DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
W tym wpisie pokażę Ci różne techniki marszczenia tkanin/dzianin:
Wszystkie operacje wykonałam na maszynie domowej, żebyśmy (i Ty i ja) mieli ten sam poziom trudności :) (na maszynie przemysłowej jest zdecydowanie łatwiej, ponieważ posiada ona lepszy transport).
Przygotuj gumonitkę i nawiń ją na szpulkę jako nić spodnią. Na górze będziesz korzystać ze standardowej nici do szycia maszynowego.
Zaznacz sobie linie, w których chcesz wykonać marszczenie (np. linia talii).
Przeszyj po linii/liniach tak, żeby gumonitka była na lewej stronie (wewnętrznej) ubrania; na końcu i na początku zostaw nitki do ewentualnego ściągnięcia i wzmocnienia efektu ściągnięcia oraz finalnie zawiązania supełka.
wykonanych nad i pod linią szycia.
Narysuj linię szycia.
Nad linią i pod linią szycia wykonaj ścieg prosty o gęstości 4.0 i naprężeniu ok. 2; na początku i na końcu szycia zostaw długie nitki, za które później będzie można pociągnąć i zmarszczyć materiał.
Trzymając nitki, delikatnie przesuwaj materiał
Po zmarszczeniu sprawdź, czy długością pasuje już do odcinka, do którego masz zamiar doszyć marszczenie. Szyj pomiędzy wykonanymi ściegami prostymi (tam, gdzie była zaznaczona linia szycia),.
Po przyszyciu należy wyciągnąć nitki trzymające marszczenie.
Narysuj linię, na której wykonasz marszczenie (może to być np. talia)
Dopasuj długość gumy. Jak? Najlepiej po prostu weź gumkę i owiń się nią na próbę w miejscu, w którym ma być marszczenie; jeśli ma to być talia najpierw przyłóż odcinek gumy do talii i zobacz czy dany obwód nie uciska Cię za bardzo.
Przyszyj gumę szyjąc trójskokiem. Pamiętaj, że gumę trzeba cały czas naciągać i staraj się robić to równomiernie. Możesz zrobić sobie punkty styku, np. podzielić obwód gumy na 4 odcinki i ich odpowiednikiem będą: boki, połowa przodu i połowa tyłu.
W pierwszej kolejności wykonujemy tunel, zszywając go zostawiamy otwór na wciągnięcie gumy.
Odmierzamy długość gumy (najlepiej zmierzyć na sobie potrzebny i wygodny obwód) i odcinamy z zapasem potrzebnym na zszycie. Wciągamy gumę np. agrafką.
Po wciągnięciu gumy zakładamy jeden koniec na drugi i zszywamy zygzakiem.
Po zszyciu wciągamy gumę do końca i zaszywamy otwór.
Jeśli guma nie jest szeroka i jest dość stabilna możesz pozostawić tunel w takiej formie, a jeśli nie (lub z założenia już wiesz, że szukasz innego efektu) tunel z wciągniętą gumą można przestebnować:
Żeby wykonać takie stebnowanie przez cały czas szycia musisz trzymać materiał naciągnięty.
Przy okazji gumy w tunelu... Czemu w przypadku ubrań ze sklepu (zwłaszcza dla dzieci) nie da się łatwo zwęzić czy dociągnąć gumy do obwodu? Ponieważ guma została przyszyta przed zrobieniem tunelu.
W przypadku szycia np. spodni dresowych dla dzieci przemysłowo guma jest doszywana jeszcze przed zaszyciem tunelu.
Przykładamy wymierzoną długość gumy do górnej krawędzi tunelu i doszywamy naciągając.
Przemysłowo tę operację wykonuje się na overlocku, w przypadku domowej maszyny możesz wybrać zygzak, trójskok a nawet ścieg prosty (jeśli guma będzie dobrze naciągnięta ścieg prosty nie będzie pękał w trakcie użytkowania).
Po doszyciu gumy zawijamy zapas tunelu.
Następnie przyszywamy tunel ściegiem prostym.
Narysuj linie, na których ma występować marszczenie.
Dotnij okrągłą gumę, dłuższą niż zaplanowany obwód.
Przyszyj gumę zygzakiem (ustaw zygzak tak, żeby igła okalała gumę ale nie przebijała jej na wylot!)
Po przeszyciu ściągnij gumy do pożądanego efektu i obwodu.
Krok pierwszy to zaznaczenie miejsca, w którym mają być dziurki i zrobienie tychże dziurek na maszynie lub nabicie oczek ;-)
Tunel może być zrobiony od góry (w spodniach/spódniczce), a może być też zrobiony np. w sukience w talii, wtedy trzeba wykroić dodatkowy pasek materiału i po zrobieniu oczek/dziurek wykonać tunel na całym obwodzie.
Po zrobieniu oczek/dziurek i tunelu wciągamy sznurek agrafką.
Żeby przyszyć gumę do góry spódniczki/spodni (bo to rozwiązanie jest stosowane najczęściej w przypadku właśnie tych dwóch ubrań), wystarczy przyłożyć gumę do górnej krawędzi, ustawić zygzak, trójskok lub ścieg prosty i przyszyć ją rozciągając.
Efekt na prawej stronie:
Punkt pierwszy to zaplanowanie wysokości kryzy nad gumą (czyli tej “falbanki” która nie jest ujęta w marszczeniu do gumy).
Efekt finalny:
Jak został zrobiony?
Załóżmy, że guma ma wysokość 3 cm a falbanka nad gumą ma mieć 1,5cm. Zawijasz krawędź materiału na wartość 4,5 cm, po zawinięciu gumę układasz 1,5 cm poniżej linii złożenia (czyli nie bezpośrednio przy krawędzi tylko głębiej). Następnie doszywasz gumę ściegiem prostym cały czas równomiernie ją naciągając. Przeszycie powinno się wykonać na górze i na dole gumy, dodatkowo możesz wykonać jeszcze kilka stebnowań (ściegów prostych).