję za odpowiedź:) w związku z tym, że jestem totalnym samoukiem zadam zapewne bardzo retoryczne pytanie. Chodzi o prawy i lewy bok sukienki? Czy może o wszycie gumki na całym obwodzie? Z góry przepraszam za kłopot.
Pozdrowienia
 
Cześć Justyna! Ja bym zebrała tylko bokiem - myślę, że efekt będzie ładniejszy. Czyli cały nadmiar zbierz sobie bardziej ścisłą gumką na lewym i prawym szwie ;)
 
Proszę o podpowiedź odnośnie nawijania elastycznej nitki na szpulkę - czy można to robić na maszynie jak zwykłą nitkę czy będzie się zbytnio naciągać i należy to jednak nawijać ręcznie?
 
Na maszynie, ona właśnie powinna być ponaciągana tak, żeby po doszyciu wracała do swojej naturalnej długości i tym samym marszczyła materiał :-) Więc to naciągnięcie jest celowe! :)

 
A którym sposobem jest zrobione marszczenie w żółtej sukience widocznej na banerze artykułu?
 
Dziękuję bardzo. Nie pozostaje mi nic innego jak wypróbować! Super wpis :)
 
Sposobem numer 3 czyli płaska gumka naciągana do obwodu sukienki i przyszywana trójskokiem (nitka w kolorze tkaniny) :-)
 
Właśnie tego mi było trzeba, dziękuję za ten wpis !
 
smacznego! :-)
 
Komentuj