DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
Jeśli właśnie stoisz przed decyzją jaką maszynę do szycia kupić, prawdopodobnie wiem, co czujesz. Masz za sobą kilka przeczytanych artykułów, wpisów na różnych blogach, za Tobą jest też lektura opinii i komentarzy użytkowników na temat poszczególnych modeli maszyn i im więcej się dowiedziałaś/dowiedziałeś, tym masz większe poczucie, że jeszcze bardziej nie wiesz jaka maszyna będzie dobrym wyborem.
Przy obecnym natłoku informacji w Internecie (czasami zresztą sprzecznych) zupełnie Ci się nie dziwię i dlatego właśnie przybywam z pomocą :-) Moja mama, Jolanta Wójcik, sprzedaje maszyny już od ponad trzydziestu lat, a ja pierwszą styczność z maszyną miałam mając 3 lata. Maszyna do szycia to moja przyjaciółka z dzieciństwa.
Ostrzegam jednak, że nie wybiorę maszyny za Ciebie, bo tego nie da się zrobić. Ten zakup to musi być Twoja świadoma i przemyślana decyzja - maszynę najczęściej kupuje się na lata użytkowania. Postaram się jednak przeprowadzić Cię przez cały proces decyzyjny, podpowiem na co warto zwrócić uwagę i wskażę Ci, które modele w poszczególnych grupach i zakresach cenowych są potencjalnie najlepszym wyborem.
W tym miejscu warto nadmienić, że maszynę najlepiej kupić stacjonarnie, a nie przez Internet. Stacjonarnie nie oznacza w markecie; w dużym sklepie raczej nie będzie nikogo, kto podpowie Ci jak prawidłowo obsługiwać nowo zakupiony sprzęt ani nie będzie stanowił dla Ciebie podpory w przyszłości; maszyna do szycia to specyficzny sprzęt AGD. Warto ją zakupić u kogoś, kto później pomoże Ci w przypadku kłopotów w użytkowaniu.
Poniżej znajdziesz usystematyzowanie wiedzy, na jakie grupy dzielą się maszyny do szycia, jakie mają funkcję w zależności od tego, do której grupy należą i na co należy koniecznie zwrócić uwagę. Zatem jedziemy z tym tematem, czas przebić się przez gąszcz informacji i znaków zapytania :-)
W czym możesz wybierać?
Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele modeli maszyn. Wszystkie wywodzą się wprost od wynalazku Isaaca Singera z XIX wieku, rzeczą jednak naturalną (wiążącą się z postępem technologicznym) jest to, że coraz więcej maszyn różni się od tradycyjnej maszyny mechanicznej. Typów jest sporo, różni je nie tylko liczba funkcji, ale też automatyzacja, dlatego decyzja o wyborze odpowiedniej maszyny powinna być poprzedzona wnikliwą analizą tematu.
W kontekście usystematyzowania bieżącej wiedzy, pierwsza podstawowa kwestia - maszyny, które występują dzisiaj na rynku można podzielić na 3 podstawowe grupy.
1. Maszyny mechaniczne
To takie, które będą mieć najwięcej wspólnego ze starszymi typami, sterowane manualnie np. Brother RL425, Juki HZL-357, Minerva 363D, Elna 220, Janome Juno E1019 itd. Tu już od razu sugestia, że bardzo często osoby starsze lub nielubiące nowinek technicznych najlepiej będą się czuć z nową maszyną z tej grupy.
2. Maszyny elektroniczne
Od modeli, które elektroniki mają bardzo mało np. Brother NV-15 lub Juki HZL-HD80, do bardziej rozbudowanych, które mają wbudowane większe wyświetlacze, np. z sugestią jaką stopkę należy założyć do wybranego ściegu (np. Janome 5060DC czy Elna 560Ex).
3. Maszyny komputerowe
Maszyna z tej grupy ma zawsze wbudowaną pamięć, a co za tym idzie możemy zapamiętywać sekwencje wzorów i konkretne ustawienia dla danego ściegu; po wyłączeniu i włączeniu maszyny możemy wracać do zapisanych ustawień (np. Brother F410, Minerva Decor Professional, Juki HZL-G220, Janome Skyline S5).
Maszyna do szycia dla początkujących
Jeśli szukasz swojej pierwszej maszyny do szycia, Twoje kryteria wyboru powinny być inne, niż w przypadku osoby o zaawansowanej wiedzy i umiejętnościach. Przede wszystkim nie ma sensu przepłacać - lepiej kupić dobrą maszynę (mechaniczną lub elektroniczną) wyposażoną w podstawowe, przydatne funkcje niż komputerowe cudo, którego możliwości prawdopodobnie nie wykorzystasz.
Oto, jakie cechy powinna mieć maszyna dla osoby, która zaczyna przygodę z krawiectwem:
Dodatkowe funkcje, których istnienie bardzo przydaje się w trakcie nauki i dalszego szycia (wpływają na wygodę i ergonomię pracy), to:
PAMIĘTAJ
Nawet w przypadku pierwszej maszyny, zwracaj uwagę na markę. Nie kupuj tak zwanych „niemarkowych” modeli, może się bowiem okazać, że nie posłużą Ci długo lub będą sprawiać Ci więcej problemów w trakcie obsługi niż realnej radości z szycia.
Mechaniczne maszyny do szycia
Maszyny mechaniczne dzielimy wewnątrz grupy na te z chwytaczem wahadłowym oraz te z chwytaczem rotacyjnym.
Chwytacz i wybór ściegów
Chwytacz rotacyjny jest zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze, ale dla wielu osób to drugie rozwiązanie będzie lepsze ze względu na przyzwyczajenia (starsze maszyny zwykle mają chwytacz wahadłowy) lub osobiste upodobania.
Z chwytaczem będzie związana głośność pracy i charakter dźwięku maszyny - modele z chwytaczem wahadłowym najczęściej są najgłośniejsze i ich dźwięk przypomina klasyczną maszynę starej generacji. Maszyny z chwytaczem rotacyjnym najczęściej pracują dużo ciszej, a ich dźwięk jest bardziej szumiący niż terkoczący.
Z rodzajem chwytacza powiązany jest również transport (czyli ząbki pod stopką, które są odpowiedzialne za przesuwanie materiału). Maszyny z chwytaczem wahadłowym mają słabiej rozbudowany transport, maszyny z chwytaczem rotacyjnym mają bardziej rozbudowany transport. Jeśli ta charakterystyka nie pomaga Ci w podjęciu decyzji, jaki chwytacz powinna mieć Twoja nowa maszyna, nie pozostaje nic innego jak udać się do najbliższego sklepu i wypróbować różne typy.
W maszynach mechanicznych ściegi (programy) wybieramy za pomocą pokrętła lub suwaka, czyli sterowanie odbywa się manualnie. Samodzielnie wybierasz ścieg, samodzielnie ustawiasz jego gęstość i jego szerokość. Poszczególne warianty ściegów może podpowiadać Ci instrukcja, metoda prób i błędów lub własne doświadczenie. Wyłączenie i włączenie maszyny nie powoduje żadnego resetu czy zmiany ustawień (nie mówimy o sytuacjach, w której do maszyny pod Twoją nieobecność usiądzie dziecko lub przemknie kot ;-)). W każdym razie, w maszynie mechanicznej wszystko należy ustawić samodzielnie, maszyna nic nam sama nie podpowiada w odróżnieniu do maszyn elektronicznych i komputerowych ale o tym za moment.
Regulacja docisku stopki jest bardzo ważnym atrybutem dobrych maszyn, może być skokowa lub płynna, trzystopniowa lub nawet sześciostopniowa. W maszynach mechanicznych prędkość pracy (tempo szycia) jest regulowana dzięki nożnemu rozrusznikowi (regulatorowi/pedałowi); wyjątkiem jest maszyna Janome HD1800, która co do zasady jest maszyną mechaniczną, ale posiada kilka udogodnień maszyny elektronicznej, m.in. dodatkową regulację prędkości szycia (w pedale).
Maszyny mechaniczne mają z reguły maksymalną szerokość ściegów wynoszącą 5 mm (rzadko 6 lub 6,5 mm, ale zdarza się) oraz możliwe jest sterowanie igłą od centralnej pozycji tylko do skrajnej pozycji lewej (niestety rzadko możliwość sterowania lewo - centrum - prawo, wyjątkiem jest np. Brother HF37).
Większość modeli maszyn mechanicznych posiada nawlekacz igły (proszę nie mylić z automatem, ponieważ automat do nawlekania posiadają np. maszyny komputerowe firmy Brother; automat nie występuje w maszynach mechanicznych), nie mają automatycznego ryglowania (zakańczania ściegów), ale można to zrobić manualnie - szyjąc przód i wstecz. W takich maszynach maksymalna szerokość ściegów wynosi 5 mm, a długość ściegów przeważnie waha się w granicach 4 - 5 mm.
Jeśli ogranicza Cię budżet i interesują Cię najtańsze modele przeczytaj artykuł o wyborze maszyny w budżecie do 700 zł.
Rozsądny wybór w przedziale od 700 zł do 1200 zł:
Jeśli nie ogranicza Cię budżet i chcesz zakupić najlepszą z możliwych opcji wśród maszyn mechanicznych (najlepszą w sensie posiadają maksimum możliwych funkcji) przeczytaj artykuł "Porównanie najwyższych modeli maszyn mechanicznych".
Maszyna elektroniczna to taka, w której wybieramy ścieg, a parametry gęstości i szerokości są ustawione fabrycznie (są predefiniowane); ustawienia te można modyfikować za pomocą przycisków w dopuszczalnym zakresie (maszyna nie przyjmie błędnych ustawień). Zmiany te kasują się po wyłączeniu maszyny - nie możemy ich zapisać na stałe.
Maszyny elektroniczne standardowo posiadają ekran LCD, który ułatwia obsługę; znajdziemy tam informacje o wszystkich ustawieniach i doborze stopek do konkretnego ściegu. Posiadają większą liczbę ściegów ozdobnych, mają więcej funkcji niż maszyny mechaniczne; mają automatyczne ryglowanie (wystarczy nacisnąć przycisk i maszyna sama wykona rygiel lub wybrać ścieg, który rozpoczyna się ryglowaniem).
Szycie bardzo ułatwi nam pozycjonowanie igły - możemy zadecydować czy po zatrzymaniu maszyny igła ma zostać w pozycji dolnej (wbita w materiał) czy też ma być na górze. W tej grupie spotkamy maszyny z automatem do obcinania nici (przycisk nożyczek) np. Janome QXL605 lub Minerva MC250C. Działa to w ten sposób, że gdy zakończymy szyć i naciśniemy odpowiedni przycisk maszyna sama obetnie nici (górną i dolną, zrobi to pod materiałem, w taki sposób, że na wierzchu wszystko wygląda perfekcyjnie). Maszyny elektroniczne mają specjalną funkcję zakańczania każdego wzoru (w praktyce oznacza to, że łatwo i precyzyjnie możemy zakończyć szycie ciągu ściegów ozdobnych całym wzorem lub wyszyć jeden raport wybranego wzoru dokładnie z początkiem i końcem elementu). Maszyny tej klasy mają z reguły 7 mm szerokość ściegu.
Ściegi ozdobne lepiej wyglądają jak są szersze (są wtedy czytelniejsze), zwłaszcza, gdy zastosujemy ozdobną nitkę; warto o tym pamiętać już przy wyborze maszyny. Ma to również wpływ na to, jak szeroką igłę podwójną będziemy mogli zastosować w swojej maszynie. Maszyny elektroniczne mają zawsze automat, który obszywa dziurkę w jednym cyklu (różne rodzaje dziurek; z oczkiem, bieliźniana itd.). Wystarczy, że włożymy guzik w stopkę i naciśniemy na pedał lub przycisk START/STOP. To jest następna cecha takich maszyn – mogą szyć bez użycia pedała a prędkość ustawiamy wówczas za pomocą dodatkowego suwaka.
Jakie maszyny w tej kategorii warto wziąć pod uwagę? Najlepsze będą te modele, które pomimo posiadania dużej ilości elektroniki nie będą awaryjne.
Maszyny elektroniczne i komputerowe to w zasadzie jedna grupa, jednak należy je rozgraniczyć ponieważ komputerowe (np. Janome TXL607, Juki HZL-G220, Juki HZL-F400, Brother F410, Brother NV-1100, Elna 580, Minerva MC250C, Minerva Decor Professional) to takie, które umożliwiają zapisywanie własnych ustawień. Dzięki temu mamy możliwość zachowania w pamięci własnych parametrów ściegu i każdej wprowadzonej zmiany w ustawieniach fabrycznych. Tworząc własne kombinacje ściegowe, napisy itd. możemy to zapisywać w pamięci maszyny.
Maszyny komputerowe mają też literki, co pozwala wyszywać alfabet. To najbardziej nowoczesne modele maszyn. Nadają się dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy szukają uproszczeń obsługi. Posiadają wszystkie możliwości wymienione przy opisie maszyn elektronicznych. Warto zwrócić uwagę na to, że najwyższe modele mają szerokość zygzaka 9mm - dotyczy to maszyn komputerowych takich jak np. Janome Skyline S5.
Liczba wzorów ściegów to jeden z podstawowych parametrów każdej maszyny do szycia, chyba że szukasz modelu wyłącznie do obszywania brzegów tkanin (w takim wypadku wystarczy Ci maszyna typu overlock). Liczba ta w maszynach waha się od 10 do nawet 1000. Najmniej wzorów mają najtańsze i najprostsze maszyny mechaniczne, za to najwięcej maszyny komputerowe. Najważniejsze ściegi, które powinna posiadać każda maszyna, nawet dla początkującego amatora, to:
Inne ważne podstawowe ściegi to:
Oprócz ściegów podstawowych, niektóre nowoczesne maszyny mają też szereg wzorów ściegów dekoracyjnych, ozdobnych. Przydadzą się osobom, które szyją z fantazją, nie ograniczają się wyłącznie do obrębiania, obrzucania.
W funkcjach maszyny do szycia nietrudno się pogubić, tym bardziej że najbardziej nowoczesne modele mają ich dziesiątki. Część funkcji zostało już omówionych, a poniżej zebrałam wszystkie najważniejsze:
Jeśli szukasz maszyny, która funkcjonuje na rynku od lat, ma sprawdzony, autoryzowany serwis w Polsce, jest produkowana w sposób odpowiedzialny, nie pochodzi z chińskiej produkcji i nie jest maszyną stricte marketową, możesz skoncentrować poszukiwania wśród takich marek jak:
Pora na wzmiankę o cenach. Za maszynę do domu zapłacisz od 500 zł do nawet 5000 zł (tak naprawdę i wyżej jeśli zależy nam na bardzo nowoczesnym modelu, który będzie posiadał wszystkie aktualnie dostępne udogodnienia technologiczne). Przyzwoitej jakości model mechaniczny dostaniesz już za 600 - 1200 zł. Za maszyny elektroniczne zapłacisz od ok. 1300 zł do 2900 zł; komputerowe będą Cię kosztować od ok. 2500 zł w górę.
Pamiętaj, że wybór maszyny powinien być podyktowany przede wszystkim Twoimi potrzebami, dlatego oprócz opanowania znaczenia podstawowych funkcji i elementów budowy maszyny, musisz też wiedzieć, które z nich rzeczywiście Ci się przydadzą.
Skontaktuj się z nami: zadzwoń +48 881 22 33 93 (w godz 10-18), a jeśli nie odbieramy bo akurat szyjemy ;-) napisz na [email protected], chętnie doradzimy i omówimy z Tobą wszystkie wątpliwości.