DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
Podstawowa wiedza jak zrobić dziurkę na guzik:
Parametr 0-1 (w większości modeli między 0 a 1 jest narysowana dziurka) wybieramy bliżej 0 do tkanin o niższej gramaturze, bliżej 1 do tkanin cięższych.
czyli jak zrobić dziurkę na guzik w zależności od rodzaju maszyny.
W sklepach i na stronach producentów maszyn najczęściej spotkacie rozróżnienie na dziurki półautomatyczne (inaczej czterostopniowe lub czteroetapowe) i automatyczne. Jest to bardzo ogólny podział, który nie do końca ujmuje specyfikę robienia dziurek w poszczególnych rodzajach maszyn. Inaczej dziurki obszywa podstawowa maszyna mechaniczna, inaczej rozwinięty model maszyny mechanicznej, a jeszcze inaczej maszyna elektroniczna i komputerowa.
Precyzyjny podział to:
Charakterystyka: długość dziurki musimy zaznaczyć samodzielnie na tkaninie lub skorzystać z podziałki, którą mamy na stopce.
Spośród dostępnych ściegów pokrętłem wybieramy etap 1 obszywania dziurki, następnie etap 2, etap 3 i ostatni etap 4. Etap 2 i 4 to ryglowanie - ilość skoków igły uzależniona jest od grubości i rodzaju tkaniny (my decydujemy ile ryglowań ma wykonać maszyna).
Efekt: bez udziału naszych rąk maszyna obszyje dziurkę w taki sposób, że pojawi się widoczna różnica między zagęszczeniem ściegu na lewej i prawej stronie, w niektórych modelach maszyn ta różnica będzie niuansem, w innych modelach będzie to wyraźna różnica (patrz porównanie dziurki Elna vs Janome 920). Da się temu zapobiec jeśli umiejętnie poprowadzimy tkaninę i nadrobimy za maszynę różnicę w transportowaniu tkaniny do przodu i do tyłu.
Charakterystyka: maszyny, które mają tego rodzaju "automat" mają dostępny tylko jeden rodzaj obszycia dziurki i jest to dziurka bieliźniana, prostokątna. Maszyna rzeczywiście z automatu zrobi obszycie dziurki z dwóch stron i wykona rygle w jednym cyklu na średnicę wybranego guzika, ale musimy bacznie obserwować proces robienia - maszyna nie zatrzyma się po skończeniu obszycia!
Ważne: kierunek robienia dziurki jest dokładnie taki sam jak w półautomacie (czteroetapowe obszywanie dziurki na guzik) co skutkuje różnicą w gęstości aczkolwiek dużo mniej widoczną niż w półautomatach.
Stopki dołączone do maszyn z automatyczną dziurką robią dziurki na wymiar włożonego w nie guzika - czyli stopka sama odmierza długość guzika. Stopka na zdjęciu po lewej stronie (cała biała) to typowa stopka z maszyny mechanicznej z jednoetapowym obszyciem dziurki, stopka po prawej stronie to standardowa stopka dołączana do modeli elektronicznych, komputerowych oraz najwyższych modeli maszyn mechanicznych firmy Elna i Janome.
Maszyny elektroniczne i komputerowe samodzielnie wykonują obszycie dziurki z czterech stron. Dodatkowo, poza samym zygzakiem, przed wykonaniem obszycia maszyna robi podszycie stebnówką w celu zachowania tego samego kierunku obszywania lewej i prawej strony. To skutkuje brakiem zróżnicowania gęstości ściegu. Podszycie stebnówką może być wykonane pod jedną stroną lub obydwoma stronami dziurki w zależności od rodzaju/wzoru obszycia (w tym miejscu musielibyśmy omówić dokładną specyfikę powstawania każdego rodzaju dziurki), niemniej jednak niezależnie od kolejnych etapów podszycia i obrzutu właściwego, obszycie lewej i prawej strony zawsze będzie robione w tym samym kierunku.
Na stopkę!
Na rynku spotkacie dwie opcje: stopka z płozą lub stopka z ząbkami (zdjęcie wyżej). Zdecydowanie stopka do obrabiania dziurek powinna mieć gładkie płozy (wszystkie modele maszyn Janome i Elna), a nie zęby (przykład: Juki HZL357Z) które na niektórych tkaninach potrafią zostawić nieusuwalne ślady i zaciągnięcia!
Dziurki były wykonywane na maszynach:
A Ty wiesz jak zrobić dziurkę na guzik? Radzisz sobie z obszywaniem dziurek w swojej maszynie? Masz z tym kłopot, czy obszywanie dziurek to dla Ciebie mega banalna sprawa?
©UltraMaszyna 2011 - 2024.Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Draft Interactive