DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
Uporządkowane i przystępne zestawienie wszystkich rodzajów igieł maszynowych, z jakimi zetkniesz się w trakcie szycia. Jaka igła do tkaniny a jaka do dzianiny? Czym jest igła z kulką? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w tym artykule.
"Tańcowała igła z nitką, Igła - pięknie, nitka – brzydko (...)." Ten wiersz Jana Brzechwy zna niemal każdy z nas, natomiast w "szyciowych" realiach, nabiera on dosłownego znaczenia. O co właściwie chodzi z igłami? Dlaczego ich odpowiedni dobór jest tak ważny? Czym igły różnią się od siebie, skoro na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo? Dlaczego mają różne kolory i oznaczenia? Czym jest igła z kulką? Kiedy należy igłę wymienić? I tak dalej, i tak dalej... Jeśli macie wrażenie, że ten temat to dla Was czarna magia, jesteście w dobrym miejscu! W dalszej części artykułu znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie przy okazji wyboru igieł mogą Wam przyjść do głowy. Zatem konkrety!
Odpowiedź na pytanie “jakie igły do maszyny do szycia najlepiej wybrać” podzielimy na kilka punktów. Na początku zacznijmy może od budowy igły.
Każda igła składa się z kolby oraz części roboczej – trzonu, oczka i ostrza. Kolba to część, którą przykręcamy do igielnicy. Płaska strona wyznacza nam tył igły. Półokrągła - tzw. "brzuszek" igły to jej przód. Wzdłuż trzonu, po jego obydwu stronach, znajdują się wyżłobienia różnej długości. Dłuższy rowek z przodu igły (okrągła strona kolby) i krótszy z tyłu (płaska strona kolby). Oczko – wiadomo, to tutaj nawlekamy igłę (pamiętajcie, w maszynach domowych zawsze od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie)
Ostrze
Na deser zostało nam ostrze, które będzie determinowało przeznaczenie poszczególnych rodzajów igieł. W zależności od typu igły ostrze będzie mieć inny kształt i co najistotniejsze, nie zobaczymy tego gołym okiem. Dlatego właśnie na opakowaniach pojawiają się tajemnicze oznaczenia numeryczne wraz z literami - za moment poddamy je rozszyfrowaniu :-) Ale zanim o tym, poniżej przygotowaliśmy dla Was grafikę z podstawowymi rodzajami ostrzy - nie umieściliśmy tutaj rysunku wszystkich rodzajów tylko te najważniejsze, tak, żeby uruchomić Waszą wyobraźnię i zbudować ogólne pojęcie o tym temacie.
Choć nazwa mogłaby wskazywać, że są do wszystkiego, to tak naprawdę stosuje się je do większości tkanin, ale nie do szycia dzianin czy skór - czyli reasumując są one uniwersalne tylko w obrębie tkanin. Będzie można nimi szyć cienkie materiały takie jak np. batyst, po nieco grubsze jak krepa czy żorżeta aż do najgrubszych: filc, wełna płaszczowa itd. Mają okrągły czubek typu R oraz mogą mieć kolbę półpłaską (pasującą do nowoczesnych modeli maszyn) lub okrągłą (ta z kolei pasuje do starszych maszyn i niektórych owerloków). Czubek R pojawi się również w uniwersalnych igłach podwójnych i potrójnych, dzięki którym możesz w domowych warunkach wykończyć t-shirt w taki sposób jak jest to robione na skalę przemysłową.
Symbole igieł, które znajdziesz na opakowaniach igieł uniwersalnych:
Pierwszy typ igieł przeznaczonych do szycia dzianin, z zaokrągloną końcówką, która nie będzie cięła oczek budujących materiał; posiadają czubek zakończony średnią kulką – typ SUK. Idealne do stretchu, lycry, delikatnych i elastycznych dzianin, a także softshellu.
Najlepiej współpracują z dzianinami o syntetycznym składzie. Pracują bliżej chwytacza maszyny, co skutecznie zapobiega przepuszczaniu ściegów. Stosując igły z zakończeniem kulkowym typu SUK, dzianiny chronione są przed perforacją i uszkodzeniami.
Symbole igieł:
Drugi typ igieł przeznaczonych do szycia dzianin, również z zaokrągloną końcówką, która nie będzie cięła oczek budujących materiał; mają czubek zakończony średnią kulką – również typ SUK. Wykorzystywane są do jersey’u, dzianin o średnim i dużym oczku, przede wszystkim takich, które mają w składzie również włókna naturalne. To właśnie te igły będą dedykowane do szycia popularnej dresówki.
Symbol igieł:
Dedykowane specjalnie do szycia grubszych materiałów, mają okrągły, smukły, bardzo ostro zakończony czubek – typ SPI. Dzięki specyficznemu wykończeniu i dużej wytrzymałości, igły do jeansu nadają się także do szycia skaju, folii, ceraty oraz innych materiałów powlekanych tworzywami sztucznymi.
Symbol igieł:
Budowa skóry jest zupełnie inna niż budowa tkanin i dzianin, w związku z czym wymaga ona zupełnie innych igieł, takich, których ostrze jest spłaszczone i tnące – typ LL. Dzięki rozcięciu, jakie powstaje w skórze, igła i nitka mają swobodę poruszania w powstałej szczelinie, co radykalnie ułatwia szycie i zapewnia prosty, równy ścieg. Kształt ostrza determinuje wygląd ściegu. Igłami do skóry z tnącym ostrzem nie wolno szyć dzianin i tkanin.
Symbol igieł:
Takie igły charakteryzują się okrągłym, smukłym, bardzo ostro zakończonym czubkiem – typ SPI. Stosuje się je do szycia tkanin delikatnych: jedwabiu, mikrofazy, muślinu, szyfonu, softshellu, itp. Można nimi szyć widoczne elementy odzieży, wymagające bardzo ładnego, równego ściegu np. mankiety, kołnierzyki. Igieł tego typu nie wolno jednak stosować do dzianin ze względu na możliwość uszkodzenia oczek.
Symbol igieł:
Igły z czubkiem zakończonym małą kulką – typ SES są idealne do pikowania i patchworku.
Symbol igieł:
Igły z czubkiem zakończonym małą kulką – typ SES. Oprócz kulki mają większe od standardowego oczko, przez które łatwiej przechodzi nitka hafciarska.
Symbole igieł:
Aby ułatwić osobom szyjącym poruszanie się w świecie igieł, niektórzy producenci stosują system kolorowych oznaczeń. Poniżej znajdziecie system oznaczeń firmy Schmetz – jednego z wiodących producentów igieł na rynku.
* Igły do maszyny do szycia: oznaczenia marki Schmetz
Warto pamiętać że igły do maszyny do szycia oznaczenia kolorystyczne mogą mieć różne w zależności od producenta.
Czy igły mają różną grubość? Druga (ostatnia) klasyfikacja, którą należy wskazać w temacie rodzaju igieł.
Skoro przebrnęliśmy przez rodzaje, pozostaje jeszcze jedno pytanie, które szyjącym, zwłaszcza na początku, nie daje spokoju: jaką grubość igły wybrać? Tak, tak, poza rozróżnieniem na gatunki, drugi podział to różne grubości. Igły uniwersalne występują w grubościach od 60 do 110 i dla maszyn domowego użytku to będą wartości graniczne. W przypadku grubości 110 - będzie można jej używać tylko w niektórych modelach. Jakie wartości wybierać i od czego jest to uzależnione? Zasada jest prosta: im grubszy materiał, tym grubszej igły użyjemy.
Możemy przyjąć, że:
Pierwsza, najbardziej oczywista odpowiedź: aż się złamie - ale nie jest to prawda :-) Pamiętajmy, że żywotność igieł jest ograniczona. Ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na to, czy igła nie jest uszkodzona lub czy ostrze się nie stępiło, ponieważ będzie to miało wpływ na jakość ściegu i na całe szycie w ogóle (na pewno doskonale znacie to uczucie, kiedy złamała Wam się kolejna igła albo ścieg nie wiąże, nitka znowu się zaplątała...). I jeszcze jedno: igły lubią swoje pudełka:) Tam prawdopodobieństwo ich uszkodzenia jest bliskie zeru.
A co, jeśli nie jesteśmy pewni, czy igła nadaje się do szycia czy nie? Voila! Pończocha w dłoń, naprężamy i nakłuwamy ją igłą. Jeśli polecą oczka, nie ma zmiłuj, igła nadaje się do wymiany.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu żadne igły Wam nie straszne i znacie odpowiedzi na pytania:
Jeśli w głowie kłębią Wam się jeszcze jakieś zagadki lub dalej nie wiecie jakie igły do maszyny do szycia dobrać do waszego modelu, możecie bez wahania się z nami skontaktować.